Jonge filmmakers meten hun talent De geheimen van het geheugen in beeld 7 Film by the Sea en Stichting Juister bieden jonge filmamateurs de kans hun talent te meten in Shorts at Sea, onderdeel van FilmXperience: een dag voor alle filmliefhebbers van 16 tot 26 jaar. door Ali Pankow Stichting Juister stimuleert jongeren in Zeeland hun en thousiasme voor film te in vesteren in het maken van eigen producties. Shorts at Sea toont zaterdag 15 september van af 16.00 uur de twaalf beste inzendin gen: korte films van een tot tien mi nuten. „Wij selecteren op inhoud", zegt Dirk de Kam van Juister. Slechte of perfec te techniek zegt niks over het fantasie rijke talent voor het maken van fictie verhalen van de aankomend profes sionele cineast of de bezielde ama teur. Beiden zijn welkom voor deelna me aan deze competitie voor korte fic tieverhalen. Welke inzending wordt gehonoreerd met de 'Gouden Short' is aan de jury, met onder anderen filmmaker Erik de Bruyn en actrice Georgina Verbaan. Juister is in 2001 opgericht. De eerste lichting - drie jonge cineasten uit Zee land - die onder aanmoediging van deze stichting naar de filmacademie gingen, is net afgestudeerd. Gezien de gretigheid voor deelname aan Shorts at Sea, verwacht De Kam een gestage groei van het aantal jonge talenten de komende jaren. Overigens is dat niet het ultieme doel. De amateurfilmma- kers worden met evenveel enthousias me gestimuleerd de lat hoog te leg gen. Shorts at Sea geldt als start voor het nieuwe seizoen. Daarna volgen door het jaar heen meerdere competi ties: een wedstrijd specifiek voor film studenten, een docu-editie en een wedstrijd voor experimentele inzen dingen. De vertoning van de twaalf korte films tijdens Film by the Sea is onder deel van FilmXperience: de festival dag voor iedereen tussen 16 en 26 jaar die 'iets met film' heeft. Dat 'iets' houdt dan wel meer in dan alleen on deruitgezakt genieten van de films van anderen. Wat te denken bijvoor beeld van een kroeggevecht, geschept worden door een auto of een sprong door een brandend venster? Niet echt, maar door de stuntman zo echt mogelijk neergezet. Hoe dat in zijn werk gaat, is te ervaren tijdens de workshop van een professioneel stuntteam. Maar er zijn meer mogelijkheden, zo als workshops acteren voor begin ners, soapacteren, improviseren of zo geheten method acting waar groot meesters als Paul Newman, Al Pacino en Dustin Hoffman befaamd mee zijn geworden. Cineast Erik de Bruyn komt niet al leen naar Vlissingen om als jurylid een oordeel te vellen, hij geeft tijdens FilmXperience ook een masterclass re- giseren. Jongeren die bewondering koesteren voor bekende acteurs en ac trices, maar zelf liever achter de scher men actief zijn, kunnen terecht bij de workshop van Arthur Vriends. Deze bekende visagist leert de deelnemers de basistechnieken van het grimeren en vertelt alles over verschillende kap sels en over uitgesproken te werk gaan binnen zijn vak. Wie dolgraag eens geselecteerd zou worden om mee te doen in een live soap of comedy maakt kans die erva ring op te doen bij FilmXperience. Be langstellenden kunnen zich tijdens deze dag inschrijven bij een castingbu reau, maar ook kunnen ze ter plekke al ervaren hoe het toegaat bij zo'n cas ting. FilmXperience biedt jongeren de mogelijkheid auditie te doen bij be kende acteurs en regisseurs als Michiel de Jong, Erik de Bruyn, Geor gina Verbaan, Carolien Spoor, Peggy Vrijens en Nadja Hüpscher. Uit die audities worden twintig acteurs en ac trices gekozen die mee mogen doen met de eindauditie. „De finalisten krijgen als opdracht een geïmproviseerde dialoog te voe ren op basis van een geschetste situa tie", zegt coördinator Pim van den Berge van de FilmXperience. De twee winnaars krijgen een rol in een Ne derlandse speelfilm. De acteurs en re gisseurs die jureren bij deze auditie- rondes schuiven 's middags om 14.30 uur ook aan voor een talkshow onder leiding van presentator en filmken ner René Mioch. De BN'ers vertellen hoe zij het ervaren bekend te zijn en hoe ze daarmee omgaan. De film Butterfly on a wheel van Mike Barker met in de hoofdrollen Pierce Brosnan, Maria Bello en Gerard But ler is uitverkoren voor de zogeheten spijkerbroekenpremière om 21.00 uur. Het verhaal gaat over reclame man Neil Warner. Hij is samen met zijn vrouw Abby onderweg naar het buitenhuis van zijn baas. Hij denkt promotie te krijgen. Neil en Abby ver liezen echter plotseling de controle over hun leven als een koele, bereken de sociopaat hen onder schot neemt. FilmXperience wordt besloten met een optreden van VanVelzen. Waarom worden krenkingen altijd met onuitwisbare inkt beschreven? Volgens Douwe Draaisma, hoogleraar psychologie, behoort het antwoord tot de geheimen van 'het geheugen', een van de thema's van Film by the Sea 2007. door Ali Pankow Niet alleen jongeren, ook ouderen krijgen een spe cifieke plaats binnen het filmfestival. Met de nadruk op vitaal oud, dat wel. Films als Bonneville van Chri stopher N. Rowley en Memory for Max, Claire, Ida and company van Al lan King passen daar perfect in. Ook Marjan Berk en Remco Campert, gas- ten tijdens de talkshow over de wer king van het geheugen, behoren tot de groep van vitale ouderen. Samen met de wetenschappers Douwe Draaisma en Christine van Broeckho- ven schuiven deze twee auteurs aan tafel voor 'Variété aan Zee', dinsdag 18 september vanaf 21.30 uur in het Michiel de Ruyter paviljoen. Het ge sprek staat onder leiding van Connie Palmen. Draaisma beschrijft het geheugen als raadselachtig fenomeen van de men selijke geest in zijn boek Waarom het leven sneller gaat als je ouder wordt. Het deel van het geheugen waar de mens zijn persoonlijke lotgevallen in opslaat, geldt als het 'autobiografische geheugen'. „Het is een dagboek en een vergeetboek tegelijk. Het is alsof je de aantekeningen van je leven door een ongezeglijke notulist laat maken die er zijn eigen interesses op nahoudt. Die minutieus vastlegt wat je liever was vergeten en bij de glo rieuze momenten doet alsof hij ijve rig aan het schrijven is, maar heime lijk allang de dop op de pen heeft ge schroefd", aldus Draaisma. Professor Christine van Broeckhoven behoort tot de top van de Vlaamse wetenschappers. Zeker voor trouwe kijkers van het televisieprogramma Zomergasten is zij geen onbekende meer. Van Broeckhoven is een inter nationale autoriteit in het onderzoek naar Alzheimer-dementie. De herse nen zijn haar geliefkoosd onderzoeks domein. Alzheimer-dementie is vol gens haar het ergste wat een mens kan overkomen. Een mens verliest niet alleen zijn geheugen, maar ook persoonlijkheid en ziel. Allan King schetst in zijn documentaire Memo ry.... een ander beeld van dementie. Bewoners van een joods verzorgings huis in Toronto deelden vier maan den lang hun dagelijks leven met drie filmmakers. Spontaan en zonder eni ge regie uiten ze op intense wijze hun gevoelens. Als smaakmaker voorafgaand aan de talkshow draait Away from her. Deze productie van Sarah Polley is een ver filming van The bear came over the mountain van Alice Munro en doet mee in de film- en literatuur competi tie. Away from her, met een sinds Doc tor Zhivago uiteraard oudere maar nog immer elegante Julie Christie, ver haalt over Fiona. Wegens de ziekte van Alzheimer kan zij niet meer thuis blijven bij haar man Grant. Zij wordt opgenomen in een rusthuis en wordt daar verliefd een andere patiënt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29