Buitenland Ambassadeur België leeft op te grote voet Verkeerde voetbal voor Afghanistan wj 9&>i WLfll Rfti «tuft Ml Ss^sï m0 Lage opkomst in Parijs bij Diana-bedevaart k ANVVW SSiKSST NedetlaS^pf,de&pteCïï PZC Zaterdag 1 september 2007 9 Mensen bezoeken de plek waar Diana is verongelukt, foto Lucas Dolega/EPA door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Verkeersafzettingen zijn onnodig. Tien jaar na de dood van de Britse prinses Diana zijn giste ren niet meer dan enkele honder den belangstellenden samengeko men op de plek van Diana's fatale ongeluk, de tunnel naast de Pont de l'Alma in Parijs. De onvoorwaardelijke fans zien die de herdenking als bedevaart. Zo vertelt Annie Pépin met een traan in haar ogen dat zij uit de Al pen naar Parijs is gereisd, ter ere van haar heldin. Lynn Richards komt zelfs helemaal uit de Ameri kaanse staat Kentucky. De grote afwezigen zijn de Britten. De Chapmans uit Brighton zijn op vakantie in Parijs en komen toeval lig langslopen. Mevrouw Chap man is blij dat de hype nu einde lijk over lijkt te zijn. Voor beeldhouwer Xavier de Fraissinette staat er meer op het spel dan rouw. Hij heeft een beeld ontworpen van Lady Di, maar hij weet niet of hij toestemming krijgt om het te plaatsen. Het huidige monument, een gou den vlam waarvan velen denken dat die er voor Diana staat, is de Vrijheidsvlam, een imitatie van de vlam van het Vrijheidsbeeld in New York. Geschorste Schmidt zou ook documenten hebben vervalst. door onze correspondent Pascaie Thewissen BRUSSEL - Hij heeft de reputatie van een feestbeest, ambassadeur 'Techno', de bijnaam van de Bel gische ambassadeur in Parijs, Pier- re-Dominique Schmidt (49). Deze week werd hij geschorst. Hij zou een handtekening hebben vervalst om meer krediet bij de bank los te peuteren. Dat geld had hij nodig om zijn uitbundige levensstijl te bekostigen. Schmidt, lid van de Waalse Parti Socialiste (PS) waar vaker finan cieel gesjoemel speelt, organiseer de bij voorkeur geen stijve recep ties of belegen mosselavonden. In plaats daarvan nodigde hij beken de dj's uit België en Frankrijk uit voor exclusieve party's in zijn resi dentie. Volgens de Belgische media, die smullen van de zaak, liet hij cham pagne aanrukken en hapjes klaar maken door de duurste traiteur van Parijs. Artiesten, acteurs en ook de Waal se toppoliticus en voorzitter van de Franstalige socialisten, Elio di Rupo, waren graag geziene gasten. De Belgische ambassade in Parijs was volgens een anonieme Vlaam se diplomaat, die deze week geci teerd werd door de Franse krant Le Monde, een echte 'cage aux fol ies', een verwijzing naar de gelijk namige Franse travestietenkome die en naar Schmidts homoseksua liteit. Die dure feestjes kostten echter geld. Veel geld. De schuld van Schmidt zou zijn opgelopen tot 70.000 euro. Om meer krediet bij de bank los te peuteren, zag hij zich genoodzaakt enkele documen ten te vervalsen. Hij schreef zich zelf een brief, in naam van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Brussel. Daarin werd hij geprezen om zijn 'goede werk'. 'Maak u geen zorgen over de facturen. We zullen u weldra een bijkomende kredietlijn bezorgen', stond er te le zen. Fortis-bank in Parijs vertrouwde het zaakje niet en faxte de brief naar Fortis in Brussel. Daar vielen zij achterover van verbazing. De Belgische ambassadeur werd te ruggeroepen en met de brief ge confronteerd. Hij ontkende aan vankelijk alles, maar hij zou tij dens een onderhoud van minister van Buitenlandse Zaken, Karei De Gucht, toch door de knieën zijn ge gaan, zo melden enkele Belgische media. Gisteren werd bekend dat Schmidt mogelijk ook geld verduisterde van het Belgische studentenhuis in Parijs, Maison Bier- mans-Lapötre. Dat kreeg dit jaar van het ministerie van Weten schapsbeleid een schenking van 137.000 euro. „Daar heb ik nog geen euro van ge zien", aldus directeur Peter Van Opstal in de krant De Morgen. „Het is mij een raadsel waar dat geld naartoe is." Directeur Van Op stal is overigens geen vriend van Schmidt. De ambassadeur zou ge probeerd hebben hem op straat te zetten. Publiekelijk ontkent Schmidt alles. Hij beweert dat het om een afreke ning gaat door zijn politieke tegen standers, die jaloers zijn dat hij het op zo jonge leeftijd al zo ver ge schopt heeft. Hij is van plan een rechtszaak aan te spannen en heeft een advocaat in de arm geno men. De twee dagen geleden geschor- ste ambassadeur van België in Frankrijk, Schmidt, heeft moge lijk ook misbruik gemaakt van federale gelden. Uitblijven moslimhulp is slecht nieuws voor de Nederlandse missie. door Stevo Akkerman DEN HAAC - Het was een vergis sing, die in al zijn goedbedoelde knulligheid onmogelijk symboli- scher had kunnen zijn. Het Ameri kaanse leger bombardeerde vorige week de provincie Khost in het oosten van Afghanistan met voet ballen, als geschenk aan de Af ghaanse kinderen. Mooie ballen, met daarop de vlaggen van ver schillende landen. Maar tot dank baarheid leidde dit niet, integen deel. Honderden Afghanen gingen de straat op om te protesteren. De vlag van Saudi-Arabië bevat de isla mitische geloofsbelijdenis 'Er is geen andere god dan God; Moham med is de boodschapper van God'. Niet iets, vonden de Afghanen, om tegenaan te trappen. Het is een tragikomische illustratie van de manier waarop de Ameri kaanse missie in Afghanistan - en in Irak, maar daar nog ernstiger - is ontspoord. De regering-Bush dacht vrijheid en democratie uit het luik van een vliegtuig te kun nen kieperen, maar zo blijkt het niet te werken. Als deze geschen ken in de verkeerde verpakking ko men, worden zij niet geaccepteerd. Bovendien blijken zij een nogal in gewikkelde handleiding te heb ben, waar analfabete papaverboe- ren weinig mee kunnen. Wie hier de democratische begin selen wil introduceren, moet een heel volk opvoeden en dat kost tijd. De westerse aanwezigheid in Afghanistan heeft met andere woorden alleen zin als die langdu rig en veelomvattend is. Wat in eeuwen is gegroeid, kan niet in maanden worden rechtgezet. En om zaken recht te zetten, moet de hele samenleving worden besmet met het virus van de gematigd heid. Niet met als naïeve doelstel ling in Afghanistan een moderne parlementaire democratie te stich ten, maar wel om de rechten van alle burgers van dit land - dus ook van vrouwen - te waarborgen en om te zorgen dat het niet langer de uitvalsbasis is van islamitisch terrorisme. 'Wat in eeuwen is gegroeid, kan niet in maanden worden rechtgezet' De vraag is of westerse landen, knullig als zij zijn, gewantrouwd als zij worden, het evangelie van de gematigdheid wel effectief kun nen brengen. Het zou zoveel beter zijn als moslimlanden als Turkije, Egypte, lordanië, Marokko, Malei sië en Indonesië dat zouden doen. Uitblijven van islamitische in breng is slecht nieuws voor de Ne derlandse missie en de situatie wordt nog ingewikkelder door de onzekere toestand in buurland Pa kistan: de strijd in Afghanistan heeft alleen kans van slagen als de toestroom van Talibanstrijders uit Pakistan wordt gestopt. m IIJVVU1 1.3°uur ntvanêstmet(*®mpaê"e 8esteUiKeo^^Nedetland bijzijn va"llteta 19 00 uur ,reva VViss\néen p\aav>-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9