Fluiten is riskant Zaterdag 1 september 2007 PZC Sinds onze zoon fluitend door het leven gaat, is het hommeles. Boze blikken, venijnige opmerkingen, brand in de keuken en ruzie in de familie; de ellende houdt niet op. Het leek ons verstandig als onze 5-jarige zoon Dima de drukke, vieze, broeierige stad Moskou even inruilde voor het platteland. Daarom is hij enkele weken bij zijn Russische oma. Daar heeft hij een leven van honing ma ken, visjes vangen en vuurtje stoken op de datsja, het sobere buitenverblijfje, annex groentetuintje dat veel Russen hebben. De stadsjongen knapt er kennelijk van op en uit zijn plezier door te fluiten. Apetrots is hij op het schelle geluid dat hij met getui te lippen voortbrengt. Maar in het stadje waar mijn schoonouders wo nen, trekt zijn vrolijke gedrag louter boze gezichten. Binnenshuis fluiten maakt arm, zo geloven Russen. Russen zijn doorgaans behóórlijk bij gelovig. Zo brengt een hand geven over de drempel ongeluk. Een vogel die door het raam het huis binnen vliegt, wijst op een aanstaand sterfge val. En fluiten is dus een riskante on derneming. Dima is zich van geen kwaad be wust, maar in de kruidenierswinkel zien ze onze fluitende stadsjongen liever gaan dan komen. In de bus kij ken passagiers onze zoon met vuile blikken aan. Laatst nog besloot de bus chauffeur hoogstpersoonlijk in te grijpen. Of hij heel snel wilde ophouden met flui ten, want de arme man had al geen cent te makken. Het lijkt een onschuldige bezigheid, dat fluiten. Volgens velen, en niet alleen Rus sen, is de oorsprong van de angst voor dat geluid echter heel wat ernstiger. Sommi- Igen beschouwen fluiten als het vermaken van de dui- vel en dus als een zonde. mfjSÊÊR Anderen beweren dat die- ven elkaar vroeger door te 'k. fluiten een seintje gaven als V een potentieel slachtoffer 40 in de buurt kwam. Als je hoorde fluiten, kon je erop rekenen dat je zou worden beroofd. En kon je dus fluiten naar je geld. Wat te denken van fluiten op een schip? Dan nodig je de wind uit om tot storm aan te wakkeren. Ook in het theater heeft men aan fluiten een broertje dood. Het was ons niet echt opgevallen, maar fluiten deed Dima eigenlijk nooit in Mos kou. Op zijn kinderdagverblijf had de bege leidster het hem ten strengste verboden. Tsja, als je in de moderne metropool Mos kou al niet mag fluiten, dan is het begrijpe lijk dat het helemaal taboe is in de Russi sche provincie, het ouderwetse bolwerk van bijgeloof. Wat kun je verwachten als elk dorp zijn geheimzinnige magiër met ge neeskundige krachten heeft en nog altijd een kwart van de Russen gelooft in het be staan van buitenaardse wezens? Het ergste van alles is dat Dima onbedoeld het middelpunt van een hevige ruzie in de familie is geworden, die nog steeds niet is bijgelegd. Kortsluiting leidde tot een felle brand in de nieuwe keuken die tante Tan- ja mij de vorige keer nog zo trots liet zien. Alles afgefikt. En wie kwam er fluitend door de as en roet banjeren? Wie floot zo nog meer geld weg? Juist! Of hij even heel snel zijn kanis wilde houden, want de keu ken was al naar de filistijnen en ze zaten niet op nog meer geldverslindende ellende te wachten. Dat pikte mijn schoonmoeder weer niet. Ruzie dus! Dat brandje bleek minder makkelijk te blussen, want de twee delen van de familie spreken nog steeds niet met elkaar. En onze zoon? Die fluit niets vermoedend vrolijk verder. STANDPLAATS door Remco Reiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 98