Media 'Per Seconde Wijzer' is al veertig jaar hetzelfde \POTHEKER PZC Donderdag 6 september 2007 1 9 Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. Aflevering 53. Waarin Jacco zijn verleidingskunsten gebruikt T acco is flink aan het werk geweest. Job heeft I hem gevraagd naar een auto te zoeken. Die auto I blijkt de laatste maanden tweemaal van eigenaar te zijn veranderd, maar nu heeft hij beet. Peinzend staat hij voor de deur van een garage die hoort bij een huis in Leiderdorp. Om tien uur in de ochtend al. Achter die deur moet het voertuig staan. Hoe komt hij binnen? Hij heeft nog geen besluit genomen als de voordeur van het huis open gaat en er een vrouw naar buiten komt. Een vrouw of een leuke meid? Jong of niet meer zo jong? Twijfelgeval. Dat is gunstig. Te oud om steeds nog te worden nagefloten, jong genoeg om zin te hebben in een avontuurtje. In ieder geval een optie die geprobeerd moet worden. En veel leuker dan teruggaan naar Rotterdam voor een stom glassnijdertje om in de garage in te breken. De vrouw gaat te voet naar een nabijgelegen winkelcentrum. Ze stort zich in de drukte van de supermarkt. Ze begint een wagentje vol te laden. Jacco zorgt dat hij haar tegenkomt. 'Waar zou de zure room nou toch staan?' verzucht hij flink luid. Jawel, ze hoort het. 'Naast de pakken yoghurt,' zegt ze. 'Bedankt, bedankt. Ik ben toch zo onthand hè, sinds ze bij me weg is.' Ze hapt toe. 'Ja, daar kun je mee zitten. Ik had het pas met een zekering. Geen idee hoe ik dat ding moest vervangen. Zat ik zonder wasmachine.' 'Twee zwalkers die mekaar treffen in de zee van winkelkarretjes,' zegt Jacco poëtisch. 'Weet je wat, wij gaan mekaar troosten met een bakkie koffie, in dat leuke cafeetje hiernaast.' Ze kijkt hem aan en grinnikt. 'Waarom ook niet.' Na de koffie sjouwt Jacco haar boodschappentas naar huis. Bijna had hij de zure room in het café achtergelaten. Hij houdt niet van zure room. Hij wordt niet binnen genood, maar ze stemt er wel mee in dat hij die middag samen met haar de kinderen van school haalt. 'Om kwart over drie moet ik beslist thuis zijn,' zegt ze. Ze heet Trudy. Jacco heeft nu twee uur de tijd om een plan voor te bereiden. Job of geen Job, hij zal deze keer toch echt een beetje moeten sjoemelen met de wet. Hij heeft even een dure auto nodig, anders wordt het niks met zijn plan. Hij weet uit ervaring dat er altijd weer mensen zijn die hun autosleutel per ongeluk in hun voertuig achterlaten. Met die wetenschap in 't hoofd gaat hij naar een groot parkeerterrein, waar mensen hun auto in het algemeen voor een hele dag achterlaten, en maakt een tocht langs de meest luxueuze exemplaren. Na drie kwartier speuren heeft hij beet. In een glanzende zwarte Chrysler steekt de sleutel. Hij kan ongehinderd instappen en wegrijden. Hij haalt Trudy af, rijdt met haar naar de school, doet hartelijk tegen de kinderen. Hij veinst een diepe belangstelling voor haar en haar gezin, en bedenkt onderwijl dat hij het leven zonder haar heel prima aankan. Om precies kwart over drie zet hij haar thuis af, na haar telefoonnummer te hebben gekregen en te hebben beloofd binnenkort op te bellen. Hij rijdt de hoek om, opent de motorkap van de luxueuze slee die hij zich tijdelijk heeft toegeëigend, en ontkoppelt een van de polen van de accu. Dan loopt hij terug naar het huis van Trudy en belt aan. 'Ben je daar nóu alweer?' 'Pech meid, pech. M'n auto doet het ineens niet meer. Hier gelijk om de hoek scheidt hij er mee uit. Weet jij iets van auto's?' 'Niet veel.' Ze loopt mee, de hoek om. Jacco steekt de sleutel in het slot en probeert te starten. 'Zo dood als een pier. Ik snap het niet. Die auto is nog geen jaar oud. Vijfenvijftig duizend euro.' 'Ik zou de Wegenwacht maar bellen.' 'Dat duurt te lang. Ik moet nodig naar Rotterdam. Anders loop ik een leuke deal mis. Heb jij een auto? Kan ik die een uurtje of twee lenen?' Trudy kijkt wantrouwend, wat geen wonder is. 'Ik geef je natuurlijk de sleutel van deze auto als onderpand. Mocht ik er met jouw auto vandoor gaan, ik bedoel natuurlijk: mocht me iets overkomen, dan heb je iets veel beters. Tenzij er een Ferrari achter die garagedeur van je staat.' 'Ben je mal, gewoon een simpele Peugeot. Nou, vooruit dan maar.' En zo krijgt Jacco zijn zin. Hij rijdt de Peugeot naar een rustig plekje en opent de kofferbak. Het ziet er daarbinnen netjes uit. Er ligt een stoffen matje, dat de hele vloer van de kofferbak bedekt. Is die apotheker in deze kofferbak vervoerd naar de Kager Plassen? Op het eerste gezicht is daar geen enkel spoor van te zien. Maar Job heeft hem bezworen dat er altijd minuscule resten van zo'n transport overblijven. Jacco haalt het matje uit de auto, rolt het op en legt het op de achterbank van Trudy's auto. Morgen aflevering 54. De bekentenissen van een bevlogen man Jubileumuitzendingen Ter ere van het jubileum komt de VARA vanaf morgen met een serie speciale uitzendin gen, om 20.45 uur op Neder land 2. De redactie heeft een groot aantal winnaars van de Vierde Ronde (of Superronde) van vorige jaren opgespoord en gevraagd deel te nemen aan een grote finale. Een Vierde Ronde komt gemiddeld zo'n twee keer per seizoen voor. De kandidaten durven deze ronde vaak niet aan, omdat ze daarin de kans lopen al het reeds ge wonnen geld weer kwijt te ra ken. In de dertien afleveringen van de jubileumeditie zal worden bepaald wie de beste Per Secon de W/jzer-speler is van de afge lopen veertig jaar. In de eerste zes afleveringen wordt een se lectie gemaakt van de kandida ten die mee mogen doen aan de finale. De finale wordt ver volgens gespeeld in verschillen de rondes volgens het knock-out-systeem, waarbij uit eindelijk de beste speler over blijft. De spelers in de speciale editie krijgen meer nadenktijd (240 seconden), vier extra jo kers en vragen uit alle catego rieën, dus niet alleen over hun eigen specialisme. Omdat in 1967 de prijs uit gul dens bestond, zal de ultieme winnaar het bedrag vari 40.000 gulden (18.151,20 euro) ont vangen. De quiz zal ook nu weer wor den gepresenteerd door Kees Driehuis. potentiële kandidaten geselec teerd. Van der Wal: „Het leuke is dat het om allerlei soorten men sen gaat, van artsen tot bouwvak kers. Het gaat niet om opleiding, maar om algemene ontwikkeling. Lees je de kranten goed, dan kun je een heel eind komen." Op 7 oktober 1967 presenteerde Berend Boudewijn de eerste aflevering van Per Seconde Wijzer. Veertig jaar later is de quiz, nu met Kees Driehuis, nog steeds even populair. door Monique Brandt foto's CPD Zoals Willem Duys zijn vissenkom had, had Be rend Boudewijn als pre sentator van de nog im mer bestaande quiz Per Seconde Wijzer een glas melk en een asbak naast zich op tafel staan. Op 7 okto ber 1967 startte hij in zwart-wit met de kennisquiz op televisie. „Vond u het mooi weer vandaag? Wat heeft u gedaan, wat in kunst boeken gesnuffeld?", vraagt hij op licht schalkse toon. Boudewijns ge zicht zien we amper, want hij zit voortdurend met zijn rug naar de camera om de deelnemer tegen over hem aan tafel vol in beeld te krijgen. Waarna het gesprekje over het nieuw te bouwen stadhuis van Amsterdam nog even kalmpjes voortkabbelt. „De kracht van het programma is dat er in feite niets aan is veran derd", zegt de huidige presentator Kees Driehuis, veertig jaar later. Het jubileum is bijzonder voor Hil- versumse begrippen, vrijwel geen televisieprogramma heeft het ooit zo lang uitgehouden. Driehuis, tevens eindredacteur van de repörtagerubriek Zembla, nam het Per Seconde Wijzer-stokje in 1989 over. Wie de beelden van oude uitzendingen bekijkt, ziet dat er, afgezien van de presentator en de eigentijdsere leader, inderdaad vrijwel niets is veranderd. „Wat een prachtige dag is het vandaag om een nieuw programma te be ginnen", zo begroet Driehuis de kijkers bij zijn start in 1989, ge Presentator Kees Driehuis nam het Per Seconde W/jzer-stokje in 1989 over van Berend Boudewijn. rand in handen heeft gehad. „Ge lukkig niet", is het antwoord, ge heel indachtig de tijdgeest. De losse manier van presen teren is gebleven, de opzet van het programma is eveneens ongewijzigd en ook de waardering van de vaste, wat oude re kijkersgroep is een constante. Nog immer worden winnaars op straat gefeliciteerd, of krijgen ze op de markt een worst gratis. Of een vrachtwagen vol zoutjes, regel recht van de fabrikant, zoals die kandidaat die een vraag over de verschillende zoutjesmerken niet wist te beantwoorden. Alleen praatjes over het weer, daar is na vijfhonderd afleveringen geen tijd meer voor, zegt eindre dacteur Hetty van der Wal. „Het programma is aanzienlijk korter dan vroeger. Het is nu aanpoten voor Kees. Alhoewel, soms zijn kandidaten zo goed dat alle vragen snel worden afgehandeld, en er juist tijd over is die Kees moet vul len. Van de presentator vraagt dat een enorme concentratie. Van Lin go nemen ze er acht op een dag op, bij ons is drie het maximum." Die afleveringen, per seizoen meestal een stuk of twintig, wor den om de drie weken opgeno men om de actualiteit er nog in te kunnen verwerken. In een Rem- brandtjaar dus een vraag over Rembrandt, heeft koningin Bea trix een jubileum te vieren, dan zal er zeker een vraag over het ko ningshuis in het programma zit ten. De honderden vragen per sei zoen worden in het diepste ge heim bedacht door de achtkoppige redactie, met behulp van een heel netwerk aan universiteitsmedewer kers, historici, politieke redacteu ren en een omvangrijke biblio theek van naslagwerken. Een team van proefspelers test de vragen al tijd uit. Op de testdagen worden kleed in een blauw colbert voor zien van modieuze extra large schoudervullingen. Zijn kandi daat, een historicus die door de krapte op de arbeidsmarkt in de fa briek werkt, doorstaat het spel in die uitzending foutloos. Om de spanning te doorbreken schudt Driehuis tussen de bedrijven door een mop uit de mouw en infor meert bij een vraag over buiten lands geld of de kandidaat wel eens een Zuid-Afrikaanse Kruger- Berend Boudewijn, de eerste presen tator van Per Seconde Wijzer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19