Zweden dichterbij dan je denkt Prisma I v35 PZC Zaterdag 8 september 2007 ge boompjes te eten. De gids Björn Sohl weet met zijn lokroep de elanden gerust te stellen en soms zelfs in de richting van het busje te lokken. In het nabijgelegen Mora is het Santaworld Fairyland te vinden, dat vooral leuk is voor de jongste kinderen. Het heeft wel iets weg van het Nederlandse Land van Ooit. Hier vertellen de kerstman, heksen, elfen en trollen verhalen door middel van toneelstukjes. Zeker de moeite waard is een be zoek aan de werkplaats van het Da- la-paard. Dankzij de Wereld-expo sitie van 1939 in New York is het beschilderde paard (te vergelijken met het Staphorster stipwerk in Nederland) hét beeldmerk gewor den van Zweden, alhoewel het houtsnijwerk al vanaf de vijftien de eeuw gemaakt werd. In de Verenigde Staten werd een gigantisch houten oranje paard 1 neergezet dat de wereldpers haal de en daarmee de toekomst van het folkloristische product bepaal de. In de plaats Nusnas aan het Sil- jan-meer in Zweden worden de paardjes nog steeds met de hand gemaakt, alhoewel er tegenwoor dig ook goedkopere Chinese klo nen op de markt komen. „Daar is niks aan te doen", zegt Christina Liljegren van producent Grannas. „De paardjes zijn ooit door de gemeenschap bedacht en dat kun je dus niet auteursrechte lijk vastleggen." Behalve hinder van de Chinezen heeft haar werk plaats met grote souvenirwinkel ook last van de eigen familie: Wat ooit als een gezamenlijke onderne ming van twee broers Olsson be gon, heeft tot tweespalt geleid. Aan de overkant van de straat zijn nakomelingen van de andere broer ook met een paardjeswinkel begonnen. „Geeft niks, het houdt ons scherp", zegt Liljegren, die de concurrentie aangaat door behalve paardjes ook hanen en biggen in al lerlei kleuren te leveren. infograpliic: CRW Orsa in Midden-Zweden is wat verder rijden dan Zuid-Frankrijk, maar dankzij de brug over de Sont en het veel rustiger verkeer in Noord-Europa ben je er misschien nog wel sneller dan in de Pyreneeën. aantal snel toegenomen. Met ver gunning worden jaarlijks twintig beren afgeschoten om de situatie niet uit de hand te laten lopen", zegt Torbjörn Wallin, directeur van het Orsa Grönklitt ltd, een re- creatiebedrijf dat het berenpark ex ploiteert. Er zijn in dit gebied, zowel in zo mer- als wintertijd, makelijk enige vakantieweken te vullen. Vanaf de camping in Orsa is het twee avon den per week mogelijk om op elan den-safari te gaan. Deelnemers worden om acht uur 's avonds met een busje opgehaald om dan de hoger gelegen bossen in te gaan. In acht van de tien gevallen lukt het om bij die tochten elanden te zien en te fotograferen. Er lopen duizenden van die inheemse die ren, die fors groter zijn dan onze herten, in de wouden van Zweden rond. In de schemering vertonen ze zich op open terrein om de jon In de Zweedse wouden struinen nog zo'n 2.500 bruine beren rond. foto Hakan Vargas S./Swedish Travel Sc Tourism Council door Sander Lindenburg Rijden door Zweden is voor Nederlanders een ongekende ervaring. Je kunt hier moeiteloos doorrijden op de brede wegen die het land doorsnijden. Het woord file komt in het woor denboek van de Zweden niet voor. Geen wonder, aangezien zij slechts met negen miljoen men sen wonen in een land dat dertien keer groter is dan Nederland. De plaats Orsa en het gebied Grönklitt moeten het vooral van het natuurschoon hebben. Daarin past het berenpark van het dorp uitstekend. Wolven en beren heb ben een uitgestrekt, omheind leef gebied gekregen en kunnen van bovenaf bekeken worden. Veel aan dacht is er voor de bruine beer, die ook nog daadwerkelijk in de Zweedse wouden rondstruint. Vol gens een schatting leven er nog 2.500 in het wild. Die situatie is wel eens anders geweest. „Mijn opa ging in deze streek met rijke mensen op jacht. Die gaven hem 300 kroner als hij ze wilde helpen een beer te doden. Een boel geld zo rond 1900. In de jaren zestig was de berenpopulatie ech- zo laag dat de overheid er iets aan is gaan doen. Daarna is het Wandelen in Grönklitt. foto's Sander Lindenburg - Orsa aan het meer van Siljan ligt op 1.500 km van Utrecht. Het Siljan is het op zes na grootste meer in Zweden. Het heeft een oppervlakte van 290 km2 en een maximale diepte van 134 me ter. Het meer en het omringende landschap zijn ontstaan door de inslag van een meteoriet. Aan de rand van de toenmalige inslagkrater ligt behal ve Siljan nog een aantal kleinere meren, die sa men de omtrek van de geërodeerde krater aan geven. Met een doorsnede van 55 km is het de grootste inslagkrater in Europa. De ouderdom er van wordt op 370 miljoen jaar geschat. Informa tie over de streek is te vinden op: www.orsag- ronklitt.se Dit verhaal kwam tot stand met medewerking van VisitSweden.com Andere links bij dit verhaal: www.santaworld.se www.kurbitsvildmark.se www.grannas.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 123