Nederland Zegge als kapsel Balkenende fféfj 'Sè P'S;i' wit &wm tuincursussen v42 I Zaterdag 8 september 2007 PZC jp.» TUINEN door Romke van de Kaa Noem nooit straten naar personen. Want zoals Gerard Reve zaliger opmerkte: 'Wie weet nu nog wie 2e Van der Helst was?' Hetzelfde geldt voor planten. Wat doet ons de seringennaam Souvenir de Louis Spath nog als nie mand meer weet wie Louis Spath was, en had de witbloeien de Clematis Madame Le Coultre niet beter Clematis Witte Reus kunnen heten, nu niemand ons meer kan vertellen wie Madame Le Coultre was? Aster Andenken an Alma Pötschke, tulp Generaal De Wet, roos Frau Dagmar Hastrup - stuk voor stuk zijn het namen die in de vergetelheid zijn geraakt. Ik kom tot deze melancholieke bespiegelingen omdat ik een stukje wil wijden aan Carex, een groot grassengeslacht (of lie ver: zeggengeslacht, want de Nederlandse naam van Carex is Zegge) dat meer dan tweeduizend soorten telt, waarvan er een stuk of vijftig als sierplant in gebruik zijn. Een van de soorten die we in de tuin tegenkomen heet Carex digitata The Beatles, een naam die onze generatie - sorry, ik be doel natuurlijk mijn generatie - nog wel wat zegt. Maar ik weet zeker dat de term Beatlekapsel bij jongeren geen associa ties oproept en dat is nu juist waarom de bedenker de naam van de plant gekozen heeft. De groeiwijze van deze zegge lijkt sprekend op het kapsel waarmee de voormalige popmuzikanten een kleine vijftig jaar geleden opzien baarden. Toen werd er door ouderen schande van deze ontaarde haarstijl gesproken en nu loopt onze minis ter president ermee. Zo zie je maar weer, hoe normen en waarden kunnen veranderen. Carex digitata The Beatles maakt kleine sierlijke polletjes waarvan het blad naar alle kanten uit waaiert. Geen spectaculair sier- gras, maar een gras voor mensen die ten einde raad zijn en die moeilijke hoeken in zware schaduw in de tuin hebben waar bijna niets wil groeien. Daar, waar verder niets te beleven valt, is Carex digitata The Beatles een nuttige plant. Maar verwacht er dus geen Strawberry Fields van. Het gaat te ver om het verschil tussen gras en zegge uit te leg gen, maar voor ons tuinmensen is het van belang om te weten dat siergrassen, op een paar uitzonderingen na, in de zon moe ten staan en dat je een zegge vaak in de schaduw kunt plan ten. Op donkere plaatsen doet een zegge het vaak opvallend goed. Het is niet voor niets dat een tuinarchitect zoveel zegge in zijn beplantingsplannen doet. Was Shima Nishiki een man, vrouw, generaal of konijn? Een tweede zegge die je op moeilijke plaatsen in de scha duw kunt gebruiken is Carex siderostica Shima Nishiki. Weer zo'n naam die je vol ledig in onwetend heid laat. Ik zou u niet eens kunnen vertellen of Shima Nishiki een man, een vrouw, een gene raal of een konijn was. Carex Shima Nis hiki is een opvallen de plant met geel- bont loof die een kleine 20 centimeter hoog wordt. Het goudgeel-met-groen gestreepte blad is bijna helemaal wintergroen. Vooral 's winters valt deze Carex in het oog. Carex Shima Nishi ki is een trage groeier en wie hem of haar als bodembedekker wil aanplanten, zal er zo'n tien of twaalf op een vierkante me ter moeten zetten (van mij zult u nooit het dictaat krijgen dat u alleen maar oneven aantallen mag planten). Van mijnheer Bowles hebben veel tuinliefhebbers weieens ge hoord. Hij was een beroemde Britse plantenverzamelaar die onder meer herdacht wordt met de bijna zwarte Viola Bowles' Black, en met Bowles' Golden Grass, een schaduwminnend siergrasje met goudgeel blad. Bowles was iemand die alle planten verzamelde die een afwij king hadden en zijn tuin werd dan ook weieens met een plant aardig gekkenhuis vergeleken. Hij is nu een halve eeuw dood. Eén van zijn vondsten was een zegge: Bowles' Golden Sedge, een schitterend siergras dat in wetenschappelijke taal Carex ela- ta Aurea heet. Carex elata Aurea. foto Romke van de Kaa Zoals de uitgaven voor de tuin stijgen, groeit ook de belangstelling voor tuincursussen. Het aanbod is breed: van een stoomcursus snoeien tot een uitgebreide schriftelijke cursus tuinontwerpen. „Wie eenmaal besmet is met het virus gaat door." door Anja Sparidaans foto's GPD Genieten van de tuin? Dat is mooi. Maar het groene goed moet er wel perfect uitzien. Daar willen we best wat voor doen. Dus flore ren tuincursussen. Snoeien, stek ken, tuinaanleg, plantverzorging, bemesting en het voorkomen en behandelen van plantenziekten. Dat zijn de cursusthema's die het beste scoren. Ook specialistische onderwerpen als vijveronder- houd, fruitbomen snoeien en de aanleg van een kruidentuin doen het goed. „De behoefte aan diepgang neemt toe naarmate meer kennis over tui nieren wordt opgedaan", zegt Flip van Leeuwen van Groei Bloei. Ruim 10 procent van de 70.000 le den tekent jaarlijks in op een cur sus. „Een belangrijk deel daarvan vindt het tuinieren zo leuk dat het een echte hobby wordt, en dan blijft de interesse voor cursussen groeien." De verklaring voor de populariteit van tuincursussen is niet eendui dig. „Mensen zijn op zoek naar een stukje onthaasting", denkt Rob Reus van Tuinontwerpbu reau Aesculus. „We geven steeds meer uit aan de tuin. Daarom wil len mensen zich er graag verder in verdiepen", stelt )an lelie Bouma van de Leidse Onderwijsinstellin gen (LOI). „Ook onder invloed van televisieprogramma's. De tuin- liefhebber wil meer zelf doen." Daarom groeit volgens Ben van Ooijen van De Tuinen van Appel- tern de behoefte aan informatie. „Voordat de consument geld uit geeft, laat hij zich voorlichten. Bo vendien wil hij de tuin meer en be ter beleven. Dat kan alleen als hij weet hoe je bijvoorbeeld het ga zon moet onderhouden, of hoe je het vijverwater helder krijgt." Flip van Leeuwen van Groei Bloei heeft nog een andere verkla ring. „De wereld om ons heen ver stedelijkt. Daardoor groeit de be hoefte aan contact met de natuur en lekker ontspannen buiten bezig zijn. Met tuinieren in eigen tuin kun je prima aan die behoefte vol doen." Opvallend is dat vooral korte en praktische cursussen aanslaan. Vol gens Herbert Bos van de Stichting De Kleine Aarde heeft ieder voor- en najaar een cursus over de ecologische moestuin en siertuin. Volksuniversiteit Amstelland ligt dat vooral aan de vele televisiepro gramma's. „Daardoor loopt de be langstelling voor de langdurige voor- en najaarscursussen terug." Ook bij De Tuinen van Appeltern doen workshops het goed. „De consument heeft vooral behoefte aan praktische tuincursussen", zegt Van Ooijen. „Als je laat zien hoe een struik gesnoeid moet wor den, blijft die kennis beter hangen. We kiezen ook voor relatief korte cursussen, omdat we ze zien als ontspanning." Groei 8c Bloei ontwikkelt het cur susaanbod op basis van de behoef ten van de leden. Van Leeuwen: „Er is altijd vraag naar cursussen over praktisch tuinieren en tuin ontwerpen. Daarnaast zijn er workshops over specifieke onder werpen. Digitaal fotograferen is nu populair, maar ook het bij elkaar in de tuin kijken. Dus zijn tuinbe- zoeken en excursies bij ons in trek. Het is altijd leerzaam om succes sen en flops uit te wisselen." Steeds gewilder zijn cursussen op maat, helemaal afgestemd op de behoefte van de tuinier. Bureau Buitenleven heeft al vier jaar zo'n cursus in de aanbieding. Ónder be geleiding krijgt de cursist een aan tal ochtenden les in zijn eigen tuin. „De klant leert in eigen tuin en dat beklijft het beste", denkt Marjan Sorgdrager. Ook de toenemende be langstelling voor mi lieu en natuurlijk tui nieren vertaalt zich in het cursusaanbod. Zo heeft De Kleine Aarde, centrum voor een duurzame leefstijl, elk voor- en na jaar een cursus over de ecologische moestuin en siertuin. De twintig beschikbare plekken zijn altijd snel vergeven. „Vooral aan beginners, die een ecologische moestuin of siertuin willen aanleg gen. Inmiddels bieden we op ver zoek ook cursussen voor gevorder den aan", zegt Jolanda van Oijen. Kruidencentrum De Sprenk biedt een 3-jarige cursus tot herborist aan. Cursusonderdelen zijn de aan leg en het beheer van de kruiden tuin, maar het gaat ook over ko ken met kruiden en de verwerking van geneeskrachtige kruiden. Over deze thema's worden ook korte workshops aangeboden. Jaarlijks kunnen 28 cursisten deel nemen. Er is inmiddels een wacht lijst. „Er bestaat een toenemende vraag naar welzijn, naar eerlijker en schoner eten en naar genees middelen zonder veel tot helemaal geen bijwerkingen", zo verklaart Max Niessen de groeiende belang stelling. Ook de schriftelijke cursussen op mingebied zitten in de lift. Zoals de cursus Tuinieren en Tuinarchi tectuur van de LOI. „De meeste cursisten zijn tussen de 35 en 39 jaar. 35 procent is man, 65 procent vrouw", aldus Jan Jelle Bouma. Aesculus biedt een uitgebreide schriftelijke cursus tuinontwerpen aan. Geen thema wordt geschuwd. Daarin schuilt volgens Rob Reus de kracht. „De consument heeft behoefte aan informatie over alle thema's in de tuin. Er is weinig kennis aanwezig, ondanks de vele tuinbladen. Daarin worden platge treden paden bewandeld. Die gel den lang niet voor iedereen, al wordt het vaak wel zo gebracht. De consument denkt dan dat hij geen groene vingers heeft." 10 Tuinonderhoud Het uitgangspunt is dat veel onder houd wordt gepleegd vanuit tradi tie en niet omdat de plant het no dig heeft. Deze cursus behandelt de zin en onzin van onderhoud. www.aesculus.nl. Snoeien Een praktische workshop van één ochtend, waarin cursisten onder begeleiding aan de slag gaan met doelgerichte snoeiopdrachten. Ze leren waarom, waar en wanneer het beste gesnoeid kan worden. www.vu-amstelland.nl Toons decoratieworkshop Toon is bij De Tuinen van Appel- tem verantwoordelijk voor alle (natuurlijke) decoraties in de tui nen en op de terrassen. Zijn en thousiasme en creativiteit deelt hij tijdens deze workshop met bezoe kers. www.appeltern.nl De ecologische siertuin Over het creëren van een natuurrij ke tuin, met aandacht voor de planten, vogels, insecten, vlinders en water in de tuin. www.dekleineaarde.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 130