- is geert besluithet overkomt je' b S> Jo wil zo lang mogelijk voor Jeannet zorgen 'Het beste advies dat ik een mantelzorger kan geven is: zorg goed voor jezelf. Professor Mia Duijnstee, lector familiezorg. PZC Zaterdag 8 september 2007 I 1 7 Mantelzorgers Er zit ook een cultuuraspect aan. Hoe ga je als maatschappij om met mensen die zorg nodig heb ben?" „Tegen alle verhalen in laten de cijfers zien dat het volume aan ge boden mantelzorg in de afgelo pen periode stabiel is gebleven. Dit ondanks de individualisering van de maatschappij en het feit dat steeds meer mensen werken. We moeten niet vergeten dat mantelzorg er altijd al is geweest. We hebben er alleen in de jaren zeventig een naam aan gegeven. Het is nog maar de vraag of de in dividualisering van de maatschap pij afbreuk doet aan onze solidari teit in de zin van principiële be reidheid als het gaat om zorg voor elkaar." Duijnstee hamert op het verschil tussen mantelzorgers en vrijwilli gers. „Mantelzorg is geen besluit, het overkomt je. Vrijwilligers zijn Mia Duijnstee. foto HH ook heel belangrijk als aanvulling op de mantelzorg. Maar een vrij williger kiest ervoor om vrijwilli ger te zijn en kan ook stoppen. Mantelzorgers kunnen dat niet." „Het beste advies dat ik een man telzorger kan geven is: zorg goed voor jezelf. Mensen willen graag voor hun naasten zorgen maar gaan daarbij vaak over hun gren zen heen. Het is belangrijk dat ze hun eigen grenzen kennen, want alleen dan houden ze het vol. We moeten hun taken verlich ten: door hulp over te laten ne men door beroepskrachten of vrijwilligers, financiële steun te geven, maar bijvoorbeeld ook door aanpassingen in huis." „Het netwerk van steunpunten in het land is daarbij cruciaal. Mensen moeten weten dat ze daar terecht kunnen voor vragen en hulp. En we moeten proberen zo veel mogelijk mensen te berei ken met voorlichting. Veel men sen zien zichzelf helemaal niet als mantelzorger terwijl ze dat wel zijn. Er bestaat ook schroom om hulp te vragen. Het is toch immers normaal dat je voor el kaar zorgt?" 2,4 miljoen mantelzorgers Mantelzorgers zijn ca. 1,28 miljard euro zorgen meer dan acht uur aan zorgtaken kwijt per jaar. per week óf langer dan drie maanden voor een ander. 750.000 mantelzorgers zorgen meer dan acht uur per week én langer dan drie maanden voor een ander. 200.000 mantelzorgers voelt zich zwaar belast of zelfs overbelast. Kosten (bijv. voor wassen, vervoer, voeding) infographic: JD bron: Sociaal en Cultureel Planbureau Nederland telt 2,4 miljoen mantelzorgers Mantelzorgers zorgen vanuit een persoonlijke band voor een chronisch zieke, gehandicapte of hulpbehoevende partner, ouder, kind of ander fa milielid, vriend of kennis. Mantelzorg is vaak langdurig en intensief. In Nederland zorgen volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau 2,4 mil joen mensen meer dan acht uur per week óf langer dan drie maanden voor een ander. Van hen zorgen 750.000 mensen meer dan acht uur per week én langer dan drie maanden voor een ander. Van dat aantal voelen tussen de 150.000 en 200.000 mantelzorgers zich zwaar belast of zelfs overbelast. Velen van hen zijn vierentwintig uur per dag beschikbaar als zorgverlener. Professor Mia Duijnstee, lector familiezorg aan de Hogeschool van Utrecht, zegt dat in Nederland 80 procent van alle zorg thuis en onbe taald wordt gegeven; 11 procent van de volwassenen, bijna anderhalf mil joen mensen, zorgt voor een chronisch ziek familielid. Volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau zijn mantelzorgers bijna 1,3 miljard euro per jaar kwijt aan zorgtaken: 830 miljoen aan kosten en 450 miljoen aan gemist inkomen. Het grote verschil tussen mantelzorgers en 'gewone' vrijwilligers is dat de eerste groep het vanzelfsprekend vindt zorg te verlenen. Ze voe len zich dan ook meer verplicht, wat problemen kan veroorzaken. Zes juli 2006 was een zwar te dag in het leven van Jo (82) en jeannet (79) Steij- ger. Jeannet kwam ten val in de keuken en brak haar heup. Ze werd met succes geopereerd maar was daarna 'een beetje in de war', vertelt ze zelf. Ze mocht gelukkig weer naar huis maar hield klach ten. Na de weken dat ze in het zie kenhuis verbleef passeerde er een lange stoet artsen en 'logen' de re vue, onder andere een geriatrisch psycholoog en een neuroloog. „Die konden niets voor mij doen", zegt Jeannet. Ze gaven het echtpaar ook geen raad waar wél hulp te vinden was. Jeannet over haar klachten: „Ik was hyperner veus en had ook niet in de gaten dat ik een klein beetje dement ben, want dat zeggen ze." Voor Jo brak een loodzware perio de aan, hij stond er helemaal al leen voor. Ondanks dat Jeannet na een tijdje thuis in bed te zijn verzorgd door Jo weer mobiel werd, kon ze een aantal dingen niet meer, zoals de krant lezen en orgelspelen. En het hele huishou den kwam op Jo zijn schouders. „Van tevoren wist ik van een was machine alleen maar dat er een stekker aanzat", zegt hij. Hij had geen tijd meer voor zich zelf De geliefde tuin kreeg min der aandacht en ook zijn hobby's - 'een beetje met elektriciteit spe len, houtbewerken' - leden er on der. De spanningen in huize Steijger liepen op, want als je op een ande re manier van elkaar afhankelijk wordt, legt dat een emotionele druk op een relatie. Ze hebben weliswaar vier kinde ren maar drie daarvan wonen ver weg. „Een dochter woont hier wel in de buurt maar die heeft een ontzettend druk leven en daar willen en kunnen we niet al tijd een beroep op doen", zegt Jo. Het werd er niet leuker op in huis. Op een ochtend was Jean net het beu. In een blad van de Katholieke Bond voor Ouderen zag ze de naam van de plaatselijke ouderenadviseur staan. Ze belde. „En toen ging de trein rijden", ver telt Jo, terwijl een glimlach op zijn gezicht doorbreekt. Binnen de kortste keren was van alles voor het al 53 jaar getrouwde paar geregeld, waaronder hulp van de Stichting Mantelzorg Midden-Bra bant, huishoudelijke hulp aan huis en Jeannet gaat voortaan een dag per week naar een verzor gingshuis. Jo komt nu weer aan zichzelf toe. „Dat moet ook, want anders hou ik dit niet vol. Alles is nu prima geregeld." Via de stichting Handen in Huis komt er af en toe eens iemand die een aantal dagen 24 uur per dag voor Jeannet zorgt. „Zodat ik even met vakantie kan", zegt Jo. „Dankzij alle hulp kan ik mijn zin nen weer verzetten, krijg ik af en toe rust. Ik heb een jaar lang aan gemodderd. Niemand vertelde ons wat er allemaal kon. Ik heb het een jaar volgehouden maar het had niet veel langer moeten duren." Jo hoopt dat hij op deze manier nog lang voor Jeannet mag zor gen. „Want dat dóe je toch ge woon? We zijn al 53 jaar bij el kaar! Dan heb je alles voor elkaar over. Maar het moet wel kun-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17