Familie Puberende hersenen V De verveelde mens Alcoholmisbruik (i) f 20 I Maandag 3 september 2007 PZC OPVOEDEN door Annie de Vreugd Volwassen worden, betekent leren hoe je jezelf kunt beheersen Tigo is uitgenodigd voor het feest van een klasgenoot die 15 wordt. De hele klas is gevraagd, het belooft een knalfuif te worden. Het feest duurt tot 2 uur 's nachts, hij wordt door de ouders van vrienden thuisgebracht. Tot zo ver geen vuiltje aan de lucht. Natuurlijk mag hij van zijn ouders naar het feest. Ie wilt dat je kind zijn plekje vindt in de groep. Een feest op z'n tijd hoort erbij. De volgende dag komt het joch tegen de middag uit bed. Hij klaagt over hoofdpijn, zijn ouders ruiken alcohol. „Heb je gedronken Tigo?" Ja natuurlijk heeft hij gedronken. Wat dachten ze dan? Hij is geen kleuter meer. Iedereen heeft gedronken, het was toch feest? „Wat was er dan te drinken?" willen zijn ouders weten. Oh, van alles. Er stonden drie krat ten bier en er waren allerlei flessen sterke drank om te mixen. Of de ouders van de jarige dat wisten? Wat een vraag, zij had den al die kratten en flessen toch zelf gekocht! Nee, ze waren niet op het feest. Het was een klassenfeest. Daar wil je je ouders niet bij hebben. „Snap pen jullie dat dan niet?" Tigo, nog maar net 14, kan er niet bij dat zijn ouders zo moeilijk doen. „Jullie zijn echt de enigen die zo zeuren over alcohol." )a, Tigo's ouders willen daar graag eens over 'zeuren'. Zij willen hun kind zelf verantwoor delijkheid bijbrengen als het om alcohol gaat, hem zelf opvoe den. Voor ze die kans krijgen, wordt hun kind al dronken ge voerd door andere ouders. Een ander voorbeeld. Joris (15) gaat op sportkamp. Daar geldt de (wettelijke) regel dat er vanaf 16 jaar alcohol mag worden ge dronken. Joris is de enige die nog geen 16 is, zijn ouders vin den het triest dat hij niet lekker mee kan feesten. Ze helpen hem om de kopie van zijn identiteitsbewijs te vervalsen, zodat hij voor de duur van het kamp 16 is. Zo zijn er ook ouders die voor hun kinderen een paar weken vakantie aan de kust beta len en hen er ook nog naar toe rijden. Terwijl ze weten dat de jeugd elkaar daar enkel treft om te beesten. Het zijn ouders die net doen of ze niet zien dat er een zuipkeet op hun erf wordt ingericht. Mensen die hun kind in het weekend tientallen euro's meege ven om in de stad uit zijn dak te gaan, zodat ze zelf met hun nieuwe vriend of vriendin alleen kunnen zijn. Ouders die er nooit zijn als hun kind hen nodig heeft om aan de noodrem te trekken. Want zo stoer als hij is met zijn 14,15 jaar, hij is nog steeds een kind dat weinig geva ren ziet en alles wil uitproberen. Daar is hij een puber voor. Jongeren willen meedoen en voor vol worden aangezien. Lo gisch. Tegelijkertijd weten ze nog niet goed hoe ze op een volwas sen manier kunnen meedoen. Ze bevinden zich in een nie- illustratie Eliane Duvekot mandsland zonder de le venservaring van hun ouders. Volwassen worden, betekent dat je leert hoe je jezelf kunt be heersen. Jongeren hebben hun ouders nog nodig om hen uit te leggen hoe je dat doet. Opvoeden houdt niet op als je kind de sleutel van de voordeur krijgt. Een deel van de jeugd drinkt te veel en te vaak, dat staat vast. Nu valt iedereen over de jeugd heen om het drankmisbruik in te dammen. Alcoholbezit onder de 16 jaar verbieden. De leef tijdsgrens voor verkoop van alcoholische dranken verhogen tot 18 jaar. Leuk geprobeerd, maar verboden vruchten smaken de jeugd het lekkerst. We lezen ook van voorstellen om horeca en winkeliers te ma nen tot terughoudendheid bij verkoop aan de jeugd. Ouders die voor 14-jarigen kratten bier en liters sterke drank kopen om een feestje te bouwen, blijven echter buiten schot. Waarom geen regelgeving om deze mensen op hun verant woordelijkheid te wijzen? In de wet staat dat ouders hun kin deren moeten opvoeden. Een zuipfeest voor je kind organise ren, is geen opvoeden, zeker niet als het nog geen 16 is. Waar om geen tiplijn voor ouders die ervan balen dat hun kind bui ten hun weten om door andere ouders liters drank krijgt geser veerd? Laten we ervoor zorgen dat kortzichtige en nonchalante ouders het niet meer verzieken voor anderen die wel hun best doen hun kinderen te begeleiden naar volwassenheid. In de pubertijd beginnen de hormonen op te spelen. Maar er gebeurt meer. In de hersenen vinden tal van veranderingen plaats. „Die gaan in verschillende hersengebieden niet in hetzelfde tempo", zegt professor Michiel Westenberg, hoogleraar Ontwikkelingspsychologie aan de Leiden Universiteit. „Dat leidt tot typisch pubergedrag." Dwars worden ze gevon den, eigengereid, lui. Ze spreken hun ouders te gen, zijn roekeloos of zitten onderuitgezakt op de bank. Dat is het beeld dat veel mensen hebben van pubers, kinderen tus sen de 11 en 15 jaar. De hormonen spelen op, wordt meestal gezegd. „Dat is zeker waar", zegt hoogle raar Ontwikkelingspsychologie Michiel Westenberg. „Hormonen in de hersenen, in de hypothala mus, geven onder invloed van de door Henk Hellema weg ligt dan de basisschool waar ze op zaten." Dus moeten ze op tijd naar bed, luidt Westenbergs advies. „Natuurlijk is dat lastig, maar het is wel belangrijk. Een te kort aan slaap maakt prikkelbaar. Zie het als een continue jetlag." In de puberteit vinden er echter nog veel meer veranderingen in de hersenen plaats. „In die perio de, en zelfs nog daarna, zijn de hersenen nog lang niet zo ver ont wikkeld als we kort geleden dach ten. We weten nu ook dat die ver- 'Een puber wil nog wel nadenken over het voorstel om in een zwembad met haaien te gaan zwemmen' omgeving, met name van voe ding, een signaal voor veranderin gen in het lichaam. Die hormona le veranderingen hebben hun weerslag op de hersenen. Puberen de kinderen krijgen seksuele fanta sieën, kleden zich op een bepaal de manier en gaan zich optutten." Maar er gebeurt meer in pubers. Hun biologische klok verschuift gemiddeld een uur. „Ze worden een uur later moe en een uur later wakker dan toen ze nog 9 jaar oud waren." Dat geeft problemen, zeker in de periode dat ze naar de middelbare school gaan. „Ze moeten naar een school die in het algemeen verder anderingen niet allemaal in het zelfde tempo verlopen. Bepaalde hersengebieden zijn eerder uitge rijpt dan andere." Dat uit zich in hun gedrag. „Kinde ren van een jaar of 12 kunnen al lo gisch redeneren, zijn verbaal al be hoorlijk sterk, beginnen vragen te stellen en nemen niet meer alles voor zoete koek aan. Niet elke ouder kan dat waarderen en vindt zijn puberende kind eigenwijs." Westenberg beschouwt die hou-" ding in zijn algemeenheid als posi tief. „Het is een stap naar volwas senheid." Maar dat kinderen van die leeftijd al goed kunnen redene ren, wil nog niet zeggen dat ze al aardig volwassen zijn, benadrukt hij. „Hun intellectuele ontwikke ling loopt vóór op hun emo tionele. Pubers hebben nog moeite hun emoties in goede banen te leiden." Het nadenken of iets wel verstandig is, komt pas aan het eind of zelfs na de puber teit, zegt Westenberg. „Pubers vertonen daardoor nog ri sicovol gedrag. Spanning of ver maak wint het nog van wat ze, eenmaal volwassen, als ondoor dacht gedrag beschouwen. Op het voorstel om in een zwembad met haaien te zwemmen, zal een vol wassene direct 'nee' zeggen, een puber wil daar nog wel over na denken." De veranderingen in de her senen vinden vooral in de hersenschors plaats. Het aantal hersencellen blijft wel min of meer gelijk, maar het aantal ver bindingen tussen die cellen neemt toe, vooral tussen verschillende hersengebieden. De vorming van nieuwe en andere verbindingen is het laatst aan de voorkant afge rond. „In die voorste hersenschors zitten de centra die met de regula tie van de emoties en met plan ning te maken hebben." Pubers kunnen daardoor nog niet goed plannen, nog niet goed de ge volgen van een bepaalde hande- De mens is drukker dan ooit. Continu onderweg, op de vlucht voor verveling. Want eigenlijk vervelen we ons te pletter, zegt filosoof Awee Prins. „Geduld is alles. Zolang je dat hebt, verveel je je niet." door Patricia van der Zalm erveling en welvaart gaan altijd samen. Dat was vroeger al zo, dat is nog steeds het geval. Konin gen lieten zich ooit vermaken door hofnarren en gekostumeerde bals. De aristocraten uit de Russi sche literatuur putten zich uit in le digheid. De gemiddelde boer was __MÊÊtÊÊÊÊÊÊtÊÊÊi Het leven is druk-druk-druk: we in het overvolle bestaan. en onszelf voortdurend de kans op een kleine pauze foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20