10 Dinsdag 4 september 2007 PZC Van melkplas De Nederlandse landbouw boert beter dan in jaren het geval was. Wereldwijd stijgen de prijzen, vooral van graan en melk, geholpen door de nieuwe welvaart in China en India en de opkomst van biobrandstof. Toch waakt agrarisch Nederland voor al te veel optimisme. door Joep Trommelen foto ANP, bewerking Ronald Visser Regt gaat het goed met plantaardi ge producten en melk. Al staat daar volgens het Landbouw Econo misch Instituut tegenover dat de hogere melkprijs teniet wordt ge daan door de eveneens gestegen voerprijzen, waardoor de opbreng sten in de melkveehouderij in het tweede kwartaal van dit jaar het zelfde zijn gebleven. „En het is geen publiek geheim dat er steeds minder boeren over blijven, bij een gelijke output aan productie. Die laten groeien zal niet meevallen met de ruimte die daarvoor in Nederland beschik baar is." Zowel letterlijk al figuurlijk, legt hij uit. „Er gelden immers steeds strengere milieuregels en Europese wetgeving op het gebied van mest en dierenwelzijn. Dat stelt grenzen aan de productie. Een ontwikke ling die je niet tegenhoudt. Wel kunnen we door technische inno vaties meer ruimte scheppen. Mest wordt steeds beter verwerkt en op het gebied van dierenwel zijn is sprake van steeds betere huisvesting, zodat we meer dieren kunnen gaan houden." e Nederlandse sa- menleving heeft I met z'n land- en W tuinbouw goud Bi in handen", zegt Albert-Jan Maat, voorzitter van LTO Nederland, de branche-orga nisatie waarvan 50.000 agrarische ondernemers lid zijn. „Er liggen grote kansen. Wij vor men de grootste exportsector en weten van oudsher altijd goed op de marktontwikkelingen in te spe len. Het aanbod wereldwijd blijft al een paar jaar achter op de vraag. Melkplas en boterberg bestaan niet meer. De wereldvoedselorgani satie FAO zegt dat de agrarische productie de komende twintig jaar moet verdubbelen om de hon ger niet toe te laten nemen. Daar naast speelt nog het probleem van de waterschaarste waardoor niet zomaar overal meer landbouw kan komen. Hier kan dat wél. Ne derland moet goed na gaan den ken over wat wij bij kunnen dra gen aan het blijven voeden van de wereldbevolking. Als we het goed aanpakken, kunnen we een hoog rendement koppelen aan duur zaamheid en het oplossen van het wereldvoedselvraagstuk." Maar de boeren kunnen het niet al leen, benadrukt Maat. „De meeste kansen liggen in de zuivel, poot- aardappelen, vlees en de tuin bouw. Nederland is op die gebie den high tech en we moeten voor op blijven lopen. De overheid moet ons daarbij steunen." Hij noemt in dat verband drie speerpunten: de rente moet laag blijven, de kennis moet op niveau gehouden worden en er moet meer grond voor boeren beschik baar komen. „De prijzen zijn gunstig, de stem ming is positief, ook onder jonge ren", zegt Peter de Regt, secretaris van het Nederlands Agrarisch lon geren Kontakt (NAJK), waarin 12.000 jonge landbouwers hun krachten bundelen. Maar hij waakt voor te veel optimisme. Zelfheeft hij een akkerbouwbe drijf aan de rand van de Bies- bosch, met aardappels, suikerbie ten, graan, vlas, rode kool en gras zaden. „De prijzen ontwikkelen zich weliswaar positief maar door de slechte zomer is mijn op brengst zo'n 30 procent lager. Dus schiet ik er nog niet veel mee op. Het saldo is hetzelfde als vorig jaar." De boer is van meer afhankelijk dan van het weer en de wereld wijd gestegen vraag naar produc ten als melk en graan, aangejaagd door de booming economieën van vooral China en India en de op komst van bio-brandstoffen als ver vanger van aardolie. Volgens De Agrarische markt groeit explosief De wereldmarktprijzen voor landbouwproducten stegen in 2006 met ge middeld 10 procent. Als gevolg daarvan nam de productiewaarde toe met 6 procent tot ruim 22 miljard euro. De cijfers lijken dit jaar nog hoger te gaan uitvallen. De Nederlandse landbouw en daaraan verbonden voedingsmiddelenindus trie (het 'agrocomplex') omvat 9,5 procent van de economie en is goed voor 10 procent van de werkgelegenheid. De uitvoer van agrarische producten en voedingsmiddelen steeg in 2006 met 8 procent naar 54 miljard euro, de import met 9 procent naar 31 mil jard euro. De EU blijft met 80 procent van de export en 65 procent van de import vooralsnog de belangrijkste markt. Het aantal agrarische bedrijven blijft dalen, hun omvang groeit. Sinds 1990 is het aantal met ruim 35 procent verminderd naar 79.500. In 2020 zal het aantal met nog eens 40 tot 50 procent gedaald zal zijn. (Bron: Landbouw Economisch Instituut) Hij voorziet dat de schaalvergro ting in de agrarische wereld door gaat. „De kleinschalige biologische landbouw, nu goed voor 4 tot 5 procent van de totale productie, zal altijd een wc/ie-markt blijven." De bottleneck zit 'm niet in de winstgevendheid van bedrijven - er gaan bijna geen boerderijen op de fles omdat ze verlies geven. 'Zeven vette jaren', kopte het Agra risch Dagblad eind vorige week, over de spectaculaire stijgingen van de melkprijzen. En de graan prijzen zijn in een jaar verdub beld. Maar ook de krant van agra risch Nederland blijft voorzichtig. De boer komt terug, maar wel van ver, is de strekking van het ver haal. En het is niet overal op het platte land hosanna. De varkenssector I» 79.435 '90 '92 '94 '96 '98 '00 '02 '04 '06 infographic JD, RV bron LEI. Informatienet, CBS Inkomen Nederlandse boer Gemiddeld bruto jaarinkomen van de Nederlandse boer stijgt (in euro's) 60.000,- 30.000,- 20.000,- 10.000,- 0,- 2003 2004 2005 2006 Verdeling naar gezinsinkomen in 2006 (in procenten) 100% 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0% Aantal landbouwbedrijven (x 1000) 150 50.000,- 40.000,- Gem. inkomen 2006 €55.000,- I Hoger dan 100.000,- 50.000,-/100.000,- 25.000,-/50.000,- 1 0,-/25.000,- VERLIES -25.000,-/0,- Lager dan -25.000,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10