van boven het continent PZC Woensdag 5 september 2007 21 Bijwerkingen zijn niet zo boeiend voor artsen Veel artsen zijn opmerkelijk wei nig geïnteresseerd in de bijwerkin gen van de medicijnen die ze voor schrijven. Als patiënten bij hun arts het vermoeden aankaarten van bijwerkingen van de medicij nen die zij gebruiken, zijn veel art sen geneigd dit als 'ongegrond' te verklaren. Artsen vragen boven dien uit zichzelf nauwelijks naar eventuele bijwerkingen. Dit stelt B. Golomb (University of Califor nia, San Diego) in het vakblad Drug Safety na onderzoek onder 650 gebruikers van statines (choles terolverlagende medicijnen). Vierjaarlijkse screening van prostaat is genoeg Preventie is goed, maar al te veel onderzoek maakt mensen node loos ongerust. Zo is het niet nodig iedere twee jaar op prostaatkanker te screenen. Eens in de twee jaar screenen, brengt namelijk niet meer (agressieve) prostaattumoren aan het licht dan eenmaal in de vier jaar screenen. Dit constateert M. Roobol (Erasmus MC Rotter dam) in het Journal of the Natio nal Cancer Institute, op grond van gegevens van een groot Europees onderzoek naar het nut van scree- ning op prostaatkanker. Hormonen eierstokken beschermen het brein Vrouwen bij wie voor de overgang de eierstokken zijn verwijderd, lo pen een twee- tot driemaal zo gro te kans later de ziekte van Parkin son of verwante bewegingsstoor nissen te ontwikkelen en 50 pro cent meer kans op dementie. Dit constateert W. Rocca (Mayo Cli nic, Rochester) in het blad Neuro logy, na onderzoek bij ruim 4000 vrouwen. Het door de eierstokken tijdens de vruchtbare periode aan gemaakte oestrogeen heeft blijk baar lang een beschermende wer king op de hersenen, aldus Rocca. uit Italië over het continent raas de, tot in Noorwegen en IJsland toe. Naar schatting eenderde tot meer dan de helft van de inwo ners van Europa verloor hierbij het leven. Naar schatting waren dat 20 tot 30 miljoen mensen. Hele steden en dorpen raakten ontvolkt en het sociale en econo mische leven raakte zwaar ont wricht. Mensen meden elkaar uit vrees voor de ziekte, ouders lieten zelfs hun kinderen in de steek en omgekeerd. Een gebrek aan ar beidskrachten veroorzaakte op nieuw voedseltekorten, torenhoge prijzen en hongersnoden. Radeloos op zoek naar een 'schul dige' koelde de bevolking zijn woe de regelmatig op minderheden als joden, moslims, leprozen en bede laars. Anderen zagen de pest als een straf van God. Zij probeerden de ziekte uit te drijven door massa le processies met zelfkastijding. Het was niet de eerste, laat staan de laatste keer dat de pest dood en verderf zaaide. Halverwege de zes de eeuw eiste de ziekte in het toen malige Byzantijnse rijk naar schat ting al 20 tot 25 miljoen slachtof fers. Ook in de eeuwen na de Zwarte Dood brak in Europa nog regelmatig de pest uit, waarbij het aantal slachtoffers echter steeds minder werd. Zieken werden opgevangen in pesthuizen aan de rand van de stad, waar zij wer den 'behandeld' door pestdokters: mannen gehuld in een jas en voor zien van een snavelachtig masker dat hen moest beschermen tegen de ziekte. In de zeventiende eeuw werd Am sterdam nog enkele malen getrof fen door pestepidemieën. Ze kost ten onder anderen Rembrandts maïtresse Hendrickje Stoffels in 1663 en zijn zoon Titus in 1668 het leven. Hierna verdween de ziekte uit Nederland. Ook in de rest van Europa raakte de pest op de achter grond, mogelijk als gevolg van toe nemende weerstand onder de overgebleven burgers. Al testte de beruchte Unit 731 van het Japanse leger tijdens de Tweede Wereldoor log de pest als biologisch wapen op Chinese burgers. De laatste wereldwijde uitbraak van pest vond plaats tussen 1855 en 1950. Vanuit China verplaatste de ziekte zich via India en Zuide lijk Afrika naar Amerika. Het was deze pestepidemie die voor het eerst wetenschappelijk in zicht gaf inde ziekte. In 1894 iso leerde de Zwitsers/Franse bacterio loog Alexandre Yersin (1863-1943) in een laboratorium in Hong Kong de ziekteverwekker: de bacterie die later naar zijn ontdekker Yersi nia pestis is genoemd. De Fransman Paul-Louis Simond (1858-1947) bewees vier jaar later dat beten van vlooien deze bacte rie kunnen overbrengen van zwar te ratten op mensen. Het verdrin gen van de zwarte door de bruine rat in Europa geldt daarom als een andere verklaring voor het verdwij nen van pest na de 17e eeuw. De laatste jaren twijfelen sommige wetenschappers er overigens aan of de beruchte pestepidemie van 1347-1351 wel door Yersina pestis is veroorzaakt. De enorme snelheid waarmee de pest zich tijdens die epidemie over Europa verspreidde en de snelheid waarmee mensen volgens de overlevering ten prooi vielen aan de ziekte doen eerder denken aan virusziekten als ebola, stellen zij. Tegenwoordig komt de pest soms nog op beperkte schaal voor. Een tijdige behandeling met antibioti ca is dan afdoende. Kat wordt ziek als het baasje sigaretten rookt Er worden steeds meet nadelige ef fecten van (mee)roken bekend. Niet alleen mensen ondervinden gezondheidsschade van meeroken, ook huisdieren lijden onder het rookgedrag van hun baasjes. Zo ontwikkelen katten van rokers vaak mondkanker, honden long en neuskanker en krijgen ook vo gels longkanker als er in huis veel gerookt wordt. Dit stelt dierenarts C. MacAllister (Oklahoma State University) op grond van een aan tal recente studies over het effect van sigarettenrook op dieren. Kanker 'vermomt' zich voor afweersysteem Als kankercellen uitzaaien in het lichaam, verstoppen zij zich voor - het afweersysteem door zich te omhullen met bloedplaatjes. Om de bloedplaatjes aan de kankercel te laten plakken, scheidt de kanker cel het signaalmolecuul podoplani- ne af, dat zich als een anker vast hecht aan een eiwit (CLEC-2) op de buitenkant van de bloedplaats- jes. Aldus ontrafelt K. Suzuki-In- oue (Universiteit Yamanashi) in het vakblad Journal of Biochemi cal Chemistry nieuwe details over het uitzaaien van kankercellen. zijn beter in staat goede theorieën te verzinnen over de vraag waar om iemand hen zou willen pes ten. Jongeren missen die ervaring, krijgen meer 'losse' waanideeën." De onderzoekers menen dat bij de ouderen met psychotische stoor nissen, in tegenstelling tot de jon geren, geen sprake is van erfelijke aanleg. „Ouderen missen de geneti sche kwetsbaarheid hiervoor. Daar om is schizofrenie bij hen zo laat ontstaan." Nog een verschil. Jonge patiënten met schizofrenie zijn hoofdzake lijk mannen, terwijl in de senioren categorie vrouwen ruim zijn verte genwoordigd. Van der Werf: „Het idee is dat het vrouwelijk hor moon oestrogeen tegen het ont wikkelen van een psychose be schermt. Na de menopauze produ ceren de eierstokken geen oestro geen meer, waardoor die bescher ming wegvalt. Dat verklaart niet al les. Zoals de vraag waarom een vrouw ruim na de menopauze als nog waanideeën ontwikkelt." normaal gesprek in staat." Netty is sinds twee jaar in behan deling bij de RIAGG en krijgt me dicijnen. Die blijken haar wanen echter niet te verjagen. Reden waarom ze vaak de pillenpot laat staan en de psychiater naar een an der middel moet zoeken. Andere therapie krijgt ze niet. Waarom ook? Voor haar gevoel is niet zij ziek, maar buurman Janssen. Netty is een gefingeerde naam. Info: Margriet van der Werf Vijver- dal, Postbus 616, 6200 MD Maas tricht, 043-3688659. E-mail: psite@sp.unimaas.ni Beantwoordt een mevrouw die plotsklaps op middelbare leeftijd met bo men gaat praten, niet aan het beeld van een psychotische patiënte? „Je hebt mensen zonder klachten, mensen met klachten en men sen die zich daar ergens tussenin bevinden. Voor die tussenvormen hante ren psychiaters het begrip schizotypie. Dan heb je het over vreemde of excen trieke denkbeelden, bijge loof of magisch denken. Als je met bomen praat, maar verder prima functioneert, ben je niet ziek. Dat is het verschil tussen gezondheid en ziekte: de vraag is hoe je func tioneert." Over het algemeen is het verloop van de stoornis bij 70-plussers gun stiger dan bij 'oudere jongeren', ze ker als ze be handeld wor den, bijvoor beeld met pillen. Kohier: „Ze kunnen de draad weer oppakken. Doen hun huishouden, halen hun bood schappen en zijn tot een redelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21