Oud-leerlingen Veerse jeugd onder zestien jaar bezat zich in discotheek en café Nazomer Fair voor alle zintuigen Gemeente koopt huis om de hoek bouwput Koudekerke uit de kunst Wildeman gaat met koor naar Zuid-Afrika 22 Dinsdag 4 september 2007 pzc Tien procent jongeren maandelijks minstens negen keer dronken. door Henk Postma domburg - Op het Walcherse plat teland zuipen jongeren zich schrik barend vaak klem. Dat blijkt uit cij fers die Emergis, het centrum voor geestelijke gezondheid in Zeeland, maandagavond presenteerde tij dens een voorlichtingsbijeen komst in het gemeentehuis te Domburg. iongeren drinken steeds meer. Ze drinken op steeds jongere leeftijd. Voor veel jongeren is het een sport om in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk alcohol achterover te slaan, vertelde Ernest Franken, hoofd preventie bij Emergis. Het probleem speelt in heel Neder land. En nog het meest in platte landsgemeenten als Veere, zo maakte hij duidelijk. Franken gebruikte gegevens die het Zeeuws welzijnsinstituut Scoop eerder dit jaar verzamelde voor de Zeeuwse jeugdmonitor: van de Veerse jongeren van 14 en 15 jaar is tien procent maandelijks meer dan negen keer dronken. Vijf procent kijkt zelfs meer dan twin tig keer in de maand veel te diep in het glaasje. De aanwezige be stuurders konden het amper gelo ven, ook al waren ze er op voorbe reid dat de cijfers alarmerend zijn. Nog een opvallend cijfer: van de Veerse jeugd van 14/15 jaar drinkt 58 procent alcohol in de disco theek, en 45 procent in het café. En dat terwijl in dergelijke horeca gelegenheden geen alcohol mag worden verkocht aan jongeren on der de zestien jaar. En wat volgens Franken misschien nog wel erger is: 54 procent van die jonge jonge ren drinkt ook thuis alcohol, veel al bij de eigen ouders, of anders bij die van vrienden of vriendinnen. Franken waarschuwde nog maar weer eens: uit allerlei onderzoe ken blijkt dat alcohol op jonge leef tijd funest is voor de ontwikkeling van de hersenen, en daarnaast al lerlei andere ernstige gevaren met zich meebrengt voor samenleving en gezondheid. Burgemeester en wethouders van Veere onderkennen de problema- Het alcoholgebruik onder de Veerse jeugd is schrikbarend groot. De gemeente propageert een sociaal bewustzijn dat alco holgebruik onder de 16 afwijst. tiek. Het college kondigde begin dit jaar al een offensief aan tegen overmatig alchoholgebruik onder jongeren. Zo wil men paal en perk stellen aan alcoholgebruik door jongeren onder de 16 jaar. Als de horeca daar zelf niet in slaagt, mogen die jongeren de cafés en discotheken niet meer in. „Heel goed", oordeelt Franken. Maar daar mag het niet bij blijven. „Het gaat er om een maatschappe lijke norm te creëren die drinken van alcohol onder de t6 jaar af wijst. Dat vraagt om een bennade ring waarin op verschillende ni veaus (school, ouders, horeca, sportverenigingen, supermarkten en de jongeren zelf) een zelfde eenduidige boodschap wordt gege ven." De gemeente Veere gaat daar werk van maken, kondigde wethouder J. melse nog maar weer eens aan. Scholen krijgen de mogelijkheid een lespakket aan te schaffen. De gemeente heeft ook allerlei projec ten en voorlichtingsavonden op stapel staan in de dorpen. Daarbij zijn onder meer de Stichting Wel zijn Veere, de GGD, Emergis, poli tie, justitie en maatschappelijke or ganisaties betrokken. Vier dagen brocante, culinaria en dog-frisbee op Oostkappels landgoed. door Wendy van den Hurk oostkapelle - Wat ooit begon in een Katse achtertuin, groeit verder op het landgoed van Green White. De dertig standhouders van toen, dat zijn er nu honderdtwintig. De ze week begint de Zeeuwse Nazo mer Fair van Oostkapelle weer. En laat de hond vooral niet thuis. Antiek, brocante, serviezen, siera den, meubelen, keukengerei, bloe men, boeken, keramiek, kunst, kle ding, lederwaren, verzorgingspro ducten, kruiden, fruit, jam, oliën, honing, chutneys, tapenades, bak fietsen, wijn, speelgoed. En steeds meer 'groene' deelnemers. Geen zintuig te gek op de zevende Zeeuwse Nazomer Fair, die plaats vindt van 6 tot en met 9 septem ber op het landgoed van Hotel Green White, vlakbij Oostkapelle. Bezoekers mogen gratis beroep doen op interieuradviseur Ellen van 't Veld en haar een platte grond van schaal 1 op 50 en foto's van favoriete sfeerelementen in huis voorleggen. Net zoals in ande re jaren zijn er roofvogelshows, de monstraties van ganzendrijven en modeschows met zowel moderne kleding als historische Walcherse klederdracht. Zaterdag treedt het eerste Zeeuwse jachthoorncorps op. Nieuw is de dog-frisbeeshow van Endless Dog Fun. Hun teamle den leggen uit hoe het werkt. De huskies die ze zelf meenemen, la ten ze over het bospad rennen in een slederit. En bezoekers mogen mee. Dan is er nog het Franse ter- rassenplein Place Vert-Blanc met li ve chansons, een spelletje pétan- que en demonstraties van de Mid delburgse ]eu de Boulesclub. Voor kinderen is er een speelplein en een workshop chocoladerepen versieren met suikerwerk. Het landgoed, buitenplaats Ipe- noord, ligt aan de Noordweg 43 in Oostkapelle. Entree: 8,50 euro. www.zeeuwsenazomerfair.nl Scholieren CSW maken kennis met project van Right To Play. door Carla van de Merbel middelburg - Een geblinddoekt meisje staat in het midden van een grote kring. Om haar heen lo pen drie leeftijdsgenoten. 'Marco', roept het geblinddoekte meisje. 'Polo', antwoorden de drie. Het ge blinddoekte meisje moet de drie proberen aan te raken, maar dat valt niet mee. Het spel is onderdeel van een gast les die een groep jongeren gisteren gaf op de CSW aan de Churchill- laan in Middelburg. De groep was onlangs nog in Tanzania om daar projecten van de ontwikkelingsor ganisatie Right To Play te bezoe ken. Gisteren begon in Middelburg hun tour door Nederland om scho lieren te vertellen over hun erva ringen daar. Stephan Clarisse (25) en Jorrit Tuinhof (24) maken deel uit van de groep. Stephan is oud-leerling van de CSW en studeert nu be stuurskunde in Leiden. Jorrit zat op Nehalennia en volgt bedrijfs kunde en Nederlands recht aan de univetsiteit van Nijmegen. Via de nationale Jeugdraad kwamen zij in contact met Right To Play en wer den ze uitgekozen om met nog twaalf jongeren voor drie weken naar Tanzania te gaan. Ze zijn nu een paar weken terug en nog vol van hun ervaringen. Ze deden onder meer mee aan de sport- en spelactiviteiten die Right To Play voor de' kinderen daar orga niseert. Via sport en spel wil de or ganisatie kinderen zaken bijbren gen als samenwerking, zelfvertrou wen, emancipatie en conflictbe heersing. Ook het spel met de Right To Play Right To Play is een internationale ontwikkelingsorganisatie die mede is opgericht door oud-schaatser Johann Olav Koss. De organisatie is actief in 23 landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Uitgangspunt van Right To Play is sport en spel bieden aan kinderen. De organisatie wil daarmee de gezondheid, vrouwenemancipatie, samen werking, conflictbeheersing en het zelfvertrouwen van kinderen bevorde ren, zodat een positief effect ontstaat op een hele gemeenschap. blinddoek wordt daar gedaan. Tij dens de gastles op de CSW leggen Stephan en Jorrit en nog vier Tan- zaniagangers uit wat er geleerd kan worden door het spel. Step han: „Omdat je geblinddoekt bent, moet je op je oren af gaan. Je leert te vertrouwen op andere zintuigen en daardoor word je zelfverzeker der." Het lijkt misschien zinloos, sport lessen in zo'n arm land als Tanza nia. De sport- en spelactiviteiten zijn echter bedoeld als basis voor verdere ontwikkeling. Door de be weging worden kinderen gezon der en voelen ze zich beter; door spel leren ze samenwerken en krij gen ze meer zelfvertrouwen waar door ze beter functioneren en za ken durven aanpakken. Jorrit: „Door het koloniale verleden zijn veel mensen in Tanzania zo pas- 'De mensen in Tanzania moeten hun zelfvertrouwen terugkrijgen' sief geworden. 'Dat kunnen wij toch niet', hoor je dan. De mensen in Tanzania moeten hun zelfver trouwen terugkrijgen." „Want uit eindelijk moet het toch vanuit de mensen zelf komen", vult Stephan aan. Stephan en Jorrit zijn al lang geïn teresseerd in Afrika en armoedebe strijding. Stephan kwam ermee in aanraking tijdens zijn jaren op de CSW. Hij vindt het doorvertellen van zijn Tanzania-ervaringen op scholen dan ook bijzonder nuttig. „Als je dit soort dingen hoort, gaat het onderwerp meer leven. Dat werkt als een sneeuwbaleffect. De scholieren hier pakken het echt goed op." Belangenvereniging vindt aankoopbeleid panden oneerlijk. door Nadia Berkeider MIDDELBURG - Opnieuw koopt de gemeente Middelburg een bescha digd huis aan de rand van de thea terbouwput. Het gaat om een pand aan de Zuidsingel. De ge meenteraad wordt gevraagd geld uit te trekken voor de aankoop. Om welk bedrag het gaat, wordt niet bekend gemaakt. Volgens wethouder A. de Vries (Pv dA) kan de schade aan het huis niet hersteld worden zolang de bouwput niet gevuld is. Het huis is verbonden met het pand dat op de hoek van de Koningstraat staat. Dat huis is al in het bezit van de gemeente. „We hadden de grens ei genlijk meteen daar moeten leg gen", vindt De Vries. Het huis wordt opgeknapt zodra dat kan. Vervolgens verkoopt de gemeente het weer. De opbrengst moet vol doende zijn om de kosten voor verkoop en restauratie te betalen. Belangenvereniging Van A tot Z vindt dat de gemeente met twee maten meet, zegt woordvoerster L. Clarijs. „De gemeente heeft bijna alle huizen aan de Koningstraat ge kocht. Een aantal huizen in de Ko ningstraat is wel beschadigd, maar niet zodanig dat ze niet meer te herstellen zijn. In de Korte Noord straat zijn panden die veel ernsti ger beschadigd zijn. Die mensen hadden er ook er baat bij gehad als de gemeente hun huis had ge kocht" Met de panden aan de Zuidsingel heeft de gemeente geen plannen, zegt De Vries. „Alle hui zen aan de noordkant van het Ba- gijnhof worden gewoon opge knapt. Die zijn veel beter dan het rijtje aan de zuidkant." KOUDEKERKE - Met een hoedenparade en een muzikale rondgang is gistera vond de tweede editie van Koudekerke uit de kunst begonnen. De hoeden zijn gemaakt voor een wedstrijd rond het thema De Tijd. De winnaar wordt zaterdag, op de laatste dag van het kunstevenement, bekendgemaakt. De hoeden zijn tot die tijd te zien in de schuur van manege Ride by the Sea aan de Wielemakersbaan 6. Vanavond vanaf 19.30 uur bij Woontrend Zee land lezen Koudekerkenaren voor uit eigen werk. Meer informatie is te vin den op www.koudekerke-dishoek.nl. foto Ruben Oreel tholen - De Thoolse musicus en dirigent Peter Wildeman reist vol gend jaar voor twee weken naar Zuid-Afrika om met het speciaal daarvoor opgerichte Afrikakoor een reeks concerten te geven. De reis begint pas in november 2008, maar Wildeman is nu al op zoek naar koorleden. Hij hoopt er ook uit Zeeland een stel te mogen begroeten. Het koor repeteert van af 8 september met enige regel maat op zaterdagochtend in de Re- hobothschool in Barendrecht. Het repertoire van het christelijke koor is gevarieerd en bestaat naast kerkelijke muziek uit onder meer klassieke werken en Zuid-Afrikaan se liederen. Voor de reis over ruim een jaar be gint, staat nog een aantal concer ten in Nederland op het program ma. Ook wordt er een cd opgeno men. Aanmelden voor het Afrika koor kan via 0272-484887.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68