Het groene leven lonkt Ecologische websites f'ris ma v45 PZC Zaterdag 8 september 2007 Milieubewust wo nen is niet nieuw. Al tiental len jaren is er aandacht voor ecologisch bouwen en natuurlijke materialen in huis. Lang bleef dit beperkt tot een klei ne groep bewuste consumenten. Inmiddels is de interesse voor mi lieu en daarmee voor groen wo nen toegenomen, vooral onder in vloed van de klimaatdiscussie. We leven bovendien steeds groe ner. Natuurlijke materialen zoals hout en natuursteen worden meer dan ooit toegepast in huis. Zowel in de woonkamer, als in keuken en badkamer. Bekende Nederlandse meubelont werpers spelen in op de ecotrend. Zo is Piet Hein Eek bekend van zijn sloophouten meubelen, waar bij hij als een van de eersten oud hout hergebruikt om designmeu belen te maken. Claudy Jongstra ontwerpt woonaccessoires van vilt, gemaakt van de wol van haar eigen schapen. En voor Moooi maakte Job Smeets een kast van papier en karton, afgewerkt met lak op waterbasis. De meest bekende Nederlandse de signer, Marcel Wanders, heeft meerdere ontwerpen gemaakt met een link naar het milieu. Een voor beeld is de schommel met een zit ting die gevuld kan worden met aarde en klimplanten. Ook natuurlijk tuinieren, in har monie met planten en dieren, zit in de lift. Voor deze groene tui niers komen steeds meer produc ten op de markt. Zo zijn er milieu vriendelijke sprays tegen onkruid, ongedierte en plantenziektes. De spuitbussen werken niet op drijf- gas, maar op lucht. Voor wie dieren in de tuin onder dak wil bieden, zijn er huisjes in de handel voor onder meer vleer muizen, bijen en eekhoorns. Hergebruik is een popu- Grote foto: Ontwerperscollectief Millegomme maakt van alles uit oude autobanden. Deze autobandstoel kan zomer en winter buiten blijven staan. Foto linksboven: Natuurlijk slapen volgen Claudy Jongstra. Foto rechtsboven: ^Natuurlijke materialen zijn herontdekt. Zoals tadelakt, een waterafstotende kalkmortel, die in Marokko onder andere ./wordt gebruikt voor het maken van daken. Dit badkamermeubel is van Tierrafino. Milieu is in. Niet alleen buiten, ook binnenshuis leven we steeds 'groener'. Dus zijn energiebesparing, zonne-energie, spaarlampen, milieubewust klussen en een verantwoord interieur helemaal hip. De mogelijkheden zijn talrijk. door Anja Sparidaans foto's GPD Wonen algemeen www.milieucentraal.nl: vraagbaak voor alles over groen wonen, van energie besparende tips tot en met informatie over natuurlijk tuinieren. www.allesduurzaam.nl: een goede wegwijzer in de wereld van duurzaamheid. Met veel informatie over duurzame producten voor huis en tuin plus de adres sen waar je ze kunt vinden, www.energielastenverla- ger.nl: een snelle manier om te berekenen waarmee je energie kunt besparen en hoeveel dat scheelt in de portemonnee. (Ver)bouwen www.verbouwwijzer.nl: op deze site is alle informatie te vinden over verantwoord ver bouwen. Zeer praktisch zijn de brochures per thema, die je meteen kunt downloaden. www.kringloopbouwmate- rialen.nl: de toegang tot al le leveranciers van gebruik te bouwmaterialen. Via de digitale kaart zie je in één oogopslag bij welke adres sen in de buurt de benodig de materialen verkrijgbaar zijn. www.goedhoutdatabank: hier vind je alle Nederland se aanbieders van FSC-hout op een rijtje. Interieur www.studiohergebruik.nl: een inspirerende site met al lerlei woonaccessoires van ontwerpers die zich bezig houden met hergebruik. www.coloursofnature.nl: een webwinkel die hippe spulletjes verkoopt die moe ten bijdragen aan een mi lieu- en mensvriendelijk in terieur. energievreter die weinig rende ment oplevert. Slechts 5 procent wordt omgezet in licht, de rest in warmte. Bovendien brandt het peertje maar duizend uur. Nu al wordt een kapotte gloei lamp steeds vaker vervangen door een spaarlamp. Die is in aanschaf duurder, maar gebruikt beduidend minder energie. Een spaarlamp van 11 watt geeft evenveel licht als een peertje van 60 watt en brandt tienduizend uur. Ook de halogeenlamp (met een derde meer rendement dan het peertje) is een populair alternatief, maar de consument moet nog wel wennen aan de nieuwste led-lamp jes (light emitting diode). Ze ge ven kil licht en zijn relatief kost baar, maar worden toch aange schaft omdat ze weinig stroom ver bruiken en een leven lang mee gaan. Ook het gebruik van duurzame energie, gewonnen uit natuurlijke en onuitputtelijke energiebronnen zoals wind, zon en verbranding van organische stoffen, is uit de geitenwollen sokkenhoek. In 2005 was volgens het CBS het verbruik aan groene stroom in Nederland 14,9 procent van het totale ver bruik. Zonne-energie is in woningen het meest ingeburgerd, mede dankzij de aanmoedingssubsidies van ener- sdrijven en/of gemeentes. )oral de zonne(combi)boiler, die gebruik maakt van zon newarmte om water te ver warmen, wordt in steeds meer Nederlandse wo ningen geplaatst. Ook zonnestroom is op komst. Die wordt opgewekt met be hulp van panelen op daken, ge vels, luifels en zonwering. Ze van gen zonnestralen op en zetten die om in elektriciteit. Daarnaast neemt de verkoop van warmtepompen (die warmte uit de bodem of lucht benutten om water te verwarmen) toe. Dat gaat ten koste van gasgestookte HR-ke tels. Het warme water wordt ge bruikt voor de boiler of cv. Het sys teem is in de zomer geschikt om de woning te koelen. lair thema in de tuin. Zo zijn er vo gelhuisjes van gebruikt hout of bill boards, tuinstoelen van autoban den en plantenpotten van gerecy cled hardhout. Met dank aan de regels in het bouwbesluit is voor nieuwbouw woningen energie zuinig en duurzaam bouwen de norm. Ook bij een verbouwing wordt steeds vaker rekening gehou den met het milieu. Veel doe-het-zelvers klussen verant woord, bijvoorbeeld door bouw materialen te hergebruiken of voor duurzame oplossingen te kie zen. Bij de keus van bouwmaterialen speelt het milieu een belangrijke rol. Materialen met een lange le vensduur hebben de voorkeur. Na tuurlijke materialen als leem, stro, kurk en klei zijn inmiddels heront dekt. Ze worden ook toegepast vanwege de isolerende werking en hun bijdrage aan een gezond bin nenklimaat. Het gebruik van tropisch hardhout is al jaren uit. De consument kiest in plaats daarvan voor Europees hout of hardhout met FSC-keur- merk. Enkel glas is in veel wonin gen vervangen door dubbel glas of door het nog beter isolerende HR++ glas. En in plaats van giftige alkydverf wordt meestal acrylverf of natuurverf toegepast. De ambitieuze doelen voor klimaat en energie in het regeerakkoord hel pen het milieubewust wonen. Zo moet de uitstoot van broeikasgassen ten opzichte van 1990 in 2020 30 procent lager zijn. Vooral energiebesparing wordt massaal opgepakt. Zo ging 16 fe bruari 2007 de boeken in als War me Truiendag, een initiatief van het Klimaatverbond. Massaal is ge hoor gegeven aan de oproep om thuis, op school en op het werk de verwarming uit of een graadje la ger te zetten, waardoor er minder broeikasgassen in de lucht komen. De Warme Truiendag staat inmid dels vast op de agenda. Minister Jacqueline Cramer wil bovendien nog deze x kabinetsperiode de verkoop van gloei lampen verbie den. De in 1879 door Edison uitgevonden gloeilamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 133