Binnenland 'Harde aanpak files' Nederlands meisje in guerrilla Colombia Weinig schade Man bedolven onder wandtegels orkaan Felix 4 I Maandag 3 september 2007 pzc Dagboek van 'Eillen' gevonden na aanval op kampement van Fare. bogota - In de gelederen van de Colombiaanse guerrillabeweging Fare zit een Nederlands meisje. Haar schuilnaam is 'Eillen'. Dat maakte de Colombiaanse krant El Tiempo gisteren bekend. Eillen moest vluchten toen het Co lombiaanse leger het kampement aanviel waar zij met haar groep bi vakkeerde. Haar dagboek bleef ach ter, aldus El Tiempo, die een foto ervan afdrukte. Zij was vertaalster voor het Oostelijk Blok van de Fare (Revolutionaire Strijdkrach ten van Colombia) de grootste linkse guerrillabeweging van Co lombia. Militaire bronnen lieten aan El Tiempo weten dat verscheidene meisjes, onder wie Eillen, zich aan het wassen waren toen het leger aanviel. Halfnaakt wisten de meis jes te ontsnappen. Het leger ver moedt dat zij naar een ander Farc-kamp zijn gegaan. Volgens de krant werken wel meer Europeanen voor de Fare. Zij fun geren als contactpersonen tussen de guerrilla en non-gouvernemen tele organisaties in Europa. Eillen zou in 2000 in Colombia aangekomen zijn. In die tijd onder handelde de Fare over vrede met de toenmalige regering. Het vredes proces mislukte. Zij zou met een groep Europese jongeren naar Colombia zijn ge gaan om het marxisme in La- tijns-Amerika te leren kennen. Zij zou zo enthousiast zijn geweest, dat zij in 2002 terugkeerde. Vanaf dat moment begon zij documen ten voor de Fare te vertalen. In haar dagboek beschrijft zij hoe ze Nederland mist en dat het moei lijk is om haar ouders te bellen. De Fare verbiedt haar doorgaans te bellen, maar bijvoorbeeld op 23 au gustus 2006 lukt het haar om het toch te doen. Zij schrijft: „Ik heb naar huis gebeld!!! Mama huilde en papa ook. Nu moet ik alleen nog mijn straf afwachten, want al lemaal mogen ze bellen, behalve ik." PETER Minister Eurlings van Verkeer wil snel af van opstoppingen. amsterdam - Minister Camiel Eur lings van Verkeer en Waterstaat zegt zich groen en geel te ergeren aan de opstoppingen, files en het tijdverlies waartoe de Nederlandse automobilisten veroordeeld lijken. Hij wil alles op alles zetten om Ne derland weer mobiel te maken. „De spade moet de grond in", heeft de CDA-bewindsman in het weekeinde gezegd. Daarvoor heeft hij naast de beschikbare ruim 30 miljard euro tot 2020 extra geld no dig. Minister Eurlings wil kijken of er niet meer privaat geld is in te zet ten. „Ik tuig de komende weken een commissie op die dat uitzoekt. Mis schien moet je ondernemers niet alleen vragen het laatste begro tingsgaatje te vullen, maar er kan veel meer. Parallelbanen naast be staande wegen. Maar dan tegen tol. Of pensioenfondsen die struc tureel bijdragen aan het wegennet, tegen een bepaald rendement." In het afgelopen weekeinde werd bekend dat de filedruk aan het ein de van dit jaar met zeker 10 pro cent zal zijn toegenomen. Volgens de Verkeersinformatie dienst (VID) is de groei van het aantal en de lengte van de verkeer sopstoppingen ongebruikelijk groot, zo stelde Patrick Potgraven van de VID zaterdag. Een belangrijke oorzaak van de sterke groei van de filedruk is vol- Minister Eurlings zoekt naar extra geld om de files te bestrij den. De filedruk zal aan het einde van dit jaar met zeker 10 procent zijn toegenomen. gens Potgraven dat de capaciteit op de weg 'echt op' is. „Automobilisten zijn efficiënter gaan rijden, met minder dan een seconde afstand. Zij kunnen niet nog dichter op elkaar gaan rijden, dat houdt een keer op. Ie ziet daar door heftige reacties op het ver keer als het een keer slecht weer is en ze onderling meer afstand hou den." Groot onderhoud aan belangrijke snelwegen dragen volgens Potgra ven van de Verkeersinformatie dienst ook bij aan de filegroei. „Ingrijpende werkzaamheden aan belangrijke doorstroomroutes vor men wel een factor. De werkzaam heden aan de A4 kosten jaren en de reparatie van de Hollandse Brug op de A6 is ook heel ingrij pend. Maar gewone werkzaamhe den, die na een paar weken ge klaard zijn, zijn niet echt een enor me factor voor files." ORANJESTAD - Orkaan Felix is giste ren na Curasao ook zonder veel problemen langs Aruba getrokken. Behalve waterschade, rukwinden en een paar omgewaaide bomen waren er weinig meldingen van overlast. Aan de kust vochten hier en daar wat vissers met de ruwe zee om hun bootjes aan de kant te houden. De luchthaven Reina Beatrix werd gisteren weer opengesteld voor het vliegverkeer. Op de stranden in de hotelregio van het eiland kwamen de toeristen gisteren weer uit hun hotelkamers om te gaan zwemmen. Felix die gisterochtend was uitge groeid tot een orkaan met kracht twee op een schaal van een tot en met vijf, koerste verder in de rich ting van Honduras en Nicaragua. Weerkundigen verwachtten giste ren dat de orkaan in kracht zal toe nemen. BEEK - Hulpdiensten hebben zaterdagavond in een loods van logistiek be drijf DSV in het Limburgse Beek het lichaam geborgen van een 41-jarige man uit Hoensbroek. De man was werknemer van het bedrijf. Hij raakte vrij dag om 18.00 uur tijdens werkzaamheden in de loods bedolven onder 1500 ton wandtegels. Die kwamen naar beneden toen door onbekende oor zaak twaalf meter hoge stellages met tegels instortten. De man was aan het werk met een heftruck. Het zoeken werd bemoeilijkt omdat al die tijd in storting van naburige stellages dreigde. foto Annemiek Mommers/GPD (So&D.HÈ.? IK HEB AÜES LtekRER VAAS SEHOVpENl Doek valt voor oude Rotterdam Centraal rotterdam - Het oude Rotterdam Centraal is gisteren definitief geslo ten. Burgemeester Ivo Opstelten liet bij wijze van afscheidsceremo- nie een doek van 45 bij 9 meter vallen voor de stationshal. Het doek toont een foto uit 1957 van het oude station in aanbouw. Reizigers moeten vanaf nu gebruik maken van een tijdelijk treinsta tion. Dat doet dienst tot circa 2010 als het nieuwe Centraal Station klaar is. Nederlander in Nigeria vermoord port harcourt - Een Nederlander is gisteren dood aangetroffen bij zijn huis in de zuidelijke Nigeriaan- se stad Port Harcourt. Dat heeft een lokale woordvoerster van de politie laten weten. Volgens haar is hij vermoord. Buurtbewoners zei den dat de man eigenaar was van een restaurant. De politie ver moedt dat het om een wraakactie gaat. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft de dood van de Nederlander bevestigd. Ruim 100.000 mensen zien bloemencorso aalsmeer - Zo'n no.ooo bezoe kers hebben in het weekeinde het zestigste en laatste bloemencorso Aalsmeer bijgewoond. De veertig met bloemen versierde praalwa gens en andere voertuigen reden zaterdag van Aalsmeer via Amstel veen naar het Olympisch Stadion in Amsterdam. De Stichting Bloe mencorso Aalsmeer gooit na het evenement het bijltje erbij neer, omdat de hoofdsponsor Bloemen veiling Aalsmeer zich terugtrok. Blauwtongvirus treft Veluws Heideschaap rheden - Het blauwtongvirus heeft toegeslagen bij het Veluws Heideschaap, een zeldzaam huis dierras dat begin jaren zestig bijna was verdwenen en sindsdien zorg vuldig is terug gefokt. Van de 150 schapen van de kudde in Rheden zijn ongeveer vijftig schapen ziek en is één schaap bezweken aan de ziekte. Dat heeft de herder van de kudde, Martine Otten, zaterdag ge zegd. Blauwtong kan met name voor schapen dodelijk zijn. Overleg wachtlijsten buitenschoolse opvang den haag - De TWeede Kamer overlegt deze week met staatssecre taris Dijksma (Onderwijs) over de wachtlijsten bij de buitenschoolse opvang. Scholen zijn sinds 1 augus tus verplicht kinderopvang voor en na schooltijd te regelen, maar in veel gevallen is dat nog niet ge beurd. De commissie Onderwijs heeft besloten niet te wachten tot Dijksma op Prinsjesdag met plan nen komt, maar zij wil het pro bleem eerder te bespreken. Nederland twaalfde bij Eurovisie Dansfestivai londen - Het Nederlandse dans paar Alexandra Matteman en Red mond Valk is zaterdagavond twaalfde geworden tijdens het eer ste Eurovisie Dansfestivai. Het fes tival, gehouden in Londen, werd gewonnen door het danspaar uit Finland. Oekraïne en Ierland volgden op de tweede en derde plaats. Zestien koppels deden mee. Vooraf werden de kansen van de Nederlanders hoger ingeschat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4