Zeeland Programmaraad wil elk wat wils voorschotelen Ik miste BBC World echt Bibliotheken willen meer geld De recensent De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 I Woensdag 5 september 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Zeeuwen hebben nogal eens last van een Calimerocom- plex. U weet wel, dat kuikentje uit de tekenfilmserie, dat om de haverklap roept: 'Zij zijn groot en ik is klein en da's niet eerlijk, o nee.' Ook journalisten ontkomen er niet aan. Zelf raakte ik er soms door bevangen toen ik als kunstver slaggever recensies begon te schrijven over optredens die ook door de Volkskrant en NRC Handelsblad werden besproken. Dat schoot me te binnen toen ik het afgelopen weekeinde weer wat concerten van het Zeeland Nazomer Festival mocht bespreken. Als je daar rondloopt met je blocnote, of je laptop uitklapt aan de rand van het terras, komt er altijd iemand op je af om te zeggen dat je toch wel de mooiste baan ter wereld hebt, zich niet realiserend dat jij nog vol aan de bak moet als hij of zij lekker aan het bier gaat. Behalve de druk van de deadli ne, zat daar vroeger nog een an dere ongerustheid bij. Wat zou den de kenners van Volkskrant en NRC hierover schrijven? Recensenten van naam verble ven vaak enkele dagen in Zeeland, prikten een vorkje mee bij een ZNF-diner, de gelukkigsten onder hen hoefden zich zelfs niet te bekommeren om een deadline en gingen dus fijn aan het bier, sliepen de volgende dag lekker uit en schreven dan hun stukje, waarschijnlijk na eerst nog een verkwikkende strandwandeling te hebben gemaakt. Inderdaad een mooie baan. „Heb je het stuk in NRC gezien?", kreeg ik dan 's avonds te horen als ik me opnieuw voor een podium installeerde. Sinds een jaar of vijf ben ik van mijn complex af. Ik zat toen in café Juliana in Biggekerke om de monoloog De Biechtspiegel te bespreken. Enkele stoelen verderop zat een vermaarde toneel criticus. Hij genoot. Van een heerlijk dutje, wel te verstaan. De andere dag was uit zijn recensie bepaald niet op te maken dat hij de voorstelling letterlijk slaapverwekkend had gevonden. Zij zijn groot en ik is klein en da's niet eerlijk, o nee COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Vanaf vandaag is BBC World terug op de Zeeuwse kabel. In veel gezinnen mag de kijker zappen, maar is het de Zeeuwse Programmaraad die de afstandsbediening eigenlijk in handen heeft. door Cornelleke Blok en Joeri Wisse Voor elk wat wils, dat zou een passend motto zijn voor de Zeeuwse Program maraad. Vier keer per jaar komen vertegenwoordigers van Zeeuwse bevolkingsgroepen bij elkaar om zich te buigen over het aanbod van radio en tv via de kabel. Hun laatste wapenfeit is het advies om nieuwszender BBC World terug te laten keren. Wie bepaalt wat op tv is? Verreweg de meeste mensen kijken tv via de 'ouderwetse' analoge kabel. Via die kabel zijn overal in Ne derland gemiddeld dertig zen ders te bekijken. Dat is het maximum. Meer zenders doorgeven zou wel mo gelijk zijn, maar dat gaat ten koste van de beeldkwaliteit. De overheid heeft bij de Me diawet van 1995 bepaalt dat elke kabelmaatschappij Neder land 1,2,3, VRT,Canvas en mini maal één regionale en één loka le tv-zender moet doorgeven. De Programmaraad heeft als taak om daarbovenop acht zen ders te kiezen die de kabel maatschappij (Delta) verplicht moet opnemen in het pakket.. Het kabelbedrijf mag in princi pe de rest bepalen. In de prak tijk volgt Delta het advies op van de Programmaraad. Wie het daar niet mee eens is, kan kiezen uit een aantal alter natieven zoals tv via de scho tel, digitale tv (via kabel of te lefoonlijn) of via Digitenne. Een zender eraf of een zender er bij leidt gegarandeerd tot reacties, weet Hans Burgs van Delta Kabel- comfort. Hij voert namens de Zeeuwse Programmaraad het secre tariaat. „Voor elke zender is een publiek. De eerste dagen komen er dus al tijd klachten. In het geval van BBC World bleven de reacties geduren de maanden aanhouden." Naast de mailtjes en telefoontjes van abonnees, neemt de Zeeuwse Programmaraad ook de kijkcijfers mee in haar overweging. Boven dien heeft Delta een klantenpanel dat aangeeft naar welke zenders ze zouden willen kijken. Tenslotte houdt ieder lid van de raad reke ning met zijn of haar achterban. In Zeeland hebben alle gemeenten afgesproken dat een aantal organi saties leden mogen afvaardigen voor de programmaraad. Dat zijn ouderenbond KBO, de Provinciale Raad van Kerken, SportZeeland, i Rieks Soepenberg is het jongste lid van de Zeeuwse Programmaraad. de Zeeuwse Raad voor Cultuur, de Provinciale Onderwijsraad en één van de twee vakbonden FNV of CNV. Verder worden twee men sen die de jeugd en etnische min derheden in de provincie vertegen woordigen gevraagd om in de raad te zitten. Een perfecte afspiegeling is echter onmogelijk, denkt Burgs. „Zo kun je je bijvoorbeeld afvra gen of een Turkse dame ook de Marokkaanse gemeenschap in Zee land vertegenwoordigd." Rieks Soepenberg (24) heeft de eer om namens de Zeeuwse jeugd in de raad te zitten. Zappend langs de televisiezenders die de Zeeuwse kabel rijk is, is hij een tevreden man. „Voor kinderen zijn er over dag drie speciale zenders en voor de jeugd is er op de gewone publie ke en commerciële zenders ook ge noeg te vinden." Door de voortschrijdende tech niek is de ouderwetse kabel op z'n retour. Het is een kwestie van tijd voordat de kabel meer dan dertig zenders aan kan. Soepenberg denkt zelfs dat de Programmaraad op lange termijn overbodig is. „Als de audiovisuele consument over tien of twintig jaar gemakkelijk al le zenders binnen kan krijgen, is er geen organisatie meer nodig die de pluriformiteit bewaakt." Volgens Soepenberg moet de in vloed van de programmaraad ove rigens niet overschat worden. „Een heleboel zenders staan nooit ter discussie. Bovendien zal Delta een goedbeke- ken zender als RTL4 niet zomaar van de kabel afhalen." „Ik ben hier heel erg blij mee", rea geert Sandra Muys uit Terneuzen enthousiast op het besluit van de Zeeuwse programmaraad om BBC World terug te brengen op de ka bel. „Ik miste het echt", zegt de van oorsprong Canadese. „Engels is mijn eerste taal. Ik vind het heel prettig om het nieuws en teletekst in het Engels te kunnen ontvan gen. Op CNN en BBC 1 en 2 heb je namelijk geen teletekst." Muys liet meerdere keren van zich horen op het internetforum van de programmaraad. „Ik snap niet waarom BBC World ineens ver dween. De zender Bloomberg bleef wel, terwijl je daar eigenlijk niks aan hebt. Wie hebben ze daar over ondervraagd? Ik heb er nooit een enquête van gezien. Als de pro grammaraad er is voor Zeeland, vind ik ook dat ze de Zeeuwen daarover moeten ondervragen." Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (He heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met peisoonsgege/ens In het colofon treft u nadere informatie door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het Rijk moet meer in vesteren in bibliotheken. Dat beto gen de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG), het Inter provinciaal Overleg (IPO) en de Vereniging Openbare Bibliotheken in een manifest dat gisteren is aan geboden aan de Tweede Kamer. „Het budget voor bibliotheekver nieuwing moet worden verhoogd of minstens gelijk blijven", ver klaart directeur T. Brandenbarg van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, „terwijl nu een kor ting van tien procent dreigt." Hij vreest dat wordt gesneden in het bedrag van 700.000 euro dat de Zeeuwse bibliotheken jaarlijks heb ben voor vernieuwing. „Of dat die zeven ton zelfs helemaal wegvalt." De petitie werd aangeboden met het oog op de behandeling, don derdag, van de notitie 'Kunst van leven', waarin minister Plasterk (PvdA, Onderwijs, Cultuur en We tenschappen) het cultuurbeleid voor de komende jaren schetst. Provincies en gemeenten zijn bang dat als gevolg daarvan gekort wordt op het budget dat wordt doorgesluisd naar bibliotheken. Re cent onderzoek heeft uitgewezen dat op lokaal niveau de komende jaren juist veel meer kosten moe ten worden gemaakt. Vandaar dat gepleit wordt voor een verhoging van het jaarlijkse rijksbudget van in totaal 20 miljoen euro. Brandenbarg: „Dat is nodig voor de inspanningen die we doen voor brede scholen, voor de kwaliteit van onze dienstverlening en voor onze bijdrage aan de leefbaarheid in kleine kernen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2