Ajax is klap PSV toont ruggengraat in Enschede Feyenoord heeft nu minder schulden en een winnend elftal Vitesse boekt derde zege op rij NAC opgelucht na eerste winst Ten Cate raakt niet in de war 26 Maandag 3 september 2007 PZC Harrie Commans arnhem - Vitesse heeft zich giste ren gehandhaafd aan de kop van de eredivisie. In eigen huis won de ploeg van Aad de Mos met t-o van een sterker NEC, dat in Piet Velt- huizen een niet te passeren doel man tegenover zich had. Harrie Gommans zorgde ervoor dat Vitesse na Sparta (2-1) en AZ (1-0) ook tegen NEC drie punten pakte. De Nijmegenaren hadden pech dat scheidsrechter Ben Haver kort in de eerste helft weigerde om de bal op de stip te leggen na dat Vitesse-verdediger Civard Sprockel in het strafschopgebied Jhon van Beukering naar beneden had getrokken. Aan de andere kant van het veld werd Vitesse-aanvaller Harrie Gommans nauwelijks in stelling gebracht. Eén moment van de lan ge spits was echter genoeg voor de winst. Paul Verhaegh gaf vanaf de rechterkant voor en Gommans hoefde alleen maar raak te knik ken: 1-0. Vitesse mocht doelman Piet Velthuizen dankbaar zijn dat die voorsprong tot het einde toe op het bord bleef staan. Velthui zen hield NEC met fraaie reddin gen van de verdiende gelijkmaker. breda - Trainer Ernie Brandts kan opgelucht ademhalen en even rus tig slapen. NAC won zaterdag avond in Breda met 4-1 van Hera cles. Zijn Almelose collega Ruud Brood, nog zonder punt, wacht een hoop werk om de doelstelling - lijfsbehoud - te halen. Vlak na de hervatting zag het er heel anders uit, toen de eerste se rieuze aanval van Heracles meteen resultaat opleverde. De Braziliaan Everton liep de bal met de borst binnen. De Bredanaars waren even totaal van slag, versuft en vol ongeloof, maar de achterstand vormde ook de prikkel waarvoor zelfs geen dopingspuit kan zorgen. NAC had tien minuten nodig om er optimaal van te profiteren en had bovendien het geluk aan zijn zijde. De gelijkmaker van Joonas Kolkka was fraai, de 2-1 van Fehér gedenkwaardig. De middenvelder schoot een vrije trap door de be nen van doelman Pieckenhagen. Een klassieke blooper. Amoah kon de eindstand in de slotfase gemak kelijk op 4-1 bepalen. Middelburger Rogier Veenstra viel kort voor tijd nog in bij NAC. Rotterdammers zijn na 2-0-zege op Willem II koploper in eredivisie. door Hans Leber rotterdam - Feyenoord heeft de 17 miljoen euro rentedragende schuld kunnen terugbrengen tot zon 13 a 14 miljoen. „We zijn op de goede weg", zegt financieel di recteur Onno Jacobs. „Maar gepas te bescheidenheid is van belang. Want ik weet ook wel dat het elf tal in de breedte niet sterk bezet is en we dus kwetsbaar kunnen zijn." Op het veld gaat het ook goed. Feyenoord won zaterdag met 2-0 van Willem II en gaat sinds okto ber 2005 weer eens aan kop in de eredivisie. Technisch manager Peter Bosz spreekt van een „gewel dige sfeer" bij de club. „We zijn ons er allemaal van bewust dat we een fantastische transferperiode achter de rug hebben. We hadden een elftal dat niet goed in elkaar zat, nu zijn de voorwaarden voor presteren er wel." Maar de doelstel ling (Europees voetbal halen) wordt in Rotterdam niet bijge steld. Bosz: „Dat zou niet fair zijn. Het elftal moet nog ingespeeld ra ken, dat zag je tegen Willem II." Die wedstrijd was voor Van Mar wijk reden de wenkbrauwen te fronsen. „De eerste helft gaat het heel gemakkelijk en dan sluipt er nonchalance in. Dat kan je in de rust zeggen, maar het blijft er in zitten. En het moet er uit. Klaar." Van de vijf kansen die Feyenoord kreeg, leidden er twee tot een doel punt. De rechtsbenige Luigi Bruins rondde een loepzuivere pass van Nuri Sahin technisch knap af met binnenkant links. En Roy Makaay sprokkelde een doel punt doordat zijn voorzet nét niet door Nick Hofs met het hoofd werd geraakt. Willem Il-doelman Kenneth Vermeer werd daardoor verrast. De 2-0-ruststand was ook de eindstand omdat Said Boutahar een penalty miste. Negen punten uit drie wedstrij den, tien doelpunten voor, nul te gen en zo'n vier miljoen minder rentedragende schulden. En dat terwijl tussen januari en mei 2006 de financiële mensen van de club flink in de piepzak zaten. Voor de salarissen moest geld worden ge leend. Onno Jacobs: „We hebben voor ruim 20 miljoen verkocht, de sanering gaat goed. Vorig jaar ver beterden we onze schuldenpositie door de verkoop van Dirk Kuijt en Salomon Kalou, nu hebben we wéér een stap gezet. Én we heb ben nu een goed elftal." Ook Luque zal niet in de voetsporen van Wesley Sneijder kunnen treden. door Dick Sintenie Amsterdam - De dreun die Slavia Praag uitdeelde, is Ajax nog niet te boven. FC Groningen nam giste ren een punt mee uit de Arena: 2-2. De Amsterdammers werden woensdag uitgeschakeld in de voor ronde van de Champions League en speelden gisteren al hun derde competitiewedstrijd. Ook tegen FC Groningen maakte weer een nieuwe speler zijn opwachting: Al- bert Luque. Luque is een wat statische flank speler, met een mooie trap in het linkerbeen. Een voetballer ook die de kopduels in het strafschopge bied niet schuwt, maat ook hij zal niet in de voetsporen kunnen tre den van Wesley Sneijder. Ajax ont beerde gisteren andermaal creativi teit op het middenveld. De ruimte om de hechte organisa tie van FC Groningen te ontrege len, lag er vooral bij de centrale verdedigers Jaap Stam en Thomas Vermaelen. Maar hun verdedigen de kwaliteiten zijn groter dan hun talent en lef om het aanvalsspel naar hun hand te zetten. Stam probeerde in al zijn enthou siasme nog wel eens iets te force ren met een lange rush, maar structureel en effectief was zijn aanvallende bijdrage niet. Vermae len nam geen enkel initiatief om door te schuiven en zodoende een man-meer-situatie te krijgen op het midenveld. Gevolg: een zeer voorspelbare aan valsopbouw, nauwelijks doelge- vaar en ontevreden geluiden op de tribune van supporters die het be leid van hun club toch al niet meer kunnen volgen. Het doel punt van Luis Suarez had ook geen bevrijdende uitwerking, daar voor was het spel van Ajax te onsa menhangend. Mooi was de treffer wel. De Uruguayaan ging op avon tuur na balverlies van Arnold Kruijswijk en besloot zijn korte sprint met een ziedend schot in de verre linkerhoek. Het was de 33e minuut en feitelijk het eerste goede balcontact van Suarez. Zijn opvolger bij FC Gro ningen, de Zweed Marcus Berg, overtrof Suarez met twee (kop)doelpunten, één voor en één na rust. Het was schrijnend te zien hoe kinderlijk Ajax de vijandelijke corners verdedigde, net als woens dag in Praag overigens. Het zijn tekenen van een gebrek aan zelfverzekerdheid en angst. Waarmee ook het min of meer ge slaagde slotoffensief is verklaard: toen Ajax niets meer te verliezen had, kreeg de ploeg de beste kan sen. In die slotfase liet Ismael Urzaiz zien dat Ajax nog wel wat plezier aan 'de tank' kan gaan beleven. De gelijkmaker van Klaas-Jan Huntel- aar werd ingeleid door de Span jaard, die een kopduel won en daarmee Jaap Stam de gelegenheid gaf Huntelaar te bedienen. Even daarvoor stelde Urzaiz ook Suarez in staat om te scoren, maar de Uruguayaan had niet gerekend op diens lepe kopballetje. Stam had in de 89e minuut de winnen de treffer op zijn schoen, opnieuw op aangeven van Urzaiz, maar het schot van de verdediger strandde op de benen van doelman Brian van Loo. Aanwinst Albert Luque bekeek dat moment al vanaf de reservebank. Zijn debuut bij Ajax was geruis loos voorbijgegaan, eenzaam wach tend op ballen die zelden kwa men. Henk Timmer heeft dit seizoen nog geen doelpunt tegen gehad. Tegen Wil lem II stopte de doelman een strafschop. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP amsterdam - Trainer Henk ten Ca te van Ajax zag zijn ploeg voor de tweede keer binnen vier dagen een wanprestatie leveren. „Het was heel matig", stelde de oefen- meester. „We speelden in een heel laag tempo. We misten creativiteit op het middenveld. Daarbij heb ben we heel makkelijk twee doel punten weggegeven. Dan wordt het moeilijk om zo'n wedstrijd winnend af te sluiten." Ten Cate ergerde zich niet aan het gedrag van het morrende publiek. „Die reacties laten me niet onberoerd", verklaarde de oefenmeester. „Maar ik raak daar niet van in de war. Dat zou ook niet goed zijn." Vermakelijke slag met FC Twente eindigt zonder doelpunten. door Frank van den Heuvel ENSCHEDE - De eerste averij ten spijt kreeg Ronald Koeman zater dagavond een geruststellende boodschap mee van zijn ploeg. Waren er vorige week na de 5-0 te gen NEC nog genoeg twijfels over de defensieve degelijkheid, tegen FC Twente bewees PSV ondanks zijn aanvallende inslag over een stevige ruggengraat te beschikken. Niet dat één wedstrijd meteen alle vraagtekens wegneemt. Pas in de grote krachtmetingen die eraan ko men, met name tegen CSKA Mos kou en Feyenoord, zal blijken in welke mate het verlies van de erva ring van Phillip Cocu en de hard heid van Alex wordt gecompen seerd. Het duel in Enschede was wél een serieuze test, een psycho logisch belangrijk moment ook, omdat het gros van de spelers van wege het interlandweekeinde tien a elf dagen uit beeld is, waarna meteen een zware week volgt. Koeman maakte een gedurfde keu ze door ook in het Arke Stadion met vijf offensief ingestelde spe lers te beginnen; Danko Lazovic in de spits, Kenneth Perez en Ismail Aissati op de flanken en Otman Bakkal en Ibrahim Afellay vanuit het middenveld. Het pakte goed uit. PSV speelde op het midden veld compact en gedisciplineerd en oogde stabieler dan vorige week, toen NEC vaak te veel ruim te kreeg. FC Twente-PSV werd een heerlijk voetbalgevecht, waarin beide ploe gen bij vlagen een heel hoog ni veau haalden. PSV kreeg voor rust kansen via Perez, Bakkal en Lazo vic en kwam tweemaal op vrij identieke wijze in de problemen. 'Soms is het heel goed, er zijn ook momenten dat het beter kan' In de 26e minuut moest Gomes ge strekt bij een inzet van Stein Huij- segems, die wegliep bij Carlos Sal cido. Een kwartier later liet Salcido zich weer verrassen en besloot de Mexicaan aan het shirtje van de Belg te gaan hangen. Roelof Luin- ge wees resoluut naar de stip, maar werd gecorrigeerd door assis tent Hans Olde Olthof, die had ge zien dat Salcido zijn overtreding buiten het strafschopgebied inzet te. Zeer opzienbarend: Luinge trok zijn besluit in en legde de bal als nog buiten het gebied neer, tot on begrip en woede van het Twentse publiek. Na rust werd het nog leu ker in het Arke stadion, omdat het aantal kansen toenam. Het uitblij ven van een doelpunt leek de ploeg in de slotfase echter op te breken, want PSV had in Ensche de ook zomaar kunnen verliezen. Ondanks het eerste puntenverlies van het seizoen was Koeman 'niet ontevreden'. „Dit was de moeilijk ste wedstrijd tot nu toe. Soms is het heel goed, er zijn ook momen ten dat het beter kan. Maar we zijn op de goede weg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42