Kinderarbeid Overlast op Schouwen door onderhoud aan N59 en N57 Niet meer parkeren in modderbad Ook tijdens een Hollandse zomer is er belangstelling voor pontjes Spoorverdieping in Goes begint 26 Donderdag 6 september 2007 pzc S Fietspaden zijn afgesloten tijdens werkzaamheden. door Inge Heuff serooskerke (s) - Op 14 septem ber om 19.30 uur gaat de N59 dicht tussen Serooskerke en Zierik- zee. Dan begint een drie weken du rende onderhoudsbeurt, uit te voe ren door BAM Wegen in opdracht van Rijkswaterstaat. Op 8 oktober is het vervolgens de beurt aan de N57. Op 29 oktober moet alles zijn afgerond. Gisteravond werd een tweede in formatieavond gehouden in hotel restaurant De Schelphoek bij Serooskerke. De belangstelling was met zo'n zestig mensen aanzien lijk groter dan de eerste bijeen komst in juni. Woordvoerder R. Wondergem van Rijkswaterstaat legde uit wat de werkzaamheden inhouden. De N57 tussen Seroos kerke en Burgh-Haamstede krijgt aan weerszijden bermverharding. Tegelijkertijd wordt een glasvezel- mantelbuis geplaatst. Op termijn moet deze verbinding de bedie ning op afstand van de bruggen en sluizen vanuit het Topshuis op Neeltje lans mogelijk maken. Het fietspad krijgt een nieuwe as- faltlaag waar ook op geskeelerd kan worden. Voor de N59 gelden dezelfde werkzaamheden. Daar naast wordt er ter hoogte van de Gasthuisdreef een duiker geplaatst. Bovendien krijgt het wegdek in het midden nieuwe belijning die de maximaal toegestane snelheid van 80 kilometer aangeeft. De werkzaamheden zullen vooral tussen 19.30 en 6.30 uur worden uitgevoerd. Op de N59 is de rijrich ting Zierikzee-Serooskerke tijdens het plaatsen van de duiker - in de week van 24 september - afgeslo- Wl Het verkeer op Schouwen-Duive- land moet vanaf 14 september rekening houden met overlast door werkzaamheden aan de N59 en de N57. ten, rijden in tegengestelde rich ting kan overdag gewoon. De N57 is overdag normaal toegankelijk, zij het met aangepaste snelheid. De percelen langs de wegen zijn vrijwel altijd toegankelijk via de opgelegde rijrichting. Tijdens de werkzaamheden zijn de fietspa den afgesloten. Voor alle verkeer worden omleidingsroutes aangege ven. Met name voor de fietsers werd gisteravond gepleit voor vol doende tijdelijke stoplichten om hen veilig de Delingsdijk te laten oversteken. Ook werd betwijfeld of zij de voorgestelde omleidings route - Elkerzeeseweg, Zwaardweg en het buitendijksfietspad - zullen nemen. Het openbaar vervoer kan van Serooskerke naar Zierikzee de dienstregeling volgen. Voor de an dere richting, die omgeleid wordt via de Heuvelsweg, wordt bij de ro tonde van Kerkwerve een tijdelij ke halte geplaatst. Van daar ver trekt een pendelbusje om de men sen bij de haltes aan de N59 te brengen. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Tijdens het jaarlijkse popfestival Concert at Sea op de Brouwersdam worden geen onver harde terreinen meer als parkeer plaats gebruikt. Dat is één van de uitkomsten van een evaluatie van de gemeente Schouwen-Duive- land. Afgelopen juni kwamen honder den auto's na het festival vast te zit ten nadat een terrein aan de Lage- zoom in Renesse in een modder poel was veranderd. Hevige regen val was er de oorzaak van. „We gaan kijken of we meer auto's kwijt kunnen op de Brouwersdam zelf', verklaart wethouder W. Ren den. „Lukt dat niet, dan moeten automobilisten verder weg parke- STERK IN MERKEN Tauri Bett-y Barclay Blacky Dress Bianca Oui G'\Que Sieraden van Zsa-Zsa Fiva t/m mt 5O San Martino Atmos Ra be Fuchs Schmitt Gardeur Brax Tummy Tuck Jeans (gezien bij Oprah Winfrey) Gentsestraat 5 4551 CC Sas van Gent - Tel. 0115 - 45 30 95 's maandags gesloten - ZONDAG'S OPEN 14.00 -18.00 uur ren en zetten we vanaf daar bus sen in." De gemeente wil verder nog meer mogelijkheden scheppen om de Brouwersdam per openbaar vér- voer te bereiken. Renden: „Moge lijk moeten we meer bussen inzet ten vanuit omliggende plaatsen en ook het aantal opstapplekken uit breiden." goes - De Goese wethouder M. Dieleman geeft vanmiddag om 14.00 uur het startsein voor de aan leg van een halfverdiept spoor en twee tunnels in de stad. Hij doet dat op het terrein van de Stoom trein Goes-Borsele. Om geluidso verlast en trillingshinder door toe nemend treinverkeer in de toe komst tegen te gaan, wordt op het traject tussen het NS-station en Kloetinge een verdiepte spoorbak geplaatst. De megaklus gaat min stens drie jaar duren. Harde realiteit voor kraankinderen in het mooie Zierikzee. door Aii Pankow zierikzee - De stad bood een sprookjesachtig aanzien in 1845, maar de tegenstellingen waren enorm. De wevers werden uitge buit en jonge kinderen moesten van vroeg tot laat het rad draaien om de scheepskraan aan de haven aan te drijven. Bovendien werden die kraankinderen gedwongen tot misdaad. Dit is het gegeven voor de nieuwe productie van de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee (HISP). Het grootse muzikale klank- en lichts pel zal in september 2008 zes keer worden opgevoerd op het Kraan plein in Zierikzee. Daarmee keert de HISP, na een rondje langs Bom- menee, Brouwershaven en Burgh, terug naar waar het tien jaar gele den allemaal begon: het hartje van de stad. De repetities beginnen woensdag 12 september. Het openluchtspel geeft op theatra le wijze inzicht in de tegenstellin gen van toen: grote rijkdom en bit tere armoede, romantiek en ellen de, recht en onrecht, droom en werkelijkheid. Natuurlijk zijn de tijden veranderd en uiteraard zijn niet alle verwikkelingen in De Kraankinderen van Zierikzee letter lijk zo gebeurd, maar de verschil len tussen rijk en arm waren er wel degelijk en dat geldt ook voor sociale wantoestanden en mishan deling in weeshuizen. Bovendien ziet scriptschrijver en regisseur Cees Möhlmann wel enige relatie tussen dit verhaal en kinderarbeid in de huidige tijd. De eerste vonk voor deze nieuwe productie sloeg in 2003 al bij hem over toen hij en zijn vrouw Elly (regie-assistent en productieleider) een herbouwde havenkraan in Brugge bekeken. „Dat vond ik zo'n mooi ding. Die wilde ik in een stuk hebben", zegt Cees. Toen hij hoorde dat aanvankelijke kinderen - later kleine gedrongen mannen - in dit soort kranen de energie moesten aandrijven, sloeg ook in houdelijk de motor bij hem aan. Het resultaat is een intens verhaal over het kraankind Sara (13). Zij moet haar karig loon delen met haar moeder Aagje, die na een on geluk aan haar hand in de katoen weverij is ontslagen. Bij het zware werk in de kraan vlucht ze in dro men over haar vader, een stoere zeeman die ze nooit heeft gekend. Zijn schip is vergaan bij Indië, maar Sara droomt dat hij nog leeft. Inmiddels ontlaadt een vei ling van een gevorderde inboedel tot een opstand onder de wevers. De schutterij moet eraan te pas ko men. Er vallen schoten en moeder Aagje wordt daarbij gedood. Naast alle ellende heeft de schrijver ook 'Een ontroerend verhaal in de zwarte schaduw van de kraan van Zierikzee' ruimte gelaten voor humor en ro mantiek. Verder tekent musicus Mar van der Veer weer voor de liedteksten en de composities. „Ook heel romantisch. Muziek, geïnspireerd op Schubert en Strauss, die diep in je ziel snijdt", zegt de regisseur. Zes opvoeringen in het hartje van de stad vormen ongetwijfeld logistiek en organisa torisch een fikse uitdaging. „Abso luut", bevestigt voorzitter Aad van der Wouden van de HISP. Hij is niet van zins zich daardoor uit het veld te laten slaan. „De verkeers- ambtenaar voorziet wel enkele pro blemen, maar 'die lossen we op' heeft hij gezegd." Het publiek kan De Kraankinderen bekijken vanaf een tribune die over de fontein op het Havenpark heen wordt ge bouwd. Dat de opvoeringen van juni naar september zijn verplaast is een artistieke keus. „Dan komt de belichting veel mooier uit." Eerdere producties Stichting Historische Spelen 1998-1999: 'Het Oproer van Zierikzee', op Havenplein en Oude Haven in Zierikzee 2000-2001: 'De Ridderslag', op plein Nieuwe Kerk, Zierikzee 2002-2003: 'Dijkvai', in haventje van Bommenede bij Zonnemaire 2004-2005: 'De Wonderdokter', naast Sint-Nicolaaskerk,Brouwershaven 2006-2007: 'De Bruiden van Burgh', aan de rand van de Karolingische Burch in Burgh. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het seizoen van 'Rond je met een pontje' is voorbij. De Seabear van Hans en Erica Voort- huyzen ligt weer in de haven van Zierikzee. In juli en augustus voer de Seabear twee keer per dag tus sen Terneuzen en Hoedekensker- ke en terug. „Het was geen geweldig goed sei zoen", blikt Voorthuyzen terug. „Maar we hebben elke dag wel mensen gehad. Het daggemiddel de lag ongeveer op dertig." Het schip persechtpaar voer dit traject van Rondje met een pontje voor de eerste keer. Dat geldt niet voor Marcel en Jac queline van Mill uit Zierikzee die met de Onrust doordeweeks twee keer per dag de driehoek Burgh- sluis-Colijnsplaat-Zierikzee onder hielden. Zij varen al elf jaar op dit traject en wonen 's zomers met hun twee zoontjes en drie honden aan boord. „Een echte Hollandse zomer", noemt Jacqueline van Mill het afge lopen seizoen. „Natuurlijk hebben we met mooi weer meer mensen aan boord, maar de toerist trekt er ook met regen op uit. Dan namen ze bijvoorbeeld een retourtje. We varen best een lang en mooi rond je over de Oosterschelde. Je kunt prima binnen zitten en toch de bruinvissen en zeehonden zien." De drukste vaart was die van half vijf. Van Mill: „Ouders met kinde ren fietsten overdag vanuit de Westhoek voor de wind naar Zie rikzee, liepen daar wat rond en na men het pontje terug naar Burgh- sluis." De Seabear zette vooral fietsers op doortocht over. Voorthuyzen: „We hadden vrij veel Belgen aan boord, maar ook oudere Terneuzenaren die nog eens naar de overkant wil den varen. Bovendien sloot onze dienstregeling aan op die van de stoomtrein van Hoedekenskerke. Dat trok mensen die er een dagje uit van maakten." Erica Voorthuyzen weet nog niet of zij volgend jaar weer mee doet. „De aanlegsteiger in Hoedekens- ■\!të r~V Tom, Marcel, Mike en Jacqueline van kerke moet opgeknapt worden, an ders kan ik er volgend jaar niet aanleggen. En ook de provinciale subsidie was erg welkom, we hoef den nu geen geld toe te leggen." Mill aan boord van De Onrust. foto Marijke Folkertsm^ De Onrust vaart nog tot eind sj tember tijdens natuurtochte|j de Oosterschelde. Daarna net als voor de Seabear, we^ voor onder meer de sportvis^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34