Enquête: Waar ligt uw grens? t In drie minuten door Europa heen VOOR TEGEN Een gelijk speelveld voor iedereen Verworvenheden in het gedrang A PZC Zaterdag 8 september 2007 1 3 V Wim van Gelder foto Ronald den Dekker Kees Slager foto Marijke Folkertsma Wat vinden wij van Europa? Staat Nederland achter het nieuwe verdrag? Moet er een referendum komen? De Stichting Agora Europa zoekt antwoorden middels een enquête en debatten, onder meer in Vlissingen. Een eigen visie over Europa opstellen, een visie van de burgers. Met als centrale vraag: wat willen we op Europees niveau regelen en wat op natio naal niveau? Dat is het doel van de debattenserie die Agora Europa (een onafhankelijke stichting voor democratische vernieuwing) orga niseert. Op zes plaatsen gaat de stichting in discussie met burgers. Dat gebeurt ook in Vlissingen, tij dens het festival Film by the Sea. De basis voor het debat is de uit komst van de enquête die op deze pagina staat. Die gaat over nationa le kwesties, maar ook over de rol van Europa in regionale kwesties zoals de strijd tegen het water, het drugstoerisme en de ontpoldering. Het (gratis) burgerforum bij Film by the Sea is op zaterdag 22 september, van 16.00 tot 17.30 uur. Vooraf wordt de film Ghosts vertoond, over men senhandel naar Europa (14.00 tot 15.40 uur, toegang 8 euro). Gasten bij het debat zijn onder anderen: commissaris van de koningin Karla Peijs, Europarlementariër Paul van Buitenen, schrijfster Tessa de Loo en PZC- hoofdredacteur Peter jansen. De voormalige commissaris van de koningin van Zeeland, Wim van Gelder, heeft vóór de Europe se grondwet gestemd. Enkele van zijn opvattingen op een rij: „Dankzij Europa kunnen we een onderwerp als milieu gezamenlijk en goed aanpakken. Milieu, water storen zich niet aan landsgrenzen. Bedrijven die aan bijvoorbeeld de Westerschelde liggen, kunnen we dezelfde regels opleggen. Daardoor ontstaat gelijke concurrentie, een gelijk speelveld voor iedereen. Een onderwerp als gezondheidszorg moet regionaal/nationaal worden aangepakt. Maar we vergeten wei eens dat Zeeuws-Vlamingen zich dankzij Europa kunnen laten be handelen in België. Door 'Europa' is in algemene zin de grens ver vaagd en kan bijvoorbeeld nood hulp snel geboden worden. Ik denk aan de bosbranden in Grie kenland. Door de onderlinge con tacten tussen de lidstaten en Euro pese samenwerkingsverbanden werd er efficiënt gereageerd. De rij zing van de zeespiegel is een inter nationaal probleem. De water schappen en provincies zijn welis waar de eerstverantwoordelijken. Maar dat moeten we niet kramp achtig zien. Engeland en België kampen met dezelfde problema tiek. Kennisuitwisseling over ver sterking van de zeewering en zee spiegelrijzing is van groot belang. Daarin speelt Europa een rol." Kees Slager, is lid van de Eerste Ka mer voor de Socialistische Partij: Hij heeft tegen de Europese grond wet gestemd. Zijn argumenten: „Dat heb ik niet gedaan omdat ik tegen Europa ben, maar wel tegen een Europa dat zich ontwikkelt tot een neoliberale superstaat, waarin nationale parlementen steeds min der te zeggen hebben en markt werking in alle sectoren van de sa menleving verplicht wordt. Je ziet nu al welke kwalijke gevolgen dat heeft in de zorg en het openbaar vervoer. Op sociaal gebied heeft Europa ons niets positiefs ge bracht. Onze sociale verworvenhe den worden juist ondermijnd. Mi lieuvraagstukken als water- en luchtverontreiniging zijn grens overschrijdende zaken waar een Europese aanpak zinvol is. Samen werking in de luchtvaart kan ertoe bijdragen dat de hele unie het kli maatverdrag van Kyoto naleeft. Maar andere zaken moeten overge laten worden aan de lidstaten, zo als de beslissing om al dan niet door te gaan met kernenergie. Je kunt veel dingen ook Europees regelen zonder je zelfstandigheid aan Brussel over te dragen. Het zeewaterpeil stijgt, inderdaad, maar laten we de beslissing over de veiligheidsmaatregelen in Zee land alsjeblieft niet aan een bureau cratisch Europa toevertrouwen maar in eigen (deskundige) water staatshanden houden." Hoe denkt u over Europa? Vul de enquête in en stuur hem op. Voor de volgende onderwer pen: vindt u dat beslissingen op nationaal niveau of Euro pees niveau genomen moeten wor den? a. Milieu o nationaal niveau o Europees niveau o geen mening weet niet b. Criminaliteitsbestrijding en ter rorisme o nationaal niveau o Europees niveau o geen mening weet niet c. Belastingen en pensioenen o nationaal niveau o Europees niveau o geen mening weet niet d. Gezondheidszorg o nationaal niveau o Europees niveau o geen mening weet niet Op aandringen van de Fran- sen wordt de doelstelling van de vrijemarktwerking uit het nieuwe Europese verdrag geschrapt. Op basis hiervan kunnen nationale regeringen steun verlenen aan min der rendabele sectoren in hun econo mie. Dit zou volgens velen leiden tot een minder liberaal en meer sociaal Europa. Wat vindt u daarvan? o goed o slecht o neutraal o geen mening weet niet 3 Vindt u dat de meeste beslui ten in de Europese Unie met een gewone meerderheid geno men moeten kunnen worden of vindt u dat ieder van de 27 lidstaten een ve to moet hebben? o besluiten bij meerderheid o iedere lidstaat een veto o geen mening weet niet Vindt u dat alle lidstaten in ge lijke mate in Europa moeten in- tegreren of vindt u dat er ver schillen in integratie mogen zijn tus sen de lidstaten? o integratie overal gelijk o verschillen in integratie tussen lidstaten o geen mening/weet niet 5 Twee jaar terug hield Neder land een referendum over het Europese Grondwettelijke Ver drag. Een aantal partijen wil over het nieuwe verdrag ook een referen dum houden. Bent u voor of tegen? o voor een nieuw referendum o tegen een nieuw referendum o geen mening weet niet 6 Heeft u de indruk dat er met het nieuwe verdrag tegemoet is gekomen aan de Nederlandse eisen die na het vorige referendum naar voren zijn gekomen? Vindt u kortom dat er voldoende recht is ge daan aan het Nederlandse 'nee' bij het referendum? o ja o nee o geen mening weet niet 7 De klimaatveranderingen zul len in de loop van deze eeuw leiden tot een verhoging van het zeewaterpeil met 50 tot 100 centi meter. Dat betekent dat een actief be leid gevoerd moet worden om een nieuwe ramp in het deltagebied van noordwest-Europa en Zeeland te voorkomen. Wie moeten in de toe komst beslissen over de veiligheids maatregelen in Zeeland? o de burgers moeten uiteindelijk via een referendum beslissen o de waterschappen die recht streeks zijn verkozen o de provincie Zeeland o Nederland o de Europese Unie 8 Zeeland en andere grensprovin cies ondervinden steeds meer overlast van drugsverslaafden uit België en Frankrijk. Sommigen menen dat het Nederlandse gedoog beleid dit in de hand werkt. Anderen verzetten zich tegen een stringenter Europees drugsbeleid omdat dat het probleem van de illegale handel in drugs en de daarmee gepaard gaan de criminaliteit niet oplost. Wie moet beslissen over het drugsbeleid? o de betrokken gemeenten meer ruimte geven voor een eigen aan pak van het drugsbeleid o de grensprovincies moeten een eigenstandig beleid m.b.t. de aan pak van drugs kunnen voeren o Nederland moet eigen drugs- en gedoogbeleid kunnen voeren o er moet een Europese aanpak van het drugsbeleid komen 9 De verdieping van de Wester schelde brengt met zich mee dat volgens Europese richtlij nen de schade aan de natuur gecom penseerd moet worden door stukken land te ontpolderen. De verlegging van de N57 loopt vertraging op van wege Europese milieuregels overfijn- stcf. Hoever moet de invloed van Eu ropa gaan op het vlak van milieu? o gemeenten moeten hun eigen milieubeleid kunnen voeren; zij weten wat er leeft o provincies kunnen het beste be palen welk milieubeleid er in hun provincie gevoerd moet worden o ieder land moet zijn eigen regels opstellen voor het milieubeleid o er moeten Europese richtlijnen zijn voor het milieubeleid want milieuvraagstukken overstijgen de landsgrenzen. Stuur deze ingevulde vragen lijst voor maandag 17 septem ber naar: Bureau Europees Parlement Enquête debat Vlissingen Antwoordnummer 1392 2501 VB Den Haag (een postzegel niet nodig) De enquête is ook in te vullen op internet: www.europa-nu.nl. Op deze site staat aanvullende in formatie. De vragenlijst is anoniem. Wie op de hoogte gehouden wil worden van de uitkomsten, kan hieronder zijn e-mailadres invullen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13