Geld en werk Een pc privé met een luchtje APOTHEKER PZC Vrijdag 7 september 2007 21 SCHEVE ZAKEN door Harry van de Vranden Soms gebeuren er zaken op de werkvloer die niet kloppen, maar moeilijk te bewijzen zijn. Een recherchebureau kan dan helpen. In de rubriek Scheve Zaken belicht Harry van de Vranden voorbeelden uit de praktijk. m pap, toe nou. Ieder- I I een heeft een com- puter, alleen wij I niet." Het is niet de I eerste keer dat de kinderen van Rene Mattheij zo staan te zeuren. Rene, getrouwd en twee kinderen, heeft het niet zo breed, maar beseft dat een com puter er eigenlijk wel bij hoort. En eerlijk is eerlijk: ook hij loopt zich op de pc-beurs van de plaatselijke computerclub te verlekkeren. Eén computer heeft zijn bijzondere aandacht. De verkoper vertelt hem dat het een 'echte gezins-pc' is. Na een goedkeurend knikje van zijn vrouw, gaat Rene over tot de aan koop. Een maand gaat het goed. Het ge zin kan lekker internetten en e-mailen en zoon Luc heeft zijn eerste computerspelletjes geïnstal leerd. Dan gaat het mis. Luc krijgt plotseling een zwart scherm en vervolgens de mededeling dat de beveiligingssoftware is verlopen. Er moet een nieuw wachtwoord worden opgegeven. Rene voert op goed geluk een woord in. Na de derde vergeefse poging verschijnt een andere mededeling op het scherm. De gebruiker wordt ver zocht contact op te nemen met de ia servicedesk van Spaapen BV, een van de grootste uitzendbu reaus in Nederland. Een telefoon nummer wordt vermeld. Rene belt direct. Het eerste wat de medewerker van de helpdesk doet, is vragen naar het nummer dat op de computer staat. Rene leest het nummer op. „Oh, dus u zit op de afdeling inkoop", zegt de man van de helpdesk. „Afdeling inkoop?", antwoordt Re ne, „Nee hoor, ik.zit gewoon thuis, aan de keukentafel. De helpdeskmedewerker reageert verbaasd. „Thuis? Maar wij geven toch nooit computers mee naar huis?" „Nou deze dus kennelijk wel", zegt Rene. „Ik heb hem vorige maand gekocht op een pc-beurs." Het blijft even stil aan de andere kant van de lijn. Bij de helpdesk man gaat een lichtje branden. Twee maanden geleden is bij het Arnhemse hoofdkantoor van Spaapen BV ingebroken. Twintig computers werden gestolen. 'Zou de man aan de telefoon een van de dieven zijn?', denkt de ict-me- dewerker. „Als u mij uw naam en adresgegevens geeft, zorg ik er voor dat er zo snel mogelijk een technicus langs komt", zegt hij. Meteen na het gesprek stapt de helpdeskmedewerker naar zijn baas: „Iemand heeft een computer van ons bij zich thuis staan, ik denk dat het er eentje van die ge stolen partij is." Zijn chef twijfelt geen moment en schakelt het re cherchebureau in. Onderzoeker Erik Palmen maakt .dezelfde dag illustratie Pluis nog een afspraak met Rene Matt heij. Die ontvangt hem met open armen, in de veronderstelling dat Palmen de man is die de compu ter komt repareren. Maar de onder zoeker meldt hem dat de compu ter voor nader onderzoek mee moet, zodat hij hem zo snel moge lijk kan repareren. Palmen heeft genoeg mensenken nis om te veronderstellen dat Re ne niets met de diefstal te maken heeft en het apparaat volledig te goeder trouw heeft gekocht. Spaapen BV heeft inmiddels een verrassende vondst gedaan: de computer komt niet voor op de lijst van gestolen exemplaren! Hij is wel afkomstig van het hoofdkan toor, maar niet van de afdeling waar de inbrekers hun slag hebben geslagen. Dat is vreemd, want het is een 'doodzonde' als computers buiten het bedrijfspand worden meegenomen. De interne regels zijn duidelijk: vertrouwelijke gege vens mogen nooit op straat ko men. De computer is afkomstig van de afdeling inkoop, de afdeling waar Bill van Eijck de scepter zwaait. De chef inkoop kleurt tot in zijn nek als Erik Palmen hem confronteert met het verdwijnen van een computer van zijn afde ling. Na wat gedraai en smoesjes, vertelt hij uiteindelijk de waar heid. Bill blijkt vertrekkende medewer kers de gelegenheid te bieden om hun computer te kopen. Via de af deling iet bestelt hij dan gewoon een nieuw apparaat, met het ver haal dat de oude is gecrasht. Maar Bill bezweert dat hij de opbrengst nooit zelfheeft gehouden; het geld ging in het potje voor perso neelsuitjes. Het is duidelijk dat de chef inkoop de regels van het bedrijf fors heeft overtreden en bovendien bewust het risico heeft gelopen dat be drijfsgegevens op straat zouden kunnen belanden. Spaapen BV had daardoor ernstige schade kun nen oplopen. Bill wordt ontslagen. Niet veel later blijkt dat hij het geld van de computers wel dege lijk in eigen zak heeft gestoken. Maar de diefstal van de andere computers blijft onopgelost. En de computer van Rene? Die kwam weer terug bij de familie Mattheij. Gerepareerd, voorzien van de nieuwste software en met een roze strik eromheen. Si De gebeurtenissen zijn authentiek, de namen zijn verzonnen. 'Scheve Zaken' komt tot stand in samenwer king met onderzoeksbureau Schalke Partners in Breda. Reacties sturen naar schevezaken@schalke.nl Aflevering 54. Waarin we de bekente nissen van een bevlogen man horen Job en Leonie beschikken niet over het DNA van Antoinette, maar een beetje slijm uit de wang van Olivier zou voldoende uitsluitsel moeten geven. Met een wattenstaafje met dat slijm in een buisje in zijn binnenzak en de opgerolde mat onder zijn arm, stapt Job binnen bij McManner. Hij gaat naar Lidewij, een medewerkster met wie hij al jaren een goed contact heeft en legt haar zijn vraag voor. 'Op deze mat heeft het slachtoffer van een moord gelegen. Misschien zijn er nog restjes lichaamsstof op te vinden. Als je iets vindt, zou je het dan willen vergelijken met het DNA dat op dit wattenstaafje zit?' 'Doe ik voor jou,' zegt Lidewij hartelijk. Het Willem C. van Unnikgebouw staat nog op dezelfde plaats, de tiende etage is er ook nog, zelfs de poster met Egyptische sieraden hangt nog op z'n plek. Leonie knipoogt ernaar met haar hele hoofd. Job en Leonie vertellen Miedema over hun onderzoek, ze brengen hem op de hoogte, ze zeggen dat ze vermoeden dat Miedema nooit aan de politie heeft verteld over zijn relatie met Antoinette. De minnaar van Antoinette geeft het toe. 'Kan het zijn dat u een reden hebt om het te verzwijgen?' 'Ja, daar hebt u gelijk aan.' 'Is die reden dat u een vermoeden hebt wie de dader is en dat u niet de aanleiding wilt zijn waardoor die dader wordt ontmaskerd?' Miedema kijkt Job verbaasd aan. Dan knikt hij. 'Behalve Antoinette had u nog een vriendin, niet?' 'Hoe komt u daarbij,' zegt de Egyptoloog gepikeerd. 'Misschien was de relatie inmiddels verbroken?' 'Ik weet niet waar u het over hebt.' 'Een andere vraag. Hebt u Antoinette sieraden gegeven?' 'Ja, eenmaal,' antwoordt Jarich Miedema. 'Een broche. Een Egyptische broche.' 'Een broche? Kunt u beschrijven hoe die er uitzag?' Hij zoekt in een archiefkast en haalt er een dun boekje uit. Na enig geblader toont hij Job en Leonie een plaatje met twee slanke visjes. 'Het was een zilveren broche, met van blauwe steen, sodalithe meen ik, zulke visjes erop. De Grieken noemden deze vis de oxyrhynchos, of wel de spitssnuit. Het is een vis die in de Nijl leeft en die volgens de Egyptische mythologie de penis van Osiris heeft afgebeten.' 'Was het een kostbare broche?' vraagt Job. Deze vraag is voor de wazige professor wat aan de concrete kant. Hij zweeft weg in herinneringen aan Antoinette. 'Antoinette was mijn Isis, grootste der goden en godinnen. Zij brengt de zon van zijn opgang naar zijn ondergang en alle goden verheugen zich daarover. De demonen zijn haar gehoorzaam. Zij heeft aan vrouwen dezelfde macht gegeven als aan mannen. Antoinette had als Isis...' 'Meneer Miedema.' Job onderbreekt de bevlogen professor. 'Kostte die broche veertien euro tachtig of tienduizend euro?' Jarich Miedema trekt zijn schouders omhoog. 'Iets daartussen,' zegt hij. 'Denkt u dat Antoinette vanwege dat sieraad is vermoord vraagt hij dan. 'Zoveel was het niet waard.' 'Zouden we een fotocopie van dit plaatje mogen maken?' 'U mag het boekje meenemen. Ik heb er nog een.' Hij staat weer met beide benen op de grond. Ze zwijgen alledrie. Er moet nog iets gezegd worden, alledrie zijn ze zich ervan bewust. 'Ik ben getrouwd geweest,' zegt Miedema plotseling. Job knikt. 'Gescheiden?' 'Gescheiden.' 'Hebt u nog contact met uw ex?' 'Met mijn vroegere vrouw? Nee. Ik heb haar al enkele jaren niet meer gezien.' 'Dank u wel,' zegt Leonie. 'Moet ik alsnog naar de politie gaan?' 'Wat mij betreft hoeft dat niet meteen,' zegt Job. 'Maar ik moet u wel waarschuwen dat bij een rechtszaak uw verhouding met Antoinette van der Geest niet buiten beschouwing kan blijven.' 'Ik begrijp het,' zegt Jarich Miedema bedroefd. 'Nu zal ik u vertellen wat ik weet.' De volgende morgen gaat Job naar Rijswijk, voor een lang gesprek met Jorinde Goedhart. De klokken worden gelijk gezet, afspraken worden gemaakt. 'Morgen de finale,' zegt Job. Morgen aflevering 55. De dader wordt ontmaskerd Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21