Onderzoek naar Zeeuws stroomnet na ROC heeft een nieuw gebouw dat techniek uitstraalt Nuon wacht uitspraak commissie Grensarbeiders kunnen af over rampbeelden in tv-spotje fiscaal nadeel declareren PZC Donderdag 6 september 2007 33 Minister wil beletsels stroomfabrieken in Sloegebied wegnemen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Minister Maria van der Hoeven (CDA, Economische Zaken) gaat onderzoeken of de ca paciteit van het hoogspanningsnet in Zeeland kan worden verbeterd. Nadat ze dat gistermiddag eerst in de Tweede Kamer toezegde, her haalde ze het 's avonds tijdens een bijeenkomst van het CDA Zeeland in Middelburg. De energiebedrijven Nuon en Es- sent zagen de afgelopen anderhalf jaar af van de bouw van een ener giecentrale in het Sloegebied, om dat de gebrekkige capaciteit van het hoogspanningsnet het vervoer van de opgewekte stroom naar de rest van Nederland belemmert. Van der Hoeven erkende dat het Sloegebied een uitstekende vesti gingsplaats is voor energiecentra les, mits de stroom de provincie uit kan. „Dus ga ik onderzoeken waar de knelpunten zitten." Ze wil ook dat de procedures voor de bouw van een energiecentrale wor den verkort. Nu nemen die zo'n tien jaar in beslag. Van der Hoeven zou dat het liefst halveren. Ze waarschuwde in Middelburg wel voor te hooggespannen verwach tingen. „Ik ga niet iets toezeggen wat ik niet zeker weet. Vandaar dat ik deze kwestie eerst goed wil onderzoeken." Het thema van de CDA-bijeenkomst was: Wat heeft Het ministerie van Economische Zaken beziet wat er mankeert aan het Zeeuwse hoogspan ningsnet. Dat zei minister Van der Hoeven gisteren. de Zeeuwse economie nodig? Geen blinde steun van de over heid, benadrukte Van der Hoeven. Net als CDA-Kamerlid Ad Koppe- jan, die ook het woord voerde, leg de ze de nadruk op ondernemer schap. De overheid kan slechts de helpende hand reiken. Als voorbeeld noemde ze het pro ject Pieken in de Delta. Zuid west-Nederland is een van de zes Nederlandse gebieden waar het ka binet innovatie wil ondersteunen. Voor Zeeland en West-Brabant is tot 2013 in totaal 52 miljoen euro beschikbaar, waarvan 13 miljoen van het Rijk. Het Zeeuwse bedrijfs leven is teleurgesteld over de bedra gen die na de eerste ronde zijn uit gekeerd. Aanvragen zijn afgewe zen, omdat Europa ze als staats steun zou kunnen zien. Er zijn din gen fout gegaan bij de toekenning van de eerste bedragen, erkende Van der Hoeven, maar ze waar schuwde ook dat bedrijven zich niet afhankelijk moeten maken van subsidie. Ze moeten van eigen kracht dur ven uitgaan. „Zeeuwen, ga van zuunig naar trots", besloot ze haar betoog. Technum moet lol in een technische opleiding aanwakkeren. door René Schrier vlissingen - Een gebouw dat tech niek uitstraalt. Dat moet het Tech num worden. Deze week trekken de eerste van de 1700 leerlingen van het ROC Zeeland er in. Nu al lijkt het een succes. Want buiten klinkt het geluid van de bouwvak kers die al weer bezig zijn aan het tweede Technum gebouw. Dat moet volgend voorjaar klaar zijn. Jarenlang werd er weinig tot niets in de huisvesting van het ROC Zee land geïnvesteerd. Daar kwam een eind aan met de opening van het nieuwe schoolgebouw aan de Bes- senstraat in Goes. Nu is er een nieuw paradepaardje in de vorm van het Technum. Andere scholen komen jaloers op bezoek voor een rondleiding. Het heeft allemaal te maken met het teruglopend aantal leerlingen dat voor een technische opleiding Nieuw centrum voor techniekonderwijs is de trots van het ROC Zeeland kiest, legt Miep Bont van het ROC Zeeland uit. „je kunt daarin mee gaan en zo opleidingen laten dood bloeden. Je kunt ook je nek uitste ken en proberen het tij te keren. Daar hebben wij - en de partners die in het Technum met ons sa menwerken - voor gekozen." Het ROC spreekt over het cen trum voor techniekonderwijs in Zeeland. Het bestaat uit de voor malige en volledig gerenoveerde MTS en een nieuwe grote hal, het eigenlijke Technum. Die hal heeft duidelijk het beeld van een produc Docent G. Wittens (rechts) is met een groep studenten een van de eersten die aan de slag kan in de nieuwe hal van het Technum. tiehal. Een deel van de hal is voor de vmbo-afdeling van de Vlissing- se Scheldemondschool bestemd. Ook daar speelde het probleem van een afnemende belangstelling voor techniek. Door het vmbo let terlijk aan het ROC (mbo) te kop pelen wordt geprobeerd de belang stelling voor techniek bij de leerlin gen warm te houden. Het bedrijfsleven is nauw betrok ken bij de realisatie van het Tech num. Het sponsorde onder meer de inrichting en de aanschaf van apparatuur. ROC Zeeland heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt om de spullen eens flink te vernieuwen. Sommige apparaten zijn moderner dan wat in de be drijven staat, vertelt Miep Bont. In het Technum zitten de afdelin gen werktuigbouwkunde, metaal, installatietechniek, bouwkunde en infrastructuur en procestechniek. foto Ruben Oreel De leerlingen van deze opleidin gen hebben enerzijds de beschik king over plekken waar de praktijk situatie zo veel mogelijk wordt na gebootst, maar ze kunnen ook te recht in open leercentra waar ze (met behulp van computers) aan bureaus kunnen werken. door Cornelleke Blok goes - Energiebedrijf Nuon wil vooralsnog geen excuus aanbieden voor een reclamespotje, waarin au thentieke beelden te zien zijn van de watersnoodramp in 1953. De Reclame Code Commissie kreeg in de afgelopen weken 140 klachten binnen van mensen uit het hele land. Nuon zegt ongeveer tien brieven en enkele telefoontjes ontvangen te hebben. Ook op de website geenstijl.nl staan tiental len verontwaardigde reacties. De Reclame Code Commissie be handelt de klachten op 18 septem ber in haar vergadering en brengt dan advies uit. „We willen daar nu niet op vooruitlopen", zegt woord voerder M. Ros van Nuon. In het bewuste spotje probeert Nuon kijkers te stimuleren om energie te besparen en zo C02-uit- stoot te verminderen. „We leggen een relatie met klimaatverande ring en de verhoogde kans op over stromingen. We wilden met beel den van vroeger de strijd van Ne derland met water laten zien." Het spotje wordt niet meer uitge zonden. „We hadden mediaruim- te tot 1 september. Wellicht gebrui ken we het spotje later nog. Eerst kijken we serieus naar de opmer kingen. Het is nooit onze bedoe ling geweest mensen te kwetsen." goes - Onder druk van een motie van de Tweede Kamer is staatsse cretaris van Financiën, De Jager, bereid fiscale nadelen van Neder landse grensarbeiders op indivi duele basis te vergoeden. De grens arbeiders moeten daartoe een ver zoek neerleggen bij de staatssecre taris. Dat is de uitkomst van het overleg tussen de staatssecretaris en de le den van de vaste commissie voor financiën. De commissieleden drongen aan op een oplossing voor de fiscale problemen die grensarbeiders ondervinden sinds de inwerkingtreding van het Ne derlands-Belgische belastingver drag in 2003. Het ministerie van Fi nanciën heeft steeds volgehouden dat grensarbeiders er geen cent op achteruit zouden gaan. Uit de in middels opgelegde aanslagen is het tegendeel gebleken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55