racebaan in parklaan met bolbaan Terneuzen is kunststad voor een prikkie door 'pikkie van keuken Rel rond Hulster perceeltje Windmolenpark Koegorspolder laat iedereen aan wind snuffelen Z PZC Donderdag 6 september 2007 I 27 veertig, vijftig herinnerende lan taarnpalen, een speel-cadillac voor de kinderen én een echte krulbol- baan ('geen jeu-des-boulesbak of petanquebaan dus') maken het plein tot dé plek voor bijeenkom sten van groepjes dorpelingen. Au to's mogen weliswaar nog steeds over het plein rijden, maar de be strating en de dicht aan de weg staande bomen moeten bestuur ders de voet van 't gas laten halen. De nieuwe bomen zijn tilla corda- ta, een lindensoort. Nu staan er ook linden, maar de tilla cordata hebben minder luizen en veroorza ken dus geen plakkerige overlast. De speelcadillac met zes stoelen komt bij het vlasmonument te staan. Vóór Sinterklaas moeten de kinderen van peuterspeelzaal Het Vangnet en basisschool Sint Jozef in de op de Amerikaanse slee geïn spireerde speelauto kunnen zitten. Renovatie Dorpsplein Eede Aanleg nieuwe riolering eerste week september begonnen. Eerste straatdeel plein (tussen Scheidingstraat en kerk) bin nen een week of drie klaar. In rap tempo worden daarna bomen gekapt, riolering aange legd, nieuwe linden geplant, nostalgische lantaarns ge plaatst en parkeerplaatsen en sierbestrating aangelegd. Alleen bijzondere archeologi sche vondsten kunnen verhin deren dat de 'deadline' van 30 november wordt gehaald, ver wacht hoofduitvoerder. Nog vóór Sinterklaas staat dus ook het huidige vlasmonument weer op zijn plaats, kunnen kin deren in een 'Cadillac' klimmen en ouderen krulbollen op een 'professionele wedstrijdbaan'. Op het Dorpsplein in Eede wordt gewerkt aan de installatie van nieuwe riolering. foto's Wim Kooyman Grondeigenaar verwijt Hulst met twee maten te meten. HULST - De gemeenteraad van Hulst is verdeeld over het verzoek voor woningbouw op een perceel landbouwgrond aan de Grote Kreekweg in Hulst. Het college van burgemeester en wethouders weigert medewerking om het stuk grond tot bouwloca tie te ontwikkelen. Een deel van de raad is het met aanvrager Eric Van den Bergen eens dat de ge meente met twee maten meet. Vol gens wethouder Paul Weemaes wil de gemeente het gebied onaan getast laten. „Er is in Hulst abso luut geen gebrek aan bouwgrond. Er is geen enkel belang, behalve dat van de grondeigenaar", betoog de hij in de vergadering van de ad viescommissie Ruimte. Niet alle raadsfracties waren het daar mee eens. Volgens Denis Steij- aert (CDA) gebruikt het college ar gumenten om het verzoek van Van den Bergen af te wijzen waar mee de woonwijk Grote Kreek een stuk kleiner zou zijn uitgevallen. Getoetst aan dezelfde parameters zou het college in de ogen van de CDA'er ook geen woningbouw toe moeten staan op het terrein van de erven De Koek aan de Glacis- weg. Volgens Van den Bergen wordt de raad door het college op het ver keerde spoor gezet met onjuiste en onvolledige informatie. De com missie kwam niet tot een una niem advies. Het eindoordeel wordt later deze maand geveld in de gemeenteraadsvergadering. Koken in een keuken die een kok verdient! Ook voor... vervangingsapparatuur! Mr. F.J. Haarmanweg 26 Terneuzen Tel.: 01 15-620851 door Raymond de Frel terneuzen - Windmolenprodu- cent Evelop noemt ze met trots '22 ranke dames', tegenstanders zien ze vooral als horizonvervuiling. De meningen zullen wel altijd ver deeld blijven, maar feit is in elk ge val dat het toekomstige windmo lenpark in de Koegorspolder in Terneuzen straks 35.000 huishou dens van duurzame energie voor ziet. Hoe dat in zijn werk gaat, legt Eve lop op zaterdag 29 september uit tijdens een open dag. Belangstel lenden kunnen zien hoe een turbi ne wordt opgebouwd. Ook wor den er tal van leuke weetjes ver teld. Zo weegt één turbine in de Koegorspolder net zoveel als zeven tig olifanten en kan het windpark tegelijkertijd 630.000 gloeilampen laten branden. Deze week werd de eerste windturbine aan de Spui- kreekweg opgebouwd. In decem ber is de oplevering van het park. Bezoekers kunnen zich tussen 9.30 en 15.30 uur melden op het par keerterrein van Philips Lighting aan de Mr. F.J. Haarmanweg in Ter neuzen. Vanaf daar rijden pendel bussen naar het windmolenpark. Of het beeld van Puckey mooi of wanstaltig is, blijft eenzelfde eeuwige discussie als die over de 'schoonheid' van de toren van de basiliek. Het staat bij voorbaat vast dat Thom Puckey's naam voor zijn kunstwerk - het Vesaliusbeeld - weinig kans maakt tot het bewustzijn van de Terneu- zense goegemeente door te drin gen. De Man met de Cape en Het Pikkie van Puckey werden de afge lopen anderhalve maand meer ge hoord als aanduiding voor het beeld op de Scheldedijk. Man met mantel of eigenaardige vleermuis, klassiek orgaan of lullig aanhangsel: net na de onthulling is al duidelijk dat de discussie er over niet zal verstommen voor het beeld van zijn plek is verdwenen. Die plek zeifis overigens ook on derwerp van twistgesprekken. Dat het beeld aan de Westerschelde, voor het gemeentehuis staat, vin den de meeste mensen logisch. Dat het met de rug naar de rivier monding staat, snapt echter bijna ANALYSE door René Hoonhorst niemand. De uitleg van de kunste naar klinkt op zich plausibel. De man staat met zijn gezicht naar de stad omdat hij de inwoners van Terneuzen wil aankijken, bij het wel en wee van de stedelingen be trokken wil zijn, roept Puckey. Maar het massieve schip van Bake- ma, zoals het gemeentehuis naar zijn architect heet, staat contact met de stad in de weg. Alleen bur gemeester en wethouder van het dagelijks bestuur kijken vanuit hun kamers rechtstreeks naar of op het beeld. En de secretaresse van de burgemeester, die eerder be smuikt liet weten niet blij te zijn met een 'potloodventer' voor haar neus. Het Vesaliusbeeld verschuilt zich in zijn cape, keert passerende schepen, voorbijrijdend verkeer en langs de Schelde struinende wan delaars zijn rug toe. En staat dus verkeerd om op zijn sokkel, vin den zelfs de Italiaanse construc teurs die het beeld goten en in el kaar zetten. Diezelfde gepassio neerde vaklieden zwijgen - gepast, dan wel veelzeggend - als hen wordt gevraagd wie het kunstwerk heeft gemaakt. Puckey heeft, als ge vestigd kunstenaar, de opdracht ge kregen en het ontwerp aan Temeu- zense bestuurders laten zien. Maar hij had geen idee hoe hij een beeld van die afmeting - vijf meter breed, 4,80 meter hoog en 4,50 meter diep - in brons moest gie ten, lieten de trotse Azurri door schemeren. Voor Terneuzen maakt het niet uit. Mooi of lelijk, kunst of kitsch, monstrueus groot of wegvallend in de schaduw van woontoren Wa terfront en schip van Bakema. Spraakmakend is het. En dat is mooi meegenomen voor de groot ste gemeente van Zeeland, die zo graag serieus wordt genomen. Bo vendien kostte het kunstwerk een schijntje. Ongeveer 2,5 ton voor tien jaar ideeën opperen en drie, vier jaar werk. Van dat schijntje be taalt Terneuzen - door de gulheid van andere organisaties- zelf maar ongeveer de helft. Voor een koopje op de kaart als kunststad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29