ir m competitie IfcvfflïSEA 11 Eindelijk: geld én een man Ben Affleck als regisseur Dansend op het graf Goed, fout of opportunist? Herinnering die vervaagt Zes karakters vormen de Award-jury roïek dan afkeer van oorlog oproepen. Dichter raken boek en film elkaar in de vra gen over schuld en boete. Zowel de lezer als de toeschouwer zal zich geconfron teerd voelen met de vraag: wat is het nut van een boetekleed als er niemand meer is die kan zeggen dat het je siert? Titel: Emmas Glück Regisseur: Sven Taddicken Boek: Emmas Glück (2003) van Claudia Schreiber In Duitsland is Emmas Glück al lang en breed, en met aardig wat succes, te zien ge weest. Nu kan Nederland volgen. De de buutfilm van regisseur Sven Taddicken, Mein Bruder der Vampir (2001), deed ook hier wat stof opwaaien vanwege een in- cestscène. Emmas Glück, dat al diverse prij zen heeft gewonnen, is minder controver sieel. Het gegeven is fraai. Max (Jürgen Vo gel), verkoper van tweedehands auto's, be seft terminaal ziek te zijn en besluit het er nog één keer van te nemen. Hij steelt geld van zijn werkgever en vlucht met een du re auto. Hij crasht echter. Varkensfokster Emma (Jördis Triebei) vindt hem, ontdekt de stapel bankbiljetten in de wagen en meent eindelijk in één klap het geluk te hebben gevonden: geld én een man. Wat de film betreft ten slotte nog: van het acteerwerk niks dan goeds. Titel: Atonement Regisseur: Joe Wright Boek: Atonement (2001) van Ian McE- wan, Ned. vertaling: Boetekleed (2002). Titel: Gone baby gone Regisseur: Ben Affleck Boek: Gone, baby, gone (1998, vertaald als Over mijn lijk) van Dennis Lehane Elke zichzelf respecterende acteur lijkt te genwoordig ook regie-aspiraties te heb ben. Ben Affleck heeft die nu ook verwe zenlijkt met Gone baby gone, die in het na jaar wereldwijd uitgaat en dus door nog maar weinig mensen is gezien. Het verhaal gaat over twee privé-detectives (rollen van Afflecks broer Casey en Michelle Mona- ghan) die de verdwijning van een klein meisje onderzoeken. De twee ontdekken al snel dat in deze zaak niets is wat het lijkt, waardoor ze uiteindelijk - in vele op zichten - grote risico's moeten nemen. Affleck deed voor zijn regiedebuut met succes een beroep op grote namen, zoals Ed Harris en Morgan Freeman, die in 2000 te gast was bij Film by the Sea. Een film in elk geval die nieuwsgierig maakt. Titel: La caja Regisseur: Juan Carlos Falcón Boek: Nos dejaron el muerto van Victor Ramirez Ben je een winnaar als je weduwe letter lijk op jouw graf danst met haar nieuwe echtgenoot? Over die vraag zou je als toe schouwers van mening kunnen verschil len na het zien van La caja. Lucio, inwoner van een klein dorpje op de Canarische Ei landen, bleek een tiran. Het verhaal begint met zijn overlijden. Zijn spel lijkt uitge speeld, maar opgebaard in zijn doodskist blijft Lucio nadrukkelijk aanwezig. Hij laat geen snikkende weduwe na. De getergde vrouw redt wat van haarzelf nog te redden valt met behulp van kapper, schoonheids specialiste en een nieuwe jurk. Zij voelt niks voor een dodewake. Lucio staat opge baard bij buurvrouw Isabel. Die grote doodskist kon immers niet door de deur van zijn eigen woning. De weduwe wil le ven. Bovendien moet die sluwe Lucio er gens in huis ook zijn geld hebben verstopt. Titel: I served the King of England Regisseur: Jiri Menzel Boek: Ik heb de Koning van Engeland be diend (2002) van Bohumil Hrabal Die kleine piccolo uit Praag wordt niet de maat genomen of hij 'goed of fout' was in de oorlog. Het verhaal geeft eerder mild in zicht in het opportunisme van deze kleine man met torenhoge ambities. Dat hij bij het najagen van zijn dromen vaak vergeet er principes op na te houden, lijkt eerder logisch dan verwijtbaar. De scène waarin hij door het portret van Hitier niet tot een erectie kan komen, verzacht al veel. De structuur van de film, een flashback op zijn leven als hij na vijftien jaar gevangenis weer vrijkomt, maakt dat je als toeschou wer deze man mild beoordeelt. Over 'goed of fout' mag de toeschouwer zelf oordelen. Jiri Menzel helpt daarbij met bijna terloop se details en het overvloeien van beelden, dat de lach opwekt en daarna pijn doet. Titel: Away from her Regisseur: Sarah Polley Boek: kort verhaal The bear came over the mountain van Alice Munro Een film die algemeen als indrukwekkend wordt ervaren. Dat is te danken aan de grootse acteerprestaties van met name Julie Christie, maar ook aan het verhaal op zich, dat thema's zoals ouder worden, lang zaam vervagende herinneringen en (de ge volgen van) de ziekte van Alzheimer inte ger belicht aan de hand van de demente rende Fiona. Als zij noodgedwongen in een tehuis wordt ondergebracht, zijn zij en haar man voor het eerst sinds meer dan veertig jaar huwelijk van elkaar geschei den. Away from her lijkt een van de voor naamste kandidaten voor de Film Litera tuurprijs en de kans is groot dat Sarah Pol- leys speelfilmdebuut als regisseur ook uit groeit tot een van de publieksfavorieten van het Vlissingse festival. Acteerprestaties, knap camerawerk, een aangrijpend verhaal, de verbinding tussen boek en film of juist de ervaring dat boek en film elk hun specifieke middelen heb ben een verhaal te vertellen. De zes juryle den zullen hun eigen criteria stellen. Rinus Ferdinandusse (Goes, 1931), sinds 2002 vaste juryvoorzit ter; bekend van het sati rische televisieprogram ma Zo is het toevallig ook nog eens keer, au teur van misdaadro mans, voormalig hoofd redacteur Vrij Neder land. Zijn boek Naakt over de schutting werd in 1973 verfilmd door Frans Weisz. Chiem van Hou- weninge (Den Haag, 1940), acteur, schrijver en producent. Hij kreeg de meeste bekendheid als (mede-)auteur van langlopende tv-series (leder zijn deel, Zeg's Aaa, Cassata, Oppas sen), won in 1968 de ANV-Visser Neerlandia prijs voor Pachacamac. Sylvia Kristel (Utrecht, 1952), ver wierf internationale be kendheid als ster van de Emanuelle films. Zij speelde in 2003 in de verfilming van het boek Lijmen/Het Been van Willem ElsschoL Haar autobiografie Naakt ver scheen in februari dit jaar in Nederland. Tessa de Loo (Bus- sum, 1946), debuteerde in 1983 met verhalen bundel De meisjes van de suikerwerkfabriek. De eerste roman Meander verscheen in 1986. Haar roman De Tweeling werd in 2002 verfilmd door Ben Sombogaart. In 2001 verfilmde Tim Oliehoek al Isabelle. Peter van Straaten (Arnhem, 1935), car toonist, striptekenaar, schrijver. Hij verzorgt o.m. de dagelijkse teke ning in de PZC. Pieter Verhoeff maakte de ge dramatiseerde docu mentaire Een gelukkige hand over Van Straaten met scènes over Agnes uit diens verhalenserie. Alex van Warmerdam (Haarlem, 1952), ac teur, regisseur, schrij ver, schilder en vormge ver. Hij was medeop richter van Orkater en samen met zijn broer Marc van De Mexicaan se Hond. Hij regisseerde onder meer Abel, Noor derlingen, De lurk, Grimm en Ober. Een vakjury beoordeelt welke boekverfllming de Film en Literatuur Award krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33