IJzendijkse maakt zich Zeeland Centrum in Hulst zonder drugspanden Opknapbeurt zeesluis Westdorpe uitgesteld Philippiners genegeerd' Bloemen 114e jaarmarkt in Koewacht 22 Dinsdag 4 september 2007 PZC Kwart van meldingen drugsoverlast in regio komt uit Hulst. door Harold de Puysseleijr HULST - Bijna een kwart van alle meldingen van drugsoverlast in Zeeuws-Vlaand eren is afkomstig uit de gemeente Hulst. Veertien hennepkwekerijen in de Hulster binnenstad werden vorig jaar opge rold. Dat blijkt uit de evaluatie 2006 van het drugsbestrijdingspro- ject Houdgreep. Bij de politie kwamen vorig jaar uit de hele streek 707 meldingen van drugsoverlast binnen. Het gros van de klachten (473) kwa men uit de gemeente Terneuzen. Uit de gemeente Hulst kwamen 169 meldingen, en uit de gemeen te Sluis kwam in totaal 'slechts' 65 meldingen van drugsoverlast. De overlastmeldingen komen via uiteenlopende kanalen binnen bij de politie. Om te beginnen is daar de gratis telefonische drugsoverlast- lijn (0800-0225085), maar verder maken mensen met klachten ook gebruik van het servicecentrum van de politie in Middelburg, inter net en Meld Misdaad Anoniem. De gemeenten Hulst en Sluis heb- pWj Ongeveer een kwart van alle mel- dingen van drugsoverlast in Zeeuws-Vlaanderen is afkomstig uit de gemeente Hulst. Dat blijkt uit cijfers van de politie. Stichting komt nog vijftigduizend euro tekort voor herstel. door Raymond de Prei WESTDORPE - Het herstel van de ruim twee eeuwen oude Zwarten- hoekse Zeesluis bij Westdorpe laat langer op zich wachten dan ge pland. Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ), eigenaar van de zee sluis, komt nog vijftigduizend eu ro tekort om het monument te conserveren. Aanvankelijk wilde de stichting dit najaar beginnen ZEEUWSE Een echtpaar uit Vlissingen was onlangs zeven jaar getrouwd. Ook deze keer werd niets aan de bijzon dere datum gedaan. Maar voor het eerst besloot de bruid haar trouw jurk nog eens te passen. Ondanks twee bevallingen ging de rits probleemloos dicht en trots toonde zij het resultaat aan man en kind. De kleuter vond het span- ben zich vorig jaar voor het eerst aangesloten bij het drugsbestrij- dingsproject Houdgreep. Het sa menwerkingsverband tussen poli tie, justitie en gemeentebestuur werd in 1996 in het leven geroe pen om de enorme overlast van de handel in verdovende middelen in het centrum van Terneuzen terug te brengen tot aanvaardbare pro porties. Drie jaar later traden ook de toenmalige buurgemeenten Axel en Sas van Gent toe tot Houd greep. Inmiddels beslaat het werk gebied van de vijf mensen die voor Houdgreep werken geheel Zeeuws-Vlaanderen. De politie hield zich vorig jaar in tensief bezig met de ontmanteling van hennepkwekerijen in de streek. Dat blijkt uit de cijfers; er werden in 2006 alles bij elkaar ito hennepkwekerijen opgerold. Dat is twee keer zoveel als in 2005. In dat jaar spoorde de politie 54 kwe kerijen op, waarvan 34 in de ge meente Terneuzen, veertien in de gemeente Hulst en zes in de ge meente Sluis. Wijkagent Rob Remmerts liet vori ge week op de jaarvergadering van wijkraad Hulst Binnenstad weten dat zich op dit moment in het cen trum van de stad geen dealpanden meer bevinden, met uitzondering wellicht van één pand in de Klei ne Bagijnestraat. De politie ziet wel dat de handel zich verlegt naar de buitenwijken van Hulst en richt daar nu de aandacht op. met de klus, die ongeveer vijfhon derdduizend euro kost. „We ho pen nu in december te beginnen. Dat moet ook wel, anders lopen we subsidiegeld van de provincie (honderdduizend euro) en spon sorgeld mis. De tijd dringt dus", zegt Sandra Dobbelaar van SLZ. De vertraging heeft twee oorza ken. Een overdracht van de sluis aan de gemeente Terneuzen ging niet door. Dobbelaar: „Daar zaten te veel haken en ogen aan. Daar naast is er sinds kort een nieuwe subsidiepot bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. We hopen daaruit iets mee te pikken." Tip? redactie@pzc.nl nend om mama in zo'n mooie jurk te zien. Dus toen zij hem weer uit ging trekken, ging hij mee naar bo ven. „Ik loop ondertussen even naar de bakker", riep haar man. „Moet je opletten hoor", zei moe der tegen haar zoon. „Zo meteen komt papa terug met een bos bloe men. "Enja hoor... Bloemsierkunst De Heidebloem houdt culinair pompoenfeest. door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Pompoenen in de soep, op een decoratief schaaltje in de herfst of als griezelmasker met Halloween. Verder kan je weinig doen met de vrucht uit de familie der komkommerachtigen, denken veel mensen. Fout, fout, fout. Een pompoen is een allemansvriend, waar je de leukste, gekste én vooral de lekker ste dingen mee kunt doen, weet Charlotte Doens. Als pompoenen kweekster maakt de IJzendijkse zich al zo'n tien jaar sterk voor de verbetering van het imago van de pompoen. Niet dat de kalebas en andere pompoenensoorten in een slechte reuk staan. Maar ze lijden vooral onder onwetendheid. Daar vecht Doens met haar winkel en workshopcentrum aan de Water- vlietseweg het hele jaar tegen. Het jaarlijkse hoogtepunt van die 'strijd' valt op de tweede zaterdag van september als het pompoenen festijn op programma staat Vorig jaar liet Charlotte Doens smulpa pen, fijnproevers en alleseters al kennismaken met de culinaire ge neugten van de pompoen. Pasta, cake, flensjes, poffertjes en zelfs fri tes van of met pompoen; met pompoen gevulde bonbons, pom poenensoep en allerhande - al dan niet gewokte - hapjes werden gre- Bewoners Spuikompark voor de zoveelste keer gepasseerd. door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - De Vereniging Bewo nersbelangen Spuikompark in Phi lippine dreigt de gemeente Terneu zen voor de Commissie Gelijke Be handeling te slepen, omdat ze niet zijn uitgenodigd voor een informa tief gesprek over de locatie van het woonzorgcentrum. De dorpsraad, de ouderenbonden en handteke ningenactieleider Dolf de Bock zijn wel voor die bijeenkomst uit genodigd. De gemeente heeft de bewoners van het Spuikompark niet ge vraagd omdat die direct betrokke nen zijn en al eerder hebben laten weten de locatie aan te zullen vech ten tot bij de Raad van State. „Wij dachten dat de direct betrokkenen de bejaarden zijn", schrijft Bewo nersbelangen. „U nodigt deze wel uit." Bewonersbelangen wijst erop tig geproefd. Maar het vruchtvlees van de pompoen is bij nog veel meer toepassingen te gebruiken. Dit jaar legt de pompoenenkweek ster de nadruk op combinaties met vis. Gestookt op hout in een Bourgondische vuuroven. „Het lijkt op barbecuen, maar de gerech ten worden niet gerookt. De rook van het houtvuur wordt via een pijpje naast het rooster afgevoerd", legt Doens uit. Ze voegt er overi gens direct aan toe dat de gerech ten ook rustig thuis op een barbe cue kunnen worden gelegd. „Ze smaken dan iets anders, maar blij ven heerlijk." Twee broers van Charlotte staan 'Een nootmuskaatpompoen of een early butternut hebben smaak van zichzelf dit jaar borg voor de kwaliteit van de hapjes. Frans Termote levert de Bourgondische vuurovens en Frits Termote, uitbater van Restaurant de Kreeke in Eede, heeft recepten met vis uitgedokterd: vooral met pangasius, scampi's en gewone gar nalen. De scampi's en de panga sius - een stevige, vaste vis - zijn bij uitstek geschikt voor het ma ken van spiesjes. De vis is zorgvuldig geselecteerd op geschiktheid. Hetzelfde geldt voor de pompoenen. De ene pom poen is namelijk de andere niet. dat de vereniging heeft aangege ven in beroep te gaan, niet de be woners. „Het standpunt van deze kiesgerechtigde belastingbetalers kent u niet." De vereniging stelt vast dat de be woners van het Spuikompark voor de zoveelste keer gepasseerd wor den. „Weer moet geconstateerd worden dat uw college zich schul dig maakt aan het niet geven van voorlichting aan deze groep. U ne geert hen totaal. Hoe kan een zich zelf respecterend bestuur zich door het negeren van een volks deel aanvaardbaar maken? Kent u het gelijkheidsbeginsel niet?" Afhankelijk van de reactie van de gemeente wil Bewonersbelangen de zaak voorleggen aan de Com missie Gelijke Behandeling. „Wij zullen van al onze rechten gebruik maken, al hadden wij gehoopt dat dit niet nodig zou zijn. Als u ook eens naar andere meningen had geluisterd, dan waren ze al aan het bouwen geweest voor onze bejaar den." Pompoen als smaakmaker »- Pompoen smaakt niet alleen in cake, vlaaien, poffertjes, pan nenkoeken en bonbons, maar maakt ook van vlees- en visge rechten iets bijzonders. v Op het festijn zijn onder meer pompoenenjam en -chutney en kaas met pompoenpitten te proeven en te kopen. De proeftuin is te bezoeken en er zijn tal van kinderactivitei ten van 9 tot 18 uur aan de Watervlietseweg 15, IJzendijke. Er zijn meer dan 350 soorten, waarvan Doens er zo'n 150 teelt. De meeste pompoenen krijgen pas smaak als ze met kruiden wor den bestrooid of in een sausje wor den gedompeld. „Maar een noot muskaatpompoen of een early but ternut bijvoorbeeld hebben van zichzelf wel smaak. Veel Aziaten weten dat en zij hebben dan ook vaak een voorkeur voor die pom poenen." Nederlanders zien meestal alleen de Rode van Etampes. Niet dat ze de naam kennen, maar om de kleur, weet Charlotte. „Voor een Nederlander moet een pompoen oranje tot diep oranje zijn." Vorm en formaat maken de Rode van Etampes voor de leek ook dé pom poen. Doens vindt het prachtig om mensen ook kennis te laten maken met komkommerachtigen als de acorn, de pattison, de carna val, de snowman, de sunshine, de Turkse muts, de yellow crookneck of de Halloweenpompoen. De meeste zijn te verwerken in ge rechten. De Halloweenpompoen is niet erg geschikt voor consump tie, omdat hij grotendeels hol is. Die eigenschap en de grootte ma ken van de Halloweenpompoen juist de ideale 'griezelvrucht'. Mas kers en siergriezels zijn over een maandje weer in alle soorten en maten te koop bij de Heidebloem. Want Doens is niet alleen pom poenenteler. Ze doet ook in choco lade maken, droogbloemen en bloemsierkunst. En geeft work shops in al die vaardigheden. koewacht - Koewacht staat zater dag bijna letterlijk onder hoog spanning. De Oostburgse lucht acrobate Esther van Gorp van Hoogspanning Trapeze siert met een aantal trapeze-acts de 114e edi tie van de internationale jaar markt op. Van Gorp geeft om half drie en half vijf acte de présence. Dan zijn de keuringen van paarden en po ny's al aan de gang. Ook is er van af twaalf uur een keuring van pluimvee en knaagdieren. Op het Kerkplein in Belgisch Koewacht is er een rommelmarkt en worden er diverse ambachten gedemon streerd. De jeugd kan zijn hart ophalen met ponyritjes, een springkasteel, draaimolen, schmink en om 13.30 uur met een ballonnenwedstrijd. Na het tweede optreden van de luchtacrobate worden de uitslagen van de keuringen bekendgemaakt. De band Bow and Arrow sluit he" feest vanaf 17.00 uur af. Er zijn ruim 350 soorten pompoenen. foto Wim Kooyman i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58