De woonkamer als crisiscentrum Sir Ben Kingsley is meer dan Gandhi Film van DiCaprio eerst in Vlissingen Wie Ben Kingsley zegt, zegt bijna au tomatisch Gandhi (1982), want het is die rol in Richard Attenboroughs film die hem - nu pre cies een kwart eeuw geleden - mondi ale faam én een Oscar bezorgde. Sindsdien was Kingsley (1943; Britse, Indiase, joodse en Afrikaanse wor tels), in tientallen films te zien, maar de variatie in genres en rollen (van good guy tot bad guywas net zo groot als het succes dat ermee werd behaald, waardoor regelmatig open lijk is getwijfeld aan zijn vermogen om de juiste films te kiezen. Als er geen kink in de kabel komt, kan Film by the Sea voor het eerst sinds jaren weer een buitenlandse acteur met sterrenstatus verwelkomen. Het is Ben Kingsley. Sir Ben Kingsley, want sinds hij in 2001 werd geridderd draagt hij zijn titel met trots. door Rolf Bosboom Hoogte- en dieptepunten wisselen el kaar sinds begin jaren tachtig af In die eerste categorie hoort onder meer Bugsy (1991) thuis, maar zeker Spiel bergs Schindler's list, waarin Kingsley de rol van Itzhak Stern (de bedrijfslei der van Schindlers fabriek) voor zijn rekening nam. De laatste jaren drukte hij zijn stem pel op een aantal uitstekende films, zoals Sexy beast (2001), de literatuur verfilming House of sand and fog (2003) - beide keren genomineerd voor een Oscar - en Roman Polan- ski's Oliver Twist. Film by the Sea heeft twee Kingsley-films in het pro gramma opgenomen. Behalve - uiter aard - Gandhi is dat de nieuwe pro ductie You kill me van regisseur John Fahl, een heuse maffiakomedie. Kings ley speelt Frank Falencyk, een huur moordenaar met een drankprobleem. Vlak na de aanslagen van 11 september trok de Amerikaanse journalist Daniel Pearl naar Pakistan. Een halfjaar later was hij dood: door extremisten ontvoerd en vermoord. Mariane Pearl, zijn Franse weduwe, schreef een boek over haar maanden van martelende onzekerheid en A mighty heart werd een bestseller. door Hetty van Rooij In de handen van Michael Win- terbottom, die met The road to Guantanamo al eerder een film over de gevolgen van terroris me afleverde, werd A mighty heart een sobere film. Maar het is al lerminst een bescheiden productie; er werken twee van 's werelds grootste sterren aan mee. Producent Brad Pitt gaf de hoofdrol aan zijn vrouw Ange lina Jolie die Mariane Pearl speelt, compleet met donkere huid, zwarte krulletje en een Frans-Cubaans ac cent. Alleen al door Jolies aanwezig heid is A mighty heart een potentiële kaskraker. En dat riep bij de première van de film in Cannes vragen op. Is de gruwelijke moord op Pearl, nog maar vijf jaar geleden, wel een ge schikt onderwerp voor een sterren film? Maar ook: is het bescheiden ac teertalent van Angelina Jolie bestand tegen zo'n veeleisende en dramati sche rol? In A mighty heart is Jolies sterrensta tus nadrukkelijk ondergeschikt aan het verhaal. Michael Winterbottom slaagt erin om Jolie haar plaats te ge ven tussen de anderen door regelma tig Jolies achterhoofd in beeld te brengen en spaarzaam te zijn met clo se-ups van haar overbekende gezicht. En als Mariane Pearl verneemt dat haar echtgenoot dood is, blijft de ca mera respectvol op afstand. A mighty heart volgt het relaas van Mariane Pearl, en dus concentreert de film zich op de weken waarin zij The nth hour, de film over klimaatver andering die op initiatief van acteur Leonardo DiCaprio is gemaakt, be leeft donderdag 20 september haar Nederlandse première tijdens Film by the Sea. Met hulp van prominente wetenschappers, denkers en activis ten schetst DiCaprio de belangrijkste bedreigingen voor het voortbestaan van de aarde, maar ook oplossingen. De première is om 11.00 uur. Na af loop, om 13.30 uur, is er een forumdis cussie waaraan onder anderen kop stukken van Greenpeace, Milieude fensie en het Wereld Natuur Fonds deelnemen. The nth hour wordt ook donderdagavond en op de afsluiten de zondag vertoond. rviigcima juiic ais iviaiiauc rcoii 111 ai miyiiiy fleurt. thuis in Karachi vergeefs op Daniel wacht. Haar woonkamer wordt een crisiscentrum van waaruit de zoek tocht wordt gecoördineerd en uitge voerd. Winterbottom registreert dat in een soort semi-documentaire stijl waarin elk doodlopend spoor en elke vergeefse ondervraging nauwkeurig wordt vastgelegd. Het huis van Mariane is het oog van de orkaan. Buiten raast de media storm rond de verdwijning van Pearl, en buiten raast ook het chaotische, onoverzichtelijke, vijandige Karachi dat Daniel lijkt te hebben verzwol gen. Tijdens de zoektocht heeft; de kij ker niet meer informatie dan de de mensen in Marianes crisiscentrum. Behalve dan die ene, alles beheersen de, hartverscheurende voorkennis die de hele film overschaduwt: Daniel Pearl komt nooit meer terug. foto T. Mugal/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31