Leven m een gespleten wereld 'Het is geen wonder dat mensen zich tot de Taliban wenden' v19 PZC Zaterdag 8 september 2007 In Kandahar, Afghanistan, draagt schrijfster Sarah Chayes wijde mannenkleren en een sjaal om haar haar. In Amsterdam is ze gehuld in een strak truitje, met een streepje bloot eronder. „Mijn moeder zegt wel dat ik drie identiteiten heb: Frans, Amerikaans en Afghaans. Dit is Frans." Tegelijkertijd roept zij Nederland op om Afghanistan niet te verlaten. door Ans Bouwmans foto Phil Nijhuis f ijn ogen voelen aan 1% als sponzen, als ik hier I I naar buiten kijk. Ze I 9 voeden zich met -L -JL. schoonheid. Ik was net in Schotland, aan de kust. Ooh, dat spel tussen het land, de zee en de wolken. Ik probeer mezelf op te laden met pracht. Dat is voor een deel waarom ik hier ben. In Afghanistan kom ik dat tekort. Het land schap is wel mooi, maar op een gortdroge, onttakelde manier." Sarah Chayes (45) is oud-journaliste. Ze werd eind 2001 door de Amerikaanse pu blieke radiozender NPR uitgezonden naar Afghanistan en keerde daar keer op keer terug. Nu woont ze als een van de weinige westerlingen in Kandahar, in het gevaarlij ke zuiden van Afghanistan. Daar drijft ze een door haar opgezette coöperatieve zeep fabriek, haar manier om te helpen het ver woeste land op te bouwen. Ze spreekt gehaast, met vuur. Haar gelaat roept herinneringen op aan de onvergete lijke foto van het Afghaanse meisje op de voorpagina van National Geographic in 1985. „Ik ben van gemengde afkomst. Mijn familie komt uit Rusland. Dus ik denk dat er ergens wel Afghaans bloed in zit. Maar ik ga daar niet op in de massa. Ik zie eruit als een buitenlander, al was het maar om dat ik mijn gezicht niet bedek. In het zui den is jezelf volledig bedekken de enige manier om als vrouw niet op te vallen." Vorig jaar verscheen haar boek De Terug keer van de Chaos - Afghanistan van binnen- uit, waarvan vorige week de Nederlandse vertaling uitkwam. Het is een aanklacht te gen haar eigen Amerikaanse regering, die faalde door na de invasie corrupte Afghaan se krijgsheren aan de macht te helpen, en tegen president Hamid Karzai, die zijn land en zijn mensen laat leegzuigen door deze parasieten. „Karzai had de steun van de mensen, maar wat deed hij? Hij stond aan het hoofd van een groepsverkrachting van zijn land. Het is geen wonder dat men sen zich tot de Taliban wenden. Er is geen alternatief', zegt Chayes. In haar boek beschrijft de ex-journaliste en oud-hulpverleenster hoe ze jaren probeer de Afghaanse en Amerikaanse functionaris- Sarah Chayes: „Rondom ons is het allemaal vuur en verdoemenis, alles valt uit elkaar." sen ervan te overtuigen dat Afghanen goed en eerlijk bestuur willen en hoe fnui kend het was de verraderlijke Gul Agha Shirzai tot gouverneur van Kandahar te be noemen. Feiten overtuigden niet en deugd werd bestraft. Zo werd haar goede vriend, de politiecommissaris Akrem Khakrezwal, in juni 2005 vermoord. Hij was integer en had hogerop kunnen klimmen, zegt Chayes. Zelf wil de Amerikaanse haar ge adopteerde land niet de rug toekeren. Je moet alles geven, is de les die ze uit de dood van Khakrezwal trok. „Het is alsof ik in een gespleten wereld leef. Rondom ons is het allemaal vuur en verdoemenis, alles valt uit elkaar. Elke dag zijn we een uur be zig met bespreken wat er weer allemaal ge beurd is. Die en die dood, daar weer iets gebeurd. Ie absorbeert het." Binnen de muren van de coöperatie („we zijn met vier kerels en zeven meiden") gaat het goed. „We maken zeep. Mannen en vrouwen samen, ongekend. We zijn geïntegreerd in Kandahar, niet omringd door prikkeldraad, maar ik ga niet veel naar buiten. Ik ben niet meer zo politiek actief Ik kwam helemaal niet vooruit." Ook is de verhuizing naar een plek net bui ten Kandahar uitgesteld. „Ik wil niet dat mijn mensen schietschijven worden." Onder regie van Pakistan is de Taliban in het zuiden bezig met een langzame machtsgreep, zegt Chayes. Het risico is groot dat het land langzamerhand wordt weggegeven. Het Westen is 'intellectueel lui' en te makkelijk bereid te geloven dat Afghanistan uit elkaar zal vallen en niet vatbaar is voor westerse waarden. „Onzin. Ik bestook de internationale gemeenschap al zo lang met de boodschap dat ze zich moeten focussen op goed bestuur. Tot ik hen daarvan overtuig, verandert er niets." De Nederlandse commandant van het Re gionale commando zuid van NAVO- macht ISAF in Kandahar, generaal Ton van Loon, en zijn politiek adviseur Gajus Scheltema, leken er iets van te begrijpen. Ze gingen weer weg, werden na een half jaar 'gerouleerd', zegt Chayes misprijzend. Hulpverleners, diplomaten en militairen worden te snel afgelost, vindt ze, waarna dezelfde fouten worden gemaakt „Laat de generaals tegen de regering zeggen: jullie creëren zo meer Taliban dan wij kunnen ombrengen. Je moet de bestuurders in hun nek blijven hijgen, zelfs als ze van goe de wil zijn. Zorgen dat ambtenaren genoeg verdienen om een gezin te onderhouden, zodat ze niet gevoelig zijn voor corruptie. Afghanistan is niet verdoemd. Het is te doen, maar niemand wil het doen." Hoe zwaar het leven in Kanda har ook is, het besluit daar te gaan leven, viel haar makkelijk. „Misschien was het anders ge gaan als ik een gezin had gehad, maar ik heb geen vriend of kinderen. Het is mijn koppigheid en onafhankelijkheid, die zo past in Afghanistan. Volgens een vriendin koos ik de weg van de minste weerstand. Ik heb een appartement in Parijs, daar heb ik mijn boek geschreven, maar ik voelde me decadent in Europa. Niet comfortabel. Nu heb ik het gevoel dat ik het verdien als ik hier ben. Je kunt je afvragen of het een soort masochisme is. Mijn vader was per plex over mijn keuze. Ik zie het niet als een opoffering. Dat zou ik wel doen als ik niet wist dat ik weer kon vertrekken." Blijven of niet? Het kabinet beslist binnenkort over voortzetting van de Nederlandse missie in de provincie Uruzgan, in Afghanistan. Moeten de Nederlan ders blijven na volgend jaar zomer? Ja, zegt Sarah Chayes. Ze heeft er drie redenen voor. 1Om te beginnen begrijpen Neder landers beter waar het om gaat in Afghanistan. „In Kandahar stelden ze eisen aan de Afghaanse over- heidsbestuurders. Ze overlegden met de dorpsoudsten en informele vertegenwoordigers. Ze lijken intuï tie te hebben voor werken aan con sensus. De NAVO moet eisen stel len aan de bestuurders, net zoals de Nederlanders dat doen. De Britten en Canadezen werken niet zo." 2. Als Nederland afhaakt, is dat een precedent, zegt ze. Dan wordt de horde kleiner voor andere NA- VO-landen om zich terug te trek ken. 3. De kans dat het in Afghanistan goed afloopt, is klein en als je ver trekt zelfs nul. „Wij hebben crimine len aan het hoofd van Afghanistan gezet. Daar zijn we moreel verant woordelijk voor. Dat begrijpen Ne derlanders, gezien hun Srebreni- ca-ervaring, misschien beter." 3 www.arghand.org Sarah Chayes, De Terugkeer van de Chaos - Afghanistan van Binnenuit. Uit geverij J.M. Meulenhoff, 25 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105