Vakantiedokter declareert driftig PZC Maandag 3 september 2007 1 1 Een onschuldig kwaaltje kan leiden tot ziekenhuisopname. foto GPD van onze patiënten moest in Tur kije voor een onschuldige ooront steking vijf verschillende soorten antibiotica tegelijk slikken", vertelt de assistente van Huisartsenprak tijk Arentz en Osse uit Deventer. Soms spelen lokale artsen onder één hoedje met de hotelmedewer kers. Die krijgen dan een vergoe ding als zij zieke hotelgasten naar de betreffende arts doorverwijzen. Zorgverzekeraars, die de gepeper de rekeningen moeten vergoeden, slaan alarm. „Natuurlijk is er ook een cultuurverschil", zegt een woordvoerster van Achmea. „In sommige landen grijpen artsen nu eenmaal snel naar de pillen. In Ne derland kijken we het liever eerst even aan." Verzekeraars maken echter maar al te vaak mee dat artsen volstrekt overbodige behandelingen declare ren. Zorgverzekeraar CZ kent ge vallen van blindedarmoperaties die onnodig waren. „Als je in som mige landen ook maar dénkt dat je een blindedarmontsteking hebt, wordt-ie al verwijderd", zegt een woordvoerster. „Uit voorzorg, wordt er dan gezegd." De rekenin gen zijn moeilijk te verhalen op de fraudeur. Het is lastig om te bewij zen dat een bepaalde ingreep over bodig was. Meestal is de onwetende toerist zelf slachtoffer. Als die man of vrouw in de witte jas zegt dat je aan het infuus moet, ben je snel ge neigd dat te geloven. De taalbarrière helpt ook niet mee. „Onzekere toeristen worden onder medische voorwendselen ge plunderd", meent huisarts Paul van Dijk, die in één van zijn co lumns in de PZC eerder aandacht aan het probleem besteedde. „Het gevolg is dat veel mensen 'overbe- handeld' worden. Dat kan gezond heidsschade opleveren." Als er te veel antibiotica wordt geslikt, kan het lichaam resistent raken. De me dicijnen helpen dan niet meer. Pa tiënten kunnen zelfs overlijden als ze te veel medicijnen tegelijk moe ten slikken. Een 45-jarige patiënt van Van Dijk met rugklachten had 'Onzekere toeristen worden onder medische voorwendselen geplunderd' van een dokter in Marokko bijnier- schorshormooninjecties, vitamine pillen, twee soorten pijnstillers, een kalmeringsmiddel en drie soorten crèmes meegekregen. Of Van Dijk de injectiereeks even wil de afmaken. Zorgverzekeraars adviseren de zie ke reiziger om altijd de alarmlijn van de verzekeraar te bellen. Hij krijgt direct een Nederlands spre kende verpleegkundige aan de lijn die medisch advies kan geven. De ze contactpersoon kan ook vertel len welk ziekenhuis betrouwbaar is en welk niet. Het telefoonnum mer van de alarmlijn staat op het zorgpasje. Toeristen in buitenland lopen onnodig gezondheidsrisico's. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Vakantiegangers die in het buitenland naar de dokter moeten, krijgen vaak te maken met onnodige en peperdure behan delingen. Wie pech heeft wordt met een onschuldig loopoor dagen lang in het ziekenhuis opgeno men. Zorgverzekeraars slaan alarm van wege onterechte declaraties, huis artsen waarschuwen voor de ge zondheidsrisico's. Elk jaar aan het eind van de zomer ziet huisarts Hans van den Bosch uit Zaltbommel er een paar op zijn spreekuur. „Pas nog: een 17-ja- rige patiënt van me was met zijn ouders en zus op vakantie in Span je geweest. Door het vele zwem men kreeg hij een oorontsteking en uit voorzorg lieten ze de plaatse lijke dokter er even naar kijken." Waar Van den Bosch waarschijn lijk had geadviseerd het loopoor vanzelf te laten genezen, schreef de Spaanse dokter onmiddellijke bedrust en een zware antibioti- cumkuur voor. „De arts l^wam el ke dag in het hotel langs om het middel met een injectienaald in te spuiten. En hij bracht natuurlijk el ke dag een consult in rekening. De jongen mocht van hem nauwelijks de kamer af Voor de familie was de vakantie verpest." Toeristen die in landen als Spanje, Turkije en Egypte ziek worden, lo pen kans te worden uitgebuit door lokale medici. Wie de 'fout' maakt met een relatief onschuldige darm- of oorinfectie naar een arts te stappen, riskeert dagenlange zie- kenhuisonderzoeken, bloedafna- mes en te zware medicijnen. „Eén Vals spel Hoewel in vakantielanden loka le artsen soms afspraken heb ben gemaakt met hotelperso neel om vakantiegangers door te sturen, spant de patiënt zelf soms samen ook met de arts. Verzekeraar Achmea zette on langs een aantal Colombiaanse klinieken op een zwarte lijst. De klinieken voeren cosmeti sche ingrepen uit, maar zij zet ten op de nota dat het om ope raties na auto-ongelukken ging. De patiënten hopen dat zij de ingreep op die manier vergoed krijgen. Veel voorkomende vakantiekwalen: 1) Voedselvergiftiging/diarree. Veroorzaakt door het drinken van ver ontreinigd water of het eten van besmet voedsel. Gaat gepaard met bra ken en darmkrampen. 2) Verstopping. Harde ontlasting, veroorzaakt door lang zitten tijdens de reis of een ander eetpatroon. 3) Oorontsteking. Ontstaat bij zwemmen in vuil water of chloorwater. 4) Voetschimmel. Zwemmerseczeem loop je op in zwembaden, geza menlijke douches of op het strand. 5) Insectensteek. Sommige mensen krijgen een allergische reactie na een steek of een beet van een insect. 6) Zonnesteek. Treedt op als het hoofd langdurig onbedekt in de zon is geweest. Gaat gepaard met misselijkheid, hoofdpijn en duizeligheid. De li chaamstemperatuur kan oplopen tot 42 graden Celsius. 7) Zonneallergie. Huidreactie die optreedt na blootstelling aan zonlicht. Rode, jeukende huid met bultjes of schilfers. Steeds meer toeristen worden tijdens hun vakantie overbehandeld door art sen en ziekenhuizen die hun zakken willen vullen. foto Rob Croes/GPD LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Ziekenhuizen 4 De weerstand tegen de voorgeno men fusie van de Zeeuwse zieken huizen neemt toe. En wat doet Zie kenhuis Zeelanddirecteur Hans Simons? Steeds ruwere, sluwere, gemenere uitspraken daar tegen over stellen. Zoals bijvoorbeeld in de PZC van zaterdag 1 september over de intensive care in zieken huis Walcheren. Schaamt meneer Simons zich nu helemaal niet meer? Niet tegenover de talloze pa tiënten, die dankzij deze intensive care er weer bovenop kwamen? Niet tegenover de verpleegkundi gen, die zich daar dag en nacht uit de naad werken? De 'normale stan daard', meneer Simons, zou eens moeten worden, dat U ophoudt met ter meerdere eigen glorie het ziekenhuis Walcheren zo onderuit te halen en leeg te plunderen. Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Ziekenhuizen 5 Bravo voor de enquête van de PZC over de voorgenomen ziekenhuis- fusie. Er blijken echter meer en quêtes gehouden te worden. Enke le dagen geleden ontving ik er een per e-mail van het Oosterschelde- ziekenhuis via patiëntenorganisa tie Klaverblad. Dat is het soort en quête dat de informatie verder ver troebelt. Vragen waarbij respon denten moeten kiezen tussen be reikbaarheid en kwaliteit van de zorg zijn manipulerend. Immers, het lijkt immoreel te kie zen voor lage kwaliteit van zorg, dus bij zo'n vraag moet men wel kiezen voor kwaliteit en dus niet voor bereikbaarheid. Het is ook immoreel te suggereren dat een ziekenhuis lage kwaliteit zou bieden als de burgers niet kri tiekloos accepteren wat de directie wil. Het suggereert dat bijvoor beeld de zorg in Zierikzee minder zou zijn dan in Goes. In de PZC van zaterdag 1 septem ber wordt gesteld dat het niet mo gelijk is uit te leggen hoe de zorg eruit gaat zien. Hoezo? Is het niet mogelijk voorbeelden te geven van wat nu niet kan en wat na een fu sie wel kan? Wees concreet. Hoe vager de communicatie, des te hoe groter de achterdocht. Tot slot: een cruciaal element in de discussie is de afslag van de A58 bij het ziekenhuis in Goes en het matige openbaar vervoer. Kan daar niet wat meer over worden gezegd? Marieke de Mooij Westerenban 44,Burgh Haamstede Marathon In de aanloop naar de Zeeuwse kustmarathon schenkt de PZC rui me aandacht aan kandidaten, die zullen deelnemen. In de PZC van zaterdag 1 september las ik tot mijn stomme verbazing, dat ook homo's een marathon kunnen lo pen! Het is werkelijk van de zotte, dat de geaardheid van een loper in verband wordt gebracht net zijn sport. In ben inmiddels zeventig jaar en heb vanaf mijn 48ste ver over de honderd marathons over de gehe le wereld gelopen (overigens alle maal tussen de 3.15 en 3.40 uur) en nooit ook maar iets gemerkt, dat de geaardheid van iemand ter discussie stond. Zelfs het onderscheid tussen blan ke en zwarte lopers speelde nooit een rol. Ik hoop danook, dat de bijdrage van zaterdag als een uitglijder kan worden beschouwd! Rene Wijnings Venuslaan 5, Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11