Zeeianct Altijd op zoek Beschuldiging van gesjoemel en fraude ontstemt college in Tholen Werk aan Postbrug kan niet langer wachten Tholenaar gaat met koor naar Zuid-Afrika 22 Dinsdag 4 september 2007 pzcB_ CU vindt nieuwe visie watersport overbodig sint-maartensdijk - De Christen- Unie in Tholen vindt het onzinnig dat het college een visie wil laten opstellen over de mogelijkheden voor watersport aan de zuidkant van het eiland. Volgens de partij is daar in het verleden al genoeg on derzoek naar gedaan. Raadslid J. Hage stelt schriftelijke vragen aan het college. Hij wil weten wat de noodzaak van een nieuwe visie is en vraagt zich af waarom er niets over in de begroting staat. Djembé voor beginners in brede school Goes goes - In de brede school De Sym fonie in Goes beginnen donderdag introductielessen djembé. Voor kinderen van 9-12 jaar om 15.30 uur, voor kinderen van 13-15 jaar om 17.00 uur. Volwassenen kun nen terecht om 20.00 uur. De cur sus telt acht lessen. De kosten be dragen 40 euro. Meer informatie: m.copper@smwo.nl Accountant Verhoef ziet onrechtmatigheden in jaarrekening over 2006. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het college van de gemeente Tholen hoopt volgende week een dikke streep te zetten onder de 'affaire-Verhoef. De accountant beschuldigt de ge meente van fraude en gesjoemel met de jaarrekening. Burgemeester en wethouders ontkennen dat. Verhoef is de luis in de pels van in middels heel wat gemeenten en andere overheden in het land. Hij onderzoekt hun jaarrekeningen om vaak tot de conclusie te komen dat die niet deugen. De inwoner van Wijk bij Duurstede heeft zelfs een eigen website (www.leover- hoef.nl) waarop hij zijn bevindin gen openbaar maakt. Op verzoek van de partij Alge- Grote verkoopmarkt in Waarde voor goed doel waarde - De gezamenlijke Woord en Daad-comités houden zaterdag 15 september een grote verkoop- markt in Waarde. Dat gebeurt in een loods van kraanbedrijf Jac. Goud aan de Polderweg. Er staan zeventig kramen en daarnaast zijn er diverse activiteiten. De verkoop- markt begint om 09.30 uur en duurt tot 15.30 uur. De opbrengst komt in zijn geheel ten goede aan vluchtelingen in Co lombia. Merklappen nog twee dagen in Goese kerk goes - Mensen die de tentoonstel ling van merklappen in de Grote Kerk in Goes nog willen bekijken, moeten snel zijn. Door een dubbe le boeking van de kerk is Histo risch Museum de Bevelanden ge noodzaakt de expositie na woens dag te beëindigen. Mensen kun nen vandaag en morgen tussen 13.00 en 17.00 uur nog terecht. meen Belang Tholen (ABT) heeft Verhoef onlangs de Thoolse jaarre kening over 2006 tegen het licht ge houden. Het mag nauwelijks een verrassing heten dat de accountant ook daarin 'onrechtmatigheden' ontdekte. De rekening van baten en lasten sluit af met een positief saldo van bijna zeven ton, maar in werkelijkheid heeft de gemeente volgens Verhoef 1,7 miljoen euro overgehouden. Zijn conclusie: er wordt een miljoen euro verzwe gen. In een brief aan de raad reageren burgemeester en wethouders fel op de beschuldigingen van Ver hoef Allereerst wordt benadrukt dat de man in 1994 ontslagen is 1^ Na al veel andere gemeenten van fraude te hebben beticht, zegt ac countant L. Verhoef nu dat ook Tholen sjoemelt met de jaarreke ning. Het college ontkent dat. Lezingen over reiki in 's-Heer Abtskerke 's-heer abtskerke - Usui- en karu- nareikimaster M. Nieuwenhuize uit Goes geeft donderdag 6 septem ber om 19.30 uur een lezing over reiki in dorpshuis Versvliet in 's-Heer Abtskerke. Op donderdag 20 september volgt een lezing over de principes van healing, op dezelfde plaats en tijd. De lezingen zijn een opstapje voor cursussen reiki en dna-healing, die deze herfst plaatsvinden. Meer in formatie op www.merlin.nl. Wemeldinge viert zaterdag weer feest wemeldinge - In Wemeldinge is het zaterdag weer feest. In het ka der van de Wemeldinge(n)dag, zijn er in het dorp tal van activitei ten, zoals een jaarmarkt, roofvogel show, ringsteken, kinderspelen, verschillende demonstraties en veel muziek. In een feesttent op het Dorpsplein is er vanaf 20.30 uur een dansavond. door zijn toenmalige werkgever. Sinds die tijd bestookt hij ministe ries, provincies en gemeenten met kritiek. Het college erkent dat het verschil tussen structurele baten en lasten in 2006 afgerond 1,7 mil joen was, maar een miljoen daar van is naar de reserves gegaan, zo dat bijna zeven ton overbleef Vol gens het college staat dat keurig toegelicht. „Er is dus geen sprake van het verzwijgen van bedragen." De ondertoon van de brief van Verhoef - als zou er sprake zijn van fraude en gesjoemel - bevalt het college helemaal niet. Eerder beschuldigde Verhoef on der meer de gemeenten Hulst, Ter- neuzen en Bergen op Zoom al van fraude. Hij werd er nauwelijks se rieus genomen. Het college van Tholen hoopt 12 september een dikke streep onder de kwestie te zetten als die wordt besproken in de commissie bestuurszaken. Vogelaar Krabbendijke verwerft kwekersrecht Nieuw-Zeelands ras. door Harmen van der Werf krabbendijke - Een nieuw, veelbe lovend appelras komt eraan, de Earlybrae. Vogelaar Fruitcultures in Krabbendijke heeft veel tijd en energie in de ontwikkeling gesto ken. De Earlybrae stamt af van de zuidelijke, wereldwijd populaire appel Braeburn. Theo Vogelaar van het Krabbendijkse bedrijf is verwachtingsvol. „Vorig jaar heb ben we een eerste partij Earlybrae op de markt gebracht, op de vei ling in Sint-Niklaas. Een handelaar uit Dendermonde kocht de partij van 1500 kilo. Voor 1,30 euro per kilo, terwijl de prijzen voor andere appels ver onder de euro lagen. Twee dagen later belde de hande laar al. Of we nog van die appels hadden? Ze waren de winkel uitge vlogen." Of de Earlybrae zo'n succes blijft als de productie in Europa echt op gang komt, durft Vogelaar niet te voorspellen. „Het blijft altijd een ri sico." Met de introductie van het nieuwe appelras is in elk geval een langgekoesterde wens in vervul ling gegaan. Europese fruittelers kijken al tientallen jaren likkebaar dend naar 'de vader' van de Early brae, de Braeburn. De groengele appel met vleugjes rood staat be kend als een lekkere appel die ook nog goed geprijsd is. De belangrijk ste productiegebieden zijn Nieuw- Zeeland, Australië, Zuid-Afrika, Ar gentinië en Chili. Kortom, het zui delijk halfrond. En daar schuilt 'het probleem'. Vo gelaar: „Er is wel geprobeerd de Braeburn in Europa te telen, on der meer in het zuiden van Frank rijk en Portugal. Maar de klimato logische omstandigheden zijn er anders dan in Nieuw-Zeeland of Argentinië. Het kan in Portugal en zuid-Frankrijk te heet zijn in sarn ie Nieuw appelras Earlybrae is een vroege variant van de zuidelijke, wereldwijd populaire Braebur, die hoog scoort in hitlijsten van lekkerste appel. mige jaren. Het klimaat is milder in Nieuw-Zeeland. En de Brae- burns in Europa worden niet rijp. De smaak is niet goed." Hoe anders is het met de Early brae, het product van een sponta ne bestuiving van een Braeburn (95 procent) en een Cox (vijf pro cent) in een Nieuw-Zeelandse boomgaard. De naam zegt het al: de Earlybrae komt vroeger dan de Braeburn. „Te vroeg voor Nieuw- Zeeland", weet Vogelaar, „eind fe bruari, terwijl het hele exportappa raat eind maart pas gaat draaien, als de oogst van de Braeburn be gint." Vogelaar - altijd op zoek naar nieu we, interessante appelrassen - kreeg via zijn neef Piet Vogelaar over de Earlybrae te horen. „Hij is vijfentwintig jaar geleden in Krab bendijke onteigend en naar Nieuw- Zeeland gegaan." Ze hebben con tact gehouden. „Mijn neef kent de situatie in Nederland en vroeg 'is dit ras niet iets om in Nederland te proberen'. Tien jaar geleden zijn we ermee begonnen. We hebben hout van de Earlybrae overgekre- gen en hier veredeld. Ons klimaat is er eigenlijk niet geschikt voor. Te koud." Vele jaren en proefnemingen later heeft Vogelaar Fruitcultures het kwekersrecht op de Earlybrae ver worven. In Würzen in Duitsland zijn er testen meegedaan. Uit het oorspronkelijke kweekmateriaal zijn alle ziektes gehaald, onder meer met medewerking van des kundigen van de Universiteit van Wageningen. Het virusvrij maken duurde al vier, vijfjaar. „In Zeewol- de bij de vermeerderingstuinen van de keuringsdienst worden bin nenkort de eerste appels van virus vrije bomen geoogst. Ze zien er schitterend uit. Als een fruitboom virusvrij is, bevordert dat de groei." Hoe goed alles er ook bij staat, te lers moeten er nog wel mee aan de slag willen. Dat er een nieuw appelras is, is al heel wat. Vogelaar: „Eén op de miljoen rassen die wor den beproefd, haalt de streep." En vrij bescheiden: „Ik denk dat de Earlybrae in Europa een aanwinst is." tholen - De Thoolse musicus en dirigent Peter Wildeman reist vol gend jaar voor twee weken naar Zuid-Afrika om met het speciaal daarvoor opgerichte Afrikakoor een reeks concerten te geven. De reis begint pas in november 2008, maar Wildeman is nu al op zoek naar koorleden. Hij hoopt er ook uit Zeeland een stel te mogen begroeten. Het koor repeteert van af 8 september met enige regel maat op zaterdagochtend in de Re- hobothschool in Barendrecht. Het repertoire van het christelijke koor is gevarieerd en bestaat naast kerkelijke muziek uit onder meer klassieke werken en Zuid-Afrikaan- se liederen. Voor de reis over ruinjl een jaar begint, staan nog een aarj tal concerten in Nederland op 11 programma. Ook wordt er eej opgenomen. Aanmelden voj Afrikakoor kan via telefoa mer 0172-484887. Nieuw wegdek Vlakebrug eind deze week gereed. door Harmen van der Werf vlake - Aan de Vlakebrug over het Kanaal door Zuid-Beveland wordt deze week de laatste hand gelegd. Wegwerkers zijn bezig vangrails te plaatsen tussen de autoweg en het fietspad. De belijning moet er nog op en dan is het werk zo goed als klaar. Volgens planning is eind de ze week de oplevering, bijna twee maanden later dan voorzien. „Het regenachtige weer, hé", verklaart één van de mannen die maandag ochtend op de Vlakebrug aan de slag is. Het wegdek op de Vlakebrug is he lemaal vervangen. Met name voor motorrijders dreigden gevaarlijke situaties. Asfaltlagen konden 'spon taan' los gaan laten. „Automobilis ten hoeven daar geen last van te hebben" volgens woordvoerder J. van Gorp van Rijkswaterstaat Zee land, „maar motorrijders wel. Die kunnen onderuit gaan. Dat willen we natuurlijk niet." Om met het nieuwe wegdek lang te kunnen doen, was het nodig het asfalt in elk geval niet met re gen zou worden aangebracht. Van Gorp: „Om het asfalt goed te laten hechten op het staal van de brug, mag de luchtvochtigheid niet te hoog zijn." Afgelopen zomer was nogal regenachtig. Het verklaart waarom de werkzaamheden aan de Vlakebrug zo enorm zijn uitge lopen. Ook de tweede brug over het Ka naal door Zuid-Beveland, de Post brug, wordt dit jaar nog onder han den genomen. De vervanging van het wegdek begint daar eind sep tember, begin oktober; dus in het vaak regenachtige najaar. Een me dewerker van Rijkswaterstaat geeft toe dat dit vragen om problemen is. „Het gaat om behoorlijk weers afhankelijk werk. )e loopt dan risi co op verlet. Maar we willen het niet langer uitstellen." Wegwerkers plaatsen vangrails tussen de autoweg en het fietspad van de Vlakebrug. foto Dirk-Jan Gjeltema Op de Postbrug is tijdens de werk- het beweegbare deel van de Post- zaamheden slechts één rijbaan be- brug. De brug kan dan niet wor- schikbaar. Van 16 oktober tot en den geopend voor hogere sche mer 23 oktober wordt gewerkt aan pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46