'Ze is helemaal niet hard en koel, ze is juist warm en meelevend.' j v15 PZC Zaterdag 1 september 2007 Doelwit in moddergevecht Hillary Clinton lijkt klaar voor het presidentschap van Amerika. In de peilingen is de voormalige First Lady favoriet, maar haar vijanden zijn talrijk en meedogenloos. „Alle modder die ze kunnen vinden, zullen ze naar haar gooien." door Frank Hendrickx foto Charlie Riedel Het advocatenkantoor van ClifF Jackson ligt aan één van de vele meertjes die het plaatsje Hot Springs in Arkansas tot een favo riet kuuroord maken. De jurist is een lange, kale man met een gebogen rug. Hij is in krantenartikelen en boeken ook wel omschre ven als 'de wreker'. Een andere bijnaam luidt 'de plaag' en zijn persoonlijke favoriet is 'Ahab', naar de maniakale kapitein die jaagt op de wal vis Moby Dick in het gelijknamige boek. De prooi waar Jackson jarenlang op jaagde, wa ren de Clintons. De advocaat was de man die aan het licht bracht dat zijn voormalige vriend en stadgenoot in Hot Springs, Bill Clinton, op dubieuze wijze onder de dienstplicht voor de oorlog in Vietnam uitkwam. Jackson was ook de drijvende kracht achter vileine reclamespot jes die Clintons prestaties onderuit haalden. De voormalige studiegenoot van Clinton in het Engelse Oxford vertegenwoordigde ook de ran cuneuze bodyguards die een boekje opendeden over de buitenechtelijke activiteiten van Clin ton in zijn tijd als gouverneur. Een zaak die be kend kwam te staan als 'trooper-gate'. Het was een voorloper van de Lewinsky-affaire. „Hillary doelde op mij toen ze sprak over de 'enorme rechtse samenzwering' tegen haar familie", zegt Jackson met een wrange glimlach. „Ze zag mij als spin in het web." Jacksons motieven waren eerbaar, zegt hij zelf Al menen zijn tegenstanders dat hij vooral ge dreven werd door jaloezie op Clinton, de me destudent die hem op alle fronten overvleugel de. „Ik heb nooit problemen gehad met het gou verneurschap van Bill, maar het presidentschap vertrouwde ik hem niet toe", beweert Jackson. „Ik zag in Bill een beangstigende lust naar macht. Hij zou over zijn moeder heenlopen om president te worden. In Oxford vertelde hij me ooit eens het verhaal van president Lyndon B. Johnson die seks zou hebben gehad met een oorlogsdemonstrante in de Oval Office. Bill vond dat meer dan geweldig. Toen dacht ik: vol gens mij is dat het eerste wat je gaat doen als je president wordt." Jackson, door Clinton ooit omschreven als 'een bittere, ultraconservatieve, religieuze fanaticus', zal zich naar eigen zeggen niet mengen in de strijd die nu wacht. Hij heeft genoeg met het bijltje gehakt om te weten dat er voor Hillary nog heel wat mijnen op de weg liggen naar het Witte Huis. „De hitteams staan al klaar. Alle modder die ze vinden, zullen ze naar haar gooien." Jackson zelf walgde op een gegeven moment van 'de rotzooi' die zijn medestanders produ ceerden. In documentaires als de Clinton Chroni cles werd de president uitgemaakt voor drugsge bruiker, dealer en moordenaar. Hillary zou over spelig zijn en een oplichtster. „Sommige men sen deden alles om Clinton te beschadigen. De waarheid deed er niet toe. Voor hen was ik ook een wapen in de strijd tegen de Clintons." Hillary is minstens zo omstreden als Bill. Geen enkele presidentskandidaat heeft op dit mo ment zo'n grote aanhang, maar geen enkele kan didaat lokt ook zo veel weerzin uit. Uit recente peilingen blijkt dat liefst 49 procent van Ameri kanen een negatieve opvatting over haar heeft. Ze zien Hillary als 'koel', 'berekenend' en 'on sympathiek', termen die haar tegenstanders steeds opnieuw gebruiken. Het is een beeld dat haar al achtervolgt sinds ze in de jaren zeventig verhuisde naar het kleine, rurale Arkansas, de thuisstaat van Bill. Hillary was zelf een briljante studente, eerst aan het Wellesley College bij Boston en later aan de universiteit van Yale. Haar studiegenoten tipten haar destijds al als eerste vrouwelijke president, zoveel indruk maakte ze. In Arkansas werd haar zelfverzekerdheid opgevat als hooghartigheid. „Bill is de geliefde zoon van Arkansas, maar Hil lary is nooit de geliefde schoondochter gewor den", zegt Cliff Jackson. „Mensen hier hebben altijd het idee gehad dat ze op hen neerkeek." Hillary, opgegroeid in een voorstad van Chica go, werkte dat soms zeifin de hand. Toen ie mand zei dat haar ouders wel trots zouden zijn op het feit dat haar man gouverneur was gewor den, antwoordde de kersverse First Lady van Ar kansas: „Mijn ouders weten niet eens waar Ar kansas ligt." Bill Clinton verloor in 1980, na een eer ste termijn van twee jaar, zijn herver kiezing als gouverneur van Arkansas. Hillary Rodham, die toen nog weiger de om de achternaam van haar man aan te ne men, gold als één van de belangrijkste oorzaken voor de zeldzame nederlaag. Clintons 'hippie vrouw' werd niet gepruimd, een sentiment waar zijn tegenstanders later steeds weer gretig op in zouden spelen. Het beeld van Hillary als koele, hooghartige vrouw is volgens Gene Lyons niet meer dan Hillary Clinton Hillary Diane Rodham Clinton, geboren op 26 oktober 1947, is getrouwd met ex-president Bill Clinton. Samen met dochter Chelsea wo nen de Clintons in Chappaqua, New York, Na haar afstuderen trad Hillary als advocate in dienst bij de Rose Law Firm. Ze stopte toen Bill werd verkozen tot president van de VS. Als First Lady werd ze nauw betrokken bij allerlei politieke processen. Op 7 november 2000 werd ze gekozen en op 7 november 2006 herkozen als Senator van de Democratische Partij voor de staat New York. Ze is de eerste First Lady die zelfstandig een politiek ambt bereikte. een instrument in de strijd om de macht tussen Republikeinen en Democraten. De in Little Rock, hoofdstad van Arkansas, woonachtige schrijver en columnist kent en waardeert de voormalige First Lady. „Ze is helemaal niet hard en koel, ze is juist warm en meelevend. Mijn zoon heeft een ernstige psychische ziekte ge had. De meeste mensen mijden je in zo'n situa tie, maar Hillary, die samenwerkte met mijn vrouw in het ziekenhuis van Little Rock, was juist heel begaan. Ze informeerde altijd hoe het met hem was, hoe het met de behandeling ging. Ze toonde oprechte interesse." Lyons heeft desondanks twijfels of ze het tot president kan schoppen. Niet vanwege de kwali teiten, maar vanwege de politieke cultuur in Amerika. „Ik heb altijd gezegd: Hillary zou een uitstekende president zijn als ze benoemd kon worden, in plaats van gekozen. Ik sta er van te kijken hoe goed ze het doet, maar voordat dit land een vrouwelijk president krijgt, zullen we de smerigste verkiezingscampagne ooit zien." Lyons kan het weten. Hij is co-auteur van de be stseller The hunting of the president (de jacht op de president), over 'de tienjarige campagne om Bill en Hillary Clinton te vernietigen'. Het is een minutieuze reconstructie van alle smeer- campagnes die de Clintons te verduren kregen. Het fundament van de haat tegen de Clintons is volgens Lyons simpel: ze zijn een bedreiging voor rechts Amerika. „Republikeinse campag nestrategen zagen bijvoorbeeld al heel vroeg dat Bill Clinton, een aansprekende, gematigde Democraat uit het Zuiden, een gevaar was. Ver voor Clintons kandidatuur voor het president schap is er al campagne gevoerd om hem blij vend te beschadigen." De smeercampagnes tegen Hillary zijn nu ook al weer op gang gekomen. Via e-mailberichten worden geruchten verspreid dat ze lesbisch zou zijn. Ook wordt er in conservatieve bladen recla me gemaakt voor boksballen met daarop een weinig vleiende afbeelding van Hillary. Lyons vraagt zich af of dat nog effect zal hebben. „Iede re steen in het leven van de Clintons is al eens omgedraaid. Onder leiding van de toenmalige speciale aanklager Kenneth Starr hebben twin tig aanklagers en vijftig FBl-agenten jarenlang onderzoek gedaan naar hun hele handel en wandel. In de twee biografieën die recent zijn verschenen over Hillary is ook weinig nieuws te vinden. Amerikanen zijn niet meer onder de indruk van die oude affaires." Hillary Clinton zelf probeert haar ervaringen met aanvallen onder de gordel om te buigen in een voordeel. „Ik verweer me al vijftien jaar te gen de rechtse machine", zei de voormalige First Lady tijdens een recent debat. „Ik ben er sterker uitgekomen. Dus als je een winnaar wilt die weet hoe ze moet vechten: I am your girl." Cliff Jackson, haar voormalige jager, is er dan ook van overtuigd dat Hillary Clinton de vol gende bewoner van het Witte Huis zal zijn. „Hillary gaat winnen, al is het maar omdat ze veruit de beste campagnemanager heeft. Bill Clinton, inderdaad. Er valt veel op hem aan te merken, maar niemand is beter in dit spel dan hij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99