Binnenland Willem-Alexander viert alsnog verjaardag Eenzaamheid van alle tijden Wijffels: onderzoek Irak-missie is heikel Patiënten Bernhoven zijn geprikt pzc Maandag 3 september 2007 5 Kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima arriveren met hun dochters prinses Ariane (tweede van links), prinses Amalia (m) en prinses Alexia (r) per koets op paleis Het Loo. Prinses Amalia valt als de koets onverwacht stopt. foto Marcel Antonisse/ANP Paleis Het Loo is decor voor privéfeestje van Prins van Oranje. door Hans Jacobs apeldoorn - Niet iedereen krijgt voor een privéfeestje de beschik king over een groot deel van paleis Het Loo. Prins Willem-Alexander, die de afgelopen dagen in Apeldoorn alsnog zijn veertigste verjaardag uitbundig vierde, wel. Drie dagen lang waren diverse ver trekken in het paleis, delen van de tuin en de Stallen gesloten voor het publiek. Dit om de veiligheid en privacy van de koninklijke gas ten te garanderen en om het feest mogelijk te maken. Met een deel van zijn genodigden en familie had de prins vrijdag al gekeken naar het traditionele vuurwerk in de paleistuin. Dat vuurwerk, op de geboortedag van zijn overgroot moeder Wilhelmina, werd niet speciaal voor hem gehouden, maar paste wel mooi in het verjaar dagsprogramma. Zaterdag waren er tal van activitei ten op en rond het paleis en het nabijgelegen door de Oranjes ge bruikte jachtslot 't Oude Loo. Bij de Stallen was een diner gepland, waarvoor het koninklijke deel van de gasten zich aan het begin van de avond bij de hoofdingang van het paleis presenteerden voor een groepsfoto. Op dat moment moch ten de media ook even meekijken. Bijna alle Europese koningshuizen waren vertegenwoordigd, Dene marken was de opvallende uitzon dering. Maar Willem-Alexander had benadrukt vooral vrienden te 'Prins had benadrukt vooral vrienden te zullen uitnodigen' zullen uitnodigen, onder wie ook collega's. De koppels uit Noorwegen, Liech tenstein, België en Spanje waren er wel, alsmede de troonopvolgers van Luxemburg en Zweden. Het Spaanse paar Felipe en Letizia was voor zover bekend voor het eerst samen in Nederland. Zij slaan dit soort feesten in het buitenland meestal over of Felipe gaat alleen. Op de tak van prinses Christina na, waren de Oranjes waren er alle maal, inclusief de hoogzwangere prinses Aimée. Uit Argentinië wa ren Maxima's ouders en haar broer Martin overgekomen. Bij de groepsfoto kregen zij een promi nente plek direct achter prins Wil lem-Alexander, prinses Maxima en koningin Beatrix. Het was im mers een privéfeestje en daar geldt de politieke ban op hun aanwezig heid in Nederland niet. Gewezen informateur voorziet conflict als Pronk PvdA leidt. hilversum - Een eventueel onder zoek naar de besluitvorming rond de oorlog in Irak 'kan een conflic tueus onderwerp worden', als oud-minister Jan Pronk voorzitter wordt van de PvdA. Dat zei zaterdag Herman Wijffels, die als informateur de onderhande lingen over de huidige regerings coalitie begeleidde. D66-fractieleider Alexander Pecht- old wil van het kabinet ophelde ring over de uitspraak van Wijf fels. Volgens de informateur was Irak tijdens de formatie een 'sterk om streden onderwerp, waarover in tensief gesproken is'. Dat heeft hij gezegd in het radioprogramma Tros-Kamerbreed. Afgesproken werd om er niets over op te schrijven in het ak koord van de coalitie, omdat de partijen beseften dat zij het toch niet eens zouden worden. Jan Pronk heeft zich kandidaat ge steld als voorzitter van de PvdA en daarbij gepleit voor een Irak-onder- zoek. Premier Balkenende (CDA) heeft zich er steeds tegen verzet. Wijffels vreest dat Pronk zich als partijvoorzitter zal mengen in 'da gelijkse politieke beslissingen'. Tij dens de formatie was er 'stevige verdeeldheid' over. Pechtold wil opheldering. Tijdens het Kamerdebat over het akkoord in de coalitie heeft Pechtold aan Wijffels gevraagd of er afspraken waren gemaakt over een Irak-on- derzoek. Toen zei Wijffels dat er niet over gesproken is, maar hij voegde eraan toe: „Althans niet in mijn bijzijn." Uit boek blijkt dat bijna één op de drie mensen zich geïsoleerd voelt. door Rens Ulijn den haag - Marjan de Heer was 45 toen haar man plotseling over leed. Die gebeurtenis, nu acht jaar geleden, veranderde haar sociale le ven drastisch. „Onze vrienden kring bestond vooral uit andere stellen waar we mee optrokken. Als die bijvoorbeeld met z'n allen naar een concert gingen, werd ik na verloop van tijd steeds minder vaak gebeld. Mensen die wat heb ben meegemaakt, worden toch als lastig ervaren." Hoewel De Heer het voor zichzelf niet wilde toege ven, kreeg zij last van eenzaam heid. „Als je behoefte hebt aan contact en je hebt niemand om je heen, dan geeft dat intense pijn." Volgens socioloog Jenny Gierveld is het verliezen van een partner één van de hoofdoorzaken van eenzaamheid. „Gehuwden hebben er procentueel gezien het minst last van. Van de pasgetrouwde stel len ervaart slechts 4 procent gevoe lens van eenzaamheid. Voor ge scheiden vrouwen van middelbare leeftijd ligt dat percentage op 26." Gierveld schreef het boek samen met psycholoog Theo van Tilburg het boek 'Zicht op eenzaamheid'. Het boek wordt vandaag door Na tionale Vereniging de Zonne bloem in Amersfoort gepresen teerd en biedt tips voor eenzame mensen die hun probleem willen aanpakken. De 39.500 vrijwilligers 'Indivualisering speelt geen rol. Het idee dat vroeger alles beter was, klopt niet' van de Zonnebloem zetten zich in om mensen met een fysieke beper king uit hun isolement te halen. Volgens Gierveld, net als Van Til burg verbonden aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, bestaan er veel misverstanden over eenzaam heid. „Het zijn niet alleen oude mensen die er last van hebben. Sa menwonende dertigers van wie de relatie voor de tweede keer op de klippen loopt, zijn ook een risico groep. Ze hebben het gevoel dat het aan hén ligt dat de relaties mis lukken, en hebben moeite met het aanknopen van nieuwe." Gierveld bestrijdt dat eenzaam heid samen hangt met de steeds in- dividualistischer wordende samen leving. „We beschikken over onder zoeksgegevens vanaf eind jaren ze ventig en sinds die tijd is het aan tal eenzame mensen ongeveer even hoog. We moeten af van het idee dat vroeger alles beter was. Als een vrouw vroeger tien kinde ren kreeg, had ze geen tijd om met al die kinderen een diepe relatie op te bouwen. Tegenwoordig is de band tussen ouders en kinderen beter omdat ze er minder krijgen." Marjan de Heer wist zich uit het eenzame dal naar boven te krabbe len. „Op een gegeven moment heb ik het roer omgegooid. Ik heb geac cepteerd dat ik geen deel meer uit maak van een echtpaar. En toen ik me aanmeldde bij de buurtvereni ging, heb ik veel nieuwe mensen leren kennen." oss - Van de vijfhonderd patiën ten die ziekenhuis Bernhoven in Oss en Veghel opriep voor een bloedonderzoek, zijn er 454 langs gekomen. Bij de patiënten is in de afgelopen twee maanden inwen dig onderzoek gedaan met moge lijk slecht gereinigde slangetjes. Op 2 oktober verschijnt het Wonen Tuinenmagazine najaar en winter 2007. Met 181.000 lezers voor actuele woon- trends en sfeervolle verlichting verspreid bij de PZC. Bereik uw doelgroep met de PZC. Voor meer informatie neemt u contact op met uw accountmanager. Bel (0113) 315 520 of kijk op www.pzcadverteren.nl. Adverteren in Wonen Tui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5