Film en literatui 10 Haal mijn hersenen weg Alle verloven ingetrokken Herkansing voor Koltai Kennistest voor ware cinefielen Het is een van de succesnummers van het festival: de Preview Movie Quiz. Deze wordt dit jaar voor de derde keer gehouden en opnieuw ge presenteerd door Jac. Goderie en René Mioch. Deze kennistest voor cinefielen is op gezet als een soort Triviant. Er zijn acht ronden, waarin vragen worden gesteld, film- en muziekfragmenten gedraaid en foto's getoond. Belang stellenden kunnen individueel mee doen of met een team van maximaal vijf personen. Opgave is mogelijk via de website van het festival www.filmbythesea.nl De quiz vindt plaats op zondag 16 september in de Delta Concerthal. Aanvang: t9.30 uur. Negen boekverfilmingen, negen auteurs, negen cineasten, legio keuzemogelijkheden, zes juryleden. Zoveel hoofden, zoveel zinnen, zoveel voorkeuren. Zoveel discussie? Eén competitie om de Film Literatuur Award. Eén winnaar! De kandidaten voorgesteld. door Ali Pankow Atonement van Joe Wright opent maandag 17 september het Film- Literatuurpro gramma van Film by the Sea. Uitgangspunt voor hem was zich strikt aan het bronmateriaal, de ro man van Ian McEwan te houden. Met ac teurs als Keira Knigthly Pride Prejudice, Pirates of the CaribbeanJames McAvon en Vanessa Redgrave mogen de verwach tingen hoog zijn. De harde klappen waarmee de toetsen van de oude Corona-typemachine de letters in het papier slaan, wekken al wat huivering. Wie Boetekleed heeft gelezen, weet wat er komen gaat. Tenminste voor wat betreft de essentie het verhaal: Briony, een 13-ja- rig meisje, beschuldigt op basis van een le vendige verbeelding en enkele misverstan den Robbie, minnaar van haar zuster, van een misdrijf Zij verandert daarmee op dra matische wijze de levensloop van alle be trokkenen. Naar hóe het verhaal verteld wordt, zou de lezer echter wel eens extra nieuwsgierig kunnen zijn. Wat zou de cineast doen met die opmerkelijke structuur van dit boek bij voorbeeld? Het eerste deel van Boetekleed bestaat uit korte, genummerde hoofdstuk ken. Deel twee is een lang stuk gezien van uit de beleving van Robbie en deel drie wordt weer vanuit Briony's perspectief ge presenteerd. De epiloog zet het hele ver haal weer op zijn kop en zadelt de lezer op met de vraag wat waarheid is en wat fictie. Joe Wright creëert met de harde klappen van de typemachine niet alleen direct een beladen sfeer, maar ook een tijdsbeeld. Het verhaal begint in de zomer van 1935. Dit deel speelt zich afin en rond Huize Tal lis in Surrey. De filmmaker lijkt haast te hebben. Veel informatie en sfeertekening die McEwan, soms in wel erg veel bijzin nen en lange uitweidingen verpakt, blijft in de film achterwege. Zo ook de fraaie mo- Titel: Opium Regisseur: Janos Szasz Boek: dagboek Géza Csath Beklemmende Hongaarse film over de aan opium verslaafde dr. Brenner, die aan de slag gaat in een psychiatrische kliniek waar middeleeuwse behandelmethodes worden gehanteerd. Een van de patiënten is Gizel- la, die op manische wijze aan het schrijven is geslagen. Haar schrijftalent maakt Bren ner, die zelf een dagboek bijhoudt, afgun stig. Geleidelijk raakt hij geobsedeerd door haar. Zij heeft maar één wens, die ze regel matig herhaalt. „Haal mijn hersenen weg. Het kwaad vernietigt mij van binnen uit." De situatie escaleert als Gizella wordt ver boden nog langer te schrijven. Opium maakt indruk door de intense wijze waarop Kirsti Stubo Gizella speelt en door de mensonterende situatie in de kliniek, waar patiënten ten einde raad zelfs scheer mesjes opeten. James McAvoy speelt de rol van Robbie Turner in Atonement. nologue intérieur van Emily Tallis, de moe der, in de film vertolkt door Harriët Wal ter in een ietwat karikaturaal rolletje. McE wan biedt met dit boek meer dan een ver haal over schuld en boetedoening. Hij geeft ook een visie op het schrijverschap. En misschien is op dit vlak ook geen ver- Titel: Border post Regisseur: Rajko Grlic Boek: Nista nas ne smije iznenaditi (Niets kan ons verrassen) van Ante Tomic. De Kroatische regisseur Rajko Grlic en fes tivaldirecteur Leo Hannewijk van Film by the Sea zijn goede bekenden van elkaar, maar dat was zeker niet de voornaamste re den om Border post te selecteren voor de competitie, want het is een amusante, om niet te zeggen hilarische 'oorlogsfilm'. Al leen al het gegeven is geestig: een comman dant van een Joegoslavische grenspost houdt de bezetting drie weken lang op oor logssterkte - alle verloven zijn ingetrokken - vanwege zogenaamde Albanese dreiging. De werkelijke reden is dat hij niet wil dat zijn vrouw ontdekt dat hij syfilis heeft op gelopen bij een buitenechtelijke affaire. Een onderhoudende film, die ondanks het wat sentimentele einde, wel eens voor een verrassing kan zorgen. strengeling mogelijk tussen schrijven en verbeelden. Tijdgebrek lijkt daarin even eens een rol te spelen. Waar het boek de waanzin van de aanhoudende, maar sub tiel beschreven oorlogsellende doet erva ren, biedt de film snelle en bombastische beelden die eerder bewondering voor he- Titel: Evening Regisseur: Lajos Koltai Boek: Evening (1999) van Susan Minot Twee jaar geleden zou de Hongaarse regis seur Lajos Koltai Film by the Sea bezoe ken, maar hij reisde door naar huis toen hij - naar eigen zeggen - op Schiphol nie mand aantrof Destijds was zijn zware maar vooral indrukwekkende film Fateless in de competitie opgenomen. Dit jaar wordt Koltai, vooral bekend als camera man van Istvan Szabó, andermaal in Vlis- singen verwacht en maakt hij opnieuw kans op de Vlissingse prijs, met zijn twee de film als regisseur: Evening. Deze keer draait alles om de relatie tussen een moe der en haar dochters. Wanneer Ann op haar sterfbed ligt, wordt duidelijk dat ze ja renlang een groot geheim verborgen heeft gehouden. Evening wordt door vrouwelij ke kijkers opvallend hoger gewaardeerd dan door mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32