Buitenland Geheime dienst bespioneerde George Orwell 'Zorgen om arbeid kinderen in China' Recept voor het oplossen van atoomcrises Moira is eerste vrouwelijke Beefeater pzc Dinsdag 4 september 2007 7 Britse MI5 wantrouwde collega's van Amerikaanse FBI. den haag - De Engelse schrijver George Orwell, schepper van Big Brother in zijn roman 1984 is zelf tientallen jaren in de gaten gehou den door de Britse inlichtingen dienst MI5 vanwege zijn linkse sympathieën. Dat blijkt uit giste ren vrijgegeven stukken van de Britse nationale archieven. Daaruit spreekt ook een diep wantrouwen tussen MI5 en de FBI tijdens de Tweede Wereldoorlog. Orwell was behalve romanschrij ver ook journalist. MI5 hield hem in de gaten van 1929 tot zijn dood in 1950. In zijn geschriften zette Orwell zich af tegen de Britse up per class. Hij trok in 1936 naar Spanje om met een anarchis- tisch-marxistische militie te vech ten in de Spaanse Burgeroorlog. Maar MI5 was mild. In 1943 kreeg Orwell toestemming om als jour nalist het hoofdkwartier van de ge allieerden te bezoeken. Ook werd geen bezwaar gemaakt tegen een carrière van zijn vrouw bij het mi nisterie van Voedsel. De Britse nationale archieven hebben gisteren stukken vrijgege ven die meer iicht werpen op de geschiedenis van de Britse gehei me dienst. Vooral in het begin van de oorlog was de relatie tussen de inlichtin gendiensten van de VS en Groot-Brittannië moeizaam. „Amerikanen zijn notoir indis creet en vinden het moeilijk om weerstand te bieden aan de verlok kingen van journalisten op zoek naar nieuws", staat in een rapport. MI5 zocht in 1941 samenwerking met de FBI om de duizenden Ame rikanen die in Groot-Brittannië werkten, te kunnen natrekken. China Labor Bulletin onderschrijft zorgen over mensenrechten. peking - Kinderarbeid komt steeds vaker voor in China. Dat schrijft de kinderrechtenorganisatie China Labor Bulletin in een gisteren ver schenen rapport, dat de zorgen on derschrijft waaraan internationale mensenrechtenorganisaties en het Internationaal Olympisch Comité (IOC) al eerder uiting gaven. Volgens het rapport is kinderar beid in China het gevolg van een combinatie van factoren, waaron der armoede, slecht onderwijsbe leid en zwakke wetgeving. Hoewel armoede een voorwaarde is voor het ontstaan van kinderarbeid, zo stelt de organisatie, hoeft deze nog niet volledig te zijn uitgeroeid om de rechten van het kind te kunnen waarborgen. China verbiedt het kinderen on der de zestien om betaald werk te verrichten en er gelden bescher mende maatregelen voor werkne mers onder de 18. Toch betreedt een groot aantal kinderen jaarlijks de arbeidsmarkt. Soms worden kinderen zelfs slaven. Hoewel het in de meeste gevallen van kinderarbeid gaat om middel bare scholieren die hun opleiding te vroeg beëindigen, komen er ook veel gevallen aan het licht waarin scholieren in hun vakanties in fa brieken of landbouwbedrijven aan het werk worden gezet. Uit een on derzoek is gebleken dat ook een fa briek die officiële producten ten behoeve van de Olympische Spe len van 2008 in Peking produceert, gebruik heeft gemaakt van deze ar beidskrachten. China verbiedt het kinderen on- der de 16 betaald werk te ver richten. Toch betreedt een groot aantal jaarlijks de arbeidsmarkt. Soms worden ze zelfs slaven. LONDEN - Moira Cameron (42) is gisteren als eer- den. Sinds oprichting van het korps in 1485 wa- uit het bewaken van de Tower en de mensen die ste vrouw toegetreden tot de Yeoman Warders, ren de Beefeaters alleen maar mannen. Het korps er gevangen zaten. Tegenwoordig leiden ze voor- het elite-bewakingskorps van de Tower in Lon- telt 37 leden. De oorspronkelijke taak bestond namelijk bezoekers rond. foto AndyRain/EPA Waalse groenen willen wel in regering België brussel - De Franstalige groenen in België willen wel zitting nemen in een nieuwe federale Belgische regering, maar stellen daarvoor harde eisen. Over deelname van de Waalse groenen (Ecolo), wordt gesproken omdat de Belgische for matie al weken in een impasse zit. Ecolo eist voor deelname dat dan ook de Vlaamse Groenen welkom zijn. Bovendien mag de Vlaams-na tionalistische N-VA niet meedoen. Staking bij metro leidt tot chaos in Londen londen - Een staking van het on derhoudspersoneel van de metro in Londen heeft gisteravond geleid tot een chaos. Negen van de twaalf lijnen liggen stil. De staking begon om 18.00 uur en duurt 72 uur. Circa 2300 man onderhouds personeel staakt. De ruzie draait om het failliete onderhoudsbedrijf Metronet. De vakbond RMT eist dat er geen banen verloren gaan. Iran en Noord-Korea lijken bereid hun nucleaire ambi ties te temperen, als het maar niet al te veel opvalt. Toegeven zonder dat al te dui delijk te maken aan de bui tenwereld; het is een beken de diplomatieke truc. Afgelopen weekeinde leverde daarvan weer een voorbeeld: in Genève sloten de VS en Noord-Korea een ak koord over het Noord-Koreaanse atoomprogramma, dat door de Ko- reanen werd gehuld in mist. Na twee dagen beraad meldde VS-onderhandelaar Christopher Hill trots dat Noord-Korea nog dit jaar alle nucleaire installaties on klaar zou maken. Gisteren liet het regime in Pyongyang weten dat de VS hadden besloten Noord-Korea te verwijderen van de lijst van lan den die terrorisme steunen en de ANALYSE door Carel Goseling sancties tegen het land te schrap pen. Noord-Korea had in ruil daar voor beloofd 'praktische' maatrege len te nemen om bestaande nucle aire faciliteiten voor het eind van dit jaar 'te neutraliseren'. Wat exact in Genève is afgespro ken blijkt waarschijnlijk later deze maand, als vertegenwoordigers van China, Rusland, de VS, Japan en Zuid-Korea weer om de tafel zitten met de Noord-Koreanen. Dan moeten de resultaten van Genève dichtgetimmerd worden. Ook Hill bleek niet helemaal zeker over wat er nu was afgesproken. Zo gaf hij aan niet te weten welke installaties Noord-Korea exact on klaar zou maken. Akkoord met Noord-Korea Het beraad in Genève was een vervolg op een akkoord dat in februari met Noord-Korea werd bereikt: afbouw van het nucleaire programma in ruil voor economische- en finan ciële hulp. Noord-Korea legde al eerder de kernreactor Yongbyon stil. In ruil daarvoor kreeg het stookolie en voedselhulp. Dat Noord-Korea meewerkt is toe te schrijven aan het volstrekte in ternationale isolement van het land en aan de enorme armoede die er heerst. De communisten hebben geen andere keuze. Op dat punt verschilt Noord-Korea van Iran. Dat is, met zijn vrienden Rus land en China, allerminst geïso leerd en is met enorme olie- en gasvoorraden niet arm. Toch zit ook in de houding van Iran op nucleair terrein beweging. Vorige week sloot het land een ak koord met het internationaal atoomagentschap IAEA over alle nog open staande vragen inzake nucleaire activiteiten in het verle den. Met de antwoorden wil Tehe ran het vertrouwen herstellen. Dat is nodig omdat de VS Iran ervan verdenken stiekem een atoombom te maken. Het IAEA heeft al verklaard dat Iran nucleair materiaal alleen voor vreedzame doelen wil gebruiken. Dat maakt het lastig voor de VN la ter om nieuwe sancties af te kondi gen tegen Iran. Dat president Ahmadinejad zondag trots verkon digde dat Iran zijn doel heeft be reikt - 3000 centrifuges die ura nium verrijken - hoeft dan ook niet negatief te worden uitgelegd. Door te zeggen: we hebben be reikt wat we wilden, kan Ahmadi nejad goed een voorschot nemen op een akkoord naar het recept: toegeven zonder dat het opvalt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7