Buitengebied Droge voeten in Zeeuws-Vlaanderen '■fjRr t 1 4 I Dinsdag 4 september 2007 PZC Zeeuws-Vlaanderen is een landje apart. Dat vin den de Zeeuws-Vlamingen in elk geval zelf. Wat daar ook van waar mag zijn, feit is dat de regio als het gaat om de waterhuishouding een bij zondere plaats inneemt. Het is uitgestrekt ge bied met vele kreken en waterlopen, getekend door stormvloeden en (militaire) inundaties. Dan moet er ook nog afstromend polderwater uit Vlaanderen worden opgevangen. Dat is ooit zo afgesproken in een Tractaat uit 1843. door Rinus Antonisse Maar liefst tien verschil lende afwateringsgebie- den zijn er in Zeeuws-Vlaanderen te onderscheiden. Dan is het kanaal Terneuzen-Gent niet meegere kend; dat staat min of meer los van de reguliere waterhuishou ding. AI die afwateringsgebieden monden uiteindelijk ergens uit in de Westerschelde of de Noordzee. Een op het eerste gezicht ingewik keld stelsel van sloten en leidingen zorgt ervoor dat de boeren hun werk kunnen doen zonder dat de gewassen voortdurend in het wa ter staan en dat de burgers in stad en dorp droge voeten houden. Met de klimaatverandering - droge periodes afgewisseld met veel en hevige regen - is dat minder van zelfsprekend dan het lijkt. „Als je de systemen doorrekent, dan voldoen die niet aan de nor men van Waterbeheer 21ste eeuw", meldt provinciaal mede werker André van de Straat. „Bij de verwachte toename van regen val is niet alle water goed te ver werken. Je krijgt dus wateroverlast. Het waterschap Zeeuws-Vlaande ren is verantwoordelijk voor aan passingen." De provincie heeft onlangs een zo genoemde watersysteemanalyse uitgevoerd. Die is met name ge richt op het Braakmangebied, een «r JPm Maatregelen zijn nodig om wateroverlast te voorkomen. foto Peter Nicolai van de grootste afwateringszones. Daar komt water van 23.000 hecta re aan, waarvan 18.000 hectare uit Vlaamse polders. De analyse is uitgevoerd met het oog op het instellen van een vast waterpeil in de grote Braakman kreek, het hele jaar een peil rond 40 centimeter -NAP. Dat is al het huidige zomerpeil, maar in de win ter wordt het nu nog verlaagd naar 90 centimeter -NAP. De schomme lingen zijn niet bevorderlijk voor de waterkwaliteit en de natuur waarden en de komende Europese Kaderrichtlijn Water verplicht daar wat aan te doen. Volgens Van de Straat blijkt uit de analyse dat het aantal keren dat wateroverlast optreedt, nauwelijks wordt beïnvloed door invoering van een vast peil. Of dat onder in vloed van de klimaatverandering in de toekomst zo blijft, is de vraag. Ook zijn de Vlamingen niet zo gecharmeerd van een vast peil; ze vrezen dat ze hun water minder vlot kwijt kunnen. Om daaraan tegemoet te komen is besloten tot bouw van een gemaal, dat zonodig de taak van de be staande uitwateringssluis over neemt (ter hoogte van poort drie van Dow Benelux). Kosten 2,4 mil joen euro en in oktober kan het nieuwe gemaal officieel in gebruik worden genomen. Het wachten is nu op de procedure voor peilaan- passing. De provincie hoopt dat het water schap er snel mee komt. Ton Mout- on van het waterschap geeft aan dat het voorstel voor peilaanpas- sing volgend jaar in de planning zit. „Tenzij dat doorkruist wordt door de plannen voor natuurher- stel Westerschelde." Daarin is spra ke van het verzilten van natuurge bied Braakman-Noord door invoe ring van een gedempt getij. Van de Straat vertelt dat ook de Vlamingen druk doende zijn met aanpassingen van de waterhuis houding. Afgelopen jaren was in verschillende gebieden sprake van wateroverlast na overvloedige re genval. Met name de afvoer rich ting Noordzee via Zeebrugge geeft problemen. Er kan onvoldoende water weg doordat het Leopoldka- naal in het Zeebrugse havengebied is verworden tot een nauwe koker. Dat Leopoldkanaal is dé afvoer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14