Marit van Eupen in de schaduw naar succes Gay derde atleet met drie keer WK-goud WK-record controles op doping Vlasic danst na gouden medaille in Osaka 30 Maandag 3 september 2007 pzc Nederlandse roeister schrijft historie met derde wereldtitel. door Esther Voesenek MÜNCHEN - Er vielen nu eenmaal tickets voor Peking 2008 te verdie nen, dus raakten de prestaties van de roeiers in de niet-olympische ca tegorieën tijdens het WK in Mün- chen wat ondergesneeuwd. Drie Nederlandse boten voeren in de schaduw naar succes: de lichte skif- fen van Marit van Eupen (goud) en Jaap Schouten (brons) en de lichtte mannenacht (goud). Ze werd wat narrig van anderen die haar op het unieke attendeer den. Van Eupen (37) is de enige in de Nederlandse roeihistorie die drie wereldtitels (op rij nog wel) bezit. Zaterdag voltooide de lichte skiffeuse de trilogie. Zelf vindt ze het niet bijzonder. „Het doet me he-le-maal niks. Het is meer iets waar anderen - de media vooral - mee bezig zijn, maar voor mij leeft het totaal niet. Het is niet zo dat ik roei voor de publiciteit. Daar krijg ik geen kick van. Wel bijvoorbeeld van m'n trainingen deze week; bijna alleen op het water, een beet je herfstachtig weer en ineens viel alles technisch op z'n plek. Dat vind ik mooi." Schouten (22) staat nog aan het be gin van zijn roeiloopbaan en mocht zaterdag ook het podium bestijgen. De lichte skiffeur uit Lei den pakte het brons en poogt nu eén plek te bemachtigen in de lich te dubbeltwee, waarmee hij alsnog in Peking probeert te komen. Dat zelfde geldt voor de roeiers uit de Nederland is op het EK roeien succesvol in de niet-olympische categorieën. Marit van Eupen wint voor de derde keer op rij goud in de lichte skiff. lichte acht, die allen reserve zijn voor de lichte vier, wat wél een olympisch onderdeel is. Beter dan met het goud konden ze hun kan didatuur niet onderstrepen. „Ik heb met speciale interesse naar ze gekeken", zei Susannah Chayes, die coach van beide boten is. Zij betrok nadrukkelijk haar gele genheidsassistent in het WK-suc- ces, de Australiër David McGowan (26). In een emailwisseling met hem liet ze vorige maand terloops vallen dat zij nog een goede coach voor de acht zocht. „Vijf minuten later belde hij al. 'Ik ga je helpen, dat ben ik je verschuldigd'." Het was Chayes die zich onlangs op de Bosbaan over de Aussie ont fermde, vlak nadat de olympische roeier door zijn land was afge dankt. Ze vonden hem (Arafat sjaal, slippers, verwilderde coupe) maar een buitenissig mannetje. „Ze willen daar roeiers met kortge knipte haren en een gladgescho ren kin. Ik paste niet in hun sys teem." Vlak nadat de Nederlandse lichte acht zich naar de zege had geroeid, trof McGowan - in tranen - op de kade wat coaches uit Au stralië. „Ik heb ze aangekeken en m'n vuist opgestoken. Dat was voor mij het mooiste moment." Slechts één positief geval in Osaka betekent een laagterecord. osaka - De meer dan duizend do pingcontroles in Osaka beteken den een WK-record. Voorlopig is er slechts één positief geval, een laagterecord, en lijkt de anti-do- pingpolitiek van de IAAF een suc ces. De helft van de dopingcontroles zijn vooraf uitgevoerd, tijdens de trainingskampen die de meeste at leten in Japan of elders hadden be legd. De controles waren 'targe ted': atleten die verdenkingen had den gewekt, kregen zeker bezoek en soms vaker dan één keer. Nog eens vijfhonderd controles von den in Osaka zélf plaats, waarbij in elk geval alle medaillewinnaars een plas moesten inleveren. Het weerhield de Britse zeven kampster Kelly Sotherton, die brons won, er niet van de winna res van het zilver in de doping- hoek te zetten. De Oekraïense Ljudmila Blonska was van 2003 tot 2005 geschorst wegens het ge bruik van verboden middelen, maar presteert sinds haar come back beter dan ooit. Sotherton: „Ze heeft ons één keer bedrogen, wie zegt dat ze dat niet nog eens doet?Je kan het zien aan de reac ties van de andere atletes: ze zijn niet geïnteresseerd in haar." Als er inderdaad slechts één posi tief geval is, betekent dat een laag terecord sinds de WK in 1983 voor het eerst werden georganiseerd. Destijds liepen in Helsinki enkele atleten tegen de lamp, maar werd er nog niet streng gecontroleerd. OSAKA - Blanka Vlasic trakteert het publiek in Osaka op een dansje, nadat ze verzekerd is van de gouden medail le bij het hoogspringen. De Kroatische ging over een hoogte van 2.05 meter en zag een poging om het we reldrecord op 2.10 meter te brengen mislukken. Vlasic hield de Russische Tsjitsjerova en de Italiaanse Di Marti- no achter zich. Beide vrouwen gingen over een hoogte van 2.03 meter. foto Thomas Kienzle/AP Fin Pitkamaki werpt ellende van zich af OSAKA - Voor Tero Pitkamaki is in Osaka de zon weer gaan schijnen. De Finse speerwerper veroverde bij de WK atletiek zijn eerste mon diale titel. Daarnaast maakte hij een einde aan een sombere perio de, nadat hij in juli bij de Golden League in Rome de Franse ver springer Salim Sdiri bij de war- ming-up met zijn speer zwaar ver wondde. De wereldtitel bracht wat licht in het leven van de jonge Fin. „Het gaat nu beter, na die zwarte periode." Yamazaki slachtoffer blunder organisatie OSAKA - Snelwandelaar Yuki Yama zaki is zaterdag op de WK atletiek het slachtoffer geworden van over ijverige officials. De Japanner werd in het Nagai-stadion in Osaka naar de finish geleid terwijl hij nog een rondje te gaan had. Yamazaki, die mikte op een topachtklassering en daarmee een olympische kwalifica tie, kreeg daardoor 'did not finish' achter zijn naam. De IAAF reageer de laconiek. „Het is betreurens waardig, maar dit soort dingen ge beurt nou eenmaal." Amerikanen heersen in medailleklassement osaka - De Amerikaanse atletiek- ploeg was de meest succesvolle tij dens de elfde wereldkampioen schappen in Osaka. De ploeg won in totaal 26 medailles: 14 gouden, 4 zilveren en 8 bronzen. Kenia werd tweede in het medail leklassement, de derde plaats was voor Rusland. Nederland eindigde in het medailleklassement op de gedeelde 36e plaats. Verantwoorde lijk daarvoor was Rutger Smith met zijn bronzen medaille bij het discuswerpen. Belgische vrouwen verrassen met brons op 4x100 meter. door Robert-Jan Friele OSAKA - Door als derde loper uit stekend de bocht te ronden en daarna teamgenoot Leroy Dixon een flinke duw te geven, is sprin ter Tyson Gay de derde atleet in de geschiedenis geworden die drie keer goud wint op een WK. Zijn derde gouden plak kwam na de es tafettezege van de Amerikanen, za terdag. Om niet weer te willen afgaan door een verkeerde wissel, zoals twee jaar geleden in Helsinki, had den de Amerikanen dit keer se rieus geoefend op het overgeven van het stokje bij de 4x100 meter. Ze wonnen inderdaad goud, maar fraai waren de wissels allerminst. Wallace Spearmon, de tweede lo per, kreeg de hand van Gay eerst in zijn gezicht voordat hij hem moest vastgrijpen om het stokje over te geven. En bij de wissel tus sen Gay en slotloper Dixon zat de wereldkampioen op de 100 meter zo dicht op zijn teamgenoot, dat hij deze dan maar een duw gaf ter Tyson Gay is na Carl Lewis en Maurice Greene de derde atleet met drie gouden WK-medaiiles. In Osaka won de Amerikaan zijn derde op de 4x100 meter. aanmoediging. „Ik viel bijna", al dus Dixon. Maar hij bleef op de been en had precies genoeg over om de machti ge eindsprint van Jamaicaan Asafa Powell te weerstaan. Het verschil op de finish was elfhonderdste van een seconde: 37,78 om 37,89. De Britten finishten als derde in 37,90. Tyson Gay voegt zich nu bij Carl Lewis en Maurice Greene, die in respectievelijk 1987 en 1999 drie keer goud wonnen op de WK. Bij de vrouwen stond de verassing op de derde trede van het erepo dium. Dat de Verenigde Staten en Jamaica zouden duelleren om het goud, was te verwachten. De VS wonnen in 41.98, Jamaica pakte het zilver in 42.01. De winnaar van het brons was België, waar slot- loopster Kim Gevaert met een for midabele inhaalrace Groot-Brittan- nië en Rusland achter zich liet en zorgde voor de eerste Belgische WK-medaille bij de vrouwen ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46