I a DRV Zeeland richt zich op zakensegment man/vrouw-onderneming: onderzoek DISCRIMINATIE VAN DE VROUW? ibuildingsjnl] Winstgevend digitaal zaken doen mr. Manfred Zurhorst is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Goes m.zurhorst@drv.nl De man/vrouw-maatschap en de vennootschap onder firma zijn populaire rechtsvormen voor partners vanwege de belastingvoordelen. De meeste voor- ri delen zijn te behalen als aantoonbaar is dat beiden ondernemer zijn. Dat blijkt in de praktijk een lastige hobbel. M/V-onderneming biedt veel belastingvoordeel De vennootschap onder firma (VOF) en de maatschap tussen echtgenoten/partners worden vaak gebruikt als rechtsvorm voor het drijven van een onderneming. De voordelen zijn dan ook groot: - De winst uit de onderneming wordt verdeeld over twee partijen, waardoor de lagere tariefschijven van de inkomstenbelasting tweemaal benut worden. - Beide partners kunnen gebruikmaken van de ondernemersfaciliteiten als meer dan 1.225 uur wordt besteed aan de onderneming. Ondernemersfaciliteiten zijn onder meer de zelfstandigenaftrek en de.MKB- winstvrijstelling. Onder de huidige wetgeving kan de aftrekpost al snel oplopen tot een bedrag van meer dan 10.000, - per jaar! Inperking belastingvoordeel De wetgever heeft vanaf 2001 sommige partners (verbonden personen) uit gesloten voor het urencriterium. Voor de bepaling van de zelfstandigenaftrek en de MKB-winstvrijstelling blijven de uren buiten aanmerking als: 1de verrichte werkzaamheden ten behoeve van het samenwerkingsverband hoofdzakelijk van ondersteunende aard zijn, en 2. het ongebruikelijk is dat een dergelijk samenwerkingsverband tussen niet- verbonden personen wordt aangegaan (gebruikelijkheidstoets). Rechtspraak Sinds de invoering van het aangescherpte urencriterium zijn er al diverse pro cedures voor de rechter gekomen. Die liepen vrijwel allemaal in het nadeel van de procederende echtgenote af. De werkzaamheden van de partner wor den al snel als ondersteunend aangemerkt bij samenwerkingsverbanden waarbij de persoonlijke dienstverlening voorop staat, en wanneer eisen wor den gesteld aan beroepskwalificaties van de hoofdactiviteit. Voorbeelden hier van zijn een technisch installatiebedrijf, een garagebedrijf, een makelaarskan toor, maar ook een psychologen- en tandartspraktijk. Esther Brakman overhandigt haar rapport aan gedeputeerde Harry van W averen. Foto: Willem Mieras Hotels en accommodaties in Zeeland moeten ook buiten het toeristensei zoen vol zitten. Dat kan als het bedrijfsleven en de overheid er alles aan doen zakelijke congressen, conferenties, meetings, cursussen en symposia naar de provincie te halen. Zeeland heeft, zo blijkt uit een onderzoek van Est her Brakman, student aan de Hogeschool Zeeland, alles om te voldoen aan de vraag van het bedrijfsleven. Behalve voldoende goede accommodaties. door Ron Gregoor MIDDELBURG - Esther Brakman stu deerde afgelopen zomer af aan de Hoge school Zeeland. Ze deed daar de studie In ternational Business and Languages en Toerisme. Ze deed met succes een onder zoek in opdracht van de Zeelandhallen Goes en Junction Communication. Dat bedrijf is initiatiefnemer voor de zaken- marktbewerking in Zeeland. Brakman kreeg voor haar eindopdracht een dikke acht en Zeelandhallen en Junction gaan nu snel aan de slag om de aanbevelingen van de jong afgestudeerde uit te voeren. Gede puteerde Harry van Waveren van Toeris me kreeg als eerste het rapport, dat de titel 'MICE by the Sea, ZeeYou' kreeg. "We denken eraan om het Zeeuwse be drijfsleven bij elkaar te roepen en middels een symposium te kijken of er voldoende draagvlak is om er alles aan te doen het za kenleven naar Zeeland te krijgen", is Balth Roessingh van Junction Communi cation van plan. "Is dat antwoord positief, dan gaan we zo snel mogelijk aan de slag." Esther Brakman heeft intussen een baan gevonden, niet bij Junction of de Zeeland hallen overigens. Brakman onderzocht de mogelijkheden naar de zakelijke MICE- markt. MICE staat voor meetings, incentives, conferen ces en exhibitions. Kortom, alles wat be drijven organiseren. "Vergaderingen van bedrijven worden steeds kleinschaliger. Er is ook een toename van dit soort activitei ten, in een jaar tijd zien we een stijging van meer dan 12 procent.", is de ervaring van Esther Brakman. "Het is mij opgevallen dat heel veel bedrijven dit soort evene menten in een groene omgeving willen houden. De mensen moeten tussendoor naar buiten kunnen, een wandelingetje maken, zich even vermaken. Zeeland is de perfecte locatie voor dit soort evene menten, maar dan moet 'de zakenwereld' dat wel weten en de provincie moet klaar zijn om al die mensen te ontvangen", aldus Brakman. "Daarbij ben ik ook te weten gekomen dat bedrijven de prijs/ kwali teitsverhouding heel belangrijk vinden." Mogelijkheden Er ligt, volgens Brakman, Zeeland een ge weldige markt te wachten op het gebied van zakelijk toerisme. Maar, zo constateert zij, tot nu toe is deze markt in de provin cie een ondergeschoven kindje. Zeeland bungelt ergens in de achterhoede, als je het in landelijk perspectief bekijkt. Als een be drijf een congres wil houden, denkt het zelden aan Zeeland, maar veel meer aan de randstad. "De buitenwereld denkt nog steeds dat Zeeland heel moeilijk bereikbaar en ver weg is. De afstand is in aantal kilo meters in vergelijking met de randstad dan wel groter, je staat hier nooit in de file. Waardoor je die wachttijden weer in haalt", constateert Roessingh. Brakman doet een aantal aanbevelingen. Ten eerste moet volgens haar de MICE- markt worden bewerkt. "Om een doel groep aan te kunnen spreken, moet je dichtbij je zelf blijven. Dat betekent voor Zeeland dichtbij zee. De MICE- markt zou zich dus vooral moeten profileren met het thema water en kust." Met dit soort wervende teksten moeten bedrijven, niet alleen in Nederland, maar ook in België en Duitsland benaderd wor den. Aan de andere kant moet Zeeland er ook voor zorgen dat er voldoende facilitei ten zijn. En daar mankeert het volgens ve len nog aan. Er zijn te weinig vijfsterren hotels, is een algemene klacht. "Daar moe ten wij, als bedrijfsleven, iets aan doen. Vandaar ook dat symposium om te bezien of we dat wel willen en zo ja, hoe we dat dan aanpakken", legt Roesssingh uit Volgens Brakman is het van belang dat er meer samengewerkt wordt tussen de be drijven en andere instanties om een ge meenschappelijk profiel van Zeeland neer te zetten. Congresbureau Brakman stelt voor om een congresbureau in Zeeland op te richten. Zij: "Een con gresbureau is het middel dat ei-voor kan zorgen dat door zakelijke promotie de provincie op de kaart kan worden gezet. Momenteel weten zakenreizigers onvol doende of helemaal niet wat Zeeland alle maal te bieden heeft. Een congresbureau kan daar verandering in brengen. Dat kan ervoor zorgen dat bedrijven de provincie weten te vinden. Het bureau kan boven dien wervend werken, bedrijven concreet benaderen." Om te beginnen zou dat congresbureau ook zelf congressen en eve nementen kunnen organiseren. Brakman dicht een belangrijke rol toe aan de Zeelandhallen in Goes. "Nu de Zee landhallen aan het uitbreiden zijn, worden er meer kansen gecreëerd om de markt nog actiever te bewerken. De Zeelandhal len spelen straks een grote rol in de M1CE- markt. Echter er wordt niet alleen naar een expositiehal gevraagd, er moeten tevens mogelijkheden zijn voor overnachtingen en een recreatief gedeelte. Het congresbu reau zou die onderdelen moeten regelen. Bovendien kunnen de Zeelandhallen ver voer faciliteren door een pendeldienst te laten rijden tussen dc hotels en de congres ruimten." De Zeclandhallen en Junction Communi cation nemen nu het voortouw om het bedrijfsleven op een lijn te krijgen. Zij wil len al dit najaar een symposium houden. Intussen zijn er ook al contacten gelegd met de BZW (Brabants Zeeuwse Werkge versorganisatie) en de Kamer van Koop handel om mee te denken. advertentie information technology ISI&MdmI Bel voor de mogelijkheden 0118 429550 of kijk op www.ibuildings.nl Specialist in: Internetintegratie bedrijfsprocessen Open Source oplossingen Hosting E-businesstoepassingen Intranetten en internetsites Contentmanagementsystemen Beveiliging Strategiebepalingen Strijd met discriminatieverbod? Recent heeft het Gerechtshof in Amsterdam een zaak beoordeeld van een huisartsenpraktijk. Daarin dreef mevrouw -die geen medische achtergrond had- samen met haar man de praktijk. De inspecteur telde de uren van me vrouw niet mee voor de beoordeling van de ondernemersaftrek, omdat er naar zijn mening sprake was van een ongebruikelijk samenwerkingsverband. Mevrouw ging in beroep en stelde dat de gebruikelijkheidstoets tot ongeoor loofde discriminatie leidde en daardoor in strijd kwam met internationaal recht. Ter onderbouwing van haar standpunt droeg zij een viertal vergelijkin gen aan. In de vierde en belangrijkste vergelijking stelde zij dat door de rege ling vooral vrouwen werden gediscrimineerd. In de praktijk waren het name lijk veelal vrouwen die ondersteunende werkzaamheden verrichten in de on derneming van de partner. Het Gerechtshof Amsterdam besliste dat indien het zo is dat vrouwen meer "last" zouden hebben van de gebruikelijkheidstoets, die omstandigheid op zichzelf niet aan de toepassing van dat criterium in de weg staat. Volgens het Hof moest voorkomen worden dat oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van de zelfstandigenaftrek. Dat vond het Hof een objectieve en redelijke rechtvaardi ging voor de door mevrouw veronderstelde ongelijke behandeling van vrou wen en mannen. Conclusie De M/V-maatschap en VOF blijven een interessante rechtsvorm in verband met de matiging van het belastingtarief. Wilt u daarnaast gebruikmaken van de ondernemersfaciliteiten, dan zal aangetoond moeten worden dat de part ner een échte ondernemer is. Deze bewijslast blijkt in de praktijk vaak een moeilijk neembare hobbel te zijn. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 360 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75