'Mantelzorg 'Er is gewoon weinig personeel in de zorg' 1 6 Zaterdag 8 september 2007 PZC Mantel is soms een 1 Langdurig zorgen voor een zieke of gehandicapte uit eigen familie, vriendenkring of buurt vinden de meeste mantelzorgers 'niet meer dan normaal'. Maar het kan een zware druk op iemand leggen. door Joep Trommelen foto Ger Loeffen /Hollandse Hoogte De zorg kost de Neder landse staat dit jaar ruim 45 miljard eu ro, op te brengen uit premies en belastin gen. Naast dit 'officiële' circuit is er nog een 'ondergrondse': de mantel zorg. Menselijk kapitaal, niet in geld uit te drukken. En bovendien niet te verwarren met de zorg die vrijwilligers ge ven. Want waar een vrijwilliger zelf bepaalt wie, hoe en hoelang hij of zij iemand helpt, heeft de mantelzorger eigenlijk geen keus. Althans, zo voelt het vaak. En daar wringt 'm de schoen. Want de te rugtredende overheid doet anno 2007 maar al te graag een beroep op de 'gratis' mantelzorg. Sinds 1 januari is de Wet Maat schappelijke Ondersteuning van kracht. Die gaat uit van de zelfred zaamheid van mensen, de over heid dient zo veel mogelijk te on dersteunen. Steun aan mantelzor gers en andere vrijwilligers vormt een van de negen 'velden' van de wet. En critici voorzien ook dat de door het kabinet aangekondigde bezuiniging van 600 miljoen euro op de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten tot gevolg zal hebben dat mantelzorgers nog zwaarder worden belast. De maximaal 250 euro die het kabi net dit jaar voor mantelzorgers be schikbaar stelt, is een bescheiden blijk van waardering. Maar drie kwart van de circa 200.000 men sen die voor dit 'mantelzorgcom pliment' in aanmerking zouden moeten komen, zal het geld we gens 'te strenge criteria' niet ont vangen, meldt Mezzo, de vereni ging van mantelzorgers. Veel meer hulp kunnen mantelzor gers krijgen via een netwerk van steunpunten. Die helpen hen bij het vinden van de juiste weg in 'zorgland', organiseren cursussen en lezingen of bieden gewoon een luisterend oor. Ook houden de steunpunten jaarlijks de lokale acti viteiten tijdens de Dag van de Mantelzorg, ieder jaar op 10 no vember. Veel mantelzorgers zijn overbelast. In de meest schrijnende gevallen hebben mantelzorgers nauwelijks een privéleven omdat ze '24/7' voor een zieke of gehandi capte naaste zorgen. Voor hen is de 'respijtzorg' in het leven geroe pen. Vrijwilligers of beroepskrach ten nemen de zorg voor een paar dagen over, zodat de mantelzor gers er zelf eens even tussenuit kunnen. De respijtzorg wordt betaald uit de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten of de persoonsgebonden budgetten. Mezzo organiseert overal in het land 'Zorg voor jezelf-dagen'. En in steeds meer plaatsen zijn er mantelzorgcafés, waar mensen hun ervaringen in een ongedwon gen sfeer uit kunnen wisselen en ontdekken dat hun problemen be paald niet uniek zijn. Volgens Arie Ouwerkerk, direc teur van Mezzo, de landelijke vere niging voor mantelzorgers en zorg- vrijwilligers, stimuleert de over heid de mantelzorg om twee rede nen. In de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO), die nu al ruim acht maanden van kracht is, ligt het accent op zelfredzaamheid van burgers. Gemeenten voeren de regie en dienen mantelzorgers met raad en daad te ondersteu nen. Maar dat is volgens Ouwer kerk niet alleen een principiële po litieke keuze maar ook pure nood zaak. „Er is sprake van vergrijzing en van tekorten op de arbeidsmarkt. Er is gewoon te weinig personeel in de zorg en dat zal gezien het da lende aantal jongeren alleen maar een groter probleem worden. En dat terwijl er steeds meer zorg no dig is, ook omdat mensen zo lang Arie Ouwerkerk. foto Mezzo mogelijk zelfstandig willen blijven wonen." Ouwerkerk stelt dat bepaalde zorgtaken per se door professione le krachten gedaan moeten wor den en niet door mantelzorgers. „De professionele zorg moet zo aantrekkelijk worden gemaakt dat mensen er in willen werken." Daarbij zijn nog veel hobbels te nemen. „Het 'natuurlijk poten tieel' aan mantelzorgers wordt kleiner. De doorsnee mantelzor ger was vroeger een vrouw van Professionele zorg moet zo aantrekkelijk worden dat mensen er in willen werken' middelbare leeftijd zonder baan. Maar steeds meer vrouwen gaan werken, de zuigkracht van de ar beidsmarkt is enorm." Een van de uitdagingen is volgens Ouwerkerk dan ook de combina tie van een betaalde baan en man telzorg in goede banen te leiden. „Door goede respijtzorg. Maar ook door op het werk de zaken zo te regelen dat mantelzorgers uit de voeten kunnen. Daar is een cul tuuromslag voor nodig, ook bij werkgevers. Het is een groot ver schil of je een werknemer een dag vrij geeft wegens ziekte thuis of dat je iets regelt voor de lange ter mijn, want daar hebben we het over." Ouwerkerk zou het kabinet twee adviezen willen geven. „Zorg dat de gemeenten de WMO goed uit voeren. Er moet overal een goed basispakket zijn, met respijtzorg, informatie, advies. De steunpun ten voor de mantelzorg zijn essen tieel. Daarnaast moet de combina tie van mantelzorg en betaald werk makkelijker worden ge maakt. En wat essentieel is: de AWBZ-zorg moet intact blijven, mensen moeten de professionele zorg krijgen die ze nodig hebben. Want als ook de thuiszorg patiën tenstops gaat afkondigen, worden mantelzorgers nóg meer belast." Professor Mia Duijnstee is lector fa- miliezorg aan de Hogeschool Utrecht en gespecialiseerd in man telzorg. Ze benadrukt dat mantel zorg de professionele zorg niet zo maar kan vervangen, maar slechts een aanvulling is. „Het zijn geen communicerende va ten. Mantelzorgers moeten kunnen rekenen op professionele zorg. Staatssecretaris Jet Bussemaker heeft daar gelukkig oog voor. Ze heeft een brede kijk op het onder werp, ziet ook raakvlakken met het onderwijs bijvoorbeeld. Want kin deren moeten op jonge leeftijd al le ren waardering te hebben voor mensen die zorgtaken verrichten. Niet alleen voor mantelzorgers maar ook voor professionals." „Want de zorg moet weer een aan trekkelijk beroep worden in Neder land. Dat is keihard nodig als we willen dat we in de toekomst vol doende beroepskrachten houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16