Stamcel kan uit tand en kies ft n Groenten in blik en pot worden flink duurder 12 Aanpak zwakke Zeeuwse wijken wm tegen ontpoidering zwellen aan Koning van de hoge C overleden Vrijdag 7 september 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 211 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 www.pzc.nl tine te maken, het harde botach- tige weefsel waar tanden groten deels uit bestaan. Maar nu blijkt ook dat die stamcellen uit tanden en kiezen kunnen uitgroeien tot zenuw- en vetweefsel en zelfs spierweefsel en kraakbeen. Walboomers, die deel uitmaakt van de Nijmeegse stamcelonder zoeksgroep, benadrukt dat de ont wikkeling zich in een pril stadium bevindt, maar dat het natuurlijk herstel van tand en bot door mid del van stamcellen binnen afzien bare tijd haalbaar is. 19° HET WEER: Bewolkt Motorrijders voelen zich genegeerd MIDDELBURG - De Statenfractie van de PvdA komt met een plan van aanpak voor Zeeuwse 'aandachts- wijken'. De nadruk ligt op sociale voorzieningen en veiligheid. Van gedeputeerde George van Heukel- om (SGP, welzijn) krijgt het plan een warm onthaal. „Ik omarm het grotendeels. Ik had het haast zelf kunnen schrijven." Hij beklemtoont dat de provincie al bezig is met aandachtswijken, onder meer in Vlissingen, Goes en Tholen. Van Heukelom wijst er wel op dat nu niet genoeg geld be schikbaar is om alle ideeën van de PvdA te kunnen oppakken. „Meer geld is een politieke keuze." pagina 2 en 3: vinger aan de pols in achterstandswijken pagina 3: commentaar Zeeland heeft geen probleemwijk reageer op www.pzc.nl Nuon misbruikt de watersnoodramp eens XHHHHi 68% oneens 32% aantal reacties: 343 Zeeland: 2, 3, 25 t/m 31; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 9 en 10; Meningen: 11; Auto: 15; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 35; Economie: 36 t/m 39; Beurs: 40; Sport: 41 t/m 45; Televisie: 46 en 47. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 711688 555530 Onderzoekers Radboud Universiteit werken aan doorbraak. door Michiel Willems NIJMEGEN - Als stamcellen straks simpel uit kiezen en tanden wor den gehaald, verdwijnen de ethische bezwaren tegen embryo- gebruik en de belastende been- mergingreep. In de nabije toekomst wordt het normaal dat beschadigd hartweef- sel na een hartinfarct herstelt met behulp van een melktand of ver standskies. Zo normaal dat men sen hun melktanden en verstands kiezen zullen bewaren om er in ge val van nood heilzame stamcellen mee te kunnen kweken. Het is de volgende grote stap die, mede dankzij onderzoek aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen, wordt gezet in stamcelonderzoek. Straks zijn de artsen voor die kost bare stamcellen, waarmee weefsel en reparatiemateriaal kan worden gemaakt, niet meer aangewezen op embryo's of beenmerg, maar worden ze vrij eenvoudig ge kweekt uit oude melktanden of eerder getrokken verstandskiezen. De voordelen van die methode zijn enorm: geen ethische bezwa ren meer tegen het gebruik van embryo's en geen voor de patiënt belastende beenmergingreep. „Het is zeker niet denkbeeldig", zegt IJl Stamcellen kunnen in de toe- komst gewoon uit oude melktan den worden gehaald. Artsen zijn dan niet langer aangewezen op embryo's of beenmerg. Radboudonderzoeker Frank Wal boomers, „dat we straks allemaal onze tanden en kiezen zorgvuldig in stikstof bewaren voor het geval we ze nog eens nodig hebben. Ei gen stamcellen, gratis en voor niks." Stamcellen kunnen zich ontwikke len tot uiteenlopende soorten weefsel. De standaardmethode om volwassen exemplaren te winnen is uit beenmerg. Uit pulpa, het weefsel in de kern van onze tan den, kan dat nu ook. Het is onder zoekers gelukt uit pulpacellen den- Prijzen zullen stijgen door tegenvallende oogsten. door Ben Jansen GOES - De prijs van een literblik of een grote pot groenten stijgt bin nenkort met tien cent. De oogst van erwten, worteltjes, rode kool, sperziebonen en andere produc ten die tot conserven worden ver werkt, valt tegen. C. Oostrom van Coroos Conservenfabrieken in Ka- pelle en Geldermalsen voorziet dat de telers 70 tot 80 procent minder leveren dan in andere jaren. De prijsstijging is wellicht blij vend, omdat veel boeren overwe gen de teelt van groenten te sta ken en over te stappen op graan. Dat werd lucratiever sinds de prij zen zowat verdubbelden. Boven dien levert graan minder teeltrisi co's op. Groenten zijn gevoeliger voor grillig weer. De hogere graan prijs heeft te maken met toegeno men teelt voor biobrandstof en de groeiende vraag in India en China. Coroos is de grootste producent van groenten en fruit in blik en pot in Nederland. Het bedrijf le vert niet onder eigen naam maar onder die van supermarktketens. De groenten komen uit een gebied met een straal van tweehonderd ki lometer rond Kapelle. Oostrom: „Het was daar overal hetzelfde weer: zomer in april en daarna te 02 Groenteconserven worden duur der doordat de oogst kleiner uit valt dan in voorgaande jaren. Bo vendien dreigt schaarste omdat graanteelt lucratiever wordt koud en te nat. Onze telers kam pen niet alleen met een veel lagere opbrengst, maar ook met hoge kos ten om wat er van hun gewassen rest te kunnen oogsten." De direc teur van Coroos houdt er rekening mee dat groentetelers de komende jaren per hectare minimaal dezelf de prijs willen hebben als de op brengst van graan. „Dat zal zich vertalen in een blijvend hoge prijs van groenten in blik en pot." Concurrenten als Bonduelle, Jon ker Fris en Hak signaleren dezelf de ontwikkeling. HEDWIGEPOLDER - Op de dag dat bovenin de Delta in het Haringvliet de dijk van het eiland Tien Gemeten werd afgegraven, waardoor het water op het eiland vrij spel krijgt, weerklonk onderin bij de Westerschelde 'des leeu wen forse stem'. Op de Scheldedijk van de Hedwigepolder bij het Verdron ken Land van Saeftinge protesteerden circa honderd actievoerders tegen de plannen voor ontpoidering langs de Westerschelde. Niet alleen met trek kers, lawaai, spandoeken en een frietkar, ook met een schop. Hét verdedi gingsmiddel van de Zeeuwen tegen de zee. En zonodig ook tegen de politi ci, maakten de actievoerders duidelijk. foto Wim Kooyman pagina 31: op de bres tegen ontpolderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1