Een eierdooier Wolphaartsdijk verzet zich tegen komst verslavingskliniek openleSe"oeniek Texaans leger bivakkeert in fort 'Van belangenverstrengeling geen sprake' Brassband in Manhuistuin 26 Donderdag 6 september 2007 pzc B Initiatiefnemers kunnen argwaan niet wegnemen. door Willem van Dam wolphaartsdijk - Onder veel in woners van Wolphaartsdijk leeft grote angst voor de komst van een verslavingscentrum naar het dorp. Dat bleek gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst, waar verte genwoordigers van de GGZ Weste lijk Noord-Brabant en Castle Craig de plannen voor de vestiging van een afkickkliniek in het voormali ge bejaardenhuis Zorgvliet nader toelichtten. Het merendeel van de honderd be zoekers van de bijeenkomst in het -met spandoeken behangen- dorpshuis De Griffioen is bang dat zo'n kliniek voor veel overlast zorgt. In Wolphaartsdijk is inmiddels een actiecomité 'Zorgvliet Nee' ge vormd. Leden van die actiegroep bevestigden gisteren op diverse plaatsen in het dorp pamfletten met teksten als 'Geen kliniek in Wolfersdiek!!!!'. Zij vrezen voor hun veiligheid en die van hun kin deren. Bovendien menen ze, dat een dergelijke kliniek niet past in de landelijke omgeving. „Wij zullen ons tot het eind toe verzetten", klonk het gisteravond strijdlustig in het dorpshuis van Wolphaartsdijk. Ondanks de verzekering dat het dorp geen enkele hinder van de kliniek zal ondervinden ('Wij be handelen geen junks; het gaat om goedgemotiveerde cliënten, die al leen onder begeleiding van het ter rein afkomen'), slaagden voorzit ter W. Petersen van de raad van bestuur van de GGZ Westelijk Noord-Brabant en directeur F. Beek van Castle Craig Nederland er niet in de argwaan weg te ne men. Een actievoerder: „Wij willen die mensen hier niet op de stoep." Afkickkliniek mogelijk in voormalige woning van GGZ-topman. door Willem van Dam WOLPHAARTSDIJK - Het pand waar in mogelijk een afkickkliniek komt, werd in 1906 gebouwd als rusthuis. Die functie zou het tot 1961 vervullen. Daarna kwam het in particuliere handen. In 2000 werd de villa voor 1,5 miljoen gul den gekocht door drs. W. Peter sen, voorzitter van de raad van be stuur van de GGZ Westelijk Noord-Brabant. Hij gebruikte de villa als woning. Diezelfde GGZ nam - samen met het Schotse Cast- Ie Craig - het initiatief voor de ves tiging van een kliniek in Wolp haartsdijk. De villa, aan de rand van de bebouwde kom van het dorp, werd recent verkocht aan de onlangs opgerichte Villa Craig bv. Daarin participeren de GGZ en Castle Craig. De verkoopprijs be droeg 'iets minder' dan de vraag- STERK IN MERKEN Tauri Betty Barclay Blacky Dress Bianca Oui Gig ue Sieraden van Zsa-Zsa Fiva t/m mt 50 San Martino Atmos Ra be Fuchs Schmitt Gardeur Brax Tummy Tuck Jeans (gezien bij Oprah Winfrey) Gentsestraat 5 4551 CC 5as van Gent - Tel. 0115 - 45 36 95 's maandags gesloten - ZONDAG'S OPEN 14.00 -16.00 uur prijs van 1,3 miljoen euro. De ver koopprijs kwam mede tot stand op basis van de bevindingen van drie verschillende taxateurs. Vol gens Petersen waren Castle Craig en de GGZ al geruime tijd op zoek naar een geschikte vestigings plaats. Er mogen, zegt hij, geen ver keerde conclusies worden getrok ken uit het feit dat de keus op zijn privé-woning viel. „Het was een van de panden die beschikbaar wa ren." Petersen vindt dat van belan genverstrengeling geen sprake is. goes - De Commissie Manhuis- tuin Concerten verzorgt zondag weer een optreden. Dit keer is brassband Excelsior onder leiding van Bart van Neyghem aan de beurt. De Kloetingse band staat om 12.30 uur op het podium in de Manhuistuin. Muziekliefhebbers kunnen een uur luisteren naar dit gezelschap. Toegang is gratis. De Manhuistuin ligt achter het poort je naast het ROC-gebouw, Zuster straat 11 in Goes. Voor meer infor matie: www.brassbandexcelsior.nl. Workshop Frans koken in eerste kookstudio van Vlissingen. door Wendy van den Hurk vlissingen - Bij de uitleg over gang één gaat het nog. Maar daar na begint het collectief te kriebe len. Als tegen de tijd van gang drie het woord 'aardappelkoekje' valt, is niemand te houden. Van René Willems krijg je gewoon trek. Die zoutjes gaan eraan! Het deert niet. „Ik heb nog emmers vol, ga ik in tussen verder met het menu." Iedereen kan koken. Zeker als René Willems bij je achter het gas fornuis staat. Jaren geleden volgde de Brabander zijn hart en kwam naar Zeeland. Zijn kookkunsten nam hij mee. Hij stond in de keu ken van Hotel Du Commerce in Middelburg, werkte in de catering ('maar frikadellen, daar is weinig passie aan') en begon kookwork- shops te geven. Dat beviel. Sinds kort heeft hij een kookstudio aan de Nieuwendijk in Vlissingen: Cu- li Consult. Ie kunt er lid worden van een kookclub, of er samen met collega's culinair vergaderen. Of zomaar een kookworkshop vol gen. Zoals die van de Franse keu ken. Terwijl zijn gasten van de wijn nip pen, trapt René Willems af met het menu. „We beginnen met een salade met eendenlever, rucola en appelstroop. Dan hebben we soep van peultjes met een schuimlaagje van tuinkruiden. Daarna gebrai- seerde parelhoendersupreme met een puree van knolselderij en aard appelkoekjes. We sluiten af met crème brülee. Oh ja, en het kook- schort mag je houden." Truus Kooij smult bij het idee van het dessert. Maar waarom misluk ken die van haar zo vaak? Het ge heim zit hem in het ei. „Doe eens een eierdooiertje extra", tipt René. Waarom moet het merg uit het va nillestokje, wil iemand nog weten. Waarom moet het au bain marie in de oven? En wat betekent bou quet garniRené heeft overal ant woord op. Hij vertelt nog even van de authentieke varkens in een Lim burgse abdij en dan trekt iedereen de kolossale keuken in. Wie doet wat? Een lekkermakende uitleg over de lever ('hoe steviger, hoe vetter, hoe beter') doet moeder en dochter Wijnberg snel overstag gaan. Truus gaat voor de peultjes soep. „Ik kook ontzettend graag. Ik heb een kast vol kookboeken. Al leen, niet alle recepten kloppen. En dan gaat het wel eens mis met de timing. Of met snijden. Van die kleine dingen. René heeft steen goede tips. En het is ook nog eens bijzonder leuk om hier te zijn." Vanachter het pannetje met parel hoen klinkt veel gelach. „Goh, ik doe net of ik dit altijd doe!" De eendenlever trekt publiek: iede reen schaart zich om de koekepan. Wauw, wat ruikt dat goed. De leeg geschonken flessen Appelaere dik ken langszaam in tot appelstroop. En René, die loopt tevreden rond. 'Vroeger aten ze zeekraal omdat het voorhanden was. Nu is het een delicatesse' Tipt hier en daar, haalt gebruikt be stek weg, zorgt voor schone pan nen en ontfermt zich over de crè me brülee. Die mag van hem nog iets langer in de oven blijven. Aan tafel! Bij de eerste hap van de salade valt iedereen spontaan stil. Dan komen de complimenten. En dan de verhalen. De familie Wijn berg had René al eens thuis voor zich laten koken. „Fantastisch. We hadden speciaal nieuw servies ge kocht, bleek hij alles bij zich te heb ben. Tot een rookkastje toe." Zeeland wordt steeds culinairder, vertelt René. „Vroeger aten ze hier zeekraal, puur omdat het voorhan den was. Nu is het een delicatesse. Dat komt ook door de Belgen. Die leren de Zeeuwen ontdekken." Zodra het hoofdgerecht verschijnt, komt iedereen los. Truus over haar favoriete bonbons, Jan over wijn. Niemand kent elkaar, maar in de kookstudio heerst een thuisgevoel. Dat blijkt. Na het eten duiken Paul en Anita even terug de keuken in. Om af te wassen. Volgende week is er een workshop Italiaans, www.culiconsult.nl ellewoutsdijk - 't Kerkje van El- lesdiek opent aanstaand weekein de het nieuwe seizoen met twee tentoonstellingen, twee muziekop- tredens en de presentatie van de activiteiten in de komende maan den. Zaterdag is 't Kerkje - centrum voor cultuur, levensbeschouwing en vrienschap - geopend van 11.00 tot 16.30 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De eerste dag treedt het familieorkest Stouten op, zon dag geeft de groep WestZuidWest een concert. De tentoonstellingen zijn beide da gen. Deelnemers aan de wedstrijd 'wie maakt het mooiste bloem stuk?' laten hun creaties zien. En de Middelburgse pastor Jan Schef- fers toont zijn werken, gewijd aan Afrika en Zeeland. De komende maanden zijn in 't Kerkje optredens van Marie-Cecile Moerdijk, jazztrompettist Rik Mol en de Vlaamse volksmuziekgroep 't Kliekske. Bekende monumenten in de regio openen zaterdag de deuren. door Rob Paardekam goes - Molens, kerken, historische panden en boerderijen. Het pro gramma voor de open monumen tendag op de Bevelanden en Tho- len ziet er weer uit als vanouds. Komende zaterdag kunnen liefheb bers op tientallen plaatsen in de re gio terecht. Fort Ellewoutsdijk is tussen 10.00 en 17.00 uur weer open voor het publiek. Er zijn rondleidingen en demonstraties. De Southern Asso ciation for Historie Re-enactment beeldt een Texaanse legereenheid uit de negentiende eeuw uit. Daar voor zet de groep ook een kamp op binnen de muren van het fort. Tussen 13.00 en 16.00 uur zijn er schietdemonstraties met originele zwartkruitwapens. In de gemeen te Borsele zijn verder veel kerken, molens en boerderijen geopend. Op Tholen is dat niet veel anders. Daar zijn in elk dorp één of meer dere kerken te bezichtigen en gaan onder meer het voormalige kan toor van de waterleidingmaat schappij aan de Botermarkt in Tholen en boerderij Landzicht aan de Breedenvlietsedijk in Sint-An- naland open. In dat laatste dorp is iedereen tevens welkom bij de ge restaureerde standerdmolen. In de gemeente Kapelle blijft de monumentendag dit jaar beperkt tot Wemeldinge. De twee molens en de kerk aan de Kerkweg zijn er geopend. Reimerswaal heeft iets meer te bie den. In Yerseke zijn er weer de gra tis rondleidingen langs de oester putten, terwijl in Kruiningen de johanneskerk open gaat. Er is een expositie van schilder Marja de Lange uit Krabbendijke en vanaf 12.30 uur staan diverse muziekop- tredens op het programma. Ook in Goes zijn weer veel monu- De Southern Association for Historie Re-enactment zet tijdens de monu mentendag een kamp op in Fort Ellewoutsdijk. foto André Hannewijk rnenten te bewonderen. Het gaat om onder meer de de muziek school, de kerken aan de Singel straat en de watertoren. Ook in de omliggende dorpen is veel te zien. Zo wordt de tuin van het Jacht huis in Kloetinge opengesteld. Het volledige programma staat op www.openmonumentendag.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40