Zeeland Het strand is in de Die regels zijn echt nodig Initiatief nucleair kenniscentrum Zeeuws voor ouders De krant 5 weken voor 15 euro! P ZC 0 2 I Zaterdag 8 september 2007 pzc CEL HARTE Ik werd van de week nogal eens aangesproken over het nieuws dat er in gezinnen steeds minder Zeeuws als voer taal wordt gesproken„Dat vin jie toch oek weh jammer eeh?" Natuurlijk, al is het maar omdat ik Zeeuws, en vele ande re dialecten, mooier vind dan het ABN. Ik hoor liever een h en ao in plaats van een g en een harde a. Ouders zijn echter vaak bang dat het niveau Nederlands van hun kinderen eron der zal lijden als ze thuis Zeeuws praten. Maar als ik vervol gens aan dezelfde ouders vraag wat ze zouden doen als ze van huis uit Frans zouden spreken, dan antwoorden ze dat ze hun kinderen in het Frans zouden opvoeden om de tweetaligheid te stimuleren. Waarom dan niet Zeeuws tegen je kinderen? Op school leren ze echt wel Nederlands. Bovendien is het we tenschappelijk aangetoond dat het juist goed is om Zeeuws te gen je kinderen te spreken. Ze le ren zodoende om te schakelen tussen talen. Lukt die omschake ling goed tussen Nederlands en Zeeuws, dan lukt die ook sneller tussen andere talen. Overtuigd? Dan een korte introductie Zeeuws (uit het land van Axel) voor ouders: Naar bed Nao je nist'. Ga eens buiten spelen: haot een keer buuten speeln Niet huilen Niet blètn'. Eet je boterham op Eet die stute op'. Praat Zeeuws Praot is normaol Dit stukje schrijf ik puur uit eigenbelang. Ik wil af en toe nog wel eens optreden in het Zeeuws, maar als het zo doorgaat ver dwijnt de markt hiervoor. En als ik dan toch uit eigenbelang bezig ben: ik heb via inter net een papagaai te koop voor too euro. Af te halen in de om geving Julianastraat in Terneuzen. Geld kan in de brievenbus. Neem wel een ladder mee. Ik hoor liever een h en ao in plaats van een g en een harde a COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend eoed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de. uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC err ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaar zorgvuldig or met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Met het vertrek van de toeristen verdwijnen half september ook een heleboel regels op het strand. Het is weer tijd voor ongeremd surfen, vliegeren en rennen met de hond. Cornelleke Blok Stel: je woont in Vlissin- gen. Het strand is je lust en je leven. De hond laat je het liefst uit op het strand, vanaf wind kracht vier surf je langs de water lijn en de zon hoeft maar éven te schijnen of je rolt je handdoek uit op het zand. Dan word je in het hoogseizoen al snel geconfron teerd met allerlei regels. De ge meente Vlissingen heeft, net als Veere, Noord-Beveland, Schou wen-Duiveland en Sluis, in de Al gemene Plaatselijke Verordening een hele lijst gemaakt. Wat op het ene Zeeuwse strand wel toege staan is, kan daarom op een ande re plaats verboden zijn. Iedere hondenliefhebber weet: er is geen betere uitgaansplek dan het strand. Genoeg ruimte om te rennen en water in de buurt om te zwemmen. Toch gaat die vlieger niet zomaar op. In Vlissingen moet je óf heel vroeg opstaan om je hond uit te laten op het strand, óf je bent verplicht om naar het strand aan de Zwanenburgseweg te gaan. In het zomerseizoen (van 15 mei tot en met 15 september) is het tussen 9.00 uur 's ochtends en 19.00 uur 's avonds namelijk verbo den om met je hond op het Nolle- strand of het Badstrand te verschij nen. Maar, ook aan de Zwanen burgseweg kan Bello zomers niet zomaar rondrennen. Honden moe ten overdag aangelijnd zijn. Op een warme zomerdag sta je na een uitwaairondje vervolgens me teen voor een dilemma: bruin bak ken op het strand, in het gezel schap van je hond of toch liever met je vriendin, die graag een lig bedje huurt op het Badstrand of het Nollestrand? Kies je voor het laatste, dan moet je eerst de hond naar huis brengen. Eigenlijk komt dat niet zo slecht uit, denk je nog, want het waait flink. Surf- en vlie- gertijd! Voor surfen ben je in Vlis singen aan het goede adres. In te genstelling tot bijvoorbeeld som mige stranden bij Dishoek en Zou- telande, mag je er op alle stranden het hele zomerseizoen surfen. Maar ook dat gaat niet zonder re gels, want je moet wel buiten de af gebakende zwemgebieden blijven, om de zwemmers niet in gevaar te brengen. Als fervente vliegeraar loop je op het Badstrand weer tegen een strandregel aan, want vliegeren is er zomers overdag verboden. Let wel: het gaat niet om een eenvou dige vlieger uit de speelgoedwin kel, maar om een exemplaar met minimaal twee lijnen. „Het is ver boden de vlieger zodanig te bezi gen dat een gevaar voor andere personen kan ontstaan", staat er in de Algemeen Plaatselijke Veror dening van de gemeente Vlissin gen. Geen gestunt dus. Uiteindelijk strijk je met vlieger, surfplank en vriendin neer op het Nollestrand, om te genieten van de wind, de zon en de zee. Als de avond valt en je Bello weer hebt opgehaald (het is inmiddels zeven uur geweest), dient de laat ste regel zich aan, want een kamp vuur is verboden. Toch maar naar huis. Geheel ongedwongen. Strenge strandregels Een greep uit bijzondere strandregels die gelden in de Zeeuwse gemeenten. In de gemeente Sluis is het ver boden om mensen met een verrekijker te bespieden Op veel stranden is het niet toegestaan om, bij aflandige wind, met luchtbedden en der gelijke de zee in te gaan. in Veere mogen er buiten het seizoen paarden op het strand, mits de eigenaar de uitwerpse len van het dier verwijdert. In Vlissingen mag niet met ra diografisch bestuurbare boot jes of autootjes gespeeld wor den op het strand. Op de Schouwse stranden mag je onder geen beding fietsen. Strandbezoek wordt juist aangenamer, vindt strandwacht Dijkstra. door Cornelleke Blok vlissingen - „Die regels zijn ge woon nodig om het verblijf op het strand zo aangenaam mogelijk te maken", zegt Albert Dijkstra, hoofd strandwacht in Vlissingen. „Er zijn nou eenmaal verschillen de manieren waarop mensen het strand gebruiken. Kitesurfers gaan niet samen met zwemmers. Daar om moet je een zone aanwijzen. Als je dat doet, dan moet je een an dere zone tot verboden gebied be noemen." Er zijn regels nodig, zodat ieder een zelf kan bepalen welk strand hij of zij wil bezoeken. „Je moet niet klakkeloos alles verbieden. Mensen moeten een keuze heb ben. Ja, je moet van tevoren even op de hoogte zijn van wat wel en niet mag. Er zijn mensen die abso- Hoofd strandwacht Albert Dijkstra luut niet naar een strand willen met honden. Het Badstrand en het Nollestrand in Vlissingen zijn daarom overdag verboden voor honden, maar 's avonds zijn ze wel welkom. Overdag kunnen mensen met hun hond naar het strand aan de Zwanenburgweg. In Vlissingen zijn paarden helemaal verboden, ook 's avonds. Een paard op zich veroorzaakt geen hinder. Het is de mest. In de ge meente Veere mogen paarden 's zomers bijvoorbeeld wel 's avonds op het strand, maar als je dat toe staat, dan ligt het hele strand de volgende dag vol met mest, terwijl er weer kinderen in spelen." Is het niet lastig om al die regels te handhaven? „Nee hoor. Je moet af en toe wel eens wat door de vin gers zien. Het gaat om het veroor zaken van gevaar. Formeel mag je in Vlissingen overdag niet stunt vliegeren op het strand, maar als ik iemand het zie doen, verwijs ik 'm door naar een heel rustig stuk je strand. Als een stuntvlieger zijn vlieger recht in de lucht houdt, is er niks aan de hand. Als hij de vlie ger laag over het strand laat sche ren, is het een ander verhaal." door Harmen van der Werf heinkenszand - De gemeente Bor- sele werkt aan de oprichting van een kenniscentrum kernenergie. Het doel is alle kennis en kunde te bundelen die samenhangt met on der meer veiligheidsbeleid rond kerncentrales en andere nucleaire objecten, zoals de Centrale Opslag voor Radioactief Afval (Covra) bij Borssele. Het initiatief is genomen door de Borselse burgemeester J. Gelok. De gemeente Borsele, de enige Neder landse gemeente met een werken de kerncentrale, functioneert vaak al als vraagbaak. Niet wat betreft technische aspecten van kernener gie, maar wel voor maatschappelij ke en bestuurlijke kwesties die te maken hebben met kernenergie. „Het kenniscentrum zou zich daar dan ook moeten richten", licht Ph. de Vree, hoofd bestuursondersteu- ning, toe. Het plan moet nog wor den uitgewerkt. Borsele gaat daar voor bijdragen vragen aan de pro vincie en Europese Unie. De be doeling is EPZ (eigenaar kerncen trale), Greenpeace en Covra erbij betrekken, evenals de organisatie van Europese gemeenten met nu cleaire bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2