voor langdurig werklozen Klachten over Vista Microsoft 21 september wonen in de regio' bouwen of kopen? Tc Koop €179.000 tot m V www.pzcadverteren.nl PZC Zaterdag 8 september 2007J 1 9 en moeizame integratie van bui tenlanders. „Als je ziet hoe mensen hier langs elkaar heen lopen", zegt projectlei der Gerhard Hup. „Dat is van: 'Hullie deugen niet, en zullie ook niet'. Dat heeft met etniciteit te maken. Maar ook jong en oud botst." Om de wijkbewoners voor uit te helpen, werken woning bouwcorporaties, zorginstellingen, gemeente en bewoners samen. Dat gebeurt onder meer door een wijkbewoner een baan aan te bie den, zodat hij bij een buurtgenoot een klus kan doen. Mensen die ja ren thuis hebben gezeten, komen zo aan de slag. De gedachte is dat de wijk aangenamer wordt, door dat bewoners bij elkaar over de vloer komen. Bewoner Joop de Ruyter heeft voor de derde keer de klussen- dienst ingehuurd. „Ik ben pas ge opereerd, dus kan zelf niet veel doen." Dit keer wordt het tuinaf val opgeruimd, eerder heeft de klussendienst een wasmachine voor hem verzet. De Ruyter is te vreden. „Het zijn prima diensten die ze verlenen." De hulp kost een tientje per uur, te voldoen met dienstencheques. Zo hoeven de klussers niet met contant geld over straat en is de kans op fraude klei ner. Veel potentiële werknemers worden gestuurd door de sociale dienst. Ook kloppen mensen zon der uitkering aan. „Willen werken is het enige criterium." Dat gold voor Paul Wiltschut (21) die net een dag bezig is. Hij is op geleid als constructiebankwerker, maar hij heeft zich nooit thuis ge voeld in dat vak. Een nieuwe oplei ding of baan kreeg hij zelf niet ge regeld. Via het project werkt hij nu als woonservice-zorgverlener en volgt hij de bijpassende mbo-2 opleiding. Testen wezen uit dat dienstverlening hem goed ligt. „Vanochtend heb ik een door- stroomwoning van de woning bouwvereniging schoongemaakt 'We hebben veel te maken met alleenstaande moeders. Die redden het vaak niet' en vanmiddag heb ik geknutseld met kinderen in het buurthuis." Individueel wordt gekeken wat ie mand aan extra scholing of trai ning nodig heeft, maar iedereen krijgt standaard een cursus sociale vaardigheden. Hup: „Deelnemers hebben vaak korte lontjes. We le ren hen op tijd te komen, om klantvriendelijk te zijn, hoe je met collega's omgaat." Mensen worden ook op psychische problemen ge test. „Velen zijn depressief" Ook fi nanciële problemen en taalproble men komen vaak voor. Via Werk aan de Wijk kunnen zij aan de slag bij de klussendienst (schoonmaken, tuinieren, klusjes opknappen, verhuizen), in de zorg, als toezichthouder in de buurt of als nachtelijk toezichthou der in verzorgings- en verpleegte huizen. Er is begeleiding op aller lei fronten, door projectcoaches en professionals uit bedrijfstakken. Rayonleidster Lenie de Wit van schoonmaakbedrijf Perfec-t uit Oos terhout geeft af en toe uitleg over professioneel schoonmaken. „Dat is een vak. Je moet de juiste materb alen hebben, weten wat je er wel en niet mee moet doen." Haar baas vraagt voor die instructies geen vergoeding. „Het is mooi om die mensen te kunnen helpen." De meesten hebben zeker een jaar nodig om te wennen aan de regel maat van werken, het omgaan met collega's en klanten, zegt Hup. „Het zijn overwegend zwakke mensen die instromen. Wij zijn een warm bad. Niet in loon, dat is het minimum. Wel in aandacht. Maar dat warme bad koelt op den duur af" Het doel is immers dat mensen uiteindelijk zelfstandig kunnen werken. Het liefst bij een particulier bedrijf. Geschikte deelnemers kunnen ook bij Werk aan de Wijk in dienst ko men. Het salaris wordt bekostigd uit loonkostensubsidie en de op brengst van de dienstencheques. Zo'n dienstverband kan maximaal drie keer een jaar duren. „We heb ben ook mislukkingen, sommigen krijgen we niet aan de slag. We hebben hier veel te maken met al leenstaande moeders. Die redden het vaak niet. De combinatie werk en zorg blijkt moeilijk", zegt Hup. Chatrer, door de sociale dienst ge dwongen werk te zoeken, is vol goede moed dat het haar wel lukt. „Eerst zei ik: dat doe ik niet. Maar na drie dagen dacht ik, ik wil uit de uitkering. En nou vind ilc het hartstikke leuk. Ik wil straks naar 32 uur per week." Werk aan de Wijk Nederland telt 290.000 men sen met een bijstandsuitke ring. Het aantal mensen met een WW-uitkering bedraagt 209.000. Het Bredase project Werk aan de Wijk draait nu op een Euro pese subsidie en medefinan ciering van de gemeente. Per 2008 moet het project zichzelf bedruipen. Dat lijkt te lukken, stelt beleidsmedewerker ar beidsmarkt Frans Kuiper van de gemeente Breda, via loon kostensubsidies en diensten cheques. Sinds augustus vorig jaar heb ben zich 119 mensen aange meld. Van de deelnemers heb ben er 27 een baan gekregen. Twee zijn in loondienst bij een regulier bedrijf, twee hebben een gesubsidieerde baan. Bij Werk aan de Wijk zijn er 22 in dienst getreden. Een man is zelfstandige geworden. Consumentenbond waarschuwt tegen besturingssysteem. AMSTERDAM - De Consumenten bond heeft in vier weken tijd 4200 klachten gekregen over Windows Vista, het nieuwe besturingssys teem van Microsoft dat eerder dit jaar op de markt is gekomen. De bond raadt zijn leden daarom aan voorzichtig te zijn met overstap pen naar Vista. Dat heeft de belangenorganisatie voor consumenten gisteren be kendgemaakt. Volgens de Consumentenbond meldt 59 procent van de klagers dat bepaalde programma's niet meer werken sinds zij Vista gebrui ken. Bij 46 procent werkt rand apparatuur, zoals printers en video kaarten, niet meer naar behoren. Ruim een derde klaagt dat door Vi sta de computer traag wordt of zelfs vastloopt. Veel consumenten geven aan dat zij moeite hebben de juiste onder steuning te krijgen van Microsoft voor het oplossen van problemen. De Consumentenbond heeft de softwareproducent gisteren een brief gestuurd. De organisatie stelt dat Vista nog geen volwaardige op volger is van Windows XP. WGGGNGR dagbladen Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19