Spraakmakende actie Wereldmeiden appelrassen R«st keert terug in Bruinisser koor zet de deur wijd open wijk Dauwendaele SI meer info: www.hetwelzijnshuis.nl. Fotografie- en natuurcursus Zeeland door S PZC Dinsdag 4 september 2007 J 23 Levend vredesteken en jumpmarathon voor Warchild. door Esme Soesman zierikzee - Het clubje Wereldmei den maakt herrie zoals alleen twaalf- en dertienjarige meiden dat kunnen. Onopgesmukt op de foto? „Dat kan écht niet. Ik zie er niet uit", gillen de - stuk voor stuk prachtige - grieten in koor. Maar oké, het is voor Warchild. En daar doen ze véél voor. „We hebben een dvd van Warchild bekeken en die raakte ons echt. Iedereen was er stil van." Dus hebben de Schouwen-Duive- landse Wereldmeiden een bijzon dere actie opgezet, op de interna- ontzettend heet, is het milder. En de Braeburns in Europa blijven te groen, worden niet rijp. De smaak is niet goed." Hoe anders is het met de Early- brae, het product van een sponta ne bestuiving van een Cox en een Braeburn in een Nieuw-Zeelandse boomgaard. De naam zegt het al: de Earlybrae komt vroeger dan de Braeburn. „Te vroeg voor Nieuw-Zeeland", weet Vogelaar, „eind februari, terwijl het hele ex portapparaat eind maart pas gaat .draaien, als de oogst van de Brae- kiurn begint." ■bgelaar - altijd op zoek naar nieu- ■L interessante appelrassen - tj^H^ia zijn neef Piet Vogelaar vSs«h|lvbrae te horen. „Hij is ^Kgifin^Bkir geleden in Krab- tionale Dag van de Vrede, vrijdag 21 september. Met honderden kin deren wordt in Zierikzee een vre desteken gevormd, die vanuit de lucht op de foto gaat. Op dit mo ment staat de teller van deelne mers op 425. De actie wordt 's avonds in Sport centrum Onderdak met een dans- marathon vervolgd. Onder het motto Jump for Warchild is het tweeëneenhalf uur zweten gebla zen. En meer dan dat, geeft coördi nator Janine Schouls iets over de programmering prijs. Om de jumpactie vol te houden, is in heel veel afleiding voorzien. Zo komt Danscentrum Kramer met een demo streetdance en zijn er voorlichters van Warchild aanwe zig. Ook is het de bedoeling dat op bendijke onteigend en naar Nieuw- Zeeland gegaan." Ze hebben con tact gehouden. „Mijn neef kent de situatie in Nederland en vroeg 'is dit ras niet iets om in Nederland te proberen'. Tien jaar geleden zijn we ermee begonnen. We hebben hout van de Earlybrae overgekre- gen en hier veredeld. Ons klimaat is er eigenlijk niet geschikt voor. Te koud." Nadat een Duits bedrijf jarenlang proeven deed en ziektes uit het kweekmateriaal haalde, heeft Voge laar Cultures het kwekersrecht op de Earlybrae verworven. Vogelaar: „Eén op de miljoen rassen die wor den beproefd, haalt de streep." En vrij bescheiden: „Ik denk dat de Earlybrae in Europa een aanwinst is." een groot scherm een impressie te zien is van de vorming van dat vre desteken. Een foto van dit levende symbool wordt later ook op de website van Warchild vertoond. De Wereldmeiden geven vooraf gaand aan de actie voorlichting op de 7 basisscholen die 's middags aan de actie deelnemen. Aan de dansmarathon kan ieder een tussen de 10 en 15 jaar mee doen. De (sponsor)opbrengst wordt - via Warchild - in de bouw van een school in Afghanistan ge stoken. Dat laatste heeft te maken met Sara, een uit Afghanistan af komstige Wereldmeid, die onlangs naar Londen („We miss you Sara", roepen de meiden) is verhuisd. Zij gaf de mensen uit dat land voor de Schouwen-Duivelandse Wereld- Aanpak politie van hangjongeren heeft snel resultaat. door Nadia Berkelder middelburg - Het is weer rustig in de Middelburgse wijk Dauwendae- le. „We wonen in een andere we reld", zegt bestuurslid R. Dreesens van wijkvereniging 't Meandertje. „De politie komt nu elk uur", zegt zijn collega M. van Sabben. „Ze staan 's ochtends al toezicht te houden als de scholen ingaan." De afgelopen maanden hadden be woners in de buurt van het Mean derhof en Buitenhove al veel last van hangjongeren. Toen een meiden een gezicht. Om hun voor lichtende taak te kunnen vervul len, worden de meiden speciaal ge traind. Spannend? Ach welnee, zeggen Marieke, Marit, Mariska, Laura, la- ney en Celina. „Ik vind het best eng", biedt Paola tegenwicht. Des ondanks doet ze mee, zeker we ten. „Omdat je zo, iets voor ande ren kunt betekenen." Ook de overi ge meiden staan als één 'man' ach ter hun actie. „Het ergste van de film die we hebben gezien, vond ik zo'n kind van vijf die met een pistool rondloopt." De Wereldmei den knikken eenstemmig. „We hebben allemaal met tranen in on ze ogen zitten kijken." twaalfjarige een ander kind met een schaar stak, escaleerde de zaak. Buurtbewoners eisten actie. De politie grijpt fors in: er wordt veel gesurveilleerd. Bovendien zijn vorige week tien ouders van rond hangende jongeren bezocht door de jeugdpolitie. Volgens woord voerder A. Don zijn die gesprek ken goed verlopen. De jongeren - een groep van der tig tot veertig personen - hingen al maanden in de buurt van het pand van Kinderopvang Walche ren, vertelt Van Sabben. „Er waren mensen die hun hondje niet meer durfden uit te laten, die konden al leen nog onder begeleiding hun huis uit." Ik kan niet zingen, komt niet voor bij Bruinisser Visserskoor. bruinisse - Het Bruinisser Vissers koor heeft behoefte aan enige ver sterking om alle partijen goed be zet en in verantwoord evenwicht te houden. Om geïnteresseerde mannen de kans te bieden eens te komen kijken hoe het toegaat bij een oefensessie houdt het koor za terdagmiddag tussen 16.30 uur en 17.45 uur open huis in het Dorps huis. Daar is dan een reguliere re petitie onder leiding van dirigent jaap Knuist. „Het draait bij ons alleen om man nen", benadrukt woordvoerder Luuk Ottens; Volgens een bekend zeemansliedje duikt er soms wel een 'loos meisje' op aan boord. „Maar die klimmen toch echt niet in de mast hoor", zegt Ottens om aan te geven dat het bij een Vissers koor nou eenmaal draait om het ware 'mannen-broeders' sfeertje. Het koor heeft al drie cd's op zijn naam staan en een single samen met lonnie Hoes. Het koor wordt vaak uitgenodigd een concert te ko men geven. „Wel eens te vaak. We treden op veel plaatsen in Zuid west Nederland op en af en toe ook in Amsterdam en Antwerpen. We zingen nu nog volgende week zaterdag in Vlissingen tijdens de Visserijdag, maar dan houden we het even voor gezien dit jaar", laat Ottens weten. Wie zich bij het Visserskoor wil aansluiten, maar meent niet te kunnen zingen, doet zichzelf te kort, denkt hij. „Het komt echt maar sporadisch voor dat iemand niet kan leren zingen. En onze diri gent bepaalt wel of je een eerste of tweede tenor, een bas of een bari ton bent." Het open huis zaterdag is van 16.30 tot 17.45 uur. Voor meer in formatie, 0111-481977. burgh-haamstede - De najaarscur- sus Natuur en Fotografie trekt door heel Zeeland. Na de aftrap donderdag, 13.30 uur in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede worden weke lijks natuurgebieden en andere highlights kris-kras door de provin cie aangedaan. Zoals de Slikken van de Heen, het Verdronken Land van Saeftinghe en de reptie lenzoo Iguana. Dat maakt de cur sus voor fotografie- en natuurlief hebbers uit de hele provincie inte ressant. In het programma is reke ning gehouden met de seizoenen. Zo brengen de deelnemers van de voorjaarscursus een bezoek aan de Meeuwenkolonie, met kans op uit komende eieren. Deze week, na de kennismaking, kunnen belangstel lenden in het Slotbos genieten van het befaamde Zeeuwse september- Iicht. De cursus wordt gegeven door J. Midavaine, 0111-652721. Wereldmeiden Celina, Mariska, Marieke, Paola, Janey, Laura en Marit zetten zich in voor Warchild. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53