Banen Prijs brood en frites kan minder omhoog 'Groei economie wereld lager' Cor ABN houdt alle opties open 1 8 Zaterdag 8 september 2007 PZC Een langdurig werkloze is aan het schoonmaken in het Rietveldhuis in Breda. foto Phil Nijhuis/CPD Project Werk aan de Wijk in Breda begint vruchten af te werpen. door Lianne Sleutjes breda - Het kabinet heeft er de mond vol van: langdurig werklo zen aan de slag helpen. In Breda begint een wijkproject vruchten af te werpen, 's Ochtends om kwart over acht zit de Bredase Sjanny Chatrer (40) op de brommer naar haar werk. Sinds drie weken, elke werkdag. „Echt héérlijk. Eerst dacht ik, dat ga ik niet redden. Ik ben een alleenstaande moeder." Zij werkt vier uur per dag. Op maandag helpt zij bij een oudere dame. Zij poetst, maakt een praat je. De andere ochtenden maakt zij panden van de woningbouwver eniging schoon. Zolang Chatrer sta ge loopt via het project Werk aan de Wijk, heeft zij haar bijstandsuit kering. Zij hoopt dat zij over drie maanden in dienst mag komen. Het kabinet wil tweehonderddui zend mensen die geruime tijd niet hebben gewerkt aan een baan hel pen. Het gaat om vrouwen, langdu rig werklozen, bijstandsgerechtig den, allochtonen. Breda is daar al een tijdje mee bezig via het pro ject Werk aan de Wijk. Acht jaar geleden gestart, om de leefbaar heid in de wijken Hoge Vucht en Doornbos-Linie te verbeteren. Buurten met een hoge werkloos heid, criminaliteit, lage inkomens Supermarkten maken gebruik van schaarste agrarische grondstoffen. goes - Brood en aardappelen zijn duurder dan nodig is. De prijs die boeren krijgen voor hun graan en aardappelen wettigt niet de prijs verhogingen die zich de afgelopen maanden voor deze levensmidde len hebben voorgedaan. Volgens Guiljam van der Schelde en [ohan Sanderse van Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) zien supermarkten hun kans schoon nu de consument be seft dat agrarische producten schaars worden door de groeiende vraag in India en het Verre Oosten en door de toegenomen vraag naar biobrandstoffen. Van der Schelde: „Maar dat verklaart nog niet waarom brood twintig cent duurder moet zijn geworden. Een verhoging van vier cent lijkt me re delijk gezien de tarweprijs." Sanderse neemt de prijs van bier als voorbeeld. De daarvoor onmis bare grondstof gerst is in een jaar tijd eens zo duur geworden: van 1,20 euro naar 2,40 euro per 100 ki lo. Sanderse: „Dat betekent ander halve cent voor een flesje bier. Waar hebben we het dan over." De droogte in april en de plaatselij ke zware neerslag in juli hebben voor grote opbrengstverschillen ge zorgd tussen individuele boeren, zoals qua kilo's als qua euro's. De Zeeuwse akkerbouwers haalden minder graan van het land dan ze de laatste jaren gewend waren, maar de hogere prijs compenseer de dat goeddeels. Graszaadtelers hebben resultaten geboekt die, als ze zouden worden uitgezet in een grafiek, opvallend veel overeen komst vertonen met de statistie ken van het weer. Voor vlas was WW De boerenorganisatie ZLTO vindt dat de stijging van de broodprijs met ongeveer 20 cent niet ge rechtvaardigd is. Op basis van de graanprijs is 4 cent meer genoeg. het seizoen 2007 rampzalig slecht. Dat heeft niet alleen gevolgen voor de vlastelers, maar ook voor de verwerkingsbedrijven. De telers van bruine bonen boften met het weer en hebben zicht op goede prijzen nu andere conservenpro- ducten schaars zijn. In tegenstel ling tot vorig seizoen zijn de aard appelen dit jaar groot; hun prijs is gunstig. De resultaten bij de uien lopen sterk uiteen; de prijs is rede lijk. Van de bieten wordt een hoge suikeropbrengst verwacht. cernobbio - De problemen op de kredietmarkten zorgen waarschijn lijk voor een lagere groei van de wereldeconomie. Dat heeft direc teur Rodrigo Rato van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) gis teren gezegd op een economische conferentie. „Wij verwachten nu dat wij onze groeiverwachtingen voor 2007 en 2008 naar beneden zullen moeten bijstellen", aldus Ra to. Vooral de Verenigde Staten krijgen naar verwachting te maken met la gere groeicijfers. Maar Rato sloot niet uit dat ook de eurolanden en Japan de gevolgen van de krediet crisis, ontstaan door het inzakken van de Amerikaanse hypotheek markt voor mensen met lage inko mens, zullen volgen. Opkomende markten zullen de problemen kunnen voelen, maar de groeiverwachtingen voor die landen blijven goed, zei de IMF-di- recteur. Een op de tien kan nog zonder computer schiphol - Ruim één op de tien werknemers heeft geen computer nodig om zijn werk te doen, aldus onderzoeksbureau Trendbox. De rest raakt in moeilijkheden als de apparatuur uitvalt. Het werk kan volgens bijna zeven op de tien werknemers 'absoluut niet' meer gedaan worden en volgens 21 pro cent zal het werk 'veel moeilijker en trager' worden verricht. AFM trekt financiële dienstverleners aan jas amsterdam - De Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) heeft dertien financiële dienstverleners een dwangsom opgelegd. Zij hebben de toezichthouder onvoldoende geïnformeerd, aldus de AFM giste ren. De dertien ondernemingen moeten alsnog over de brug ko men met informatie op straffe van een boete van 4000 euro per dag, met een maximum van 80.000. Airbus neemt kosten in China voor lief hongkong - Het kost de Europese vliegtuigbouwer Airbus meer geld om zijn vliegtuigen in China in el kaar te laten zetten dan in Europa. Airbus neemt de hogere kosten echter voor lief, omdat het ver wacht steeds meer in China te kunnen afzetten. Dat zei topman Laurence Barron van Airbus giste ren. Airbus zal ook steeds meer in China moeten produceren. Industriële productie in Nederland stijgt voorburg - De industriële produc tie in Nederland is in juli, gecorri geerd voor seizoensinvloeden, met 0,4 procent gestegen ten opzichte van juni. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Zonder correctie voor seizoensin vloeden lag de gemiddelde dagpro ductie van de Nederlandse indus trie in juli ruim 4 procent hoger dan een jaar eerder. Zweden verhoogt rente met kwart procentpunt Stockholm - De Zweedse centrale bank heeft gisteren de rente met een kwart procentpunt opgetrok ken tot 3,75 procent om de inflatie tegen te gaan. De Riksbank liet zich daarbij niet weerhouden door de onrust op de financiële mark ten, zoals de Europese Centrale Bank en de Bank of England don derdag wel deden. De rentestap was verwacht door analisten. Imtech stoot drie dochterbedrijfjes af gouda - De technisch dienstverle ner Imtech heeft drie kleine doch terondernemingen van de hand ge daan. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. De ondernemin gen, Ravebo Supply, Imdea en SRH Marine Electronics, pasten niet meer binnen de onlangs her ziene strategie van Imtech. De be drijven hebben gezamenlijk bijna honderd werknemers. amsterdam - De centrale onderne mingsraad (cor) van ABN Amro houdt serieus rekening met een overname van de bank door het consortium van Fortis, Royal Bank of Scotland (RBS) en Banco Sant ander. Het medezeggenschapsorgaan spreekt van 'een reële kans'. De cor is bezig met het opstellen van een advies over een eventuele over name door het bankentrio. Dat schreef de raad gisteren in een e-mail aan alle medewerkers van ABN Amro. De Britse bank Barclays en het bankentrio strijden al maanden om ABN Amro. De centrale ondernemingsraad bracht eerder een positief advies uit over een fusie met Barclays. „Wij staan echter met beide benen op de grond en de realiteit gebiedt ons ook te kijken naar de conse quenties van een mogelijke overna me door het consortium." 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18