PZC Vrijdag 7 september 2007 1 3 Het zakdoekje Op het podium had Luciano Pavarotti steevast een witte zakdoek in zijn hand. Die zou hij voor het eerst gebruikt hebben bij zijn debuut in Car negie Hall. Over de exacte re den lopen de meningen uit een. Volgens zijn manager van destijds, Herbert Breslin, zat een zware verkoudheid er achter. „Werken met ope razangers leidt tot zenuwin zinkingen", schreef hij in zijn boek over Pavarotti. „Hoe zorgvuldiger je alles plant, hoe groter de kans dat ze op de avond van de uitvoering ziek thuis blijven." Volgens een andere uitleg baadde Pavarotti in het zweet tijdens een repetitie en vroeg hij om een zak doek. Niemand had er een (of wilde hem afstaan) en daarom kreeg hij een servet aangereikt. Tegen een be zoekende Joan Sutherland zei hij: „Joan, wij dikkerds we ten wat het is." „Luciano", antwoordde Joan, „wij zijn niet dik. Jij bent dik. Ik ben groot." Wat de oorsprong ook was, de zakdoek bleek zo'n han dig rekwisiet, hij kon er ook mee naar het publiek zwaaien of keelpastilles in verbergen, dat het zijn han delsmerk werd. Bolletje stopt met 'Pavarotti-redame' Het zijn twee 'gewone' dikke mannen, maar hun maskers lij ken duidelijk op het hoofd van Pavarotti. Bovendien zingt er eentje met een opera- stem. Bolletje heeft daarom gisteren direct de tv-reclame- spot voor het broodbeleg 'Schuddebuikjes', een knip oog naar het omvangrijke pos tuur van de overleden tenor, ingetrokken. Het spotje maakt deel uit van een reeks van 24 die sinds vorige week maandag op de landelijke tele visie zijn te zien. Het bete kent niet het einde van de re clame voor de speculaasha- gels. „We hebben drie ver schillende spotjes voor Schud debuikjes, de Pavarotti-man- nen zitten maar in eentje", al dus Eric Welles, marketing manager van de Almelose be schuit- en koekfabrikant. 2007: Italiaanse regering kent aan Pavarotti een speciale, nieuwe onderscheiding toe voor zijn ongeëvenaarde promotie van de Italiaanse cultuur. Augustus 2007: Opnieuw in ziekenhuis opgenomen. 25 augustus 2007: Ontslagen uit ziekenhuis. Thuis, in het Noord- Italiaanse Modena, door familie en vrienden verzorgd. 6 september 2007: Overlijdt op 71-jarige leeftijd. 'Ik hoop te worden herinnerd als een operazanger. Maar het leven heeft meer kanten' Luciano Pavarotti )omingo, Pavarotti en Carreras my Award 10 februari 2006: Zingt voor het laatst in het openbaar tijdens de opening van de Olympische Winter spelen in Turijn. Juli 2006: Alvleesklier kanker geconstateerd. Tumor wordt operatief verwijderd, gevolgd door een aantal chemokuren. 3 september 1993: Zingt bij de Eiffeltoren in Parijs voor een menigte van 300.000 mensen. 26 juni 1993: Meer dan 500.000 luisteraars verzamelen zich voor zijn concerten in Central Park in New York. September 2005: Krijgt Britse onder scheiding als erkenning van zijn humanitaire werk voor het Rode Kruis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13