Extra toetsing reactorvat Borssele Weer afval Borssele bij Covra Optas doet aangifte van smaad tegen FNV Op zoek naar lekkages en scheuren 38 Vrijdag 7 september 2007 pzc Tijdens de wisseling van splijtstofstaven die vandaag begint, onderwerpt EPZ het reactorvat en de turbine aan nauwkeurig onderzoek op scheuren en lekkages. Door splijten van uraniumker nen wordt warmte opgewekt. Neutronen bombarderen wanden van stalen vat. Staal kan j bros worden en scheurtjes kunnen ontstaan. Stalen staafies Cvan het originele bouwmateriaal bewaard1) i PZC Rolant Quist bron EPZ GERECHTSDEURWAARDERS KANTOOR ZEELAND Uit een exploot van kandidaat-deurwaar der M. Weertman d.d. 03-09-2007 blijkt, dat t.v.v. Heuvelman Staalhandel B.V., gevestigd te Veenendaal, Verbrugge Zeeland Terminals B.V., gevestigd te Vlissingen, Nateus N.V., gevestigd te Antwerpen, Avero Belgium Insurance N.V., gevestigd te Brussel en Axa Belgium N.V., gevestigd te Brussel, is gedagvaard HANJIN TRANSPORTA TION COMPANY LTD, zonder bekende plaats van vestiging, ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg van 19-12-2007 te 10.00 uur, gehouden wor dend aldaar in het Gerechtsgebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot is tevens gevoegd een afschrift van de op 13 juli 2007 betekende dagvaarding waarbij o.m. wordt geëist veroordeling tot betaling van een som geld. Hanjin Transportation Company Ltd. kan een afschrift van dit exploot met bijlage ver krijgen op één van onderstaande adres sen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 Middelburg Goes EPZ gaat staalwand nog eens goed testen op duurzaamheid. borssele - De kerncentrale Borsse le gaat opnieuw proeven nemen om de kwaliteit van het reactorvat te bepalen. De voorzieningen daar voor worden getroffen tijdens de splijtstofwisseling die vandaag be gint. Over de staat waarin het reactor vat van de atoomstroomfabriek in Borssele verkeert, wordt voortdu rend in lovende termen gespro ken. Het hart van de centrale is ontworpen door Siemens/KWU en gemaakt bij de RDM in Rotter dam. Deze combinatie staat voor de hoogwaardigste reactorvaten in de nucleaire wereld. Niettemin voert EPZ, de exploi tant van de kerncentrale Borssele, nader onderzoek uit naar deugde lijkheid van het reactorvat. Hoofd kerncentrale Mario van der Borst: „Dat gebeurt met het oog op de verlenging van de bedrijfsduur tot zestig jaar. En het past in onze am bitie te behoren bij de 25 procent van de kerncentrales in de wester se wereld die tot de veiligste wor den gerekend." Neutronen besto ken voortdurend het staal van een reactorvat. Dat veroorzaakt op den duur veranderingen in de structuur van het staal, waardoor het bros wordt. Deze verbrossing kan ertoe leiden dat bij een plotse linge verandering van de tempera tuur, bijvoorbeeld wanneer de reactor in een noodsituatie snel wordt afgekoeld, scheuren ont staan. Om dit effect in de gaten te hou den plaatsten medewerkers in een reactor staafjes staal van hetzelfde materiaal als waarvan het vat is ge maakt. Die proefstaafjes (6 centi meter lang, 1 centimeter breed en 1 dik) krijgen een zodanige plek dat ze door meer neutronen wor den beschoten dan de wand van het vat. De staalmonsters krijgen daardoor in één jaar net zoveel straling te verwerken als de wand in zeven jaar. De proefstaafjes die bij de inge bruikname van de kerncentrale Borssele in 1973 in de reactor gin gen, zijn er zes jaar later uitge haald. Toen hadden ze evenveel straling opgelopen als de wand in 42 jaar zou ondergaan. Dat was met het oog op de toen voorziene bedrijfsduur van de centrale (slui ting in 2013) voldoende. Van der Borst: „De resultaten van de breuk- en slagproeven met die staafjes zijn door te rekenen naar een bedrijfsduur van zestig jaar. Zelfs als je dan uitgaat van de minst gunstige cijfers, geeft de uit komst aan dat het vat die langere periode zonder problemen aan kan." EPZ wil evenwel niet alleen op rekenmethoden Vertrouwen. Daarom gaan bij de splijtstofwisse- Verlenging van bedrijfsduur tot zestig jaar maakt onderzoek wenselijk ling deze maand opnieuw proef staafjes -150 stuks - in de reactor kern. EPZ beschikt nog over origi neel restmateriaal dat is overgeble ven bij de bouw van het vat. Het is de bedoeling dat de monsters er negen jaar in blijven, zodat in 2016 met breuk- en slagproeven kan worden aangetoond welke in vloed ruim zestig jaar bestraling op het reactorvat heeft. Bij de stop die vandaag begint en naar verwachting veertien dagen amsterdam - Stichting Optas, die de pensioenen van havenwerkers in Rotterdam en Amsterdam be heerde, heeft aangifte gedaan te gen FNV Bondgenoten. Volgens Optas heeft FNV Bondgenoten zich schuldig gemaakt aan smaad en bedreiging. Optas overweegt ook een straf klacht en een civiel proces tegen de voorman van een actiegroep die zich opwerpt als belangenbe hartiger van de pensioengerechtig den. Ook hij heeft zich schuldig ge maakt aan smaad, aldus Optas in een verklaring. Vorige maand beschuldigden de bond en de actiegroep Optas er van 1,3 miljard euro aan pensioen duurt, gaat EPZ ook op kieren- jacht. Het streven is kleine olielek kages in het niet-nucleaire deel van de kerncentrale te verhelpen. Daarmee volgt EPZ een aanbeve ling van het inspectieteam van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA). Van der Borst: „De turbine is voorzien van een hydraulisch systeem voor de smering en de besturing. Daar zit ten zo'n tweeduizend klepjes in. Een deel ervan lekte. Dat heeft geen enkele invloed op de bedrijfs zekerheid en de brandveiligheid, maar het IAEA-inspectieteam heeft er toch een opmerking over gemaakt. En wij zijn het ermee eens. Bij een kerncentrale die zich met de beste van de wereld wil meten, horen dergelijke lekkages niet voor te komen. We hebben al een heleboel klepjes vervangen. Het is de bedoeling dat we nu wat dat betreft de laatste puntjes op de i zetten." Het is de laatste keer dat de kern centrale Borssele in het najaar een deel van de splijtstof in de reactor kern vernieuwt. Het komt met het oog op de afzet van elektriciteit be ter uit dat voortaan in het voor jaar te doen. geld te hebben achterovergedrukt. Stichting Optas heeft Optas Hol ding deze zomer verkocht aan ver zekeraar Aegon. De opbrengst hier van, 1,3 miljard euro, gaat naar so ciale en culturele doelen. De actie groep noemde dit diefstal. Optas zegt dat de opbrengst van de verkoop geen pensioengeld is. De stichting heeft Aegon zijn aan delen in een verzekeringsbedrijf verkocht en niet het pensioen fonds. Pensioengerechtigden wa ren geen eigenaar van dit bedrijf en dus is de opbrengst niet hun geld, zoals ze beweren, stelt Optas. De pensioenen van de havenwer kers zijn veiliggesteld, zegt de stich ting. Afval van twintig jaar stroomproductie opgeslagen in bunker. borssele - De vijfde lading hoogra- dioactief afval uit de kerncentrale Borssele is deze week in de oranje bunker van de Centrale Organisa tie voor Radioactief Afval (Covra) in Vlissingen-Oost aangekomen. Het afval, afkomstig van opgewerk te splijtstof, is per trein aange voerd in een container met 28 roestvrijstalen vaten. Het transport betekent dat nu het afVal van twintig jaar atoom- stroom produceren in Borssele (van 1973 tot 1993) bij de Covra is opgeslagen. De eerste vracht arri veerde drie jaar geleden in Vlissin gen-Oost. De gebruikte splijtstofelementen uit de kerncentrale gaan na één tot twee jaar in Borssele te zijn afge koeld naar de opwerkingsfabriek van Areva (voorheen Cogema) in Cap la Hague in Frankrijk. Van de bestraalde splijtstof is 96 procent opnieuw te gebruiken voor nieu we brandstof voor kerncentrales. De rest is hoogradioactief kernsplij- tingsafval, dat in glas is opgesloten. De komende weken zet Covra de vaten op hun plaats in de bunker. GERECHTSDEURWAARDERS KANTOOR ZEELAND Uit een exploot van kandidaat-deurwaarder M. Weertman d.d. 03-09-2007 blijkt, dat t.v.v. Heuvelman Staalhandel B.V., geves tigd te Veenendaal, Verbrugge Zeeland Terminals B.V., gevestigd te Vlissingen, Hyundai (Ini)Steel Company, gevestigd te Inchon (Zuid-Korea), Nateus N.V., geves tigd te Antwerpen, Avero Belgium Insurance N.V., gevestigd te Brussel en Axa Belgium N.V., gevestigd te Brussel, is gedagvaard HANJIN TRANSPORTATION COMPANY LTD, zonder bekende plaats van vestiging, ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg van 12-12-2007 te 10.00 uur, gehouden wordend aldaar in het Gerechtsgebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot is tevens gevoegd een afschrift van de op 26-07-2007 betekende dagvaarding waarbij o.m. wordt geëist veroordeling tot betaling van een som geld. Hanjin Transportation Company Ltd. kan een afschrift van dit exploot met bijlage ver krijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 Middelburg Goes In Othene Zuid komen 21 royale nieuwbouw huurwoningen omgeven door veel groen en water. Allen met: ♦ruime woonkamer; riante woonkeuken met apparatuur; drie slaapkamers; ♦complete badkamer met douche en bad. Perceeioppervlaktes: van ca. 160 tot 270 mJ. Huurprijzen: vanaf 675,- per maand exclusief. Bodenplaats t 4331 PJ MIDDELBURG Telefoon: 0118 - 434455 E-mail: info@ingridsinke.nl Internet: www.ingridsinke.nl Een belegging van: INGJSto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60