Festival zijn rol eist op 3 5 9 10 13 15 19 BtM^iaSpA Concerthal en twee paviljoens COLOFON ^1 M val een nadrukkelijk accent op acteurs die ook zijn gaan regisseren, op films over mensenrechten en op de Hon gaarse cinema. Aanraders genoeg, zegt Hannewijk. „Medusot is mijn persoon lijke favoriet, maar ook bijvoorbeeld Away from her, Atonement, The year my parents went on vacation, Driving lessons, White palms, Trade ('die móet je gezien hebben') en A mighty heart." Er zijn niet alleen veel films om naar uit te zien, maar ook bijvoorbeeld de talkshows, die - met als nieuw etiket Variété aan Zee - nog steviger worden neergezet: meer variatie, meer wisse lende presentatoren. De gasten zijn niet de minste: veel regisseurs die meedingen in de competitie, maar ook bijvoorbeeld Jane Birkin en de Duitse regisseur Volker Schlöndorff, die de Lifetime Achievement Award ontvangt. De meeste aandacht zal toch uitgaan naar Sir Ben Kingsley. „We hebben geweldige regisseurs hier gehad, maar zo'n belangrijk ac teur spreekt ook het grote publiek aan, want iedereen kent Gandhi. Vorig jaar trok het festival 39.400 be zoekers, een record. Of dat weer ver broken wordt, is de vraag. Het aantal schoolvoorstellingen is bewust terug gebracht (6000 leerlingen minder) om overdag meer keuze te bieden aan de echte festivalganger. Hannewijk: „Maar als je het Blof-effect meere kent, dan verwacht ik dat we toch over de 40.000 komen." Dankzij een extra bijdrage van de pro vincie, fondsen die wat meer geven, hogere recettes en trouwe sponsors is de begroting dit jaar opgelopen tot on geveer 8,5 ton. Volgend jaar wacht de tiende editie van het festival. Dat moet iets bijzonders worden, vindt Hannewijk. „We zijn er nu al plan nen voor aan het ontwikkelen. Daar voor is het belangrijk dat we in elk ge val de inkomsten op het niveau van dit jaar houden. Anders hebben we te vroeg gepiekt." Overzie het programma en de conclusie is snel getrokken: Film by the Sea beleeft een van de fraaiste edities van de laatste jaren. Voor de trouwe bezoeker wordt het steeds lastiger om in het aanbod keuzes te maken. En zo hoort het op een festival ook, vindt artistiek directeur Leo Hannewijk. door Rolf Bosboom Met alleen al de ope ning, de première van de Blof-film Een ma nier om thuis te komen - Umoja live, weet het festival zich verzekerd van landelijke aandacht en vele Bekende Nederlan ders op de rode loper. Dat een groot aantal Umoja-vrienden ook naar Vlis- singen komt, staat al bij voorbaat ga rant voor een aantal bijzondere en hoogwaardige concerten. Het is een ideale combinatie, Blof en Film by the Sea, vindt Hannewijk, maar tegelijkertijd is er zo veel meer. In menig opzicht heeft het festival weer een stap vootuit kunnen zetten. „Je ziet dat het elk jaar volwassener wordt. We worden steeds meer geres pecteerd in het buitenland, waardoor we meer films naar Vlissingen kun nen halen die nog niet in Nederland te zien zijn, zoals Armin en Las vidas posibles. We zijn weer wat gestegen in de rangorde van internationale film festivals. Tot nu toe kenden ze in het buitenland alleen Rotterdam. Geleide lijk eisen wij ook onze rol op." Het programma telt zo'n tachtig titels, met grote films zoals Atonement, The uth hour en A mighty heart, maar ook talloze nog voor Nederland verborgen parels. Opvallend is het grote aandeel jonge regisseurs. Verder legt het festi- Het festival beschikt dit jaar over maar liefst drie grote 'tenten' waar concerten, talkshows en andere bij eenkomsten worden gehouden. Op het parkeerterrein naast de Edah ver rijst een grote tent met een capaciteit van 900 (zittend) of 1500 (staand) mensen. Deze wordt de Delta Con certhal genoemd. Bij bioscoop Cine City zelf komen twee paviljoens te staan. De grootste van de twee (capaciteit: 300 mensen) heet het Michiel de Ruyter Pavil joen; de kleinere (ongeveer 200 per sonen) wordt het Fons Rademakers Paviljoen genoemd. Blof op het witte doek Festival bekroont regisseur Schlöndorff Andere Angelina Jolie in a Mighty Heart Film en literatuur in competitie De jury stelt zich voor De festivalfilms op alfabet Alle films per dag Internationaal filmfestival Film by the Sea 14 t/m 23 september Cinecity, Spuikomweg 5 4381 LZ Vlissingen Kaartverkoop: Reserveren via inter net: www.filmbythesea.nl of www.cinecity.nl; telefonisch: 0900-CINECITY/0900-24632489 (0.45 per min.) en bij kassa's Cine- City: De Drukkery, Markt 51 Mid delburg (0118-886870, uitslui tend info, geen reserveringen) en Biblioservicebus, zie www.biblio- servicebus.nl Prijzen: Een kaartje kost €8, de Grenzeloos Kijken-pas (€12) geeft 50 procent korting op alle regulie re festivalvoorstellingen tot 18 uur. Verdere info: www.filmbythe- sea.nl foto voorpagina: Keira Knightley in de film Atonement Deze bijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant Vormgeving: Nourdin Kouch en Sander van der Bijl Eindredactie: Rolf Bosboom en Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24