Meer kanker aan de Spaanse costa's Bhutto kondigt terugkeer aan Libanees leger overwint militie 'Nederlanders niet in gevaar op Filipijnen' PZC Maandag 3 september 2007 9 Aan de Spaanse costa's komt veel vaker baarmoederhalskanker voor dan elders in Spanje. foto Henk van den Boom/CPD Door vakantieliefdes lopen vrouwen meer risico besmet te raken. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Aan de Spaanse cos ta's komt veel vaker baarmoeder halskanker voor dan elders in Span je. De gezondheidsautoriteiten in Madrid wijten dit aan het toeris me. Door veelvuldige en wisselen de vakantieliefdes lopen vrouwen meer risico besmet te raken met het humaan papiloma virus (HPV), de belangrijkste veroorza ker van deze vorm van kanker. De ziekte concentreert zich vooral op de Canarische Eilanden, de Ba learen, de Costa Daurada, de Costa Blanca en de zuidelijke kuststreek van Andalusië, zo blijkt uit de 'kan keratlas van Spanje', dat in het weekeinde uitlekte. De atlas is de weerslag van een geo- Onderhandelingen ex-premier Pakistan met Musharraf mislukt londen - De in ballingschap leven de ex-premier van Pakistan, Bena zir Bhutto, heeft zaterdag op een persconferentie verklaard dat zij hoe dan ook van plan is terug te keren naar Pakistan, met of zon der een politiek akkoord met presi dent generaal Pervez Musharraf Volgens Bhutto zijn de onderhan delingen met vertegenwoordigers van de partij van Musharraf dit weekeinde vastgelopen. De gezan ten zijn naar de hoofdstad Islama bad teruggekeerd voor overleg. Bhutto zei dat er verschil van in zicht was over grotere zeggen schap voor het Pakistaanse parle ment en de volgende presidents- en parlementsverkiezingen. Bhutto en Musharraf waren in on derhandeling over eventuele steun van Bhutto aan de momenteel im grafisch onderzoek naar kanker door het Nationaal Epidemiolo gisch Instituut van het ministerie van Volksgezondheid. De wetenschappers trekken daarin de conclusie dat behalve geneti sche en erfelijke factoren de woon omgeving een belangrijke rol speelt. In het onderzoek werd over een periode van tien jaar gekeken naar de sterfgevallen door kanker in alle achtduizend Spaanse ge meenten. Het onderzoek was vorig jaar al af gerond, maar werd geheim gehou den. In juli is het rapport naar art sen en ziekenhuizen gestuurd 'voor intern gebruik'. Inmiddels heeft het uitgelekte rapport veel be roering veroorzaakt. Plaatselijke en regionale bestuurders zijn bang voor een negatief imago van de toe ristengebieden. De deelregering van Andalusië (Costa Blanca en Costa de la Luz) is woedend op het ministerie van populaire president. Musharraf stelt zich binnenkort herkiesbaar als president. Bhutto heeft als voor waarde voor haar steun gesteld, dat hij aftreedt als legerleider en dat hij afstand doet van de be voegdheid om de regering en het parlement naar huis te sturen. Ook wil zij dat zijzelf weer pre mier wordt. „Wij maken onze eigen plannen om naar het land terug te keren", zei Bhutto. Op 14 september zal zij bekend laten maken wanneer zij naar Pakistan terugkeert. Zij zei dat de stabiliteit in het land met haar terugkeer gediend zal zijn. Bhutto's eveneens in ballingschap levende rivaal, ex-premier Nawaz Sharif wijst iedere afspraak tussen Bhutto en Musharraf van de hand. R* De in ballingschap levende Paki- staanse ex-premier Bhutto keert snel terug naar Pakistan. Dat zei ze eergisteren op een persconfe rentie in Londen. Volksgezondheid en noemt het 'fa taal om deze regio publiekelijk te bestempelen als de kankerstreek van Spanje'. losefa Ruiz, minister van Gezond heid van Andalusië wil juist de po sitieve uitkomsten benadrukken. „In de laatste kwart eeuw is de ge middelde sterfteleeftijd met zes jaar gestegen." Behalve baarmoederhalskanker 'De verschillen per regio hebben alles te maken met de leefgewoontes' geeft de atlas inzicht in alle andere vormen van kanker. In Castillië en Leon, het gebied ten noorden van Madrid komt drie keer zoveel maagkanker voor dan elders. Dat is volgens de onderzoekers te verkla ren door de eenzijdige eetgewoon tes van de overwegend arme boe- Benazir Bhutto foto AP Sharif wil zelf op 10 september naar Pakistan terugkeren voor wat hij de 'beslissende slag tegen de dictatuurvan generaal Musharraf noemt. Een bomaanslag in een apotheek in Wana, de belangrijkste stad in de Pakistaanse regio Zuid-Wazi- ristan, heeft gisteren aan vier men sen het leven gekost. Er vielen tien gewonden. renbevolking, met weinig groenten en veel vlees. Ook de intensieve varkenshouderij speelt een rol. Die veroorzaakt veel nitraat in het drinkwater en groen ten. Volgens de kankeratlas komt er op vallend veel borstkanker voor in de welvarende streken van Spanje, zo als Catalonië en Valencia. Volgens Gonzalo López Abente, de leider van het onderzoek, heeft dit waar schijnlijk te maken met het feit dat rijke vrouwen later trouwen en minder vaak borstvoeding geven. De eenentwintig ingekleurde kaar ten van Spanje, voor elk type kan ker één, laten zien dat de meeste kanker voorkomt in stedelijke ge bieden met veel industrialisatie. Onderzoeksleider López: „Dat pa troon kun je niet erfelijk of gene tisch verklaren. De onderlinge ver schillen per regio hebben alles te maken met de omgeving en de leef gewoontes." Bhutto, Sharif en Musharraf Benazir Bhutto is de dochter van de in 1979 door de Paki staanse dictator Zia u! Haq geëxecuteerde premier Ali Bhutto. Na de dood van Zia ul Haq in 1988 werd zij, nadat verkiezin gen waren gehouden, premier Tussen 1988 en 1997 wissel den Bhutto en haar rivaal Na waz Sharif enkele malen stui vertje in het premierschap. Uit angst voor vervolging we gens corruptie, vertrok zij in 1997 naar het buitenland. In 1999 pleegde legerleider Per vez Musharraf een staatsgreep tegen premier Sharif. In 2001 benoemde Musharraf zich officieel tot president. Het parlement legitimeerde dat in 2004. Musharrafs ambtster mijn loopt dit jaar af. Laatste tegenstand in vluchtelingenkamp bij Tripoli is gebroken. beiroet - Het Libanese leger zegt het verzet van de militie Fatah al-Islam in het Palestijnse vluchte lingenkamp Nahr el-Bared bij Tri poli gisteren, na ruim drie maan den, te hebben gebroken. Na zwa re gevechten, waarbij 32 rebellen werden gedood en zeker vijftien gevangen zijn genomen, kreeg het leger het laatste gebied waar Fatah al-Islam standhield, in handen. Vijf militairen sneuvelden daarbij. In nabijgelegen dorpen werd feest gevierd toen het nieuws bekend werd, maar het leger ging nog niet zover te verklaren dat de strijd in het kamp, waar de afgelopen maanden grote verwoestingen zijn aangericht, voorbij is. Van de ongeveer 360 strijders die in mei de macht grepen in Nahr el-Bared, waren er gisteren nog zo'n zeventig over. Zij die niet wer den gedood of gevangengenomen, zouden zijn gevlucht. De Libanese tv meldde gisteren dat met geweren en stokken gewa pende bewoners van nabijgelegen dorpen zich verspreidden om hun huizen te verdedigen en te verhin derden dat gevluchte terroristen in de dorpen onderduiken. De meeste bewoners van het kamp sloegen al snel na de machts overname door de terreurbewe ging in mei op de vlucht. Eind au gustus werden de laatste burgers - gezinnen van de opstandelingen - geëvacueerd. De strijd om het kamp heeft aan 158 militairen het leven gekost. Meer dan twintig burgers kwamen om het leven. 1^ Het Libanese leger heeft gisteren een einde gemaakt aan de bezet ting door de terreurbeweging Fa tah al-Islam van een Palestijnse vluchtelingenkamp bij Tripoli. MANILA - De communistische re bellen in de Filipijnen zeggen zich niet tegen Nederlandse burgers te zullen keren nu de oprichter van de Filipijnse Communistische Par tij, José Maria Sison, in Nederland is gearresteerd. De partij gaf giste ren een verklaring uit naar aanlei ding van het advies van het Neder landse ministerie van Buitenland se Zaken aan Nederlanders om de Filipijnen te mijden. Het Nieuwe Volksleger (NPA), de gewapende tak van de Communis tische Partij, ziet Nederlandse bur gers 'beslist niet als doelwit en ook demonstranten zullen zich niet te gen Nederlanders keren', zo staat in de verklaring. De 68-jarige Sison, die in balling schap in Nederland woont, werd vorige week in Utrecht gearres teerd. Justitie verdenkt hem ervan opdracht te hebben gegeven voor twee moorden op de Filipijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9