PZC Dinsdag 4 september 2007 1 5 Uitwateringssluis met gemaal bij Cadzand-Bad. foto Peter Nicolai ader voor de Vlaamse polders tus sen Isabellahaven en Zeebrugge. Gescheiden door een klep bij Sint-Laureins watert eenderde van het gebied af via de Braakman en tweederde via Zeebrugge. Kan de uitwateringssluis bij Zeebrugge het wateraanbod niet aan, dan gaat ook dat water vanaf Sint-Lau- reins naar Zeeuws-Vlaanderen, richting Braakman. Dat komt dan bovenop het reguliere polderwater dat door de Isabellasluis bij Boek- houte naar de Braakman gaat. Van daar dat de Vlamingen graag veilig willen stellen dat ze door de 'nood uitgang' voldoende water kwijt kunnen. Ongeveer 25.000 Vlaamse hectares wateren door Zeeuws-Vlaanderen af Van de Straat vindt dat 'best veel', gezien de oppervlakte van 70.000 hectare voor de hele regio zelf Hij maakt duidelijk dat het kanaal Terneuzen-Gent niet in beeld is voor afvoer. Dat heeft te maken met het hoge kanaalpeil van 213 centimeter +NAP. Zeeuws-Vlaanderen heeft overi gens niet alleen last van het over tollige water van de Zuiderburen. Verschillende polders rond de Braakman worden 's zomers via opvoergemaaltjes van Vlaams wa ter voorzien. Verder wordt water uit een aantal hoger gelegen Vlaamse polders opgevangen bij Boekhoute en door waterbedrijf Evides via een ondergrondse lei ding en een open kanaaltje, even wijdig aan het Isabellakanaal, naar grote spaarbekkens in de Braak man gevoerd. Daar wordt het ge bruikt om er industriewater van te maken. Ook bij Sint-lansteen vangt Evides afstromend Vlaams polderwater op. In Zeeuws-Vlaanderen zijn tien grote en kleinere afwateringsgebieden te onderscheiden. Hedwigepolder, 300 hectare; lozing via een uitwateringssluis. Paal, 8900 hectare, inclusief Hulst en Groot-Eiland; lozing via een gemaal met rechte koker door de dijk. Kop van Ossenisse tot even boven Hulst, 8900 hectare; lozing via gemaal Campen. Land van Axel, 20.300 hectare; lozing via uitwateringssluis en gemaal Othene. Door de Moerspuise watergang watert er ook Vlaams gebied op af Afwatering in Zeeuws-Vlaanderen De Zeeuws-Vlaamse waterlopen, sluizen en gemalen moeten aangepast worden Gemaal en om in de toekomst ook droge voeten te houden. Noordzee Westelijke rijkswaterleiding mondt via kanaal Gent-Terneuzen uit in Westerschelde Paal Zeebrugge Uitwateringssluis I 1 Gemaal p Hedwigepolder f v Nieuw-hpmen Gemaal I Campen Westelijke rijkswaterleiding langs het kanaal Terneuzen-Gent, 1600 hectare; met een afwatering op de Westerschelde in de kanaalmonding. Braakman, 23.000 hectare; het grootste afwateringsgebied met een uitwateringssluis ter hoogte van Dow en straks ook een gemaal. Bij de Lovenpolder is een onderbemaling aangebracht. Nol 7, voor het gebied boven Biervliet, 6700 hectare; lozing via een uitwateringssluis. Bij extreme waterafvoer gaat via sluis bij Sint-Laureins extra water door Isabellakanaal naar Braakmankreek. Afvoer via Vlaams gebied j naar Braakman I Zelzate Hulst Door Moerspuise watergang loost Vlaams gebied water richting Axel Door de Passageule verbonden met het gemaal Cadzand. In de zomer loopt de afwatering via dat gemaal. Nummer Een, gebied Schoondijke en Oostburg, 4000 hectare; lozing via een gemaal. Nieuwe Sluis, westen van Breskens, Groede en Nieuwvliet, 4600 hectare; lozing via een gemaal. PZC Rolant Quist Cadzand, omgeving Sluis, Aardenburg, 13.800 hectare; lozing via een gemaal met een uitwateringssluis ernaast. Bij Nieuw-Namen (Prosperpolder) gaat wat Zeeuws polderwater naar Vlaanderen en het gebied tussen Philippine en Zandstraat loost eerst in een Vlaamse watergang, die uiteindelijk weer naar de Braakmankreek stroomt. NAMEN De Roosentuyll Op de neus van het eiland Tholen, helemaal aan de west kant dus, ligt Stavenisse. Een oud dorp, het wordt al ge noemd in 1341, kwetsbaar ge legen aan diep en soms zeer woelig water. Eeuwenlang was het kasteel van Stavenis se woonplaats van een ver maard geslacht: Van Tuyll van Serooskerken. Een oude adellijke familie, oorspronke lijk uit de buurt van Deil in Gelderland, maar al in de middeleeuwen uitgeweken naar Zeeland. Eerst naar Schouwen, vandaar de naam heren van het (Schouwse) Serooskerke, toen naar Tho len en Zuid-Beveland (Maal stede in Kapelle). In Stavenisse hadden zij een magnifiek kasteel en veel grond. Vlak bij hun kasteel was hun huis- en jachtboerde- rij. Die stond er al in 1650 en wordt soms het hof van Serooskerke genoemd. Een af beelding van de oude hoeve is opgespoord in Velsen (Noord-Holland). Die boerde rij staat er nog. Weliswaar met een nieuwe schuur uit 1850 (die zware waterschade opliep in 1953), maar de oude zeventiende-eeuwse gebinten zijn grotendeels hergebruikt. Het oude huis, dat vroeger los stond van de gepotdeksel- de en geteerde schuur met zijn rieten dak, staat nu vast aan de nieuwe schuur. Er zijn 'nieuwe' ramen in het huis, nieuwe dakkapellen en een aangebouwde keuken - alle maal van omstreeks honderd jaar geleden - maar bij goed kijken zie je het magnifieke oude vlechtwerk in de ijsselsteentjes van de eindge vel. De achterkant van het huis met vloeddeur en levens boom en vele muurankers is duidelijk als zeventien- de-eeuws herkenbaar. De nieuwe eigenaars, Anne- mieke en Tom Buys, zijn met veel liefde en respect al enige jaren bezig met de broodnodi ge restauratie van gebouwen en erf Stukje bij beetje krijgt de hoeve zijn oude glorie te rug, met de nieuwe maar mooie historiserende naam 'De Roosentuyll'. Verwijzend naar oude eigenaars en heden daagse hobby's. Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15