Zeeland Molenaars zijn Kapelse verenigingen weer naar tevredenheid onder de pannen Eeuwelinge voelt zich niet ouder dan tachtig Zierikzeeënaar is kampioen palingroken 1 4 Maandag 3 september 2007 pzcB_ Bejaarde Nieuwdorper ernstig gewond na val NIEUWDORP - Een 77-jarige man uit Nieuwdorp is zaterdag ernstig gewond geraakt toen hij wat van zijn schuurzolder wilde pakken. De ladder gleed weg en de man kwam op zijn hoofd terecht. Het slachtoffer is eerst ter plekke be handeld door het team van de traumahelicopter en vervolgens naar een ziekenhuis in Rotterdam gevlogen. Goese school op de fiets tegen armoede GOES - Leerlingen, ouders en leer krachten van de Bisschop Ernst- school in Goes hebben vrijdag 3.300 euro bij elkaar gefietst voor armoedebestrijding in Ghana. De stichting Onyame, die het geld zal besteden, heeft de leerlingen geïn formeerd over hoe de armoede in Afrika in stand blijft en hoe deze cyclus doorbroken kan worden. Clubs verhuizen van de ene naar de andere oude school door Willem van Dam kapelle - Vrijwel alle verenigingen in Kapeile zijn weer onder de pan nen. De aquariumvereniging Vuur- neon, het wijnmakersgilde Luctor et Fermento, Vluchtelingenwerk, en het Rode Kruis hebben alle maal een nieuw onderdak gekre gen. De verhuisoperatie vloeide voort uit de verkoop van d'Ouwe School aan de Biezelingsestraat. Dat ge bouw kwam eind 2005 voor een groot deel leeg, doordat één van de belangrijkste huurders, het cen trum voor dagbesteding en ar beidsrehabilitatie De Werkplekke, een pand betrok aan de Stations singel. De gemeente verkocht d'Ouwe School aan een fysiotherapieprak- tijk en ging voor de achtergeble ven huurders (de Vuurneon, de Motorrijders onderuit door slik op de weg rilland - Drie motorijders gingen gistermorgen op een spekgladde Frederikaweg in Rilland onderuit. Op de plek waar een motorrijder uit Prinsenbeek slipte, stond een bord waarop wordt gewaarschuwd tegen modder. Een man uit Koren dijk reed over hem heen en viel, evenals een man uit Etten. Geen van hen raakte gewond. Computerliefhebbers zetten LP op CD 's-GRAVENPOLDER - Tijdens de club avond van de Zeeuwse afdeling van computervereniging HCC, komt de techniek aan de orde die nodig is om muziek van een langs peelplaat op een CD te zetten. De clubavond is voor iedereen toegan kelijk en wordt morgen gehouden in het dorpshuis in 's-Gravenpol- der. Aanvang 20.00 uur. wijnmakers, Vluchtelingenwerk en het depot van het Fruitteeltmu seum) op zoek naar vervangende ruimte. Die werd gevonden in de voormalige Samuelschool aan de Bruëlisstraat. De Vuurneon en vluchtelingen werk hebben daar inmiddels hun intrek genomen. Het depot van het Fruitteeltmuseum volgt bin nenkort. De voormalige Samuel school biedt ook huisvesting aan het Rode Kruis. Dat maakte voor heen gebruik van de bovenzaal van het sportgebouw Molenvaete aan de Vroonlandseweg. De ruim te die het Rode Kruis in het sport gebouw achterliet, is in gebruik ge nomen door het wijnmakersgilde. Volgens wethouder J. Herselman zijn alle verenigingen 'zeer con tent'. De hele operatie kostte de gemeen te betrekkelijk weinig: om de Sa muelschool (waarin ook een toe komstig WMO-steunpunt wordt gevestigd) geschikt te maken, was ongeveer 50.000 euro nodig. Op Vierjarige Vlissingse behaalt derde diploma VLISSINGEN - De vierjarige Levian Mulder heeft zaterdag in het zwembad in Vlissingen met succes examen gedaan voor het zwemdi ploma C. De meeste kinderen doen een heel seizoen over één di ploma. Levian heeft nog maar een half jaar zwemles maar ze bleek zo enthousiast dat ze de hele zomer besteedde aan de zwemkunst. Duwers en zitters bij rolstoeldriedaagse GOES - Zorggroep Ter Weel houdt morgen, woensdag en donderdag voor de tiende keer een rolstoel- driedaagse voor bewoners van Randhof en het Gasthuis in Goes. Duwers en zitters gaan elke avond langs een andere mooie route van vijf kilometer. De laatste avond haalt het korps Juliana uit Baar land de stoet met muziek in. vrijdag 5 oktober vindt de officiële (her)opening van het gebouw plaats. Dan wordt ook de nieuwe naam ervan bekend gemaakt. Het wijnmakersgilde viert de ingebrui kname van zijn nieuwe onderko men in de Molenvaete op zaterdag 29 september. De aanleg van twee kunstgrasvel den op het sportpark Groene Woud aan de Vroonlandseweg heeft vertraging opgelopen. Oor zaak: de natte zomer. Aanvankelijk was het de bedoeling om er in juni mee te beginnen. Dat wordt september. Wethouder Herselman verwacht, dat ze begin november klaar zijn. De velden zullen ook door de korfbalvereniging worden gebruikt. Die verhuist van de Bon zijweg in Wemeldinge naar het Groene Woud in Kapeile, waar een nieuwe club- en kleedaccom modatie komt. De bouw is inmid dels begonnen. De accommodatie van de voetbalvereniging Kapeile wordt ook vernieuwd. Dat werk wordt binnenkort aanbesteed. Molendag toont dat het nog niet te laat is voor vervallen windgemalen. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Zolang de winden waaien, zullen de Zeeuwse Molens draaien. Het motto van de Vereni ging De Zeeuwse Molen klinkt vastberaden, maar het is ongelofe lijk wat daar allemaal voor nodig is. Tijdens de Regionale Molendag, dit jaar op Zuid- en Noord- Beve land, draaiden ook niet alle 21 mo lens die voor het publiek geopend waren. Voor sommige zal er eerst veel geld op tafel moeten komen voordat er zelfs maar wieken aan zitten. Maar de Zeeuwse Molen trekt er hard aan, het Gilde van Vrijwillige Molenaars zit ook niet stil en tal van particuliere eigenaren en be heersstichtingen doen hun best om het motto gestand te doen. Vroeger kon je op de Bevelanden geen kant op kijken of je zag wel een paar molens. De meesten draaiden bij het minste zuchtje wind, want het waren rendabele ondernemingen. De klad kwam er in toen dieselmotoren bedrijfsze- kerder bleken, toen het goedkope bakgraan gemalen en wel van el ders kwam en toen de gemengde bedrijven overschakelden op akker bouw. De molens vielen stil en er is niets zo fnuikend voor een ma chine als stilstand. Her en der ston den de monumenten te vervallen. Houten molens verdwenen bij bos jes maar ook gemetselde rompen raakten hun draaiwerk en wieken kwijt. Op Zuid-Beveland zijn min stens drie kale rompen, molenres- ten genoemd, waarvoor restaura tie er niet in lijkt te zitten. Maar er is hoop! De trots van Waarde, De Hoed, stond dertig jaar geleden nog in een Kruiningse achtertuin te verinteresten en ook voor de Vijf Gebroeders in Hein- kenszand had het weinig ge- Geld en goede wil volstaan niet om molens te behouden want draaien is de helft van het onder houd. Vrijwillige molenaars kun nen er nooit genoeg zijn. scheeld of hij was niet meer te red den geweest. Volgende week wordt het compleet gerestaureerde monument officieel geopend. Uit de lange rij van restauraties: Nisse, Eindewege, de molen in Goes, die moest worden opge krikt, die in Kruiningen, die eindje naar het oosten verhuisde, Nooit- gedacht in Colijnsplaat en een he^ leboel andere waar goed voor ge zorgd wordt, kunnen de molens in Kortgene en Ovezande hoop putten. Want de molen in Kortgene, De Korenbloem, is al jaren niet veel meer dan een romp. Alle pogin gen tot restauratie liepen stuk op een onwillige eigenaar, die het mo nument tot grote vreugde van het dorp verkocht aan een particulier die meer tot samenwerking ge neigd is. Het plan dat een enthou siaste werkgroep heeft gemaakt, kost ruim zes ton, maar het ziet er naar uit dat het kan worden uitge voerd. Te beginnen met een strijd tegen de boktor. Ongediertebestrij- der Traas uit 's Gravenpolder gaat de lastige larven deze week gratis te lijf om het tienjarig bedrijfsjubi- leum luister bij te zetten. De Blazekop in Ovezande bewijst dat je meer nodig hebt dan een ge restaureerd monument. Dertig jaar geleden stond de Blazekop er nog als een zonnetje bij, maar de molen verviel snel toen er niet meer mee werd gemalen. Ook in Ovezande vormde de eigendoms kwestie lange tijd het struikelblok. Want geld en goede wil volstaan niet voor het behoud van levende monumenten. Molenaars zijn net zo hard nodig. Het Gilde van Vrij willige Molenaars werft samen met De Zeeuwse Molen jonge vrij willigers om de molenaars bij te staan. Veel vrijwillige molenaars begonnen ooit als hulpje en kre gen het virus vanzelf te pakken. Ei genaren van molens, gemeenten, particulieren, werkgroepen, stich tingen en De Zeeuwse Molen wer ken samen op de opleiding van molenaars te stimuleren. Elke euro die in de opleiding van een mole naar wordt gestoken, spaart de sa menleving driedubbel-en-dwars uit aan onderhoud en restauratie. KORTENHOEF - Henk Willemse uit Zierikzee is zaterdag in Korten- hoef Nederlands Kampioen paling- roken 2007 geworden. Het ziet ernaar uit dat je voor de beste gerookte paling de meeste kans maakt in Zierikzee, want de stad was goed vertegenwoordigd in de top tien van beste palingro kers. Leon van den Hoek uit Zierik zee, die in 2005 al eens de kam pioenstitel wist binnen te slepen, deed ook in Kortenhoef weer mee. Hij werd deze keer zesde. De jury kende hem 194 punten toe. Prijsro- ker Willemse scoorde 219 punten. De gerookte paling wordt beoor deeld op smaak en consistentie door een jury van gekende fijn proevers. De deelnemers gebrui ken hun eigen recepten en technie ken. Op de tweede en derde plaats eindigden respectievelijk Bert Teu- wissen uit I-Iuizen en Hessel de Vries uit Urk. M. C. Scheele-Brouwer heeft geen zin in de rol van dankbaar oudje door Mieke van der Jagt GOES - Mevrouw Scheele maakt van haar hart geen moordkuil. Ze is geen honderd jaar geworden om zoete broodjes te bakken, al be schikt ze daarvoor letterlijk over al le vaardigheden. Als Maria Corne lia Brouwer werd ze op de eerste september van 1907 geboren als tweede dochter van bakker Brou wer in de Goese Sint Adriaan- straat. Na de lagere school ging mevrouw Scheele naar de huishoudschool, waar ze uitblonk in de creatieve vakken waarvan ze het meest hield: couture en tekenen. Tijdens de viering van haar verjaardag in de recreatiezaal van Randhof, waar ze sinds tien jaar woont, zet te ze zelf toch graag wat kantteke ningen bij de opsomming van haar deugden door burgemeester D. van der Zaag. Het feit dat ze al tijd in de bakkerij hielp, voor haar ouders is blijven zorgen en toen de winkel dicht ging in bejaarde huis Randwijk ging werken, is in haar ogen altijd als iets te vanzelf sprekend ervaren. Haar vier broers en zussen trouwden en kregen kin deren maar Marie droeg de verant woordelijkheid. Pas op latere leef tijd trouwde ze met haar grote lief de, Elias Scheele, die ze al vanaf haar achtste jaar kende. Het huwe lijk duurde maar zeven jaar. Elias stierf aan een hersenbloeding. Toch is mevrouw Scheelde niet bit ter. Ze liet weten dat ze een goed leven heeft gehad en dat ze zich niet ouder voelt dan tachtig. De ogen gaan wat achteruit en er is hulp nodig van gehoortoestellen en een rolstoel, maar in haar flatje Maria Cornelia Brouwer (links) en haar zus Nel. in Randhof heeft ze het prima naar haar zin. Haar zus Nel woont er ook, zodat ze nog eens gezellig met z'n tweeën kunnen kibbelen. In de rol van het dankbare, poezeli ge oudje heeft mevrouw Scheele duidelijk geen zin. „Kijk de verzor ging is hier prima, de mensen zijn behulpzaam, maar ze zijn ook wei eens kwaad. Daar zullen ze onge twijfeld hun redenen voor heb foto Mechteld Jansen ben, maar dat geldt voor mij ook. Mij bevalt het ook niet altijd even goed, en dat laat dan weten." Een goede vriend die haar al bijna 40 jaar bezoekt, begrijpt precies wat ze bedoelt: „Als je gewend bent je problemen zelf op te los sen, is het moeilijk om stukje bij beetje in te leveren. Een verzorg ster kan nog zo lief en handig zijn; je wast toch het liefst jezelf"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32