EU-ministers wijzen deling Kosovo af Moeder Madeleine nu zelf verdachte Peter Baartmans Muziekcentrum Middelburg donderdag 13 september a.s. Marokkanen kiezen nieuw parlement PZC Zaterdag 8 september 2007 1 1 Idee van minister Verhagen door collega's getorpedeerd. door onze correspondent Hans de Bruijn VIANA DO CASTELO - Minister van Buitenlandse Zaken Verhagen krijgt bij zijn Europese collega's geen steun voor zijn idee om Kos ovo op te splitsen in een et- nisch-Albanees en een Servisch deel. Vandaag praten de bewinds lieden in Portugal over de Kosovo, maar gisteren al kreeg Verhagen veel kritiek. De Zweedse minister Bildt, eerder gezant voor de EU in Bosnië, noemde splitsing van de Servische provincie 'zeer gevaarlijk'. Volgens hem opent dat de deur voor soort gelijke pogingen in andere delen van voormalig Joegoslavië, zoals Bosnië, dat ook grote etnische min derheden kent. Ook de Franse mi nister Kouchner, jarenlang hoofd De verdeling van Kosovo over Serviërs en Albanezen, zou vol gend de Europese Commissie een gevaarlijk precedent schep pen in bijvoorbeeld Bosnië. van de VN-missie in Kosovo, sloot een opdeling uit. „Dat zal niet wer ken." Duitsland en Groot-B rittan- nië wezen opdeling eerder al af De Albanese meerderheid van Kos ovo - 90 procent van de bevolking - wil zo snel mogelijk onafhanke lijkheid en wordt in die ambitie ge steund door de Verenigde Staten. Servië verzet zich daar hevig tegen met steun van Rusland. Tussen Servië en Kosovo wordt al een jaar onderhandeld in Wenen onder toezicht van de Europese Unie, Rusland en de VS. De EU is for meel voor het plan van VN-gezant Ahtisaari dat tot een 'begeleide on afhankelijkheid' moet leiden. Maar de Kosovaren zijn ongeduldig en dreigen zich eind dit jaar eenzijdig onafhankelijk te verklaren. Verhagen zei gisteravond het niet eens te zijn met de kritiek. Hij vindt dat 'creatieve oplossingen' nodig zijn. „Ik heb niet gezegd dat Kosovo moet worden opgesplitst, maar als Kosovo en Servië het daar over eens worden en het kan in een Veiligheidsraadresolutie worden gegoten, dan is dat altijd beter dan een situatie waarin Kos ovo zich eenzijdig en zonder reso lutie onafhankelijk verklaart. Lange Delft 80 - 0118 - 63 52 52 - www.mcmiddelburg.nl vanaf 13.30 tot 21.00 uur SALE - Een kiezer in het stembureau in het Marokkaan se Sale. In het Noord-Afrikaanse land zijn gisteren parle mentsverkiezingen gehouden. Voorzover bekend rezen er geen grote problemen bij de verkiezing van de volks vertegenwoordiging van 325 leden. Wel blijkt analfabe tisme een obstakel. Een functionaris zei dat kiezers die niet kunnen lezen verzuimen hun stemkaart af te halen. Een aantal kiezers klaagde dat ze slecht geïnformeerd waren over de procedures of dat ze geen oproep had den ontvangen. Het zijn de tweede parlementsverkiezin gen sinds koning Mohammed VI de troon in 1999 be steeg. De opkomst was in 2002 slechts 52 procent, me de door wantrouwen jegens de politiek en analfabetis me (48 procent). foto Karim Selmaoui/EPA Politie vermoedt dat vrouw dochter per ongeluk doodde. door Henk van den Boom PORTIMAO - Kate McCann, de moe der van het verdwenen Britse meisje Madeleine wordt er door de Portugese politie van verdacht betrokken te zijn bij de dood van haar dochtertje Madeleine. Dat heeft een woordvoerder van de fa milie gezegd. Het echtpaar Mc Cann blijft elke betrokkenheid ont kennen. Kate McCann is gisteren bijna vijf uur lang ondervraagd. Zij was ook donderdag al elf uur door de poli tie verhoord. Daarvoor was ze for meel tot 'arguida' verklaard. Vol gens het Portugese recht wordt ze dan nog nergens van beschuldigd, maar ze is wel verdacht. Ze heeft recht op een advocaat, maar mag het land niet uit. Ook Gerry Mc Cann, de vader van het meisje werd gisteren verhoord op het poli tiebureau van Portimao, dichtbij Praya da Luz. Daar verdween Ma deleine op 3 mei toen de ouders in het restaurant van het vakantie complex zaten te eten. Gerry en Kate zijn gisteren afzon derlijk verhoord. Een politiewoord voerder zei dat er een verdachte is zonder een naam te noemen, maar familieleden bevestigden dat het hier gaat om Kate. Familie- woordvoerder Justine McGuinness zegt dat de politie de moeder er van verdenkt haar dochtertje per ongeluk te hebben gedood. Ze zou het lichaam daarna hebben verbor gen. „Ik heb nog nooit zoiets bela chelijks gehoord", zei McGuin ness. De politie verhoorde de ouders na dat woensdag de resultaten van de bloedanalyse bekend werden. Speurhonden van de Engelse poli tie roken op de muren van het ap partement en op kleren van Kate 'Bloedsporen gevonden in auto die familie 25 dagen na verdwijning huurde' bloed en de geur van een lijk. Ook in de kofferbak van de auto, die de familie 25 dagen na de verdwijning huurde, zijn bloedsporen gevon den. Het is onbekend wat de analyse op leverde, die in een Engels laborato rium is uitgevoerd. Een woordvoer der van de politie zei alleen 'zeer tevreden' te zijn met het resultaat. Kate McCann meldde zich giste ren bij het politiebureau in gezel schap van een familielid en een perswoordvoerder. Zij ging zwij gend en gehaast naar binnen. Haar man kwam om half vier aan bij het politiebureau waar hij even eens werd ondervraagd. Tot voor kort was er maar één hoofdverdachte, de Brit Robert Murat die dichtbij het apparte ment van de McCann's woonde. Deze had zichzelf naar voren ge schoven als contactpersoon en tolk voor de Britse media. Na een aantal verdachte uitlatingen werd hij door journalisten aangegeven als verdachte. De wending in de zaak Madeleine veroorzaakt veel opschudding. Vrienden en familie noemen de verdenking 'ongelooflijk en onmo gelijk'. De vader van Kate vindt het onderzoek door de Portugese politie 'een farce'. Het echtpaar McCann ontkent el ke betrokkenheid bij de dood van Madeleine. Zij blijven volhouden dat hun kind is ontvoerd. Dankzij financiële steun van onder meer enkele beroemdheden hebben ze een advocaat en een media-advi seur kunnen inhuren. Een familievriend zei gisteren dat Kate McCann de ondervraging er voer als 'zeer afmattend'. „Het is erg intensief, maar ze blijft sterk. Ze is vastbesloten om te bewijzen dat ze niets met de verdwijning van haar dochter heeft te maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11