Speuren naar rSaWimj Jonge Thoolse organist wil nog beter worden SAROUK Overslagbedrijf Terneuzen wil meer diepgang voor schepen in Sloe 26 Vrijdag 7 september 2007 PZC S PERZISCHE- EN OOSTERSE TAPIJTENSPECIAALZAAK Taxatie - Reparatie Reinigen Singelstraat 19 Goes Tel. 0113 - 22 71 01 www.sarouk.nl Oostflakkee mag door met winkelcentrum OUDE-TONCE - De gemeente Oost flakkee mag op 5 oktober verder gaan met de aanleg van het winkel centrum Dabbestraat in Oude- Tonge. Door bezwaren van omwo nenden, die bang zijn voor een toe name van verkeer en overvolle par keerplaatsen, moest de bouw tot drie keer toe worden stilgelegd. De Raad van State veegde de be zwaren woensdag van tafel. Ze vindt dat de gemeente voldoende rekening houdt met een toename van verkeer. Ovet kijkt uit naar besluit Scheldecommissie. door Conny van Gremberghe en Wout Bareman TERNEUZEN - De Technische Schel decommissie beraadt zich nog de ze maand over een dringend ver zoek van Overslagbedrijf Terneu- zen (Ovet) om de maximum toege stane diepgang van schepen met bestemming Kaloothaven in Vlis- singen te verruimen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de vaargeul die ruimte biedt. Momenteel kan Ovet enkel schepen met een maxi mum diepgang van 16,5 meter ont vangen. Directeur J. Martin rekent voor dat zogenoemde capesize-schepen over het algemeen worden gela den op 17,5 meter. Mogen ze maar tot 16,5 meter gaan, dan kost dat 12.000 ton lading of omgerekend 1,5 dollar per ton. Martin: „Mogen we uitbreiden dan zou dat beteke- Politie houdt extra snelheidscontroles ZIERIKZEE - De politie Zeeland con troleert aanstaande maandag en op dinsdag 25 september intensief op snelheid in de gemeenten Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. De politie kondigde gis teren nog een groot aantal contro les in Zeeland aan. Zo is op 18 sep tember Walcheren aan de beurt en moeten bestuurders op Zuid- Beveland op 26 september extra op hun snelheid letten. Getuigen gezocht van inbraak in auto BURGH-HAAMSTEDE - De politie zoekt getuigen van een auto-in braak bij Haamstede. De inbraak gebeurde woensdagmiddag tussen 15 en 16 uur bij de vuurtoren. De eigenaar van de auto mist onder meer een rugzak met een filmca mera en persoonlijke spullen. Omdat er ter plekke nogal wat mensen rondliepen, hoopt de poli tie dat iemand iets verdachts heeft gezien. Ze roept getuigen op zich te melden via telefoonnummer 0900-8844. nen dat we onze concurrentieposi tie ten opzichte van Rotterdam en Duinkerke aanzienlijk kunnen ver stevigen." Het onderzoek, dat positief uitvalt voor Ovet, is uitgevoerd door het gespecialiseerde bedrijf Marin in Wageningen in opdracht van Ovet, Rijkswaterstaat en ha venschap Zeeland Seaports. Ook de loodsen hebben advies uitge bracht. Martin: „Dit is voor ons een uitermate belangrijke zaak. Ie dere centimeter extra onder de kiel telt. Gaan we naar die 17,5 me ter, dan hoeven de bulkcarriers niet langer uit te wijken naar ande re havens of hoeven ze niet of nau welijks buitengaats te worden ge licht. Die schepen zijn peperduur, elke dag kost klauwenvol geld. Daar zou je met die verruiming in l^j Ovet wil een verruiming van de maximum toegestane diepgang van schepen richting de Kaloot haven in Vlissingen. Een commis sie buigt zich over het verzoek. Messenverkoper is geen zuivere koffie OUDDORP - Wie een mes nodig heeft, kan die beter niet kopen bij een ongeveer 65-jarige man met grijs haar en een baard, raadt de politie aan. In Ouddorp bood hij iemand een exemplaar aan voor 850 euro, waarna hij de prijs liet zakken naar 150 euro. Geen zuivere koffie, denkt de politie. De verkoper spreekt gebrekkig Nederlands en rijdt in een Mercedes. Kip en aal moeten kerkorgel redden ZONNEMAIRE - De Hervormde Ge meente Zonnemaire grijpt Open Monumentendag aan om geld in te zamelen voor de vernieuwing van haar orgel. Het plaatselijke palingrokersgilde verkoopt op het terras van restau rant d' Ouwe Smisse gerookte pa ling en kip. De opbrengst is voor de restauratie. Bij het restaurant is ook live mu ziek, net als in de kerk. Daar bespe len verschillende organisten de he le dag het orgel. één klap van af zijn." Het onder zoek heeft, volgens hem, overigens veel te lang geduurd. Het vergde twee jaar. „Waterstaat bleek onvol doende knowhow in huis te heb ben." Hoewel de plannen van Ovet om de terminal aan de massagoedha ven in Ter neuzen uit milieuover wegingen te verhuizen alweer ja ren geleden zijn afgeschoten (het ging om verhuizing naar een nieu we insteekhaven in Sluiskil-Oost), staat Martin nog steeds open voor alternatieve locaties, die minder milieuhinder voor de omgeving veroorzaken en door minder ingrij pende milieumaatregelen ook kos tenbesparend zouden kunnen uit pakken. Martin: „Maar waar in de Kanaal zone vind je zo'n geschikte loca tie?!" Eén ding staat voor hem vast: Ovet zal Terneuzen nooit de rug toekeren. Daarvoor is de vesti ging te strategisch gelegen. pag 36 en 37: Ovet doet meer dan lossen en opslaan Schouwen-Duiveland nu aan de beurt in serie over verdedigingslinie. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Peter Heij- koop (28) uit Middelburg en Jeroen Rijpsma (34) uit Uden zit ten midden in hun onderzoek naar restanten van de Atlantikwall op Schouwen-Duiveland. Zij speu ren letterlijk langs Schouwse dre ven naar die sporen ten behoeve van een boek dat ze na de zomer in 2008 willen uitbrengen. De Atlantikwall was de ruim 2500 kilometer lange verdedigingslinie die de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog langs de kust van West-Europa aanlegden ter voorko ming van een geallieerde invasie. Na studies naar en boeken over de verdedigingslinies op de eilanden Voorne en Putten en Goe- ree-Overflakkee concentreert dit duo zich nu op Schouwen-Duive land. Kunnen Heijkoop en Rijpsma iets toevoegen aan het gedetailleerde boek van Hans Sakkers en Hans Houterman Atlantikwall in Zee land en Vlaanderen„Dat denk ik wel", zegt Heijkoop. „Sakkers en Houterman wijden in hun boek maar een halve pagina aan Schou wen-Duiveland en daar valt echt wel wat meer over te vertellen. Het Slotbos in Haamstede waar ruim veertig bunkers staan, wordt er niet eens in beschreven." Het concrete veldwerk van Heij koop en Rijpsma bestaat uit het voeren van gesprekken met men sen die nog iets kunnen vertellen over de bouw van de bunkers, over het gebruik en over het afbre ken ervan na de oorlog. Verder trekt dit duo ook letterlijk het veld in. Op zoek naar restanten van ver dedigingswerken bellen ze vaak aan bij mensen in het buitenge bied met de vraag of ze het erf kunnen bekijken en eventuele res tanten als muurtjes en funderin gen mogen fotograferen. De Atlantikwall op dit eiland con centreerde zich in de eerste plaats langs de Noordzeekust. Verder werden er bij de veerhaven in Zij- NPI Jeroen Rijpsma en Peter Heij- koop werken aan een boek over de restanten van de Atlantikwall op Schouwen-Duiveland. Ze zijn bezig met onderzoek ter plekke. pe enkele verdedigingswerken aan gebracht. Daarnaast is er het zoge heten 'Landffont', de verdedigings lijn zuid-noord dwars over het ei land vanaf de Schelphoek tot aan de huidige Ramp weg. „Daar is niet veel meer van te vin den. Na de ramp in 1953 en door de herverkaveling zijn hier veel verdedigingswerken verdwenen, veel meer dan op Goeree", zegt Rijpsma. Hij bracht voorafgaand aan het onderzoek ter plekke enke le jaren geleden al veel tijd door in het oorlogsarchief in Freiburg. „Daar vind je uiteindelijk veel te rug over de geplande aanleg van de Atlantikwall, maar altijd zeer fragmentarisch", luidt zijn erva ring. Zijn inventarisatie leverde wel de wetenschap op dat er circa zestig a zeventig bomvrije bunkers werden gebouwd en enkele hon derden, misschien wel duizend, an dere verdedigingswerken als ste nen bouwsels en schuttersputjes. Kenmerkend voor enkele bunkers in de Schouwse Westhoek zijn de karikaturen op de wand: Die Nacht is nicht allein zum Schlafen da prijkt onder een tekening van een soldaat op wacht, met een knipoog naar de tekst van de Duit se acteur én nazi-aanhanger Gus- tav Gründgens (1899-1963). „In een andere bunker vonden we een tekening van een Duitse pi loot aan een torenspits met daar onder de tekst Notlandung", ver telt Heijkoop. Hij en Rijpsma zijr nog op zoek naar meerdere gege vens over de verdedigingslinie. Reageren kan via e-mail: pch@zeelandnet.nl/tel 0118-615120. Duitse verdedigingslinie De Atlantikwall liep van Noor wegen, via Denemarken, Duits land, Nederland en België naar Frankrijk tot aan de grens van Spanje. Deze Duitse verdedigingslinie was 2685 kilometer lang. De linie, die overigens nooit ge heel werd voltooid, bestond uit bunkers, kanonnen en mijnen velden. De Atlantikwall was geen aan eengesloten muur. De verdedi gingswerken waren geconcen treerd op strategische punten. Langs de tussenliggende kust werden bewakings- en verdedi- gingsposten gebouwd. Adriaan Hoek wint voor tweede maal Feike Asma-concours. door Rob Paardekam THOLEN - Adriaan Hoek is een hele goede organist. Punt. De 17-jarige Tholenaar blaast zelf - bescheiden als hij is - liever niet zo hoog van de toren, maar wie op zijn leeftijd al drie belangrijke concoursen ge wonnen heeft, kan er wel wat van. „Het is een stimulans om door te gaan en nog beter te worden." Eerder won de jonge Zeeuw al een concours in Oude Tonge en afgelo pen dinsdag ging hij voor de twee de keer met de eer aan de haal op het Feike Asma-concours in Ede. En ja, dat doet hem wel wat, want het zijn professionals die in de ju ry zitten. Als die zeggen dat je ta lent hebt, kan je het geloven. „Dat is ook één van de redenen waar om ik meedeed", vertelt Adriaan. „Het is leuk om te weten wat vak mensen van je vinden. Verder is het gewoon heel erg gezellig op de concoursen." De jongen kreeg het 'orgelvirus' overgedragen van zijn vader, maar is hard op weg om nog veel beter te worden. Hij is van plan zijn ta lent optimaal aan te spreken. Als het even kan, gaat hij later met mu ziek zijn boterham verdienen. Een eerste stap in die richting is een op leiding aan het conservatorium, waar hij wil studeren als hij zijn huidige MBO-opleiding heeft afge rond. Adriaan wil echter eerst nog enke le keren deelnemen aan het Feike Asma-concours, want daar mag hij niet meer aan meedoen, zodra hij conservatorium-student is. De wedstrijd is alleen voor jonge amateurs, en zodra je op het con servatorium zit, ben je een profes- 'Het is leuk om te weten wat vakmensen van je vinden' sional, zo is de gedachte. Adriaan Hoek geeft komende zater dag, tijdens de monumentendag, in de Nederlandse Hervormde kerk in Tholen-stad een wandel concert. Adriaan bij het orgel bij hem thuis. Les krijgt hij op het Van Oekelenorgel in de kerk van 'zijn' gereformeerde gemeente. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38