Buitenland Dönerkoning baalt van schandalen Iran zegt steeds meer te verrijken Fatale botsing in de lucht f - w Rebellen eisen bomaanslagen in Nepal op PZC Maandag 3 september 2007 7 RADOM - Een vliegtuig spat uit elkaar nadat twee dom in Polen kwamen zaterdag beide piloten om siestation TVN24. Na het ongeluk werd de rest toestellen van het Poolse Zelazny-stuntteam tij- het leven. Er stond geen publiek op de plaats van de vliegshow afgelast. Ook het programma dens een vliegshow tegen elkaar aan zijn gevlo- waar de brokken neerkwamen en op de grond van gisteren ging niet door. gen. Bij de botsing van de stuntvliegtuigjes in Ra- bleef iedereen ongedeerd, aldus het Poolse televi- foto Darek Redos Ruim 140 ton oneetbaar slachtafval verkocht als kebabvlees. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Duizenden liefhebbers van het Turkse broodje döner ke bab hebben de afgelopen maan den in Duitsland hun tanden ge zet in een broodje afval. In plaats van vers kalfs- of lamsvlees aten ze vlees van categorie 3: 'alleen ge schikt voor honden- en katten voer'. Een Beierse vleeshandelaar had 140 ton slachtafval verkocht als normaal vlees, vooral aan ke- babproducenten in Berlijn. „Gek word ik ervan", verzucht Remzi Kaplan. De 48-jarige Duitse Turk kwam op zijn twaalfde met ouders naar Berlijn. Op zijn acht tiende pachtte hij z'n eerste döner- kraampje. Nu is hij is volgens de vereniging van dönerproducenten de grootste kebabproducent van Europa. „We krijgen de zwarte schapen er niet uitgewerkt." Van een vlees maffia wil Kaplan echter niet spre ken. „Het zijn vaak figuren die aan de rand van een faillissement staan. Op waardeloos vlees plak ken ze een ander etiket. Zo hopen ze er weer bovenop te komen." Kaplan hekelt de controles op de vleeshandel die in Duitsland regio naal worden uitgevoerd, zonder dat de deelstaten goed communice ren. „De controles zijn veel te slap. Ondertussen kost de slechte publi citeit door de schandalen mij gi gantisch veel omzet." Kaplan houdt kantoor in Wed ding, een oude West-Berlijnse ar beiderswijk, die in de opwinding na de val van Muur vergeten lijkt: groezelig, grauw en crimineel. Op straat noemen ze Kaplan 'de Miljo nair', maar daar heeft de kleine man met grote snor een hekel aan. „Het gaat niet om kwantiteit, maar om kwaliteit. Ik heb twee keurmeesters in dienst, er is er al tijd een aanwezig. Ze registeren al les. We kopen bij vaste slachthui zen en vrijwel uitsluitend vers. Bij 'De consument moet zelf ook opletten; een broodje döner voor 1,50 kan niet' ingevroren vlees zie of ruik je het echter niet als het bedorven is." Kaplan wil niet kwijt hoe groot zijn imperium is, wel dat hij circa 150 mensen in vaste dienst heeft. Naast de kant-en-klare vleesspie- zen die hij in binnen- en buiten land verkoopt 'aan iedereen die ze wil hebben', heeft hij in Berlijn een keten döner-kraampjes. „Ik werk aan een branchecertificaat. Dan weet de klant dat hij geen troep eet. Maar de consument moet ook een beetje opletten. Een broodje döner voor 1,50 kan niet. Kwaliteit kost minimaal 2,50 tot vier euro." Dan komt het zoveelste telefoontje binnen tijdens het gesprek. Nu vraagt Kaplan niet of de andere kant van de lijn het later nog eens wil proberen. „Sorry, ik heb geen zin meer om te praten. Wilt u weg gaan. Bedankt." Als Kaplan alleen in zijn kamer is achtergebleven, vult zijn gebulder het trappenhuis. Kaplan werd zojuist verteld dat op nieuw tonnen kebabvlees als slachtafval zijn ontmaskerd. De dö nerkoning heeft er echt genoeg van. Land heeft meer dan drieduizend werkende uraniumcentrifuges. TEHERAN - Iran verrijkt naar eigen zeggen steeds meer uranium. Het land beschikt inmiddels over meer dan drieduizend werkende centri fuges voor de verrijking van ura nium, zei president Mahmoud Ahmadinejad gisteren. Het Internationaal Atoomenergie Agentschap van de Verenigde Na ties (IAEA) bracht enkele dagen ge leden nog een rapport uit waarin staat dat Iran over bijna tweedui zend werkende centrifuges be schikt. Ook stelde het IAEA dat Iran minder uranium is gaan verrij ken en nu meewerkt met IAEA-in- specteurs. Iran kan volgens het IAEA nog lang geen kernwapens maken. De geclaimde vooruitgang bij het verrijken van uranium, een crucia le stap voor de productie van kern wapens, kan door het Westen wor den aangegrepen om Iran op nieuw sancties op te leggen. On der meer de Verenigde Staten en Israël zeggen dat Iran kernwapens wil ontwikkelen. Iran ontkent dit en zegt dat zijn nucleaire program ma slechts is gericht op het opwek ken van energie. De VN-Veilig- heidsraad heeft Iran al twee keer sancties opgelegd. Het Westen dacht dat Iran na slechts één reso lutie door de knieën zou gaan, maar in plaats daarvan heeft het land op nucleair gebied vooruit gang geboekt en meer dan driedui zend centrifuges in gebruik, zei Ahmadinejad volgens de staatstele visie. Uiteindelijk wil Iran 54.000 centrifuges laten draaien. President van Iran claimt meer uranium te verrijken dan het Westen dacht. Dat kan reden zijn voor het opleggen van nieuwe sancties. Senator Larry Craig Senator Craig stapt op na seksschandaal BOISE - De in ongenade gevallen Amerikaanse senator Larry Craig stapt op. De partijgenoot van presi dent Bush zou op een openbaar toilet seksueel contact hebben ge zocht met een andere man, die echter een agent in burger bleek. De 62-jarige conservatief Craig be kende schuld en betaalde een boe te van omgerekend 370 euro we gens onzedelijk gedrag. Irak: Britten begonnen met vertrek uit Basra BASRA - De Britse troepen in Basra zijn gisteren begonnen met hun vertrek uit de havenstad in het zui den van Irak. Dat liet het Iraakse ministerie van Defensie gisteren weten. Zo'n vijfhonderd militairen zouden zich terugtrekken op de laatste Britse basis bij de luchtha ven van Basra. Een Britse militaire woordvoerder in Basra bevestigde dat er een operatie gaande is, maar hij weigerde details te geven. Paus roept op planeet aarde te redden LORETTO - Paus Benedictus XVI zei gisteren op de jaarlijkse Red de Schepping Dag in kustplaats Loret- to dat wereldleiders moedige be sluiten moeten nemen om de pla neet aarde te redden. De bewust in groen geklede katholieke leider preekte ten overstaan van een half miljoen Italianen op de jaarlijkse jongerenbijeenkomst, die voor het eerst milieuvriendelijk was. 63 arrestaties bij rellen in Kopenhagen KOPENHAGEN - Een demonstratie van honderden jongeren in de Deense hoofdstad Kopenhagen is in de nacht van zaterdag op zon dag uitgelopen op rellen. De jonge ren staken barricades en auto's in brand, sloegen winkelruiten in en bekogelden de politie met stenen. Eén politieman raakte gewond. De politie zette traangas in om de rel schoppers te verspreiden. Er wer den 63 arrestaties verricht. Rusland in december naar stembus MOSKOU - De Russische president Vladimir Poetin heeft gisteren par lementsverkiezingen voor 2 decem ber uitgeschreven. Hij deed dat per decreet. Drie maanden later volgen de presi dentsverkiezingen. Het Kremlin-gezinde Verenigd Rusland is veruit favoriet bij de verkiezingen voor de volksverte genwoordiging Doema. ETA-commando's in Frankrijk gearresteerd MADRID - In een gezamenlijke ac tie van de Franse en Spaanse poli tie zijn zaterdag in Cahors in het zuiden Frankrijk vier vermoedelij ke commando's van de gewapen de Baskische afscheidingsbewe ging ETA gearresteerd. Het gaat om drie mannen en een vrouw. Een van de mannen is de 50-jarige Luis Ignacio Iruretagoyena, vol gens Spanje de belangrijkste explo- sievenexpert van de ETA. Japanse minister stapt na week weer op TOKIO - De kersverse Japanse mi nister van landbouw, Takehiko En- do, heeft zaterdag besloten om op te stappen wegens corruptie. Hij was pas sinds maandag minister, nadat premier Shinzo Abe vorige week zijn kabinet had gewijzigd. Endo gaf toe dat de boerenvereni- ging waarvan hij voorzitter is, ille gaal 1,14 miljoen yen (ruim 7200 euro) heeft aangenomen. KATHMANDU - Twee vrouwen zijn gisteren omgekomen bij drie bo mexplosies in de Nepalese hoofd stad Kathmandu. Zeker 26 mensen raakten gewond, van wie drie ern stig. Een onbekende groep rebel len, het Terai Leger, heeft de aan slagen opgeëist in de media. Het Terai Leger vecht voor de onafhan kelijkheid van de zuidelijke regio Terai aan de grens met India. Een van de bommen ging buiten een schoolgebouw af en een ande re ging in het centrum af Een der de bom ontplofte in een busje in een industriegebied. In april 2006 werd een bomaan slag gepleegd op een politiepost in Kathmandu. Dat was kort voordat maoïstische rebellen vredesoverleg hadden met de interim-regering. In december werd een overeen komst getekend. Inmiddels heb ben de maoïsten plaatsgenomen in de interim-regering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7