Bouman fietst fluitend naar Parijs Van Beverens dicht bij goud duceagpjj Het najaarsgevoel van comfortabel loopplezier W PZC Dinsdag 4 september 2007 37 Goesenaar Jaap Bouman (65) reed op zijn ligfiets de 1200 kilometer lange toertocht Parijs-Brest-Parijs. foto Dirk-Jan Gjeltema Goesenaar volbrengt fietstocht Parijs-Brest-Parijs. door Kevin van Boxel GOES - Veel mensen in zijn omge ving verklaarden hem voor gek. Ook zijn vrouw nam het hem be paald niet in dank af Maar Jaap Bouman (65) liet zich door niets of niemand weerhouden. De Goe senaar moest en zou deelnemen aan de 1200 kilometer lange toer tocht Parijs-Brest-Parijs. „Twee jaar geleden hoorde ik er voor het eerst iets over. Ik zag het als een enorme uitdaging. Nie mand kon me dit idee uit mijn hoofd praten. Ik wilde zo graag." Het begon allemaal zeven jaar gele den bij een bezoek aan de cardio loog. Bouman had last van pijn op de borst bij inspanning, met name op de fiets. Het bleek allemaal mee te vallen. Hij kreeg van de dokter het advies om meer te gaan bewegen. „Op een dag las ik een artikel in de con sumentengids en daar stond in dat ligfietsen ergonomischer zijn dan zitfietsen. Dat ligfietsen leek me wel wat. Zo is het verhaal begon nen." Bouman zag zijn conditie steeds verder verbeteren. Toen hij twee jaar geleden voor het eerst iets ver nam over Parijs-Brest-Parijs, was hij meteen verkocht. „Ik realiseer de me dat ik gedoseerd en nauw keurig moest trainen om in staat te zijn tot zo'n extreme inspan ning. Al was het alleen maar om hartpatiënten een hart onder de riem te steken. Ik moest en zou meedoen." Maar zo makkelijk werkte het alle maal niet. De Franse toertocht, die in 1891 voor het eerst werd georga niseerd, kent een hele kwalificatie procedure. „De zogenaamde bre- vettochten. Dat zijn vier tochten van 200 tot 600 kilometer in eigen land, die je binnen een bepaalde tijd moet kunnen rijden." Bouman wist zich te verzekeren van een startbewijs. „Ik wilde zo graag dat ik de brevettochten zelfs dubbel heb gedaan. Parijs-Brest-Pa rijs is maar eens in de vier jaar. Het laatste half jaar fietste ik elke week een tocht van tweehonderd kilometer en daarnaast nog mijn gebruikelijke trainingsrondje. Ook fitnessen deed ik wekelijks. Voor ik aan de tocht begon, had ik al achtduizend kilometer in de be nen." Ook werd zijn oude twee- wieler ingeruild voor een splinter nieuwe. „Dat scheelde aanzienlijk in snelheid en aërodynamica." Half augustus was het dan zover. 'Ik zie het als een uitdaging om dit geluksgevoel vast te houden' Samen met zijn zus en zwager reis de Bouman per camper naar Frankrijk. „In de camper kon ik dan tijdens de tocht even eten, douchen en slapen. Ik sliep gemid deld een uurtje of drie per nacht. Genoeg om overdag wakker te kunnen blijven." Maar veel tijd om te rusten kreeg de Goesenaar niet. „Je moet toch zorgen dat je binnen de limiet van negentig uur blijft, maar in de drie dagen en vier nachten dat ik fiets te, genoot ik met volle teugen. Het is heel bijzonder om zo'n enorme afstand met, 5200 mensen uit 49 landen te rijden. Bovendien ston den er een hoop toeschouwers langs de kant. In Frankrijk leeft de tocht enorm." Bouman voltooide de tocht binnen de tijd. Maar dat is volgens hem niet het belangrijk ste. „Het mooiste moment kwam al honderd kilometer vóór Parijs. Ik merkte opeens dat ik zat te flui ten op de fiets. Dat had ik zeker al dertig jaar niet meer gedaan. Alle stress en spanning vielen van me af Wat een enorm geluksgevoel overviel me. Ik heb gehuild van ge luk. Ik ben emotioneel, maar daar schaam ik me niet voor. Ik zie het als een uitdaging om dit geluksge voel vast te houden in het dage lijks leven." Arnold Polderman trekt vorm door TEXEL - Arnold Polderman heeft sa men met Joop Verstraten de eerste plaats behaald op het open NK tan dem op het eiland Texel. De Axel aars reden 41 kilometer in 54 mi nuten. Polderman is in grote vorm teruggekomen van het WK, waar hij samen met Johnny van der Klooster twee nominaties behaal de voor de Paralympics in Peking. Wereldhaventocht voor 25e keer in Rotterdam GOES - De 25e editie van de We reldhaventocht in Rotterdam wordt komende zaterdag en zon dag gehouden. De deelnemers kunnen kiezen uit zes wandelingen tussen de vijf en veertig kilometer. Starten kan bei de dagen vanaf 8.00 uur bij de speeltuin aan de Zeilmakersstraat in Rotterdam. Nick van der Lijke zegeviert in Breda GOES - Wielrenner Nick van der Lijke uit Middelburg heeft in Bre da de GP Cor Vlemmix voor nieu welingen gewonnen. Er werden een tijdrit, een punten- koers en een rit in lijn verreden. Van der Lijke won alledrie de on derdelen. Tweede werd Thijs Roe ien uit Chaam en derde Jurrien Bosters uit Steenbergen. Eerste wielerzege voor Joannathan Duinkerke calfven - Wielrenner Joannathan Duinkerke uit Goes heeft in Calf ven bij Ossendrecht zijn eerste overwinning bij de ID-renners be haald. De renner van wielervereni ging Theo Middelkamp klopte in de sprint bergop met groot ver schil zijn medevluchter Davy Mer- tens uit Etten-Leur. Terneuzenaar Lucien van Heutegem werd derde. Utrecht-voorzitter aan de kant gezet utrecht - De Raad van Commissa rissen (RvC) van eredivisieclub FC Utrecht heeft gisteren directievoor zitter Jan-Willem van Dop aan de kant gezet. Hem wordt onder meer financieel wanbeleid, een so listisch optreden en een gebrekki ge communicatie intern en extern verweten. Van Dop legt zich niet neer bij zijn vertrek. Duivenmelkers uit Nieuw-Namen hebben de leiding in handen. door Fred Rabout OOSTBURG - „We gaan voor goud", gaf Marcel van Beveren aan het eind van vorig seizoen te kennen. Het was een gewaagde uitspraak van de 44-jarige duivenmelker uit Nieuw-Namen. Nu, een jaar later, is hij hard op weg om samen met zijn broer Al de aspiraties waar te maken. Ze groeiden op in Hoogvliet, on der de rook van Rotterdam. Een jaar of acht geleden kwamen ze naar 'Den Kauter' om er een zaak in geneeskrachtige kruiden op te zetten. Daarnaast wilden ze naar de top in de Zeeuwse duivensport. Beide expedities lijken geslaagd. Vorig jaar haalden de gebroeders Van Beveren in de duivensport de titel in rayon 3, provinciaal pakten ze een vijfde plaats. Dit nadat ze in 2004 op een 29e stek in de top 30 van de provincie waren binnen gekomen. Dat was ver achter geves tigde waarden, onder wie Herman Calon, de regerende 'generaal' van de Zeeuwse duivensport en de laat ste jaren vaste podiumklant. Nu met nog één weekeinde te gaan, staan de gebroeders Van Beveren fier aan de leiding. De voorlaatste speeldag was een natoerconcours vanuit Morlin- court. Marcel en Al van Beveren haalden keihard uit. Met de wind als bondgenoot hadden ze in acht duiven in de Zeeuwse top tien. Al leen hun voorzitter van De Snelle Duif uit Clinge, Guy Fijen en de combinatie Bisschop/ Colpaert uit Kloosterzande, konden zich daar tussen nestelen. Fijen als tweede, Bisschop/ Colpaert als tiende. De rest was voor de gebroeders Van Beveren. Komend weekeinde wordt het dui- venseizoen 2007 afgesloten met vluchten vanuit Orleans en Creil. Daarnaast staat het ZLU-concours vanuit Limoges op het program ma. Als er het komende weekeinde geen gekke dingen gebeuren, ver overen Marcel en Al van Beveren uit Nieuw-Namen de provinciale titel in de duivensport. n "2 Podo-Point Robbert Lavën Segeerstr. 29, 4331 JM Middelburg podo point" Tel. 0118-623766

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83